Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Spirulina si slabitul

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 19 sep 2009, 00:33:07
marinescu cristina alina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 31 aug 2009
Locaţie: brasov, Romania
Vârsta: 32
Date: 159cm, 48kg
Mesaje: 98
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Spirulina si slabitul

fetelor, am si eu o mare nelamurire legata de spirulina...

cunosc o tipa care ia de vreo 2 luni..mi-a zis ca ajuta la slabit dar nu am crezut-o pentru ca era mananca foarte multe produse fast food si dulciuri zilnic...am intalnit-o acum 3 zile si era sa lesin in strada...e foarte foarte slaba si asta s-a intamplat in doar o saptamana...am intrebat-o cum de e posibil sa slabeasca atat de mult intr-o singura saptamana si a inceput sa imi descrie cura minune pe care a urmat-o ea..lua o capsula cu o jumatate de ora inainte de masa, dar saptamana trecuta nu a mancat nimic pentru ca "ma simteam deja plina de la spirulina"...asa a reusit sa slabeasca 6 kilograme in 5 zile...

cat de sigura e metoda? spirulina e recomandata in curele de slabire?..am inteles ca e un produs natural facut din alge marine, de aceea are continut mare proteic, nu e menita sa inlocuiesca mesele normale si ca e recomandata in orice diete fiind energizanta...

sa zicem ca ajuta la slabit...dar se intorc kilogramele in timp? spirulina da dependenta?
marinescu cristina alina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1386 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 869 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 19 sep 2009 at 13:40:24.
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 19 sep 2009, 10:04:20
Laura's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 aug 2009
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1700 calorii
Date: 168cm, 59.9kg
Mesaje: 3.843
Aprecieri acordate: 2.890
Am fost apreciat(a) de 1.927 ori in 960 mesaje
Implicit Re: Spirulina si slabitul

salut cristina alina....hai sa-ti spun experienta personala......
liceul l-am inceput cam cu 67 kg....in primul an ma slabit cam 5 kg fara sa stiu .....am slabit treptat pentru ca mergeam pe jos in fiecare zi cam 6 km.....apoi in prima vacanta de vara m-am hotarat sa slabesc....zis si facut....am inceput de pe la 62 kg......dieta mea era infometarea,....daca mancam dimineata nu ma mai puteam stapanii toata ziua si mancaam cat sparta...asa caa nu mancam ninic zile intregi...asa am tinut-o cam 1 luna. cand m-am cantaarit aveam 59 kg.......atunci m-am hotarat si o saptamana adica luni am mancat ...nu mult,.martea iar putin ..putin putin, miercureaa mai putin si de joia pana duminica nu mai mancasem nimic....cand m-am cantarit duminica aveam 51 de kg.....sa-ti spun acum consecintele:
- nu am avut menstruatie cam 6 luni
- am facut ulcer la stomac
- ameteam pe strada
- aveam momente in care imi pierdeam vederea.....DA.....mergeam pe strada si mi se intuneca si cateva minute nu mai vedeam nimic!imi era frica ca orbesc........
- intr-o saptamana am ajuns iar la 57 kg
- vergeturi cu duiumul
- si multe altele
mi-am dat seama de prostia facuta si am facut asa......am inceput liceul iar si faceam
cam asa...
dimineata la 7 mancam ceva...un ochi, sau paine unsa sau lapte,,...orice....
pe la 10 -11 un sandvis sau ceva de la magazin......
pe la 3 cand veneam acasa mancam mancare gatita,orice era dar nu foarte mult....dar mancam cam o farfurie de ciorba si felul 2
si seara pe la 5-6 ceva foarte putin...fructe sau lapte.....
am ajuns cam 2 luni de la 57 la 53.....sanatos si fara probleme cu stomacul si altele

INFOMETAREA NU E SOLUTIA SA SLABESTI!!!!!!!!!!!!!! CHIAR DACA SLABESTI REPEDE NU E SANATOS.....POTI AJUNGE MULT MAI RAU SI KG VIN INAPOI MAI MULTE!!!!!!!!!!!
SPIRULINA E UN SUPLIMENT ALIMENTAR....nu e inlocuitor pentru mancare...ne te lasa atrasa de multele kg pierdute rapid ,......e cea mai mare prostie!!!!!!!!!!1...cel mai bine se slabeste cu grija raportului caloriillor ingerate cu cele consumate,,,,,nu se merita sa-ti strici sanatate apentru cateva kg........slabeste sanatos.....viate e mai mult decat grija kg-lor.........sa nu regreti cand o sa se duca sanatatea
__________________
Gardianul de care am nevoie - jurnalul meu.


Ultima dată editat de Slabuta; 19 sep 2009 at 13:40:42.
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 19 sep 2009, 10:06:54
mvthebest's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 24 aug 2009
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 32
Date: 165cm, 71kg
Mesaje: 13.622
Aprecieri acordate: 9
Am fost apreciat(a) de 59 ori in 49 mesaje
Implicit Re: Spirulina si slabitul

Citat:
Anterior postat de marinescu cristina alina Vezi mesajul
fetelor, am si eu o mare nelamurire legata de spirulina...

cunosc o tipa care ia de vreo 2 luni..mi-a zis ca ajuta la slabit dar nu am crezut-o pentru ca era mananca foarte multe produse fast food si dulciuri zilnic...am intalnit-o acum 3 zile si era sa lesin in strada...e foarte foarte slaba si asta s-a intamplat in doar o saptamana...am intrebat-o cum de e posibil sa slabeasca atat de mult intr-o singura saptamana si a inceput sa imi descrie cura minune pe care a urmat-o ea..lua o capsula cu o jumatate de ora inainte de masa, dar saptamana trecuta nu a mancat nimic pentru ca "ma simteam deja plina de la spirulina"...asa a reusit sa slabeasca 6 kilograme in 5 zile...

cat de sigura e metoda? spirulina e recomandata in curele de slabire?..am inteles ca e un produs natural facut din alge marine, de aceea are continut mare proteic, nu e menita sa inlocuiesca mesele normale si ca e recomandata in orice diete fiind energizanta...

sa zicem ca ajuta la slabit...dar se intorc kilogramele in timp? spirulina da dependenta?

Dupa parerea mea , este ca a slabit foarte brusc, si printr-o metoda nu tocmai buna..
Dupa 1 luna sau mai putin daca nu se va mai tine de acele pastile se va ingrasa ...
Este mult mai bine sa slabesti putin cate putin, asa nu risti ca si kg-mele acelea sa revina inapoi, si chear dublate...
Succes in continuare ... O zi frumoasa!!!
mvthebest, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2214 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1697 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 19 sep 2009 at 13:40:57.
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 19 sep 2009, 10:11:21
marinescu cristina alina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 31 aug 2009
Locaţie: brasov, Romania
Vârsta: 32
Date: 159cm, 48kg
Mesaje: 98
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Spirulina si slabitul

Citat:
Anterior postat de sweetyancutza Vezi mesajul
Eu te-as ajuta numai ca nu stiu prea multe despre solutia asta poate mai vin ceva fete pe aici intre timp ma uit si eu pe net sa ma documentez...
Oricum, 6kg in 5 zile clar nu ii ceva sanatos... stiu ca suna foarte bine si tot tot da ii important sa te simti tu bine si ulterior sa nu ai alte probleme de salatate si sa regreti ce prostioare ai facut revin imediat dupa ce mai citesc

eu sunt de acord ca nu e deloc sanatos...e mult prea mult...ar fi trebuit sa astepte vreo 2 luni sa slabeasca 6 kg...nu 5 zile...ma intereseaza cat de nociva e spirulina...sunt sigura ca daca renuntav la ea va fi cu mult mai grasa
marinescu cristina alina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1386 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 869 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 19 sep 2009 at 13:41:14.
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 19 sep 2009, 10:14:52
sweetyancutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 iul 2009
Locaţie: Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 31
Dieta: hipocalorica
Date: 165cm, 52.5kg
Mesaje: 927
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Spirulina si slabitul

Asa, am citit despre si am gasit lucruri destul de interesante...Alga asta pare a fi chiar foarte buna, chiar prea complexa
Am gasit asta:

Spirulina va poate oferi capacitatea de a munci 17 ore/zi, fara a resimti oboseala, avand in acelasi timp proprietati de detoxifiere a organismului si de protejare si regenerare a celulei hepatice. Stimuleaza sistemul imunitar, crescand forta organismului de a face fata stresului cotidian, fiind si un bun adjuvant in intarirea organismului in diferite afectiuni. Un alt efect binefacator, se manifesta asupra cerebelului, Spirulina fiind, asa cum afirma ing. chim. Stefan Manea, „hrana pentru ungerea sinapselor cerebrale” ce va garanteaza tineretea vesnica din punct de vedere al capacitatii intelectuale.

Supliment alimentar ecologic pur, Spirulina contine peste 50 de principii bioactive, prin care intervine in reglarea tuturor functiilor organismului. Spirulina este un antioxidant puternic, stimuleaza si regleaza productia de corticosteroizi, insulina, hormoni tiroidieni. Rezultatele Spirulinei in programele de scadere a greutatii corporale sunt foarte bune, acest supliment controland senzatia de foame si reducand pofta de mancare, mai ales daca se respecta recomandarea de a lua comprimatul de spirulina cu o jumatate de ora inaintea mesei.

In acest sens, dar si pentru alte patologii, spirulina poate fi folosita timp Indelungat dar ea nu trebuie sa substituie alimentatia, nici chiar In curele severe de slabire.

Ea se poate administra timp Indelungat, cu conditia sa nu se depasesca 2 g pe zi. In conditii de convalescenta, efort fizic deosebit si pe perioade scurte se poate ajunge la maxim 6 g pe zi.

Deci din cate am inteles eu in combinatie cu un regim de viata sanatos plus sport in mod regulat si plus spirulina= slabire, totusi, astept si alte pareri
In orice caz pare sa nu faca niciun rau organismului in cantitatile recomandate
sweetyancutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1709 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1192 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 676 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 19 sep 2009 at 13:41:38.
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 19 sep 2009, 10:17:13
sweetyancutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 iul 2009
Locaţie: Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 31
Dieta: hipocalorica
Date: 165cm, 52.5kg
Mesaje: 927
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Spirulina si slabitul

Si de ingrasat nu cred ca te-ai ingrasa dupa pentru ca mai mare influenta are regimul alimentar, planta asta iti ajuta corpul cu vitamine si iti ia din senzatia de foame Deci daca dupa ce termini de slabit nu dai pe fastfooduri si dulciuri eu zic ca nu ai cum sa pui la loc
sweetyancutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1709 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1192 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 676 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 19 sep 2009 at 13:42:12.
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 19 sep 2009, 10:17:34
marinescu cristina alina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 31 aug 2009
Locaţie: brasov, Romania
Vârsta: 32
Date: 159cm, 48kg
Mesaje: 98
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Spirulina si slabitul

Citat:
Anterior postat de Laura Vezi mesajul
salut cristina alina....hai sa-ti spun experienta personala......
liceul l-am inceput cam cu 67 kg....in primul an ma slabit cam 5 kg fara sa stiu .....am slabit treptat pentru ca mergeam pe jos in fiecare zi cam 6 km.....apoi in prima vacanta de vara m-am hotarat sa slabesc....zis si facut....am inceput de pe la 62 kg......dieta mea era infometarea,....daca mancam dimineata nu ma mai puteam stapanii toata ziua si mancaam cat sparta...asa caa nu mancam ninic zile intregi...asa am tinut-o cam 1 luna. cand m-am cantaarit aveam 59 kg.......atunci m-am hotarat si o saptamana adica luni am mancat ...nu mult,.martea iar putin ..putin putin, miercureaa mai putin si de joia pana duminica nu mai mancasem nimic....cand m-am cantarit duminica aveam 51 de kg.....sa-ti spun acum consecintele:
- nu am avut menstruatie cam 6 luni
- am facut ulcer la stomac
- ameteam pe strada
- aveam momente in care imi pierdeam vederea.....DA.....mergeam pe strada si mi se intuneca si cateva minute nu mai vedeam nimic!imi era frica ca orbesc........
- intr-o saptamana am ajuns iar la 57 kg
- vergeturi cu duiumul
- si multe altele
mi-am dat seama de prostia facuta si am facut asa......am inceput liceul iar si faceam
cam asa...
dimineata la 7 mancam ceva...un ochi, sau paine unsa sau lapte,,...orice....
pe la 10 -11 un sandvis sau ceva de la magazin......
pe la 3 cand veneam acasa mancam mancare gatita,orice era dar nu foarte mult....dar mancam cam o farfurie de ciorba si felul 2
si seara pe la 5-6 ceva foarte putin...fructe sau lapte.....
am ajuns cam 2 luni de la 57 la 53.....sanatos si fara probleme cu stomacul si altele

INFOMETAREA NU E SOLUTIA SA SLABESTI!!!!!!!!!!!!!! CHIAR DACA SLABESTI REPEDE NU E SANATOS.....POTI AJUNGE MULT MAI RAU SI KG VIN INAPOI MAI MULTE!!!!!!!!!!!
SPIRULINA E UN SUPLIMENT ALIMENTAR....nu e inlocuitor pentru mancare...ne te lasa atrasa de multele kg pierdute rapid ,......e cea mai mare prostie!!!!!!!!!!1...cel mai bine se slabeste cu grija raportului caloriillor ingerate cu cele consumate,,,,,nu se merita sa-ti strici sanatate apentru cateva kg........slabeste sanatos.....viate e mai mult decat grija kg-lor.........sa nu regreti cand o sa se duca sanatatea

avem multe in comun..cel putin partea cu infometarea si toate cele de mai sus ...nu cred ca ajuta la ceva spirulina...nu mai caut metode rapide de slabit....vreau doar sa vad ce parere aveti si voi, poate chiar aveti experiente neplacute legate de acest supliment...scopul meu e sa gasesc argumente puternice ca sa conving pe cea mai buna prietena a mea sa nu recurga la aceasta metoda...oricum sta ea nemancata cu saptamanile si nu se invata minta deloc...macar sa nu mai ia si astfel de tampenii
marinescu cristina alina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1386 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 869 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 19 sep 2009 at 13:42:27.
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 19 sep 2009, 10:23:11
marinescu cristina alina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 31 aug 2009
Locaţie: brasov, Romania
Vârsta: 32
Date: 159cm, 48kg
Mesaje: 98
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Spirulina si slabitul

Citat:
Anterior postat de sweetyancutza Vezi mesajul
Si de ingrasat nu cred ca te-ai ingrasa dupa pentru ca mai mare influenta are regimul alimentar, planta asta iti ajuta corpul cu vitamine si iti ia din senzatia de foame Deci daca dupa ce termini de slabit nu dai pe fastfooduri si dulciuri eu zic ca nu ai cum sa pui la loc
nu ma dau mai..fast food-urile nu ma incanta si dulciurile le consum in cantitati cat se poate de mici....ea pare destul de benefica..am citit mult despre ea, am vizitat niste forumuri...e prezentata intr-o forma destul de atractiva dar asta se intampla cu toate produsele de slabit...nu stiu cat de sigura e...
marinescu cristina alina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1386 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 869 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 19 sep 2009 at 13:42:46.
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 19 sep 2009, 10:25:34
sweetyancutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 iul 2009
Locaţie: Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 31
Dieta: hipocalorica
Date: 165cm, 52.5kg
Mesaje: 927
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Spirulina si slabitul

Citat:
Anterior postat de marinescu cristina alina Vezi mesajul
nu ma dau mai..fast food-urile nu ma incanta si dulciurile le consum in cantitati cat se poate de mici....ea pare destul de benefica..am citit mult despre ea, am vizitat niste forumuri...e prezentata intr-o forma destul de atractiva dar asta se intampla cu toate produsele de slabit...nu stiu cat de sigura e...
Aici ai dreptate asa ii...De aia nu mai zic multe ca nu stiu si dupa.... Oricum ai grija de prietena ta sa nu mai faca prostioare de astea ca si eu am asa o colega cu care ma inteleg foarte bine...ea pur si simplu nu mananc peste 500cal pe zi si nimeni nu o poate face sa renunte la obiceiul asta
sweetyancutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1709 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1192 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 676 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 19 sep 2009 at 13:43:04.
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 19 sep 2009, 10:27:05
karmara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2009
Locaţie: Brasov/Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Nutritionist
Date: 172cm, 71.9kg
Mesaje: 352
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Spirulina si slabitul

Spirulina este folosită în tratamentul anemiei, hepatitelor, gastritelor şi altor procese inflamatorii, al diabetului zaharat dar şi hipoglicemiei, obezităţii, malnutriţiei, în tonifierea pielii şi în afecţiuni cronice ale pielii, îmbunătăţeşte imunitatea.

Este contraindicată pentru bolnavii cu edeme (care reţin apa) sau blocaje ale fluidelor ce irigă abdomenul inferior. De remarcat efectul inhibitor în formarea cancerului de colon, datorită prezenţei pigmentului albastru de phycocianină (o biliproteină). Sînt puţine alimentele care au pigmenţi albaştri. Aceştia – existenţi în spirulină – au efecte astringente şi de remisie a inflamaţiilor. Tot phycocianina este responsabilă de acumularea de aminoacizi în creier, pentru formarea neurotransmiţătorilor, ceea ce măreşte capacităţile mentale ale individului.

Conţinutul bogat în acid gama-linoleic (AGL), ca şi de prostaglandină, face din spirulină un factor de sporire a imunităţii demn de luat în seamă, mai ales de către persoanele care duc lipsă de AGL.

O observaţie interesantă: peretele celular al spirulinei este compus din mucopolizaharide (MPZ) – nişte zaharuri complexe intercalate cu zaharuri simple, aminoacizi şi, uneori, cu proteine. Acestea sînt complet digerabile, putînd înlocui cu succes alte vegetale, seminţe sau chiar alge care conţin greu digerabila celuloză. În plus, MPZ sînt creditate cu capacitatea de a întări ţesuturile corpului uman, făcîndu-le mai elastice şi mai rezistente, avînd şi un efect puternic antiinflamator. Acestea pot veni în ajutorul persoanelor cu activităţi fizice intense, precum şi vîrstnicilor. MPZ sînt utilizate şi pentru întărirea ţesuturilor inimii şi împotriva deprecierii arterelor, putînd proteja sistemul vascular prin reducerea grăsimilor din conţinutul sîngelui.

Problema este că alegerea produselor din spirulină trebuie făcută în raport cu datele individuale şi nu prin generalizarea asupra tuturor persoanelor.

Desigur, producătorii resping ideea aceasta, pentru a nu-şi reduce vînzările. În Statele Unite, utilizarea în scopuri medicale a microalegelor este interzisă – deocamdată – datorită faptului că s-au înregistrat şi efecte negative asupra unor pacienţi. De pildă, apariţia unor tulburări digestive şi a unor dureri de cap, care, deşi sînt considerate indicii de beneficitate a terapiei, sînt uneori prea persistente. Cu cît pacientul este mai grav intoxicat, cu atît mai mică va fi doza de început, lucru pe care nu toţi medicii îl cunosc.

S-a mai observat că, în urma unor clisme, a rezultat o absorbţie incompletă a tabletelor de spirulină la nivel intestinal. Se ştie ca microalgele sînt hidrofile. De aceea, se recomandă zdrobirea tabletelor cu dinţii şi o cantitate mare de lichide. Dacă lichidul nu este o supă caldă, ci pur şi simplu apă rece, atunci este bine să se administreze tableta de spirulină cu o jumătate de oră înainte de masă, pentru a evita diluarea tabletei în sucurile gastrice.

Aşadar, spirulina, ca şi celelalte microalge, este un mijloc terapeutic valoros, dar nu poate fi consumată fără sfatul unor specialişti veritabili.


Asta am gasit la o prima cautare pe net si ma cam mir ca nu am gasit prea multe efecte negative, dar un singur lucru este clar, ca nu e bine sa slabesti intr-un timp atat de scurt si sa nu mananci. Intotdeauna cand se intampla asa, dupa renuntarea la tratament se pun kg inapoi, deocmdata este cam imposibil altfel.
Si in plus oricat de mult sport ai face pielea tot nu ramane ok la un ritm de slabire atat de rapid.

Eu te sfatuiesc sa alegi un stil de viata sanatos si cat mai natural, pe care sa il mentii "all life long".

Oricum, in viitorul indepartat parerea mea este ca se va ajunge ca unii oameni (probabil cine vrea) sa nu mai manance deloc, ci sa-si ia aporturile necesare din diferite pastile,solutii,etc. Deja ne apropiem, daca facem o cominatie de spirulina cu un complex integral de vitamine si cu crom sau alte chestii de genu cred ca se poate supravietui.
Bine, acum suntem in forma de teste si nici macar atat, intr-o 1000 de ani probabil o sa poata fi chiar sanatos sa traim asa si pana la urma daca nu mai mancam o sa avem tmai mult timp pentru alte activitati si + daca nu o sa ne mai gandim la mancare o sa ne umplem gandurile cu altceva.


Ce film am avut.



__________________
Jurnalul meu

Ultima dată editat de Slabuta; 19 sep 2009 at 13:43:21.
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
naturist, produse naturiste, slabire, slabire naturista, spirulina, suplimente, suplimente slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
SOS!!! Despre slabitul care devine obsesie! Slabuta Ghidul slabitului 100% sanatos 45 16 oct 2011 10:14:37
Slabitul exagerat... nu este neaparat frumos vraji Pregatirea pentru slabire 107 13 iul 2011 23:33:31
Lecitina sau spirulina ingrasa? Sau nu? isza Suplimente 5 17 oct 2009 15:38:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole