forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face? (http://forum.slabute.ro/sport/cat-mult-conteaza-tine-cate-flotari-poti-face-11002.html)

deadcountess 26 ian 2012 14:15:18

Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?
 
Se discuta tot mai mult problema eficientei masurata in flotari, traciuni, etc. Sunt curioasa cat de mult intereseaza asa ceva pe o femeie. :-/

Geanynna 26 ian 2012 14:38:26

Re: Cat de mult conteaza pt tine cate flotari poti face?
 
Eu consider ca nu este foarte relevant ca cine cate flotari poate face, mai ales in cazul ueni femei.
Cred asta deoarece eu stiu ca am un mers foarte alert,rezist din punct de vedere fizic la multe treburi. Adica nu mi se rupe mana de la o plasa mai mare de cumparaturi, tai/crap lemne pentru foc si le duc in casa in fiecare iarna, rezist sa merg nu stiu cat pe jos sau sa alerg sau alte treburi mai solicitante fizic. Dar la flotari, cred ca fac maxim 3 si sunt gata, in primul rand cred ca nici nu stiu cum se face o flotare corecta, nici nu ma intereseaza foarte mult asta. Zic ca forta nu vine neaparat din cate flotari faci.
E important ca eu ma simt puternica, plina de viata, cand ma uit in oglinda sunt fericita/multumita .

deadcountess 26 ian 2012 15:05:19

Re: Cat de mult conteaza pt tine cate flotari poti face?
 
Ce stiu sigur e ca pot face 25, atatea faceam la antrenament, dar la o adica imi este fix tot una. Ce as rezolva daca as face 50? Ma tot gandesc la japonezul ala care face 10000 :-o si ma intreb la ce altceva ii foloseste asta in fara de cartea recordurilor?

Zoe 26 ian 2012 15:29:40

Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?
 
ştiu cum se fac, nu mă interesează. mă interesează să pot urca scări, să alerg un pic, să înot, să fiu mai agilă în general, să dansez, dar nu să fac flotări, îmi pare rău...

eva 9 26 ian 2012 15:49:05

Re: Cat de mult conteaza pt tine cate flotari poti face?
 
pentru mine nu conteaza DELOC!!!!!
pentru orice om, fie ca face sport sa nu, rezistenta cardiovasculara ar trebui sa fie una din cele mai importante constante a vietii cotidiene, in conditiile in care in topul bolilor mondiale se afla bolile cardiovasculare!
pentru mine este mai important decat sa fac 3 flotari chinuite sa rezist pe o bicicleta/eliptica/banda timp indelungat, sa pot sa urc 3 etaje fara sa gafai, sa-mi pot face la 60 de ani activitatile casnice fara sa fiu chinuita de dureri.
am sa redau mai jos clasificarea (medicala ce-i drept, insa e pe intelesul tuturor) insuficientei cardiace, clasificarea NYHA (New York Heart Association) care incadreaza pacientii "bolnavi de inima" in 4 clase de pacienti:


clasa I : fara simptome, fara limitarea activitatii fizice normale

clasa II : simptome (oboseala, palpitatii, dispnee [respira greu, sete de aer], angor [durere in piept, angina]) ocazionate de activitatea fizica normala. Nu prezinta simptome in repaos.

clasa III : simptomele de mai sus, sunt prezente la activitatea fizica efectuata la intensitate mai mica decat activitatea obisnuita. Nu prezinta simptome in repaos, in odihna.

clasa IV: pacientii prezinta simptomele de mai sus la orice activitate, cat si in repaos (in aceasta clasa intra pacientii care nu se pot spala pe dinti sau pieptana fara sa respire greu).

E mai important sa mergi zilnic pe jos, 30 de min (cel putin) decat sa faci flotari.





DrIulia2010 26 ian 2012 15:57:05

Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 913698)
Se discuta tot mai mult problema eficientei masurata in flotari, traciuni, etc. Sunt curioasa cat de mult intereseaza asa ceva pe o femeie. :-/


Daca discutam de sport la nivel de amatori,intretinere corporala,pierdere in greutate,etc,acest tip de exercitiu intereseaza foarte putin partea feminina.

In schimb daca discutam de antrenamente la un nivel mai superior e posibil sa intereseze si partea feminina.

sandra24 26 ian 2012 16:34:35

Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?
 
cred ca pe femei in general,le intereseaza varianta mai 'soft' a sportului..gen pilates,aerobic.gimnastica..eu una prefer tae bo..mi se pare antrenant si nu ma plictisesc..flotari mai faceam si eu in liceu..pana in 10:)) si alea nu cred ca erau corect facute:))

Slabuta 26 ian 2012 16:37:10

Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?
 
Sunt de acord cu Iulia. Depinde ce iti doresti.

In primul rand ar trebui sa ne dorim sa fim sanatosi, acest lucru inseamna lipsa sedentarismului (cum zice si Eva, pentru multi este suficient chiar si mersul pe jos, din pacate nici acesta nu se mai practica de o foarte mare parte a populatiei tarii)

Fiecare alege pana la ce nivel vrea sa duca sportul.

Nu este bun nici sedentarismul, dar nici preocuparea aproape 24 din 24 pentru sport. Eu nu sunt de acord cu extremele, exceptia este cazul in care sportul este 'job-ul' tau.

eva 9 26 ian 2012 16:53:47

Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 913833)
Nu este bun nici sedentarismul, dar nici preocuparea aproape 24 din 24 pentru sport. Eu nu sunt de acord cu extremele, exceptia este cazul in care sportul este 'job-ul' tau.

nu preocuparea 24 din 24 pentru sport ci pentru activitatea fizica. ideea e sa fim cat mai active. activitatea fizica trebuie sa faca parte din viata oricui, sa fie o constanta, asa cum este alimentatia. trebuie sa mananci zilnic nu? asa cum e jobul, sau scoala, sau facultatea sau preocuparea de zi cu zi. asa cum e odihna. toate astea sunt constante si nu ar trebui niciuna neglijata. fac parte dintr-un stil de viata sanatos, nu?
si da! nu se mai merge pe jos, si eu am observat. se ia autobuzul o statie, sau se merge cu masina pana la piata. recunosc, in 90% din cazuri asa fac si eu, si sunt constienta in fiecare zi de asta!

quarc 26 ian 2012 18:03:16

Re: Cat de mult conteaza pentru tine cate flotari poti face?
 
Sa fim sanatosi este mult prea generic.
Puneti-va tinte clare si realiste.


New York City Marathon - Wikipedia

"It is one of the largest marathons in the world, with 45,103 finishers in 2010"

Voi cu ce va puteti lauda - ca abilitati fizice?


quarc

PS: Indoitul mainii de la cot nu se pune!


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:33:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO