Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Cand infometarea este o solutie?

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 05 ian 2010, 00:03:18
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Question Cand infometarea este o solutie?

Poate ati auzit si voi de minunile pe care le are infometarea...
Prin anii '90 si mai incoace, circulau carti despre infometare.

Ca sa fiu mai clara, infometare de 40 de zile, cica atat rezista corpul tau fara mancare.
Am dat si eu de aceasta carte, o aveam prin casa, din moment ce era la moda, o imprumutase mama de la o vecina....

Chiar si la tv aratau oameni care se vindecau prin infometare, doar cu apa.
Ciudat, ca abia, peste cativa ani ni s-a spus ca multi dintre cei prezenti la experimente, s-au imbolnavit sau au murit

Nu stiu, poate sunt niste proprietati miraculoase ale nemancatului, dar deocamdata este evident ca nu este o solutie pentru a slabi...

Poate sunt fete cu studii medicale sau in curs, pe forum, sa ne spuna daca a sta fara mancare 40 de zile este bine
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 05 ian 2010 at 00:46:35.
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 05 ian 2010, 00:12:52
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Cand infometarea este o solutie?

o sa deviez putin de la subiectul cu slabitul si o sa va povestesc ceva.
acum multi ani, aveam un ciobanesc, si saracutu avea tenie, noi doar banuiam ca o are....

cand a vazut ca e pe moarte, si orice pastile ii dadeam, cainele se simtea din ce in ce mai rau, tata ne-a interzis sa ii mai dam mancare, dar nimic, zero absolut, si a stat asa cainele 3 zile...

Dupa 3 zile, am gasit in gradina o tenie lunga de cativa metri, iar cainele si-a revenit si dupa acest caz nu a mai avut nimic, i s-a facut si blana frumoasa si era mai bine facut...

Atunci a fost un miracol infometarea...
In rest, alte cazuri nu mai stiu
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 05 ian 2010, 00:50:33
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Cand infometarea este o solutie?

Slabutule,din ce stiu eu,din ceea ce am vazut eu in jurul meu,uneori nemancatul e o solutie.Nu pentru slabit.Pentru ca atunci corpul nostru are nevoie de liniste,are nevoie de energia pe care ar consuma-o pt a digera.
Si exemplul care mi-a dat mie de gandit atunci.Am lucrat ca baby-sitter.Bebele de vreun an si 10 luni.Tatal medic,mama asistenta.Copilul raceste.Dar crunt.Cu febra,abia se tinea pe picioare,la un moment dat i-a curs si sange din nas de vreo 2 ore.Singurele medicamente de le-a primit au fost supozitoarele de paracetamol pentru febra si apa,evetul ceai.Eu ma strofocam ca sa manance copilul,sa prinda putere,vai copile,vrei aia,vrei aelalta.Copilul a refuzat 3 zile sa manance ceva.Doar apa,pe cae mi-o cerea constant.Apoi tatal lui mi-a spus sa il las in pace,ca el stie mai bine ce ii trebuie.Daca nu vrea mancare inseamna ca allui corp nu ar mai putea si sa digere.Da,o sa slabeasca putin,cum a si fost,dar isi revine.Atunci am spus ca sunt nebuni,vai,cum sa nu dai copilului sa manance,cum sa nu ii dai un antibiotic mic(proaspat venita din romania)Acum le dau dreptate,antibioticele nu trateaza nici gripa nici raceala,paracetamolul il ajuta sa se simta un pic mai bine.Iar nemancatul,cred ca am fost toti bolnavi si chiar nu ne trebuia nimic si ar fi fost groaznic ca cineva sa ne mai infunde si cu mancare.Dar vorbesc aici de o boala nepericuloasa, o simpla raceala
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 05 ian 2010, 21:58:45
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Cand infometarea este o solutie?

Da, sa stii ca ma gandeam acum, atunci cand sunt racita, in special gripa, nu am chef de nimic, si beau tare multe ceaiuri, in schimb cu mancarea, tare slabut, si intr-adevar ma refac, chiar daca mai scad in greutate.

Cred ca trebuie sa ne ascultam organismul, dar sa nu ne infometam intentionat
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 05 ian 2010, 22:41:08
ianna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: IL, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 42
Dieta: sanatoasa verde si cu gratare
Date: 170cm, 64kg
Mesaje: 4.305
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Cand infometarea este o solutie?

dupa parerea mea nici la grija/raceala infometarea nu este o solutie... mi-e greu sa cred ca tocmai cand organismul este slabit sau sufera tocmai atunci trebuie sa-l stirbim si mai mult.... ba din contra trebuie ajutat ...

Nu zice nimeni ca esti obligat sa papi portii ca atunci cand erai sanatos dar se recomanda mancarea caldutza si usoara, precum ...supe... piept de pui ...usturoi ... fructe precum lamai, mere ..portocale, grepfruit - bogate in vitamina C si usor de digerat...si consum ridicat de lichide impotriva deshidratarii.

organismul nu poate fi pus pe pauza si nici nu se opreste din "munca"...decat daca dam ortul popii ... ci doar poate lucra mai incep...mai obosit pentru ca nu are destula "energie" - vitamine si/sau anticorpi si lupta impotriva unei infectii.

normal daca nu poti manca si versi nu trebuie sa fortezi organismul...e clar ca e atat de "bolnav" incat digestia e ultimul lucru pe care vrea sa-l faca...dar nici sa stai mai mult de 24 de ore fara mancare nu e bine... nici macar cand esti sanatos tun si nu papi 24 de ore te simti slabit ...deci e clar cand ai gripa ca vei fi si mai slabit.

chiar de curand si eu si Edy am avut o gripa puternica... nas infundat... ochi inlacrimati..tuse cu expectorari etc.... am fost pusi amandoi pe medicamentatie:Edy - infants' tylenol si eu deja augumentin ca mi se declansase si sinuzita cu febra. Edy si-a pierdut din pofta de mancare... dar pediatra mi-a zis clar daca nu papa deloc 24 de ore (lapte inclusiv) adus la spital si probabil internat pentru perfuzii etc.- trebuie avut in vedere ca Ed are doar 10 luni ... Asa ca seara faceam baita de 45 de min si apoi amandoi papam ... dar si in timpul zilei mai faceam baite ...pentru ca i se desfunda nasul lui Edy si papa mai usor....

dar fiecare caz e separat .. cine stie cum o fi urmatoarea raceala...doamne fereste sa nu mai avem parte ca a fost tare greu si stresant
__________________
rog in profil sa mentionati dieta pe care o tineti -Succes si la un cantar cat mai zgarcit
jurnal Dupa fapta si rasplata
Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro
Sfaturi, de prin forum, adunate
Dieta si alaptarea
ianna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 16:37:57
pamy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 41
Date: 173cm, 92.8kg
Mesaje: 3.741
Aprecieri acordate: 47
Am fost apreciat(a) de 98 ori in 74 mesaje
Implicit Re: Cand infometarea este o solutie?

eu de mica am fost indoctinata cu 'manaca sa iti treaca gripa' si organismul meu nu isi pierde apetitul nici in caz de gripa ... noroc ca am scapat anul asta ...

anul trecut am avut o raceala puternica si am dormit aprox 24 de ore si m-am trezit o sg data sa mananc putin si iar somn...

dar sotul meu daca e racit refuza categoric sa manance ... el oricum nu prea mananca nici cand e sanatos si eu ma cert cu el ca si cu un copil mic ... foarte des prima lui masa este la ora 14-15 ... trezit de la 6:30
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 16:50:06
ali_lumi's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 19 oct 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Stil De Viata Sanatos + Sport
Date: 161cm, 50kg
Mesaje: 7.308
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 15 ori in 14 mesaje
Exclamation Re: Cand infometarea este o solutie?

Nu stiu daca ma incadrez in subiect dar am avut si eu o perioada dasta de infometare, mai exact anul trecut 09' prin vara , cand am facut o alergie puternica in organism , si am avut regim de detoxifiere.Am mancat 2 sau 3 sapt numai retin exact numai cartof si orez fiert si apa plata( nesarate ) Simteam ca innebunesc,plangeam cand vedeam oamenii la tv ca mananca... nu puteam sa ies din casa pt ca mancam acum( in scarba la un moment dat ) Si dupa vro jumatate de ora daca ieseam pana la coltul strazi lesinam, imi venea sa cad pur si simplu , imi era frica sa mai ma urc la volan, dar sa mai ies in oras la un asa zis suc, dar in cazul meu apa plata. Intru-un final tot acest chin,a fost in favoarea mea, pt ca habar aveti ce bine ma simteam cand am inceput sa " ma obsinuiesc cik" cu aceste 2 mese doar, pielea era mai fina numai eram balonata mereu, si cu ocazia acestei infometari m-am facut si bine.
ali_lumi, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1826 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1309 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1568 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 13 ian 2010, 02:00:38
cyberangel's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 31 dec 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: ...
Date: 174cm, 65kg
Mesaje: 28
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cand infometarea este o solutie?

Mie cand imi e rau abia pot sa mananc sau sa fumez, bine lipsa tigarii e bine.In caz de gripa sau orice alta boala imi piere apetitul, dar in schimb simt nevoie sa consum cat mai multe lichide.Majoritatea persoanelor pe care le cunosc au slabit foarte mult cand au avut vreo boala sau ceva mai grav, din cauza lipsei de foame.
Nici nu cred ca e sanatos sa mananci altceva in afara de fructe si legume, tin minte ca am incercat odata cand ma simteam rau sa mananc carne si mi s-a agravat starea de rau plus febra.Atunci cand esti bolnav organismul incearca sa se detoxifieze, asa ca cere mai putin ,mai vegetal, si cat mai multe lichide gen compoturi cu fructe, sucuri cat mai naturale.
cyberangel, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1931 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1414 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 640 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de cyberangel; 13 ian 2010 at 02:08:21.
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 28 ian 2010, 16:30:45
Kitkat's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: South Beach
Date: 168cm, 54.5kg
Mesaje: 332
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cand infometarea este o solutie?

Are si partile ei bune infometarea. Nu ca metoda de slabit! Dar pt a ajuta organismul in anumite circumstante, cum ati spus si voi, de multe ori in cazul unei raceli, insolatii, infectii... Nu sunt deloc o adepta a principiului "Ia si mananca ca-ti trece!" In mod normal organismul nostru simte cel mai bin ce si cat are nevoie.

Aici e o explicatie putin mai stiintifica simplificata:

Sistemul nervos vegetativ si sistemul imunitar sunt legate unul de altul (cercetarile medicale din ultimii aprox. 30 de ani au demonstrat asta). Sistemul vegetativ este impartit in sistemul nervos simpatic si sistemul nervos parasimpatic. Parasimpaticul mai este numit si sistemul nervois pt odihan si digestie, din numele lui intelegem cam despre ce e vorba. Astfel cu stomacul plin, sistemului parasimpatic ii revine digestia, o sarcina in plus pe langa raspunsul imunitar. El nu va reusi sa dea randament 100% in indeplinirea ambelor procese si va ingreuna lupta cu infectia din corp. Bine, dar in mod normal organismul nostru indeplineste sute de functii simultan, de ce acum ar deveni suprapunerea a doua procese brusc o problema? Pentru ca organismul este slabit de boala, iar noi trebuie sa il ajutam. Adica sa reducem pe cat posibil functiile pe care el le are de indeplinit, el oricum in continuare isi indeplineste toate functiile, nu avem voie sa il incarcam cu nimic suplimentar. E la fel de logic ca odihna. Nu se duce nimeni sa dea ture de stadion cu febra 38, nu?

Corpul nostru are oricum mai mult decat suficiente rezerve din care sa consume in timpul afectiunii, iar lui ii este mult mai "comod" sa isi ia energia din rezerve decat din mancare in situatia asta. Acum, nu zic sa facem greva foamei cand avem o raceala, avem totusi nevoie de mici cantitati de mancare... mai ales daca luam medicamente nu e bine sa avem stomacul gol golut prea mult timp, se poate irita. Cel mai important e sa ne ascultam corpul, el stie cel mai bine ce si cat are nevoie. A... si dupa raceala cred ca e foarte important sa recuperam tot, sa nu ramanem cu deficiente, chiar daca asta inseamna ca vor reveni kg care disparusera (si care sunt probabil singura consolare dupa o raceala urata).

Eu daca ma simt rau pot sa mananc doar gris de bebe, si acela numai un pic.
Kitkat, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1963 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1446 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1189 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Kitkat; 28 ian 2010 at 16:33:25.
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 28 ian 2010, 16:47:56
Kitkat's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: South Beach
Date: 168cm, 54.5kg
Mesaje: 332
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Cand infometarea este o solutie?

Tot pt ajutarea organismului ar mai exista un rol al infometarii, dezintoxicarea. Exista o cura de dezintoxicare in care se consuma doar o limonada facuta din apa, lamaie si sirop de artar (are un continut ridicat de vitamine), pe langa asta se mai iau suplimente alimentare pt a nu aparea carente in corp. Aceasta cura poate dura intre 3 si 10 zile, de fapt poate dura si mai mult, dar doar sub indrumarea medicului. oricum limonada asta e delicoasa! si cam tine de foame fara sa dea greata.

Eu tin uneori cura asta (doar 2-3 zile), daca am perioade in care simt ca am mancat prea multa carne, de exemplu dupa sarbatori, ca sa ii dau corpului meu o pauza in care sa nu fie nevoit sa proceseze atatea toxine zilnic, si sa poata sa mai elimine din ele.

In varianta originala se bea in fiecare dimineata un litru de apa cu 2 lingurite de sare pt a curata toate depunerile de pe peretii intestinului gros, care stau acolo cu anii. Eu nu am facut niciodata asta, pt ca pare cam incomod si mai locuiesc si cu prietenul meu... nu as vrea sa il sperii tinand toaleta acupata jumatate de ora dimineata.

Oricum, cura asta e pt detoxifiere, nu slabire, kg pierdute de obicei revin, ma gandesc ca pot reveni si mai multe ca la inceput daca nu ai grija ce mananci cateva zile dupa. Dar eu ma simt mai bine daca stiu ca imi "curat" putin organismul, dupa cate e-uri, nitriti, si toxine bag in el zilnic din alimente.
Kitkat, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1963 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1446 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1189 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Kitkat:
sashy (27 mai 2013)
Răspunde

Informatii despre slabit
infometare, slabire, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Infometarea mishutza Slabit eXtrem 611 27 aug 2012 15:07:49
Slabitul exagerat... nu este neaparat frumos vraji Pregatirea pentru slabire 107 13 iul 2011 23:33:31
Ce este Codul Slabutelor? vadmin Calculator Nutritional 0 20 sep 2009 07:49:30
ce fruct este`? mishutza Discutii off-topic 3 06 sep 2009 15:25:09
Am o inrebare, dar nu va pot contacta deoarece nu pot trimite mesaje private. vadmin Forum 0 20 mar 2009 00:24:10

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole