forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Slabute 2009 (http://forum.slabute.ro/slabute-2009/)
-   -   Ali_lumi - Slabuta 2009 (http://forum.slabute.ro/slabute-2009/ali_lumi-slabuta-2009-a-2452.html)

Slabuta 26 ian 2010 17:42:32

Ali_lumi - Slabuta 2009
 
Spune-ne cateva cuvinte despre tine si ce iti place sa faci in timpul liber

Hello! Ma numesc Alina am 20 de ani ma consider 50% pesimista 50 % optimista, dar in general imi place sa vad "partea plina a paharului”, oricat de gol ar parea el. :)

In timpul liber imi place sa merg la film, sa-l petrec cu prietenii sau pur si simplu s-a lenevesc… cred ca asta ii place oricui. :)

Cum ai aflat de comunitatea “slabutelor”?

Intamplator cautam niste informatii despre diete, si hop am "aterizat” in comunitatea slabutelor.

Faci parte din generatia Slabute 2009. Visul tau de a deveni o slabuta s-a realizat in acest an.
A meritat efortul pe care l-ai facut? Esti multumita de noua ta silueta?


DA ! DA ! si DA! Am muncit mult sa ajung aici unde sunt, au fost momente cand am crezut ca numai pot, s-a lasat si cu lacrimi… dar ce pot sa spun am reusit. :)

Cate kg ai avut de slabit?

13.8 kg

In cat timp ai slabit aceste kg?

In principiu mai greu. Cu aproximatie 1 an si cateva luni. Am avut perioade de stagnare din pacate.

Ce anume te-a facut sa constientizezi ca trebuie facuta o schimbare?

Nu ma mai simteam bine in haine, ajunsesem sa plang ca ma strangeau blugii.
Cand mergeam la cumparaturi nimic nu statea sexy pe mine.

Iar intr-o zi am intrat intr-o farmacie, si intamplator aveau si cantar, si culmea, mancam o shaorma in momentul acela. M-am cantarit si parca am vazut negru in fata ochilor: aveam 63 de kg.

Am aruncat shaorma la primul cos si am inceput sa plang. Nu puteam sa-mi dau seama atatea kg cand le acumulasem eu.

Iar ce a devenit si mai obsesiv pentru mine si a fost inca o bila alba in scaparea de aceste kg, a fost cand mi-am pus in casa o oglinda imensa pe tot peretele din hol.
Ma uitam zilnic la mine si imi spuneam “trebuie sa dau jos si de-aici, si de-aici, si de-aici.”
Si cred ca nu este zi in care sa nu ma uit de cel putin 15 ori in oglinda. :)

Ce dieta a facut ,,minuni'' la tine?

Nu am tinut o dieta anume.
Am eliminate prajelile (cartofi prajiti mai exact) ajunsesem sa-i mananc si de 3 ori pe zi.
Painea, aproximativ un an nu am mai pus asa ceva in gura.
Sucurile acidulate, dulciurile mai ales o foarte mare perioada de timp nu am mai stiut ce e ala dulce.

Si nu in ultimul rand nu am mai mancat dupa ora 6 seara. Deci jumatate de an dupa 6 numai puneam nimic in gura, oricat de foame sau rau imi era.

Ai avut momente in care ai vrut sa renunti la slabit?

Nu-mi aduc aminte sa fi vrut sa renunt vrodata! Mi-a fost greu pentru ca era ceva nou pentru mine, dar niciodata nu am vrut sa dau inapoi.

Cum ai depasit perioadele in care vroiai sa renunti?

Rabdare, rabdare, rabdare, si iar rabdare. Aceste etape in viata necesita multa rabdare. Minunile nu se-ntampla peste noapte.

Cat de mult a contat gandirea pozitiva in procesul de slabire?

Gandirea pozitiva in cazul meu conteaza 90 %. Daca nu gandesti pozitiv toata munca va fie egal cu 0.

Daca iti era foame la 11 noaptea sau la 4 - 5 dimineata si nu te ajuta un pahar cu apa, ce faceai?

In prima parte a dietei , chiar si sa-mi fie rau de foame, nu puneam nimic in gura, beam la apa pana numai puteam.

Apoi cand ajunsesem la “jumatatea drumului” incepusem sa mai mananc un iaurt degresat, o leguma. Treptat, treptat incercam sa invat organismul sa faca ca mine, nu ca el. :)

Cum te-ai “luptat” cu pofta de dulce?

Sa stiti ca n-a fost chiar asa de greu. Cel putin pentru mine. Odata impusa aceasta idee in mintea mea, vedeam dulcele ca pe un rau.

Ce sport te-a ajutat cel mai mult?

Pilates m-a ajutat sa-mi modelez frumos corupul, iar abdomenele, de toate felurile mi-au alungat burtica. :)

Cat de des practicai sportul? (ori/saptamana)

In prima luna faceam zi de zi cate 20-30 de minute pe zi. Apoi ma rezumam la 3 zile pe saptamana.

Cat dura o sedinta de sport? (minute/zi)

In jur de 30 de minute.

Cat de intens?

La inceput a fost mai moderat, pana mi s-a obisnuit corpul. Ajunsesem sa fac o febra musculara de neimaginat.
Apoi am trecut si la exercitii mai grele.

In fiecare zi faceai acelasi tip de sport?

In principiu da.
Rareori, mai alergam cate o ora in parc.

Ce sport te-a ajutat cel mai mult sa dai jos grasimea de pe burta?

Pilates si abdomenele.

Ai facut masaj anticelulitic sau alte tratamente corporale?

Masaj imi faceam in fiecare seara cu o crema speciala o buna perioada de timp. Si o singura data am fost la un salon de infrumusetare si am facut o sedinta de electrostimulare.

Acum mananci orice?

Cam da. Nu in cantitati uriase, dar imi mai fac cate o pofta din cand in cand.

Care este mancarea dietetica preferata?

SALATA ! in general salata de orice fel imi place.
Salata cea banala, salata de paste cu rosii . Yam yam.

Care este mancarea nedietetica pe care nu ai putea niciodata sa o refuzi, nici chiar in timpul unei cure de slabire?

Cartofi prajiti. (Dintotdeuna am avut o slabiciune pentru ei).
Doar daca imi era foarte pofta luam unul.

Ce sfaturi de alimentatie le-ai putea da celor care vor sa slabeasca? (din experienta si cunostintele tale)

Nu va da-ti batute !!! Orice ar fi, faceti cel putin 20-30 de minute de sport pe zi, ajuta tare mult.

Si vorba francezilor “Mancati dimineata ca un rege, la pranz ca un print , iar seara ca un cersetor” .
Formati-va usor usor din dieta dvs. un stil sanatos de viata.

Merita orice efort! :)

ali_lumi 26 ian 2010 18:41:25

Re: Ali_lumi - Slabuta 2009
 
:):):):):):)
Sper ca v-am fost de folos Slabutelor!

Liviutzza 26 ian 2010 18:55:35

Re: Ali_lumi - Slabuta 2009
 
Da mi-a placut:D Felicitari!Vorba francezilor chiar am inceput sa o pun in practica si mi se pare super ok:D succes in continuare>:D<

pamy 26 ian 2010 19:06:08

Re: Ali_lumi - Slabuta 2009
 
felicitari! acum te opresti nu? :P

ali_lumi 26 ian 2010 19:39:03

Re: Ali_lumi - Slabuta 2009
 
Citat:

Anterior postat de pamy (Post 72021)
felicitari! acum te opresti nu? :P

Sa ma opresc de la ce Pamy de la dieta ? Nu ! inca sunt la mentinere adica , incerc sa mananc cate putin din fiecare sanatos , nici sa mai slabesc nici sa mai pun:D

ali_lumi 26 ian 2010 19:39:37

Re: Ali_lumi - Slabuta 2009
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 72017)
Da mi-a placut:D Felicitari!Vorba francezilor chiar am inceput sa o pun in practica si mi se pare super ok:D succes in continuare>:D<


Multumesc !>:D<>:D< succes si tie in continuare>:D<>:D<

erato 27 ian 2010 10:50:57

Re: Ali_lumi - Slabuta 2009
 
Ali, felicitari pt ambitie!>:D< Stiu cat e de greu pt ca si eu am 1 an de zile de cand ma straduiesc sa ating greutatea pe care o doresc. Sper ca anul asta sa ma pot lauda si eu ca sunt o Slabutab-)

ali_lumi 27 ian 2010 14:15:44

Re: Ali_lumi - Slabuta 2009
 
Multumesc mult Erato !>:D<>:D<>:D< Mult succes si tie in continuare>:D<>:D<

lavinuta 27 ian 2010 19:06:43

Re: Ali_lumi - Slabuta 2009
 
Felicitari!!![*4*]E motiv de sarbatoare, nu? sper sa vedem cat mai multe interviuri de genul acesta:)

Red_Rose 27 ian 2010 19:55:15

Re: Ali_lumi - Slabuta 2009
 
bine ca la 63 te-ai oprit si iata ca acum ai ajuns asa cum ai vrut :) mai rau de cele ca mine care au permis sa ajunga la 73 :( si deja e mult mai greu de ajuns tocmai la kg tale pt ca s-a cam deprins corpul cu alimentatia dietetica..ce sa-i faci..deja incetul cu incetul aici trebuie..si da,ajuta abdomenele,adica cel putin fac burtica mai frumoasa dar oricum trebuie ft mult de lucrat pina la un abdomen ideal..slabesti de peste tot dar burta tot ramane :( ms de sfaturi..


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:04:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO