forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Cresc in greutate de la mult sport? (http://forum.slabute.ro/sport/cresc-greutate-mult-sport-10917.html)

Noemi J 11 ian 2012 18:30:58

Cresc in greutate de la mult sport?
 
Buna ziua, am 1.75 si 59 kg.Acum aproximativ 3 ani m-am reapucat de aerobic si fitness si am practicat zilnic 1h sport.La inceput nu am sesizat un castig in greutate, dar acum mi-am dar seama ca la inceput aveam 55 kg iar acum am ajuns la 59.Oglinda zice de bine in schimb kg.sunt mai multe.Intrebarea este cum as putea sa practic in continuare aerobicul dar sa ajung din nou la 55 kg ? Este posibil sa scad in greutate daca practic aerobic de mai putine ori pe saptamana adica de 3 ori?

deadcountess 11 ian 2012 18:41:36

Re: Cresc in greutate de la mult sport?
 
Citat:

Anterior postat de Noemi J (Post 897270)
Buna ziua, am 1.75 si 59 kg.Acum aproximativ 3 ani m-am reapucat de aerobic si fitness si am practicat zilnic 1h sport.La inceput nu am sesizat un castig in greutate, dar acum mi-am dar seama ca la inceput aveam 55 kg iar acum am ajuns la 59.Oglinda zice de bine in schimb kg.sunt mai multe.Intrebarea este cum as putea sa practic in continuare aerobicul dar sa ajung din nou la 55 kg ? Este posibil sa scad in greutate daca practic aerobic de mai putine ori pe saptamana adica de 3 ori?

De la aerobic nu iei in greutate, garantat. Adica nu in mod direct, daca de exemplu ai mai multa pofta de mancare si mananci mai mult dupa aerobic e posibil sa iei in greutate, dar asta e alta problema.

Daca oglinda e ok, probabil si hainele stau bine ;) deci pana la urma who cares cate kilograme ai?

Sand 11 ian 2012 18:42:39

Re: Cresc in greutate de la mult sport?
 
Citat:

Anterior postat de Noemi J (Post 897270)
Buna

Buna,

Conteaza foarte mult dieta ta, ce anume mananci. E posibil sa-ti fi crescut masa musculara si in paralel sa-ti fi scazut body-fat-ul...d-aia oglinda te satisface. Poate mananci mai mult acum, din cauza efortului depus. Luarea in greutate nu e musai de la sport, e de la alimentatie. Si eu zic sa nu-ti faci probleme deloc. 55 de Kg. la 1.75 e cam putin, in orice caz e sub normal. De ce ai vrea sa fii musai sub normal? Acum esti foarte bine, spre subtire deci nu-ti face griji.

Si din moment ce arati foarte bine, ce importanta are cantarul? Nu te mai concentra pe Kg. ca nu e foarte important. Conteaza cum arata corpul, dimensiunile per total, proportiile.

...
Am avut si eu o perioada cand faceam foarte mult sport (o ora/zi) si ma ingrasasem 3 Kg. dar ma modelasem peste tot super tare. Toata lumea ma intreba daca am slabit cand de fapt ca Kg. crescusem. Aveam 63 si Kg. si nimeni nu ma credea ca am atat, toate prietenele mele credeau ca am in jur de 55-56. Am avut una care m-a pus pe cantarul ei, la ea acasa...ca sa nu o mai mint cica. Si s-a convins.

Noemi J 11 ian 2012 19:02:22

Re: Cresc in greutate de la mult sport?
 
Va multumesc mult pentru raspunsuri si va doresc o seara placuta in continuare! :-*

quarc 12 ian 2012 08:52:46

Re: Cresc in greutate de la mult sport?
 
Muschii sunt mai grei decat grasimea. Daca tu ai pus muschi si ai pierdut grasime, fara sa se modifice circumferintele, atunci cresti in greutate.

deadcountess 12 ian 2012 15:13:50

Re: Cresc in greutate de la mult sport?
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 897953)
Muschii sunt mai grei decat grasimea. Daca tu ai pus muschi si ai pierdut grasime, fara sa se modifice circumferintele, atunci cresti in greutate.

Pefect adevart, numai ca ea se teme ca e de la aerobic, si nu prea cred ca poti creste in greutate facand doar cardio :-/

Roxii 12 ian 2012 15:55:33

Re: Cresc in greutate de la mult sport?
 
Citat:

Anterior postat de Noemi J (Post 897270)
Buna ziua, am 1.75 si 59 kg.Acum aproximativ 3 ani m-am reapucat de aerobic si fitness si am practicat zilnic 1h sport.La inceput nu am sesizat un castig in greutate, dar acum mi-am dar seama ca la inceput aveam 55 kg iar acum am ajuns la 59.Oglinda zice de bine in schimb kg.sunt mai multe.Intrebarea este cum as putea sa practic in continuare aerobicul dar sa ajung din nou la 55 kg ? Este posibil sa scad in greutate daca practic aerobic de mai putine ori pe saptamana adica de 3 ori?

Buna! Aerobicul nu te ingrasa sub nici o forma. Cauzele pot fi altele. De exemplu alimentatia.. poate mananci mai sarat, mai multe dulciuri. Sau poate faci exercitii cu greutati si atunci ti s`a marit masa musculara. De ce vrei neaparat sa ajungi la 55 de kg daca iti place ceea ce vezi in oglinda? Nu kg conteaza, ci cum arati tu ca omul nu stie cate kg ai tu cand te vede pe strada, in schimb fizicul ti`l poate admira. Vrei sa devii o scandura? Eu zic sa te multumesti cu ceea ce ai si sa nu mai te necajesti pt ce iti arata cantarul!:)

Noemi J 12 ian 2012 17:11:08

Re: Cresc in greutate de la mult sport?
 
Am sa tin cont de sfaturile voastre, si va multumesc mult penrtu raspunsuri :)

lorydana 14 ian 2012 00:46:21

Re: Cresc in greutate de la mult sport?
 
Daca ai aceleasi dimensiuni, inseamna ca ai facut muschi, ei ard mai multe calorii decat grasimea, cantaresc mai mult si au un volum mai mic. Asa ca nu rebuie sa iti faci probleme. Din punctul meu de vedere, pot sa am 100 de kg, daca arat de 50 nu mai conteaza greutatea.

Sand 14 ian 2012 01:06:27

Re: Cresc in greutate de la mult sport?
 
Citat:

Anterior postat de lorydana (Post 900304)
cantaresc mai mult si au un volum mai mic.

Explicatia este ca muschii au volum mai mic decat grasimea. Chestia cu..."cantaresc mai mult sau mai putin" e absolut incorecta. Nu are cum sa cantareasca mai mult sau mai putin un Kg. de ceva decat tot un Kg. de altceva. E vorba doar ca grasimea ocupa mai mult spatiu iar muschii mai putin.

Daca pui un Kg. de muschi pe cantar si unul de grasime, tot atat au ...doar ca muschiul e o bucatica ca sa zic asa...si grasimea o bucatoaie.


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:32:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO