forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Slabit eXtrem (http://forum.slabute.ro/slabit-extrem/)
-   -   Slabitul este o manie pentru mine (http://forum.slabute.ro/slabit-extrem/slabitul-este-manie-mine-4447.html)

sabbynna 11 iul 2010 08:32:57

Slabitul este o manie pentru mine
 
buna, am si eu o problema ce ma framinta si-mi roade sufletul si nervii de acum de 3-4 ani,timp de aceasta perioada ,am inceput sa ma lupt cu kg in plus.Dar acu inteleg care e problema si am nevoie de ajutor pt a putea incepe o viata noua. Tineam diete extreme,mai nu mincam nimic, cu un an in urma o luna intreaga am baut doar ceai fara zahar ,apa si ... atit. Infometarea imi aducea rezultatele pe care le doream, insa odata ce " ma scapam" iar la dulce si prajituri kg veneau inapoi. Am ajuns la aceea ca mincam mere sau alte fructe dulci si ma ingrasam.Acum balansez intre 54-55kg, nu pot sa incep o alimentatie sanatoasa,tot zic ca de luni,dar apare vreo sarbatoare si nu pot sa renunt la ceva dulce.nu sunt obsedata de carne sau de mincare grasa,doar dulcele e obsesia mea.cind maninc ma simt fericita,apoi urmeaza o depresie cu dureri de cap si multe lacrimi,din cauza kg care s-au intors.Visul meu este sa slabesc 7kg,aceasta o fac pt mine,caci cei din jur imi spun ca arat bine.Iubitul meu imi zice sa las dietele ca-mi pierd sanatatea,dar credca voi ma intelegeti ce inseamna atunci cind nu esti increzuta in tine,nu vrei sa iesi din casa caci haiele pe care vrei sa le imbraci nu ti se potrivesc acum. Am motivare,dar mai am si o bunatate de mama,care gateste in fiece zi bucate alese si e imposibil sa nu maninci.Azi e duminica ,vreau de mine sa incep o viata noua ,si pina in septembrie sa scap de kg in plus ,dar deja nu cu metode ca pina acum. Rabdare doar imi trebuie ,caci tarie de caracter am.Va rog sa ma sfatuiti,caci in aceasta perioada sunt diperata si un sprijin nu mi-ar strica.Va multumesc......:((:((#:-s:-s:-s

sunshine 11 iul 2010 08:46:03

Re: mania mea de a slabi,HELP
 
bine ai venit sabyna:)

sfatul meu este sa asculti iubitul si sa lasi dietele la o parte. 54 kg la inaltimea ta este f bine. Poate sa ma slabesti 2 -3 kg, dar in nici un caz 7. ai experimentat pe propria piele ce inseamna diete rapide si ajuns sa te ingrasi de la mere :-s


vad ca nu ai spus nimic de sport. Nu practici de nici un fel? ar fi cazul sa incepi, asa o sa-ti lucrezi frumos corpul.

cat despre dulce, nu spune nimeni ca trebuie sa renunti complet la el. iti poti face tu retete in casa, mai dietetice si mai sanatoase. pe site gasesti f multe retete si bune:)

si inca ceva: stilul pe care vrei sa il adopti, nu il poti adpota la comanda, gata de maine mananc sanatos. lucrurile astea se fac in timp, cu pasi mici.:)

Pe inceput sfatul meu este sa incepi sa faci sport si sa incerci sa nu te mai gandesti atat de obsesiv la slabit! NU esti grasa deloc, poate mai trebuie doar sa-ti tonifici corpul.

Numai bine!

ianna 11 iul 2010 15:16:48

Re: Slabitul este o manie pentru mine
 
Sabyna esti tinerica...abia pe la 21 de ani organele tale ajung la maturitate complet... nu te juca. Inteleg ca motivatia sanatatii tale nu este un punct forte in a te lasa de dietele minune dar ideea unei familii fericite si sanatoase cum suna? Oricat de indepartata pare ideea unui copil odata facuta gafa ideea dispare complet. Dietele minune te pot deregla hormonal pana la disparitia ciclului menstrual...:-sEu consider asta un motiv foarte puternic!

Asa cum zice si sunshine 7kg e prea mult.

INVATA sa te accepti SI SA TE PRETUIESTI. Nu e capat de drum si de usi inchise si daca ai avea mai multe kilograme. Esti frumoasa si deosebita si cu 7kg in plus;)Iar ce ai in cap si ce scoti pe gura este mereu mult mai pretuit decat cum arati pe dianafara. Intr-adevar cand intri intr-o incapere de necunoscuti te incanta sa vezi priviri cum se indreapta catre tine...doar oare admiratia si respectul asta il cauti? Stabileste-ti prioritatile cum trebuie;)

Vrei sa arati bine? esti obsedata de asta? ok bravo! dar indreaptati mijloacele catre ce te face sa arati intr-adevar bine;) SPORTUL ! N-ai auzit ca multi mananca ciocolata si alte dulciuri si nu se ingrasa tocmai pentru ca practica sport mult? Si cand zic sport nu ma refer la mersul pe jos ci la un abonament la sala ...si la cardio;)

Succes si sper sa intelegi/accepti ce trebuie sa-i faci corpului tau fara a-l innebuni si imbolnavi

sabbynna 12 iul 2010 09:52:40

Re: Slabitul este o manie pentru mine
 
merci mult pt sfaturi,da intr-adevar am uitat sa mentionez ca practic sportul des,am acasa o bicicleta magnetica si cam 4-5 ori pe saptaminna ,cite 20-30 min fac sport, apoi hip-hop,sau alerg. Cred ca eu singura inteleg ce treb sa fac ,numai ca mai treb cineva sa-mi confirme ideele.Da,recunosc ca a devenit o manie,DIETA, s iimi fac griji pt aceasta, dar vorba ceea: odata ce bolnavul recunoaste ca e bolnav, el devine mai aproape de cei sanatosi. Sunt perseverenta ,si sper sa reusesc.Gata scopul este pus......merci tuturor,dar mai astept opinii????

rodica2010 12 iul 2010 11:44:45

Re: Slabitul este o manie pentru mine
 
Daca-i asa,vei reusi sigur!;)Ai grija de tine.:-*>:D<

princess95 17 oct 2010 20:27:49

Re: Slabitul este o manie pentru mine
 
[*mirare*]Slabutelor la mn problema e tot cam asta
manink o data in zi apoi imi permit doar niste fructe
am slabit deja la greutatea normala p/u mine dar nu ma pot opri ma tem ca o sa pun kg la loc...CE SA FAK ???KUM SA MA MENTIN???

DrIulia2010 17 oct 2010 20:48:10

Re: Slabitul este o manie pentru mine
 
Citat:

Anterior postat de princess95 (Post 369718)
[*mirare*]Slabutelor la mn problema e tot cam asta
manink o data in zi apoi imi permit doar niste fructe
am slabit deja la greutatea normala p/u mine dar nu ma pot opri ma tem ca o sa pun kg la loc...CE SA FAK ???KUM SA MA MENTIN???


Esti sub greutatea normala!!!


De cat timp mananci odata in zi???Gandeste-te la sanatatea ta,mananca sanatos si fa sport,iti vei mentine in mod sigur o greutate constanta.

Ryela 18 oct 2010 20:48:38

Re: Slabitul este o manie pentru mine
 
Salutare fetelor!

Princess acest mesaj este in special pentru tine..Am observat ca esti cu muuuult sub greutatea normala!! Ce se intampla papusa?? Ai slabit iar acum nu stii cum sa te mentii.. Presupun ca de vreme ce ai postat acest mesaj esti constienta ca ai o problema..

Noi suntem aici pentru tine sa te ajutam sa fii slabuta si sanatoasa!! 48 de kg la 170 cm e preaaaa putin!!! Hai sa incercam impreuna sa ajungi la o greutate normala.. Spune-mi care crezi tu ca ar fi greutatea la care ar trebui sa ajungi ca sa te simti bine!

Te-am pupat :*

Dumitrache Ionela 03 nov 2010 21:18:53

Re: Slabitul este o manie pentru mine
 
bunaa am 15 ani 160cm si 53 de kg.. sunt obseadata ca sunt grasa.. si vreau sa ajung la 48 kg va rog vreau sa slabesc sanatos cu sport.. vreau nijte sfaturi ce as putea sa mananc

berhec roxana 26 apr 2011 16:05:34

Re: Slabitul este o manie pentru mine
 
Buna! Sunt si eu noua pe aici si in fiecare zi citesc cate ceva din discuti. Cand am citit ce a postat sabbynna m-am simtit . De 2 luni am renuntat la grasimi,prajeli,paine,bauturi din comert acidulate sau ne,cartofi,etc. Dar de dulce nu pot. Au fost saptamani in care nu am pus gura dar spre sfarsit nu puteam sa mai mai abtin,mor de pofta de napolitane si biscuiti..ciocolata nu prea,dar acum de paste am mancat o multimeee! Am reusit sa slabesc 4 kg..dar 2 le-am pus imediat inapoi. In unele zile mancam sub 1000 de kg si asta doar din piept de pui ,rosii,castraveti si branza si peste afumat . Cam asta manam toata ziua . Acum ca am mancat de paste si cozonac si o groaza de bunataturi m-am ingrasat . ma gandesc de maine sa incep South Beach faza 1 .. dar ma gandesc ca la fel nu ma voi lupta cu pofta de dulce . AM 1.69 si in prezent 57 [ puse saptamana asta ] ca reusisem sa ma mntin la 55 . Imi doresc 50 . In noiembrie am majoratul si imi doresc sa arat slaba . ajutati-ma si pe mine cu indicii,raspunsuri. Multumesc frumos :*


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:27:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO