forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Slabire prin Metode Naturiste (http://forum.slabute.ro/slabire-metode-naturiste/)
-   -   Ceaiul verde ajuta la slabit? (http://forum.slabute.ro/slabire-metode-naturiste/ceaiul-verde-ajuta-slabit-6326.html)

Stefanie 29 nov 2010 16:21:21

Re: Ceaiul verde ajuta la slabit?
 
Ajuta dar sa nu fie in exces (maxim 2 cani pe zi ) .Face praf ficatul :)

rdogy 29 nov 2010 16:40:56

Re: Ceaiul verde ajuta la slabit?
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 420566)
Ajuta dar sa nu fie in exces (maxim 2 cani pe zi ) .Face praf ficatul :)


Eu am o parere 'un pic diferita'. Ceaiul verde contine catechina, o substanta antioxidant care ajuta de fapt ficatul chiar si in cazul formelor grave de gen hepatic. Ceaiul verde este foarte bogat in antioxidanti si este cu mult departe de ideea 'face praf ficatul'.

Stefanie 29 nov 2010 16:44:51

Re: Ceaiul verde ajuta la slabit?
 
Eu m-am referit la cantitatile de ceai verde in exces (de genul 2-3 L pe zi ) Nu cred ca este atat de benefic pentru ficat .Asta am aflat dupa ce timp de mai multe luni consumam cantitati industriale de ceai verde si am descoperit ca am ficatul marit (alcool nu consum ,gras la fel) .Cand i-am spus gastroenterologului ce practic am fost facuta in toate felurile: de la inconstienta ,la nebuna etc etc :)

rdogy 29 nov 2010 17:00:15

Re: Ceaiul verde ajuta la slabit?
 
Wow, nu mi-am dat seama ca cineva ar putea sa consume ceai in cantitile astea, indiferent ce actiune terapeutica ar avea. Orice, absolut orice in exces dauneaza, inclusiv apa (Apa = Greutate x 30 ml/zi) in cantitate prea mare duce la demineralizari. Scuze, nu stiam ca te referi la asa cantitati.

Stefanie 29 nov 2010 17:05:14

Re: Ceaiul verde ajuta la slabit?
 
Din pacate nu mi-am dat seama ,in acea perioada am avut si o tentativa din a ma lasa de fumat si cand pofta de tigara aparea o "stingeam" cu o cana de ceai verde si ma potoleam .Fac destule experimente pe mine si sunt o ţâră inconstienta :)) Inca nu m-am maturizat suficient

kathyk 13 apr 2011 15:43:54

Re: Ceaiul verde ajuta la slabit?
 
ceaiul verde blocheaza radicalii liberi, previne si combate cancerul de piele, atunci cand se consuma 4-5 cesti pe zi. Probleme digestive avem cu totii, datorita vietii dezordonate pe care o ducem. Ceaiul verde este recomandat in cazuri de constipatie cronica, linisteste durerile de stomac si este foarte bun in timpul procesului de digestie. Reduce nivelul colesterolului si riscul pentru anumite tipuri de cancer cu 60%. Sistemul nostru imunitar este intarit de taninul din compozitia ceaiului. Alte substante active precum catechina, theanina si saponina ajuta la tratarea unor afectiuni ale prostatei si ajuta in mentinerea siluetei. Cel mai observabil efect si cel mai dorit este inviorarea organismului, combaterea somnolentei, a oboselii. Ceaiul verde este cu adevarat o planta incredibila, de care trebuie sa profitam cat mai mult Inlocuiti oricand cafeaua cu un ceai verde!!

Ioana88 18 apr 2011 20:10:43

Re: Ceaiul verde ajuta la slabit?
 
este adevarat ca ceaiul verde are si un efect laxativ?

miha lauriciu 18 apr 2011 20:14:15

Re: Ceaiul verde ajuta la slabit?
 
Citat:

Anterior postat de Ioana88 (Post 626834)
este adevarat ca ceaiul verde are si un efect laxativ?

ceai verde.....sunt mai multe tipuri
Cel antiadipos chinezesc este laxativ:D

ancad26 18 apr 2011 22:39:41

Re: Ceaiul verde ajuta la slabit?
 
Eu am vazut azi in farmacie capsule de ceai verde gelatinoase ,chica contin la fel de multe ca si 1 l de ceai ? oare a incercat cineva?

Slabuta 18 apr 2011 22:41:51

Re: Ceaiul verde ajuta la slabit?
 
Citat:

Anterior postat de ancad26 (Post 627031)
Eu am vazut azi in farmacie capsule de ceai verde gelatinoase ,chica contin la fel de multe ca si 1 l de ceai ? oare a incercat cineva?

Buna Anca :)

Aici s-a mai discutat despre aceste capsule :)
http://forum.slabute.ro/slabire-meto...hlight=capsule


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:42:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO