Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Discuţie între Kclaudyia şi andreea2277

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Discuţie între Kclaudyia şi andreea2277
Afişare mesaje din Cartea de Oaspeti 1 la 8 din 8
  1. Kclaudyia
    13 nov 2013 11:15:40 - permalink
    Kclaudyia
    Faptul ca nu mai ai menstruatie e intr-adevar grav.. E un semnal de alarma ca organismul tau nu are suficienti nutrienti..
    Parerea mea este sa asculti sfatul doctorului, adica sa nu mai cantaresti mancarea, si sa numeri caloriile. Este exact ce ti-am spus si eu, sa mananci de toate, in cantitati moderate, dar de toate nu inseamna mancare nesanatoasa.
    Dar dupa cum ti-am mai zis, daca mananci un dulce din comert, in cantitate moderate si ocazional, nu are nimic..
    Problema ta e ca ai slabit prea mult intr-un timp mult prea scurt, si acum IMC-ul tau e prea mic, de unde si lipsa menstruatiei
    Ai grija, pentru ca asta poate duce la alte probleme de sanatate
    Eu ti-am mai explicat ca tu esti la varsta la care nu ai voie sa tii diete, ci sa mananci normal, sanatos si echilibrat!!
    Daca mananci la 8 seara nu e nici un bai, important e sa nu mananci cu 3 ore inainte de culcare, ptr ca iti ingreuneaza somnul
    Te rog sa iei in serios problema asta cu lipsa menstruatiei ptr ca nu e ok deloc...
  2. andreea2277
    12 nov 2013 20:07:18 - permalink
    andreea2277
    Buna Claudia ! Te rog enorm sa ma ajuti cu cateva sfaturi .
    Am slabit 14 kg .. si am ajuns la 52 de kg ( am slabit in timp de 4 luni jumatate ) , iar parintii mei s-au alarmat pentru ca au observat ca "imi ies oasele afara" pe romaneste , si de 4 luni de cand am inceput sa tin dieta nu am mai avut menstruatie .
    Alarmati , parintii au apelat la doctori , iar doctorii le-au spus sa revin la alimentatia normala , care include dulciuri , carne de porc , grasimi si mesele de la 8 seara ( dupa parerea mea prea tarzii ) .
    Au spus ca datorita sportului intens pe care il fac m-as mentine , chiar daca as manca normal ( de toate , in cantitati moderate , dar fara cantarit mancarea si numarat caloriile ) .

    Tu cam ce parere ai ?
  3. Kclaudyia
    08 nov 2013 10:49:14 - permalink
    Kclaudyia
    Buna!
    Nu mai spune ca ma stresezi pentru ca nu e adevarat! Ti-am mai zis ca ma poti deranja oricand! Nu stiu ce sa iti zic apropo de ce cantitate ar trebui sa mananci.. Ideal ar fi sa mananci dulciuri facute in casa, iti dai seama ca e mai santos. Dar asta nu inseamna sa te dai de ceasul mortii daca iti e pofta de o eugenie de exemplu si mananci una..
    Sau 2-3 patratele de ciocolata, eventual alege-o pe cea cu 75% cacao..
    Poti manca dulciuri o zi da, una nu..
    Si incerca sa le mananci in prima parte a zilei, ptr ca seara exista risc mai mare sa se depuna..
    Atata timp cat pe tot parcursul zilei mananci curat, iti poti permite sa te premiezi cu ceva bun.
    Daca conitnui sa mananci suficient, sanatos si sa faci si miscare, nu te vei ingrasa.
    Trebuie sa iti bagi in cap ca moderatia este cheia!
  4. andreea2277
    07 nov 2013 21:15:33 - permalink
    andreea2277
    Buna Claudia ! Inca nu ai scapat de mine.. . Esti singura care imi da sfaturi si ma sustine , asa ca te mai rog ceva .
    Mai arunci o privire pe meniurile mele , te rog ?
    M-am gandit la ce mi-ai spus , si am realizat ca ai dreptate . Mai bine este putin si bun , decat mult si prost . Insa , nu prea stiu cam la cate zile ar trebui sa mananc dulciuri , ce cantitate si ce fel de dulciuri . ( din comert , sau de preferabil cele facute in casa ) .
    Sper ca totul va decurge bine si nu ma voi ingrasa .
    Toate cele bune !
    Apropo , imi cer scuze daca te deranjez sau te stresez , dar chiar esti singura care ma indruma corect .
    Multumesc anticipat . O zi minunata !
  5. Kclaudyia
    01 nov 2013 11:09:08 - permalink
    Kclaudyia
    Buna Andreea! Nu ma deranjezi deloc! Chiar te rog sa ma deranjezi mai des
    Parerea mea este ca nu e ok asa.. ptr ca exista rioscul ca in ziua respectiva sa mananci necontrolat, adica sa te ghiftuiesti pana nu mai poti respira, p[tr ca in subconstient, creierul stie ca o luna intreaga nu mai are voie si in ziua respectiva ai sa bagi de toate..

    Din ouctul meu de vedere e mai bine sa iti satisfaci o pofta zilnic, sa gusti..
    Tu esti prea mica sa iti impuii restrictii drastice.. Vei avea de suefrit mai tarziu..
    Sau daca vrei tu neaparat, poti incerca ca o data poe saptamana sa ai o masa in care sa mananci ce poftesti: felul 1 + desert..

    Mai bine putin, cu masura si mai des, decat rar si mult
  6. andreea2277
    01 nov 2013 10:29:44 - permalink
    andreea2277
    Buna Claudia !
    Scuze ca te deranjez din nou ( sunt o pacoste ), dar am o alta intrebare .
    Ce parere ai despre urmatoarea idee:
    O data pe luna, doar intr-o zi daca as manca dulciuri din toate ca sa-mi fac pofta , nu ar fi mai bine decat sa mananc ceva dulce in fiecare zi ?
  7. Kclaudyia
    28 oct 2013 10:44:29 - permalink
    Kclaudyia
    Buna Andreea!! Cu mare placere o sa ma uit pe meniurile tale!
    Sigur ca e ok sa mananci paine integrala, dar iti recomand painea cu cat mai multe fibre, de ex pesmetii wasa, cu min 16% fibre,, sau painea Grau Intreg de la Vel Pitar.. Trebuie sa fii atenta, ptr ca nu toate painile care sunt mai inchise la culoare, sunt facute intr-qadevar din faina integrala, ci se pun coloranti
    Poti manca si 3 felii pe zi, fara grija, mai ales daca mananci paine in prima parte a zilei..
    Carnea de porc slaba e OK! Mananca fara griji!
    Nu iti fie teama de mancare, mancarea poate fi un aliat de nadejde, nu e un dusman!
  8. andreea2277
    26 oct 2013 10:36:18 - permalink
    andreea2277
    Buna Claudia !
    Sunt una din nenumaratele slabute incepatoare pe care le-ai ajutat .
    Te rog enorm sa vizualizezi meniurile mele pe ultimele 2 zile si sa-mi spui daca e totul ok . ( Asta bineinteles daca tu doresti ) .
    Crezi ca e bine ca mananc cate o felie de paine neagra pe zi ? Si ce parere ai despre carnea de porc slaba ? Pot mananca ocazional in cantitati mai mici ?

    Multumesc anticipat !
Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole