forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   In cat timp v-ati revenit in forma dupa o pauza mai lunga de sport? (http://forum.slabute.ro/sport/cat-timp-v-ati-revenit-forma-dupa-pauza-mai-lunga-sport-12467.html)

deadcountess 07 ian 2014 22:34:00

In cat timp v-ati revenit in forma dupa o pauza mai lunga de sport?
 
Intrebarea este pt cei care obisnuiesc sa faca mult sport si au avut o perioada de pauza. Eu am avut o perioada de cateva luni dupa ce mi-am rupt mana. Simt ca imi revin dar merge cam incet :(

Michelina 08 ian 2014 08:38:46

Re: In cat timp v-ati revenit in forma dupa o pauza mai lunga de sport?
 
Dupa pauze mai lungi ( luni de zile sau un an ) mie imi ia cam 1 luna sa-mi reintru in forma.

AnDrAdAxl 08 ian 2014 09:08:17

Re: In cat timp v-ati revenit in forma dupa o pauza mai lunga de sport?
 
Eu nu am facut mult timp si am inceput in septembrie cu 10-15 minute de stepper,iar acum fac minim 30 minute de cardio sau Hiit. Inca imi e greu...mai ales ca nu sunt tocmai usoara,dar cu cat fac mai mult cu atat imi e mai bine. Si doua-trei zile (cum a fost de sarbatori) daca fac pauza, la urmatorul antrenament o simt... Spor la treaba :)!

deadcountess 08 ian 2014 11:46:28

Re: In cat timp v-ati revenit in forma dupa o pauza mai lunga de sport?
 
Mersi pt raspunsuri >:D< si eu sper sa ma pun in forma intr-o luna, dar problema mea e ca n-am rabdare s-o iau progresiv si risc sa ma "stric" mai rau, adica dupa o luna sa fiu praf in loc sa fiu in forma :-s

anqutz 08 ian 2014 14:47:45

Re: In cat timp v-ati revenit in forma dupa o pauza mai lunga de sport?
 
Zici ca ai avut mana rupta. Eu am avut o taietura pe incheietura mainii drepte, am spart un bec in mana si m-am ales cu 5 cusaturi. Aici e deja alta poveste, s-ar putea de ex daca alergi sau faci pilates sa iti intrii mai repede in forma, gen o luna, dar mana sa se refaca mai greu si sa nu poti face anumite chestii. Eu de ex abia dupa un an am putut sa ridic greutati pt partea superioara.

deadcountess 08 ian 2014 14:56:13

Re: In cat timp v-ati revenit in forma dupa o pauza mai lunga de sport?
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1320664)
Zici ca ai avut mana rupta. Eu am avut o taietura pe incheietura mainii drepte, am spart un bec in mana si m-am ales cu 5 cusaturi. Aici e deja alta poveste, s-ar putea de ex daca alergi sau faci pilates sa iti intrii mai repede in forma, gen o luna, dar mana sa se refaca mai greu si sa nu poti face anumite chestii. Eu de ex abia dupa un an am putut sa ridic greutati pt partea superioara.

Mana e ok, sunt 6 luni de cand am rupt-o, n-a fost nu stiu ce mare chestie, un osisor crapat in incheietura (scafoidul)
Ataşament 14578

Am intrebat trei ortopezi ca sa fiu sigura si toti au zis ca am voie sa fac ce vreau cu mana cat timp nu am dureri, inclusiv thai boxing :D

anqutz 08 ian 2014 15:01:56

Re: In cat timp v-ati revenit in forma dupa o pauza mai lunga de sport?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1320666)
Mana e ok, sunt 6 luni de cand am rupt-o, n-a fost nu stiu ce mare chestie, un osisor crapat in incheietura (scafoidul)
Ataşament 14578

Am intrebat trei ortopezi ca sa fiu sigura si toti au zis ca am voie sa fac ce vreau cu mana, inclusiv thai boxing :D

In cazul asta in 3-4 sapt ar trebui sa fii la loc in forma.

deadcountess 08 ian 2014 15:09:06

Re: In cat timp v-ati revenit in forma dupa o pauza mai lunga de sport?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1320668)

In cazul asta in 3-4 sapt ar trebui sa fii la loc in forma.

Chestia la mine e ca am cam folosit mana ca scuza sa nu fac mai nimic o vreme :"> si s-a cam dus conditia fizica in general, trag tare o jumate de ora pe banda si abia respir :((

anqutz 08 ian 2014 15:16:08

Re: In cat timp v-ati revenit in forma dupa o pauza mai lunga de sport?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1320671)
Chestia la mine e ca am cam folosit mana ca scuza sa nu fac mai nimic o vreme :"> si s-a cam dus conditia fizica in general, trag tare o jumate de ora pe banda si abia respir :((

Daca tin bine minte nici nu erai mare fan alergare, parca. De ce nu incerci un HIIT pe banda? Scurt, intens si te baga in forma repede.

deadcountess 08 ian 2014 15:20:30

Re: In cat timp v-ati revenit in forma dupa o pauza mai lunga de sport?
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1320676)

Daca tin bine minte nici nu erai mare fan alergare, parca. De ce nu incerci un HIIT pe banda? Scurt, intens si te baga in forma repede.

Urasc alergatul la fel ca intotdeauna :))
Am incercat ceva program de intervale cu alergat la intensitate maxima si intre ele mers rapid sau alergat incet, in total e cam jumate de ora, dar cu greeeu reusesc sa le fac, pe la ultimele ture abia respir.


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:22:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO