forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Slabute 2010 (http://forum.slabute.ro/slabute-2010/)
-   -   OitaVesela - Slabuta 2010 (http://forum.slabute.ro/slabute-2010/oitavesela-slabuta-2010-a-3706.html)

Slabuta 03 mai 2010 12:22:59

OitaVesela - Slabuta 2010
 
1 ataşament(e)
Spune-ne cateva cuvinte despre tine si ce iti place sa faci in timpul liber

Ma numesc Raluca si am 22 de ani. Timpul liber mi-l petrec citind, uitandu-ma la filme, iesind la plimbari si de doua luni, multimita voua, facand mult sport.

Si marea mea dragoste – fizica. In fiecare saptamana citesc reviste de specialitate, carti in domeniul fizicii teoretice si astrofizicii.

Cum ai aflat de comunitatea “slabutelor”?

Cautand pe internet informatii despre nutritie, sport si slabire.

Am ajuns aici si acum nu mai pot sa plec . Nu ca mi-as dori.

Faci parte din generatia Slabute 2009. Visul tau de a deveni o slabuta s-a realizat in acest an.
A meritat efortul pe care l-ai facut? Esti multumita de noua ta silueta?


A meritat din plin. Fiecare secunda petrecuta facand sport, gatind si mancand sanatos m-a adus cu un pas mai aproape de tinta.

In general sunt multumita, dar stiu ca mai am mult de lucrat pentru a obtine corpul pe care mi l-am dorit mereu.

Insa sunt fericita ca am ajuns la pasul 2 al planului meu: modelare si tonifiere.

Cate kg ai avut de slabit?

Am slabit 10 kg.

In cat timp ai slabit aceste kg?

Doua dintre ele le slabisem prin dieta cam in 2-3 saptamani pana sa va cunosc pe voi.

Apoi cu ajutorul sportului am mai slabit inca 8 kg in aproape 2 luni.

Ce anume te-a facut sa constientizezi ca trebuie facuta o schimbare?

Hainele care nu mai veneau ca inainte, plesneau pe mine. Plus de asta, nu aveam pic rezistenta fizica.

Ce dieta a facut ,,minuni'' la tine?

Am tinut o singura “dieta” in tot acest timp. Hipocalorica, in jur de 1000-1025 calorii pe zi.

Am mancat sanatos, am renuntat la orice alt tip de carne in favoarea pestelui si a fructelor de mare, nu am consumat bauturi carbogazoase, fast food, fainoase ( niciun pic de paine), dulceturi, prajeli, alimente supra procesate, alimente grase. Dulce mi-am permis cam o data pe saptamana.

Tot ce am mancat am mancat facut acasa, nu produse de patiserie sau cofetarie. Cat mai natural posibil.

Am evitat pe cat am putut combinatia carbohidrati+proteine, nu am mancat fructe seara.

Ai avut momente in care ai vrut sa renunti la slabit?

Niciodata. Am fost si sunt sigura de alegerea pe care am facut-o si o sa continui sa mananc sanatos si sa fac sport in fiecare zi.

Cum ai depasit perioadele in care vroiai sa renunti?

Nu am avut astfel de perioade. Fiecare rezultat pozitiv m-a ambitionat si mai mult.

Cat de mult a contat gandirea pozitiva in procesul de slabire?

Foarte mult. In fiecare zi ma trezeam bine dispusa si optimista. Am avut incredere in mine ca pot si ca o sa reusesc.

Daca iti era foame la 11 noaptea sau la 4 - 5 dimineata si nu te ajuta un pahar cu apa, ce faceai?

Eu servesc cina destul de tarziu (ora 20:00 -21:00) pentru ca ma culc tarziu. Asa ca trec cele 4 ore intre ultima masa si somn. Nu am simtit foame noaptea pentru ca mancam bine in timpul zilei.

Cum te-ai “luptat” cu pofta de dulce?

M-am gandit ca fiecare gura de prajitura sau ciocolata inseamna o perioada considerabila petrecuta facand sport. Si nu am muncit atata ca sa stric totul cu o tentatie de moment.

In plus, dulcele nu contine nimic care sa ma ajute, este doar un viciu.

Ca si inlocuitor, recomand mango. Este dulce, bun si sanatos.

Ce sport te-a ajutat cel mai mult?

Cardio, mai exact am o bicicleta magnetica pe care am folosit-o in fiecare zi. La inceput 75 minute, acum am ajuns la 2 ore.

In prezent fac mai putin cardio si am inceput un program de fitness pentru modelare, definire si tonifiere.

Cat de des practicai sportul? (ori/saptamana)

In fiecare zi.

Cat dura o sedinta de sport? (minute/zi)

In medie 80-120 minute.

Cat de intens?

La inceput moderat, dupa vreo 3 saptamani intens, in sensul ca pulsul ajungea cam la 175-180 batai/minut.

In fiecare zi faceai acelasi tip de sport?

Da. Pentru mine bicicleta a fost si o sa ramana in continuare o experienta foarte placuta si mereu am avut rezultate bune.

Ce sport te-a ajutat cel mai mult sa dai jos grasimea de pe burta?

Cardio. Am invatat ca nu se poate slabi localizat, asa ca exercitiile de tip cardio sunt cele mai bune.

Ai facut masaj anticelulitic sau alte tratamente corporale?

Masaj mi- am facut ocazional, acasa cu crema mea obisnuita de corp. De cele mai multe ori doar dadeam bine cu crema in fiecare zi. Nu cred in creme anticelulitice si tratamente minune.

Sportul si o dieta adecvata sunt singurele care te scapa in mod sanatos de celulita.

Acum mananci orice?

Nu. Imi mentin in continuare modul sanatos de nutritie.

Care este mancarea dietetica preferata?

Pestele la gratar cu garnitura de broccoli si tzatziki.

Care este mancarea nedietetica pe care nu ai putea niciodata sa o refuzi, nici chiar in timpul unei cure de slabire?

As putea renunta la multe, dar toate ca toate pana la cafeaua cu zahar. Daca nu pun zahar in cafea nu o pot bea, iar fara cafeaua de dimineata nu se poate.

Asa ca mi-am baut linistita in fiecare zi cafeluta fara mustrari de constiinta.

Ce sfaturi de alimentatie le-ai putea da celor care vor sa slabeasca? (din experienta si cunostintele tale)

In primul rand nu va infometati. Chiar daca reusiti sa slabiti si printr-un miracol nu va imbolnaviti, kilogramele se vor intoarce si de multe ori in plus.

In al doilea rand, renuntati la fast food, bauturi carbogazoase, prajeli, paine alba si dulciuri in exces. Toate acestea nu va aduc nimic bun, doar o placere de moment… si multe regrete ulterior.

Informati-va bine inainte de a incepe o dieta, asigurati-va ca se potriveste gusturilor si programului vostru. Fiti sigure ca nu o sa o abandonati dupa o saptamana – doua.

Nu va alegeti diete prea restrictive sau care va lipsesc organismul de elementele necesare. Trebuie sa existe echilibru in tot.

Tineti dieta pentru sanatatea voastra in primul rand.

codynutza 04 mai 2010 07:31:32

Re: OitaVesela - Slabuta 2010
 
Felicitari pentru reusita![*6*]

Red_Rose 11 mai 2010 05:23:16

Re: OitaVesela - Slabuta 2010
 
Eu eram pe site cind OitaVesela a venit si a inceput dieta si ma mir cit de mult a slabit si cit de repede.Bravo.De as putea si eu astea 5 kg.

roxy04 25 mai 2010 18:04:35

Re: OitaVesela - Slabuta 2010
 
felicitari pt kg date jos...interesant modul tau de a consuma alimentele .....ms k ne-ai povestit experienta ta ,multa bafta si un corp cum va doriti>:D<:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:39:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO