forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   De cate ori pe saptamana se face sport? (http://forum.slabute.ro/sport/cate-ori-saptamana-se-face-sport-1716.html)

Sheba 06 nov 2009 15:55:17

De cate ori pe saptamana se face sport?
 
de cate ori pe saptamana trebuie facut sport / ma refer la fitness sau aerobic?
Din cate stiu eu e bine sa lasi macar 48 de ore de odihna fiecarei grupe musculare. Cu aerobicul atunci cum e?

Slabuta 06 nov 2009 16:00:32

Re: De cate ori pe saptamana se face sport?
 
Citat:

Anterior postat de Sheba (Post 47881)
de cate ori pe saptamana trebuie facut sport / ma refer la fitness sau aerobic?
Din cate stiu eu e bine sa lasi macar 48 de ore de odihna fiecarei grupe musculare. Cu aerobicul atunci cum e?

Eu stiu ca de 3 ori, adica peste o zi :)
Zilnic nu e bine, cica, nu ar avea timp sa se refaca fibrele musculare care se rup in timpul antrenamentelor.

Dupa antrenament eu incerc sa pap proteine ca sa ajut la refacarea cat mai rapida a acelor fibre. :)

adde91 18 nov 2009 18:14:32

Re: De cate ori pe saptamana se face sport?
 
si eu stiu la fel:) De 3 ori este cel mai bine:)

mvthebest 18 nov 2009 19:22:20

Re: De cate ori pe saptamana se face sport?
 
Deci doar aerobicul si fitness-ul de 3 ori pe saptamana sau orce sport,trebuie practicat doar de 3 ori pe sapt? :-/

anqutz 18 nov 2009 21:28:16

Re: De cate ori pe saptamana se face sport?
 
Depinde de cum te antrenezi. De 3 ori pe saptamana daca iti lucrezi toate grupele musculare o data. Dar daca lucrezi partea de sus la un antrenament si cea de jos la altul, trebuie sa faci de 4 ori pe saptamana. Alternezi: o data brate, spate, pectorali, abdomen si alta data fesieri, picioare si abdomen. Incepatroii lucreaza tot corpul la un antrenament, avansatii fac antrenamentele pe grupe musculare.

mike 06 dec 2009 17:44:03

Re: De cate ori pe saptamana se face sport?
 
Ca sportiva de performanta, fac pana la 5 antrenamente de volei pe saptamana: pauza marti si duminica. In general fiecare din ele dureaza 2 ore, mai putin cel de forta care trece cu putin de o ora. :D

octaviana 04 feb 2010 10:14:21

Re: De cate ori pe saptamana se face sport?
 
eu am acasa bicicleta de camera si steper si fac 5 zile pe saptamana,uneori si duminica cate 2 ore pe zi de bicicleta si jumatate de ora pe steper si ma mai chinui si cu cateva abdomene

ianna 04 feb 2010 14:40:44

Re: De cate ori pe saptamana se face sport?
 
daca vrei sa lucrezi masa musculara ...ai avea urmatoarele optiuni...din cate stiu eu...

varianta 1

Luni: piept
Marţi: spate
Miercuri: off
Joi: picioare
Vineri: umeri / Biceps / Triceps
Sambata: off
Duminica: off
Se repeta

in acest caz trebuie sa faci 12 seturi pe grupul respectiv de muchi in ziua respectiva

varianta 2

Luni: tot corpul
Marţi: off
Miercuri: tot corpul
Joi: off
Vineri: tot corpul
Sambata: off
Duminica: off
Se repetă

Daca vrei sa instruiesti fiecare grupa musculara de 3 ori pe saptamana, va trebui sa faca cu aproximativ 4 seturi pentru fiecare musculare in timpul fiecare din aceste 3 antrenamente pe sapt.

varianta 3

Luni: partea superioara a corpului
Marţi: partea inferioara a corpului
Miercuri: off
Joi: partea superioara a corpului
Vineri: partea inferioara a corpului
Sambata: off
Duminica: off
Se repeta

va trebui sa faci de aproximativ 6 seturi pentru fiecare grup muscular in timpul fiecari din cele 2 antrenamente pe sapt

daca esti incepator..varianta 3 ...daca esti intermediart si f activ varianta 1 sau 2 dupa plac. Dar depinde foarte mult si de sportul intreprins... vorbim de cardio sau volei sau gimnastica. Variantele date de mine se potrivesc daca mergi la sala si ai si greutati si aparate speciale ca sa te poti axa pe grupurile musculare dorite;)

mvthebest 20 apr 2010 20:55:19

Re: De cate ori pe saptamana se face sport?
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 78652)
daca vrei sa lucrezi masa musculara ...ai avea urmatoarele optiuni...din cate stiu eu...

varianta 1

Luni: piept
Marţi: spate
Miercuri: off
Joi: picioare
Vineri: umeri / Biceps / Triceps
Sambata: off
Duminica: off
Se repeta

in acest caz trebuie sa faci 12 seturi pe grupul respectiv de muchi in ziua respectiva

varianta 2

Luni: tot corpul
Marţi: off
Miercuri: tot corpul
Joi: off
Vineri: tot corpul
Sambata: off
Duminica: off
Se repetă

Daca vrei sa instruiesti fiecare grupa musculara de 3 ori pe saptamana, va trebui sa faca cu aproximativ 4 seturi pentru fiecare musculare in timpul fiecare din aceste 3 antrenamente pe sapt.

varianta 3

Luni: partea superioara a corpului
Marţi: partea inferioara a corpului
Miercuri: off
Joi: partea superioara a corpului
Vineri: partea inferioara a corpului
Sambata: off
Duminica: off
Se repeta

va trebui sa faci de aproximativ 6 seturi pentru fiecare grup muscular in timpul fiecari din cele 2 antrenamente pe sapt

daca esti incepator..varianta 3 ...daca esti intermediart si f activ varianta 1 sau 2 dupa plac. Dar depinde foarte mult si de sportul intreprins... vorbim de cardio sau volei sau gimnastica. Variantele date de mine se potrivesc daca mergi la sala si ai si greutati si aparate speciale ca sa te poti axa pe grupurile musculare dorite;)

Interesante variantele.
Multumesc>:D<:)

mvthebest 20 apr 2010 20:58:09

Re: De cate ori pe saptamana se face sport?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 47882)
Eu stiu ca de 3 ori, adica peste o zi :)
Zilnic nu e bine, cica, nu ar avea timp sa se refaca fibrele musculare care se rup in timpul antrenamentelor.

Dupa antrenament eu incerc sa pap proteine ca sa ajut la refacarea cat mai rapida a acelor fibre. :)

Iar daca se face sport zilnic sau doar o pauza de 1 zi,ce se intampla?

De exemplu,daca faci sport zilnic, cam 3saptamani 1 luna la rand. Iar dupa ,doar de 3-4ori pe saptamana risti sa te ingrasi sau sa slabesti mai lent? :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:06:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO