forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Cate calorii ar trebui sa ardem prin sport pe zi? (http://forum.slabute.ro/sport/cate-calorii-ar-trebui-ardem-sport-zi-3189.html)

onetotilia 18 mar 2010 13:42:21

Cate calorii ar trebui sa ardem prin sport pe zi?
 
Eu fac sport si ard in medie in jur de 500 kcal prin sport...este suficient????prin sport ma refer de la orice tine de miscare chiar si plimbarile.

ianna 18 mar 2010 13:50:59

Re: Cate calorii ar trebui sa ardem prin sport pe zi?
 
Depinde de deficitul urmarit. In mod normal si sanatos se spune sa scazi 500 calorii ... aceste 500 din dieta si sport. Poti un minus 200 cu dieta si minus 300 cu sport. Sau doar minus 500 cu sport. Dupa cum consideri tu ca e mai bine pentru metabolismul tau.

onetotilia 18 mar 2010 13:53:14

Re: Cate calorii ar trebui sa ardem prin sport pe zi?
 
De mancat mananc in jur de 1000 kcal pe zii si sport fac cam asa depinde...dar ajung sa ard in jur de 500 kcal....ar trebui mai mult ?

onetotilia 18 mar 2010 13:55:16

Re: Cate calorii ar trebui sa ardem prin sport pe zi?
 
Activitate Timp Calorii Bicicleta stationar, intens 30min -306 Dans 20min -87 Jogging (12 km/h) 15min -153
asta a fost ieri

azi am facut 26 de min tae-bo ab bootcamp si 9 minute zumba si vreau s ama duc cu bicicleta ca e foate frumosa afara asa vreo 30-40 de minute si sa ma plimb prin oras sa mai vad ce e nou in materie de make -up..

DrIulia2010 18 mar 2010 14:35:22

Re: Cate calorii ar trebui sa ardem prin sport pe zi?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 122208)
Eu fac sport si ard in medie in jur de 500 kcal prin sport...este suficient????prin sport ma refer de la orice tine de miscare chiar si plimbarile.


Nu exista un standard.Fiecare metabolism are arderi diferite.Fiecare organism are nevoi diferite si clar sportul il resimte fiecare diferit.Caloriile se ard in functie de efortul fizic pe care il faci.Nu se poate generaliza.De exemplu sunt persoane care facand tae bo sau orice alt gen de aerobic pierd foarte mult din surplus,dar sunt si persoane care nu au rezultate spectaculoase.De aceea este relativa problema pusa de tine,depinde de fiecare organism in parte.Cel mai important e ca tipul de miscare pe care il urmezi sa-l faci corect.

Red_Rose 18 mar 2010 23:11:38

Re: Cate calorii ar trebui sa ardem prin sport pe zi?
 
iata de ex eu fac jump rope cardio,doar ca fara coarda insa fix aceleasi miscari,cum e corect si de ce sa tin cont?

anqutz 17 iun 2010 19:16:25

Re: Cate calorii ar trebui sa ardem prin sport pe zi?
 
E suficient -500 de kcal. Citisem recomandari de deficit de 250 de kcal din alimentatie si 250 de kcal din sport. Important e sa te tii de sport.

Corne 26 oct 2010 09:54:53

Re: Cate calorii ar trebui sa ardem prin sport pe zi?
 
Azi am facut timp de 1 ora exercitii si pentru abdomeni si pt fesieri....cate calorii pot arde in timp de 1h??

Slabuta 26 oct 2010 10:06:16

Re: Cate calorii ar trebui sa ardem prin sport pe zi?
 
Citat:

Anterior postat de Corne (Post 380505)
Azi am facut timp de 1 ora exercitii si pentru abdomeni si pt fesieri....cate calorii pot arde in timp de 1h??

Vezi aici Calorii consumate - Calorii.Slabute.ro , cauta pilates incepator

AnnaIulia 10 apr 2011 14:26:07

Pentru a slabi trebuie sa arzi mai multe calorii decat consumi. ???????
 
salutare slabutelor !!
Asta inseamna ca daca eu consum 1000 calorii pe zi si ard in jur de 1800 calorii = 800 calorii in minus...asa putin??:P

anqutz 10 apr 2011 14:31:58

Re: Pentru a slabi trebuie sa arzi mai multe calorii decat consumi. ???????
 
Citat:

Anterior postat de AnnaIulia (Post 616102)
salutare slabutelor !!
Asta inseamna ca daca eu consum 1000 calorii pe zi si ard in jur de 1800 calorii = 800 calorii in minus...asa putin??:P

Buna. E ft mult, in conditiile in care se recomanda sa dai jos 0,5 kg/sapt. Pt asta trebuie un deficit de 500 de kcal. Pt a pierde 1 kg de garasime trebie sa arzi aprox 7700 de kcal, deci daca arzi 800 de kcal/zi vei da jos putin peste 3 kg/luna.

ancad26 30 apr 2011 14:37:26

Re: Cate calorii ar trebui sa ardem prin sport pe zi?
 
Uau nu am stiu ca treb 7700 cal arse pt un kg de grasime !

good to know !
eu incerc zilnic 600-700 sa ard ! dar cel mai important e ca pielea / tonusul si psihicul meu se simte grozav de cand fac sport ! inainte eram o lenesa cu L mare !!

labello 18 ian 2013 17:00:17

Re: Pentru a slabi trebuie sa arzi mai multe calorii decat consumi. ???????
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 616113)


Buna. E ft mult, in conditiile in care se recomanda sa dai jos 0,5 kg/sapt. Pt asta trebuie un deficit de 500 de kcal. Pt a pierde 1 kg de garasime trebie sa arzi aprox 7700 de kcal, deci daca arzi 800 de kcal/zi vei da jos putin peste 3 kg/luna.



CATTTTTTTTTT??????????????????:-o:-o:-o:-o:-o uite ca atotstiutoarea de mine :)) nu stia treaba asta........ cu siguranta nu o sa uit.... :|

ca sa fiu on-topic: eu incerc sa fac cam 6-700 la stationara (50 de min aprox) plus inca ceva pe langa, fie pentru abdo-solduri-coapse, fie doar abdo....

anqutz 06 feb 2013 09:59:22

Re: Pentru a slabi trebuie sa arzi mai multe calorii decat consumi. ???????
 
Citat:

Anterior postat de labello (Post 1207604)
CATTTTTTTTTT??????????????????:-o:-o:-o:-o:-o uite ca atotstiutoarea de mine :)) nu stia treaba asta........ cu siguranta nu o sa uit.... :|

ca sa fiu on-topic: eu incerc sa fac cam 6-700 la stationara (50 de min aprox) plus inca ceva pe langa, fie pentru abdo-solduri-coapse, fie doar abdo....

Da, din păcate, nu e asa de usor să slăbești pe termen lung și să te menții. :P Cred că am exagerat voit cu formula aceea, însă un kg de grasime se duce cu un deficit de 7700 de kcal, cel puțin teoretic.

Dacă vrei să arăți extraordinar de bine trebuie să variezi bicileta aceea cu alt program de sport, care să-ți antreneze toți mușchii.

happygirldiana 06 feb 2013 10:00:33

Re: Pentru a slabi trebuie sa arzi mai multe calorii decat consumi. ???????
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1218843)


Da, din păcate, nu e asa de usor să slăbești pe termen lung și să te menții. :P Cred că am exagerat voit cu formula aceea, însă un kg de grasime se duce cu un deficit de 7700 de kcal, cel puțin teoretic.

Dacă vrei să arăți extraordinar de bine trebuie să variezi bicileta aceea cu alt program de sport, care să-ți antreneze toți mușchii.

Sunt off-topic dar aici te-am prins:Ancaaaa,ce mai faaaaci?:)>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:01:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO