forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Cand trebuie sa facem sport? (http://forum.slabute.ro/sport/cand-trebuie-facem-sport-4154.html)

justbelieve 13 iun 2010 19:09:34

Cand trebuie sa facem sport?
 
Cum am intrat in vacanta,ma gandeam sa fac sport dimineata pentru ca am mai multa energie.Dar nu stiu cat de bine e.Eu stiu ca sportul trebuie facut seara pentru ca sa fie arse caloriile din timpul zilei.Deci daca fac dimineata pe stomacul gol e bine sau nu ?:-/

CezaraCezarului 13 iun 2010 19:13:37

Re: Cand trebuie sa facem sport?
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 218240)
Cum am intrat in vacanta,ma gandeam sa fac sport dimineata pentru ca am mai multa energie.Dar nu stiu cat de bine e.Eu stiu ca sportul trebuie facut seara pentru ca sa fie arse caloriile din timpul zilei.Deci daca fac dimineata pe stomacul gol e bine sau nu ?:-/


Justbelieve, din contra. E mai bine sa faci sportul de dimineata, pentru ca se ard grasimile si carbohidratii de... ieri. Si mai ales pe stomacul gol. Asa e recomandat, pui corpul in miscare de la inceputul zilei. Bineinteles, oricand e bine sa faci sport. Dar dimineata, pe stomacul gol, e cel mai bun moment. Spor!

anqutz 13 iun 2010 19:32:42

Re: Cand trebuie sa facem sport?
 
E bine sa faci sport dimineata pt ca atunci ai maximul de energie. Dar acum depinde si de tien. Daca nu esti o persoana matinala si nu poti pur si simplu sa te trezesti de dimineata mai bine il faci cand iti e tie comod. eu de ex ziua, in special la pranz, mergeam la sala si faceam fitness si seara mergeam pe role in parc.

Acum depinde si de efortul facut. Cardio poate mai merge pe stomacul gol, dar din experienta nu as recomanda nimanui sa faca fitness fara sa fi luat micul dejun.

justbelieve 13 iun 2010 19:50:28

Re: Cand trebuie sa facem sport?
 
Multumesc pentru raspunsuri>:D<
Sunt o persoana activa si matinala:D deci nu ma deranjeaza sa fac dimineata.M-am decis sa fac dimineata pentru ca ma simt multa mai bine si pentru ca nu este asa de cald ca in restul zilei.

lavydor 14 iun 2010 10:53:55

Re: Cand trebuie sa facem sport?
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 218240)
Cum am intrat in vacanta,ma gandeam sa fac sport dimineata pentru ca am mai multa energie.Dar nu stiu cat de bine e.Eu stiu ca sportul trebuie facut seara pentru ca sa fie arse caloriile din timpul zilei.Deci daca fac dimineata pe stomacul gol e bine sau nu ?:-/

Aici si eu am nedumeriri. pana acum faceam dimineata, pe stomacul gol caci la ora mea de sport sunt inca la cafea. Totusi parca inca mereu am fost somnoroasa (8:30 era ora mea zilnica) si s-a intamplat intr-o zi sa nu fac si seara am spus..ce ar fi sa incerc putina miscare ca nu s-a terminat ziua. culmea, m-am simtit mai bine, am facut cu mai multa putere toate exercitiile si desi fac aceleasi programe care imi plac mult mi s-a parut ca nu mai e rutina si parca..as face ceva nou! Ma ajuta sa fac in oglinda (obisnuita de la sala) sa ma privesc si sa urmaresc cum fiecare muschi lucreaza, cum sunt incordata, cat de corect fac si acum m-am axat pe sport seara!:) dimineata mai plec cu bicicleta in oras, cu treaba sau de placere!

deadcountess 15 iun 2010 09:09:48

Re: Cand trebuie sa facem sport?
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 218240)
Cum am intrat in vacanta,ma gandeam sa fac sport dimineata pentru ca am mai multa energie.Dar nu stiu cat de bine e.Eu stiu ca sportul trebuie facut seara pentru ca sa fie arse caloriile din timpul zilei.Deci daca fac dimineata pe stomacul gol e bine sau nu ?:-/

Faci sport atunci cand ai mai mult chef de sport, consumul e acelasi ;). Fiecare cu bioritmul lui.
Chiar dimineata pe nemancate n-ar fi cea mai buna varianta. Ai nevoie de energie, deci trebuie sa mananci cu 2 ore inainte. Bineinteles nici imediat dupa ce ai mancat nu e bine.

anqutz 19 iun 2010 09:17:11

Re: Cand trebuie sa facem sport?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 219649)
Faci sport atunci cand ai mai mult chef de sport, consumul e acelasi ;). Fiecare cu bioritmul lui.
Chiar dimineata pe nemancate n-ar fi cea mai buna varianta. Ai nevoie de energie, deci trebuie sa mananci cu 2 ore inainte. Bineinteles nici imediat dupa ce ai mancat nu e bine.

Nici eu nu sunt pro sport pe burta goala. Ma mir cum de nu li se face rau fetelor care nu mananca de dimineata si fac direct sport.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:53:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO