forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   "Am slabit..." - Povesti de succes (http://forum.slabute.ro/slabit-povesti-succes/)
-   -   Reusitele noastre (http://forum.slabute.ro/slabit-povesti-succes/reusitele-noastre-858.html)

mad24 16 iul 2009 13:12:27

Reusitele noastre
 
fetelor, m am gandit ca ar fi bine sa avem un topic in care sa ne mandrim putin cu reusitele, realizarile noastre:D. nu trebuie sa fi slabit 30 de kg ca sa fii proud of you. eu cred ca viata e facuta din pasi mici, care sunt bucuriile adevarate de zi cu zi.

de asemenea, puteti sa scrieti si despre alte teluri atinse, mai greu sau mai usor:>

voi, slabutele mai cu vechime si multa ambitie>:D<, puteti fi modele si motiva membri mai noi, aspiranti( asa cam ca mine:D).

sa auzim numai de bine!

mad24 16 iul 2009 13:16:15

Re: Reusitele noastre
 
si ca o modesta ce sunt:)), o sa incep eu cu un lucru care ma bucura extrem de mult. de o luna de zile, nu m am mai atins de guma de mestecat!!!!!!!!!!!! yuuuuppyyyyyy mentionez ca eram dependenta rau de tot-cam un pachet pe zi(cate e-uri, doamne!)

va astept sa impartasiti si voi "succesurile " voastre! va poop!:-*

mishutza 16 iul 2009 13:43:38

Re: Reusitele noastre
 
Buna idee.
Ultima mea realizare e ca am donat toate hainele cumparate in ultimele 5 luni sa zic mamei,pt ca imi erau mari,heheheh,si pt ca tare m-am mai simtit bine sa spun ca mi-au ramas mari.
Realizari mai de dinainte,si care au luat destul timp,a fost sa mananc organizat,reusisem sa mananc doar de 3 ori pe zi.Si dupa ce am reusit asta am ajuns la concluzia ca e mai sanatos sa mananc din 3 in 3 ore:))
Si am reusit fara sa imi dau seama sa nu mai mananc seara,si noaptea.Asta cred ca fu cea mai importanta realizare.
Am renuntat la paine,mananc foarte rar painici proaspete de la brutarie,si atunci e un act voit.
Si am renuntat in proportie de 90 la suta la carne.
La fel de important,dar asta e un rezultat al renuntatii la carne si paine,a fost ca mananc mult mai multe legume ca inainte,ca na,tre sa umplu cu ceva stomacul
Si nu mai mananc decat iaurt simplu,natural,am renuntat la porcariile de iaurturi cu fructe din magazin,pline de zahar si conservanti.Acu ceva timp vroiam sa imi iau unul,si uitandu-ma la calorii am descoperit ca aveau aproape la fel de multe calorii ca inghetata.Mama lui de iaurt cu fructe.Am preferat inghetata.
Si am mai inteles ca fructele sunt foarte importante pentru sanatatea mea,dar pt slabit.....trebuie sa fiu tare atenta cat mananc.
Si sper ca acum,ca sunt asa de desteapta,ihhihiih,am sa si slabesc.

mad24 16 iul 2009 15:24:33

Re: Reusitele noastre
 
mishutza, ce de realizari! felicitarile mele!

ma bucur ca ai reusit sa faci atatea nu numai pentru aspectul tau,dar si pentru sanatatea ta.:)

cu informatiile pe care le ai dobandit despre corpul tau( si despre iaurturile cu fructe:))), cu siguranta ca vei slabi( mai mult, ca deja s au dus niste kg bune).

succes in continuare!

ianna 17 iul 2009 15:31:34

Re: Reusitele noastre
 
am reusit:
  1. de cel putzin 4 luni de zile nu m-am atins de tort diplomat - dulcele meu preferat;;)
  2. am reusit doar o data pe luna sau deloc sa nu pap inghetzata:D
  3. de cel putzin 4 luni de zile nu am mancat cartofi prajitzi si paine b-)
  4. tot de atata timp am invatzat sa beau cel putzin un litru de apa pe zi (tzinand cont ca nu beam deloc);;)
  5. tot de atat timp ma delectez cu suc doar o data - maxim de 2 ori pe luna cu suc;;)
  6. tot de atata timp fac cel putzin de 3 ori pe sapt sport:D
  7. am reusit sa imi imbrac hainele mele inainte de extra kilo...sunt cam stramte ...:"> dar imi vin ! iar vechile haine stau pe mine ca pe gard ...sau nu mai stau:)) cad de pe mine:D
  8. am reusit sa nu mai pap nimic dupa ora 7 seara ...cel mult...si foarte rar doar un grepfruit..indiferent de ora la care ma culc ..fie 9pm fie 1am
  9. am invatzat cam cate calorii au mancarurile care le gatesc si acum mi-e usor sa estimez la fiecare masa cate calorii bag in mine
  10. si probabil mai sunt si altele dar mi-au intrat in stilul de viata incat nu le mai consider reusite ...ci ca facand parte din stiul de viata

Valentina_Florentina 19 iul 2009 12:44:02

Re: Reusitele noastre
 
Eu am slabit 27 kilograme in 11 luni, sunt foarte fericita! felicitari celor care au reusit, si succes celorlatle!

teodora 20 iul 2009 11:38:14

Re: Reusitele noastre
 
Pai in primul rand am reusit cu ajutorul lui Monti sa imi schimb stilul de viata - asta e ce mai mare reusita.
Apoi: 1. am reusit sa beau suc foarte rar si atunci doar cel cu indulcitori,maxim jum. pahar inainte nu beam altceva decat suc de orice fel in special Pepsi
2. am reusit sa nu mai mananc tone de paine :))
3. am reusit sa beau 2 litri de apa/ zi
4. am reusit sa fac sport de 3 ori/ saptamana - acum fac pauza de o luna
5.am reusit sa elimin faina alba din alimentatie, foarte rar o folosesc doar la pane-uri care mai nou imi dau dureri groaznice de stomac asa ca de azi adio si voua uratelor de prajeli
6.am reusit sa calculez caloriile la toate alimentele iar la mancaruri la fel, am grija sa nu depasesc 1300/zi
7. am reusit sa slabesc 28 kg din iulie 2008 pana azi


Ei e ceva!!! :D Dupa ce vin de la masa o sa va scriu si ce nu am reusit inca.....

aoede 20 iul 2009 13:38:02

Re: Reusitele noastre
 
Eu nu am reusit sa slabesc dar am reusit sa ma las de fumat si sunt tare mandra de asta. Chiar daca m-am ingrasat un pic din cauza asta sunt sigura ca asa cum am reusit sa renunt la tigari voi reusi sa renunt si la mancatul dupa ora 7 seara (asta fiind motivul principal pentru care eu ma ingras sau nu slabesc).

teodora 20 iul 2009 13:59:18

Re: Reusitele noastre
 
Am promis ceva !!!! Aproape am uitat :">.


Ce nu am reusit:
NU am reusit sa nu mai mananc dupa ora 19.00. :">:">:">:">:">:">:">:">
NU am reusit sa nu ciugulesc ceva chiar daca nu mie foame...:">:">:">:">:">
NU am reusit sa scap de burta x-(x-(x-(x-(x-(x-(



Pupici si spor la slabit >:D<

Luna 21 iul 2009 09:18:25

Re: Reusitele noastre
 
Reusitele mele :) ... cateva dintre ele, probabil o sa imi mai aduc aminte ...


in ultimii 7 ani
  • nu am mai mancat smantana, unt, rantas, mancaruri grele, carnati, cartofi prajiti, maioneza, .... decat foarte rar, maxim de 3-4 ori pe an;
in ultimii 2 ani
  • nu am mai mancat produse Fornetti si junk food;
in ultimele 9 luni,
  • am redus foarte mult toate tipurile de produse de patiserie, de la consum aproape zilnic la maxim 2 ori /saptamana, uneori nici atat;
  • am reusit sa ma disciplinez in privinta orelor mesei, mai putin a cinei – lucru la care inca mai lucrez.
in ultimele 6 luni
  • cu suisuri si coborasuri, am slabit 9 kg
  • am "uitat" de alune
in ultimele 3 luni
  • am mancat foarte multe fructe (lucru neobisnuit pt mine) si am reintrodus sportul in viata mea;
  • am cunoscut aici persoane deosebite, carora le multumesc pentru prietenia lor [*7*]
in ultima luna
  • am inlocuit mezelurile si branzeturile grase sau light cu legume si am redus putin cantitatea de fructe, pt ca mancam prea multe;
  • am facut sport de 4-5 ori / saptamana, iar cand nu am putut face aerobic, fitness sau bicicleta, am dedicat mai mult timp mersului pe jos;
  • am schimbat proportia sucuri carbogazoase fara zahar : apa din 4:1 in 1:4;
  • mi-am schimbat aspectul datorita sportului, am scazut in cm si kg, astfel ca acum pot folosi haine ce le imbracam acum 2 veri
  • am pus in aplicare ceea ce demult stiam, si anume : daca eu nu fac nimic pentru mine, nimeni nu o sa faca, reusind in acelasi timp sa dedic mai mult timp celor dragi :)
Excelent subiect, mad24 ! [*2*]

Teo, buna ideea si cu nereusitele :) Se constientizeaza mai bine schimbarile ce trebuie aduse modului de viata :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:23:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO