forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport pentru pisici :) (http://forum.slabute.ro/sport-pisici/)
-   -   Ceva idei de "sporturi" pt pisici care stau numai in casa? (http://forum.slabute.ro/sport-pisici/ceva-idei-sporturi-pt-pisici-stau-numai-casa-12414.html)

deadcountess 12 sep 2013 18:07:44

Ceva idei de "sporturi" pt pisici care stau numai in casa?
 
Intrebare pt cele care aveti pisici de apartament (care stau numai in casa). Voi cum le "activizati"?
Am doua pisici de padure :)) (norwegian forest cat). E o rasa care are nevoie de multa activitate si ma tem ca eu nu le asigur destula (pai normal, pisica de padure in apartament :)) )
Eu am mingi dupa care aleaga si se joaca si ceva jucarie cu o bila care se invarte pe un traseu cand e atinsa.
Alte idei de jocuri/jucarii?:)

quarc 13 sep 2013 19:25:14

Re: Ceva idei de "sporturi" pt pisici care stau numai in casa?
 
Eu la a mea acum:
motcei + pointer LASER + copil de 5 ani sa o alerge + invatata sa mearga in lesa si scoasa in parc.

deadcountess 14 sep 2013 22:31:27

Re: Ceva idei de "sporturi" pt pisici care stau numai in casa?
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1297507)
Eu la a mea acum:
motcei + pointer LASER + copil de 5 ani sa o alerge + invatata sa mearga in lesa si scoasa in parc.

Cum ai reusit cu lesa? ai invatat-o de mica? eu n-am incercat la salbaticiunile mele, dar probabil acum e deja prea tarziu

Point laser am si eu si le placea mult de tot dar a zis veterinara ca e periculos pt ochi daca se uita un el :(

quarc 19 sep 2013 22:17:55

Re: Ceva idei de "sporturi" pt pisici care stau numai in casa?
 
Ii pui hamul si ii dai o recompensa si te joci cu ea.
O lasi cateva minute pe zi.
Astfel ajunge sa priveasca hamul ca pe ceva aducator de distractie.
Si tot asa...
O sa ajungi sa dea cu laba ca sa deschida sertarul si sa iti aduca hamul in gura ca un caine.

sherpika 22 sep 2013 21:59:38

Re: Ceva idei de "sporturi" pt pisici care stau numai in casa?
 
Mai sunt sisteme de joaca special concepute pentru pisici, cu un fel de tunel, cele modulare cu cutiute, motocei, sisal, pe verticala, unde pot si dormi. Alei mele i-am luat, bineinteles, mingi, soricei, ii plac la nebunie betele cu pene in varf, o fugaresc prin casa :)), undite, a mai primit o minge cu luminite, dintr-un cauciuc, se activeaza cand se rostogoleste. Dar cea mai fericita e cand alerg eu dupa ea prin casa si ne ascundem una de cealalta :)). Acum imi permit, ca stau acasa, mai dificil era cand lucram, ca nu prea mai aveam putere si nici foarte mult timp la dispozitie, insa imi gaseam 10-15 minute seara si ne mai jucam. :)

Nevrotiq 02 sep 2014 07:35:07

Re: Ceva idei de "sporturi" pt pisici care stau numai in casa?
 
eu pentru ai mei aveam o nuielusa subtirica si destul da lunguta asa. doar o trageam dupa mine sau pe langa ei pe covor si erau hipnotizati de ea! cum ma vedeau cu cate un bat sau o nuia in mana, aveau ochii ca felinarele , cei doi vanatori ! :)) sau ai mei se mai joaca cu snururi si cutii. le-am cumparat si de la pet shop jucarele dar nici nu se uita la ele.... App. le-ai luat vreodata catnip?

deadcountess 11 sep 2014 09:08:06

Re: Ceva idei de "sporturi" pt pisici care stau numai in casa?
 
Da am un spray cu catnip si dau pe scratch-post-urile lor (sorry habar nu am cum se cheama in romana, cand eram in Romania pisicile mele nu prea aveau parte de jucarii sau alte accesorii). Se tavalesc o tura pe langa si apoi incep sa zgarie mai cu spor :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:37:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO