forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Slabute 2010 (http://forum.slabute.ro/slabute-2010/)
-   -   Incognito – Slabuta 2010 (http://forum.slabute.ro/slabute-2010/incognito-slabuta-2010-a-6511.html)

Slabuta 29 sep 2010 11:45:48

Incognito – Slabuta 2010
 
1 ataşament(e)
Incognito este una dintre slabutele din casuta vesela a fetelor peste 30 de ani. Ea a demonstrat ca varsta nu este o piedica in calea siluetei.

Va invitam sa cititi povestea ei de succes.

Noi ii dorim mentinere usoara si sa ramana mereu slabuta!


Spune-ne cateva cuvinte despre tine si ce iti place sa faci in timpul liber?

Bine v-am gasit Slabutelor. Am 30 de ani (31 voi face de Craciun), sunt din Brasov, imi place sa lucrez cu oamenii desi este de multe ori dificil; imi plac cartile, filmele bune (tot mai rare in ultima vreme), muzica si oamenii de calitate .

Sunt o persoana perseverenta, de multe ori incapatanata , putin pesimista (eu prefer sa spun realista). Dar cuvantul de ordine la mine este organizarea. Ah, si nu-mi plac surprizele.

Cum ai aflat de comunitatea “slabutelor”?

Ca multa lume, de pe net. Deja aveam un cont pe alt forum de profil, dar ce m-a atras aici, in prima faza, a fost calculatorul de calorii – un “tool” foarte util dupa parerea mea.

Apoi, incet, incet, am inceput sa citesc diverse subiecte, si intr-un final, am descoperit niste fete minunate aici – Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem , si n-am mai putut sa plec.

Nici nu am mai simtit nevoia sa imi fac un jurnal, acolo este casa mea si deja pot spune ca mi-am facut niste prietene foarte bune aici.

Faci parte din generatia Slabute 2010. Visul tau de a deveni o slabuta s-a realizat in acest an.
A meritat efortul pe care l-ai facut? Esti multumita de noua ta silueta?


Cu siguranta a meritat. In primul rand pentru sanatatea mea, apoi pentru satisfactia de a ma simti iar bine in pielea mea. Ma simt si arat mai tanara. Totusi mai am de lucru la tonifiere, dar sunt multumita de rezultate si cred, ca am slabit sanatos.

Cate kg ai avut de slabit?

9.6 kg, dar iata ca am slabit putin mai mult -10.1 kg.

Acum urmeaza mentinerea.

In cat timp ai slabit aceste kg?

Am inceput “dieta”, pe 20 ianuarie 2010 si am terminat pe 3 iunie 2010 (de la 62.6 la 52.5).

Ce anume te-a facut sa constientizezi ca trebuie facuta o schimbare?

Sincer nu ma simteam bine in pielea mea, dar nu ma simteam bine nici din punct de vedere al sanatatii. In plus, prietenul meu are un simt al umorului impletit cu o usoara ironie si o critica constructiva – iata 3 elemente care m-au adus cu picioarele pe pamant rapid si asa am trecut la actiune.

Ce dieta a facut ,,minuni” la tine?

La inceput, nu am stiut ce dieta sa tin. Apoi am cautat o dieta potrivita pentru mine, cea pe care sa o pot tine, si m-am oprit la dieta disociata. Stiu ca este o dieta controversata, dar avand in vedere ca am personalizat-o, pana la urma iata ca a dat rezultate.

La inceput, luni, marti si miercuri mancam legume, fructe si supe, ciorbe, mancare din legume si seminte sau miez de nuca, joi mancam lactate, vineri si sambata mancam carne cu salate, si duminica mancam disociat pe mese.

Mancam (si mananc) de 6 ori pe zi: 3 mese si 3 gustari.

Dupa Paste am inceput sa combin si mai mult alimentele, am introdus iar painea. Asa am reusit.

Inca dinainte sa gasesc acest site, obisnuiam sa imi numar caloriile si incercam sa nu depasesc 1000 cal/zi, total nesanatos. Apoi am citit aici un articol si am crescut numarul la 1200-1250 si disociata mea s-a transformat intr-o dieta personalizata.

Stiu ca pare greu, dar m-am obisnuit sa cantaresc si sa notez tot ce mananc si nu mi se pare greu.

Dupa mentinere, care va dura tot 5 luni (numar egal cu lunile de dieta), poate nu voi mai numara caloriile in fiecare zi.

Ai avut momente in care ai vrut sa renunti la slabit?

Nu. Desi au fost zile (Pastele, o vacanta in Olanda, diverse aniversari) in care nu am respectat dieta, nu m-am gandit niciodata sa renunt.

Cum ai depasit perioadele in care vroiai sa renunti?

Imi aduceam aminte cum aratam si cum ma simteam cand eram mai plinuta si privirile invidioasede acum, ale unor persoane care n-ar fi spus nici in ruptul capului ca am slabit sau ca arat bine.

Cat de mult a contat gandirea pozitiva in procesul de slabire?

Eu cred in puterea gandului. De multe ori, seara inainte de a adormi, ma vedeam cu ochii mintii, asa cum eram acum vreo 2 ani, slabuta si cred ca m-a ajutat.

Nu cred ca putem face ceva in viata, fara sa avem certitudinea ca vom reusi.

Daca nu plecam la drum cu aceasta idee, atragem esecul.

Daca iti era foame la 11 noaptea sau la 4 – 5 dimineata si nu te ajuta un pahar cu apa, ce faceai?

Din fericire nu am probleme. In primul rand nu ma trezesc noaptea. In al doilea rand, mananc des (6 mese pe zi) si pe toata durata dietei (si in continuare) ultima gustare a fost in jur de ora 21-22. Asa sunt obisnuita. Si acest obicei nu mi-a daunat, pentru ca ultima gustare… e o gustare, nu o masa copioasa. Dar sa nu uitam ca fiecare este diferit.

Cum te-ai “luptat” cu pofta de dulce?

Nu m-am luptat deloc. Sunt o norocoasa. Nu mi-au placut niciodata dulciurile, nici macar ciocolata.

Acum mai mananc uneori, foarte putin. Poftesc insa la sarat. Insa am scos de anul trecut din meniu chipsurile, popcornul si altele de acest gen.

Ce sport te-a ajutat cel mai mult?

Recunosc ca sunt o persoana sedentara. Din diverse probleme de sanatate am intrerupt practicarea inotului si sportului, in general, din liceu. In ultimii 12 ani de munca, am lucrat la birou, si din pacate n-am avut un anturaj foarte “sportiv”. Si totusi pana acum 2 ani m-am mentinut foarte frumos.

De vreo 3 luni am descoperit pe acest site Zumba si m-am indragostit. Nu-mi venea sa cred ca exista o modalitate de a face miscare pe lumea asta, care sa-mi placa si mie.

Cat de des practicai sportul? (ori/saptamana)

Fac Zumba de 3 ori pe saptamana.

Cat dura o sedinta de sport? (minute/zi)

In functie de programul ales, intre 20 si 45 de minute.

Cat de intens?

Cat ma tin picioarele. Momentan fac 2 programe: 20 Minutes Express si Zumba Cardio Party.

Cand voi fi pregatita, voi face si Zumba – Sculpt & Tone.

Poate nu pare mult ce fac eu, dar sa stiti ca am rezultate.

In fiecare zi faceai acelasi tip de sport?

Uneori mai fac Quick Callanetics Stomach, dar foarte rar. Zumba e piatra de temelie.

Ce sport te-a ajutat cel mai mult sa dai jos grasimea de pe burta?


Tot Zumba e raspunsul. Unrmeaza insa tonifierea, atat la burta, cat si la picioare.

Mama Natura m-a inzestrat cu o conformatie tip para si nu am cum sa o schimb, insa pot imbunatati acest aspect in timp.

Ai facut masaj anticelulitic sau alte tratamente corporale?

Nu am facut tratamente corporale. Uneori dupa dus, am folosit o crema anticelulitica, dar nu in fiecare zi.

Acum mananci orice?

Nu mananc orice. Pai atunci ce rost a mai avut dieta?!

Eu am incercat si cred ca am reusit sa imi schimb alimentatia si nu am de gand sa renunt.

Fara prajeli, fara multa paine, fara carne grasa, fara sucuri, multe fructe si lista e lunga. Ma simt insa foarte bine asa, nu simt nici un moment ca ma abtin de la ceva. Pur si simplu nu simt nevoia sa mananc junk food. Daca insa poftesc la ceva, imi iau, gust putin si gata. Si intotdeauna, trec la meniu. Cand dau “finalizare” si nu-mi place ce vad, ma trag singura de urechi.

Care este mancarea dietetica preferata?

Banala salata de rosii si castraveti (uneori si ridichi, ceapa verde, usturoi verde) cu branza.

Care este mancarea nedietetica pe care nu ai putea niciodata sa o refuzi, nici chiar in timpul unei cure de slabire?

O felie de pizza bine facuta.

Si un pahar de vin rosu sec in saptamanile cand nu tin cura de detoxifiere cu argila si am voie sa beau si altceva pe langa apa, ceai si lapte.

Ce sfaturi de alimentatie le-ai putea da celor care vor sa slabeasca? (din experienta si cunostintele tale)?

Sa bea multa apa plata 1,5-2l pe zi si musai apa langa cafea, daca obisnuiti sa beti de dimineata.

Nu folositi la gatit mai mult de 1-2 linguri de ulei, la o oala – mancarea iese la fel de buna. In masura in care puteti, folositi ulei de masline presat la rece sau ulei din samburi de strugure.

Gatiti legumele in aburi – sunt delicioase.

Daca simtiti pofta de dulce, mancati o portocala sau 1 patratica de ciocolata cu peste 70% cacao.

Beti ceaiurile fara zahar, eventual cu zeama de lamaie.

Daca obisnuiti sa rontaiti ceva, cand va uitati la televizor, cantariti inainte intr-un bol cantitatea de seminte (de exemplu) pe care aveti voie sa o mancati (daca nu aveti cantar, 3 pumni de seminte este etalonul).

Mancati supe/ciorbe fara carne, calde sau fierbinti – taie pofta de mancare si dau senzatia de satietate.

Mancati multe fructe de sezon, ori ca masa principala (daca e o cantitate mai mare), ori ca gustare (daca e vorba de un fruct-doua).

Nu mancati paine alba calda sau proaspata, s-ar putea sa nu va mai puteti opri.

Mancati paine mai ales dimineata. Nu sariti sub nici o forma peste micul dejun. Atentie la cerealele care contin zahar.

Daca beti un pahar cu vin de exemplu, beti langa, 2 pahare cu apa.

Faceti un minim de miscare pe saptamana, oricat de greu pare (si eu stiu), nu e imposibil sa gasiti un sport care sa va placa. Faceti sport minim de 3 ori pe saptamana.

Nu va infometati. Eu am mancat (mananc) de 6 ori pe zi (3 mese si 3 gustari) si am slabit!!!

Nu slabiti mai mult de 0,5-1 kg pe saptamana, dietele minune sunt ca si castigatorii la loterie – putine care dau rezultate pe termen lung.

Nu uitati ca pe primul loc este sanatatea si ca aici (Dieta, Slabit, Sport, Interviuri, Sanatate, Aditivi, Retete slabit - Slabute.ro) veti gasi sprijin si raspunsuri la intrebarile voastre.

Mult succes!

nicoleta100 29 sep 2010 14:25:54

Re: Incognito – Slabuta 2010
 
FELICITARI!!!

http://goodhealth.freeservers.com/Co...ions_blink.gif

Fulguta 01 oct 2010 21:27:35

Re: Incognito – Slabuta 2010
 
Felicitari Roxy meu drag ! :-*:x:D>:D< Te asteptam inapoi in casuta ! Ne este foarte dor de tine ! Iti simtim lipsa ! Casuta nu mai este la fel fara tine ! :(:((Pup dulce !:-*:x

Kamyy 03 feb 2011 17:11:27

Re: Incognito – Slabuta 2010
 
Felicitari iubita!!!!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:17:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO