forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Dureri in abdomen dupa/de la sport (http://forum.slabute.ro/sport/dureri-abdomen-dupa-sport-3075.html)

Red_Rose 11 mar 2010 18:15:35

Dureri in abdomen dupa/de la sport
 
am dureri in abdomen dupa sport in stinga mai jos de coaste,nush ce e acolo.Dar in general ultimile 2 zile am dureri in burta dupa 15 min de cardio,inainte n-am mai avut asa ceva dar ce e drept nici nu faceam asa intensiv sport.Cine stie ce poate fi?de la ce?safie oare ca n-am mai facut inainte sport?

ras_cristalin 11 mar 2010 18:24:17

Re: dureri in abdomen dupa/de la sport
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 114893)
am dureri in abdomen dupa sport in stinga mai jos de coaste,nush ce e acolo.Dar in general ultimile 2 zile am dureri in burta dupa 15 min de cardio,inainte n-am mai avut asa ceva dar ce e drept nici nu faceam asa intensiv sport.Cine stie ce poate fi?de la ce?safie oare ca n-am mai facut inainte sport?

Daca e in stanga e splina, daca e in dreapta e ficatul.... in general splina doare de la efort prelungit. Dar e de bine, daca iti trece repede. O sa se obisnuiasca cu noul stil de activitate si nu o sa mai doara deloc.
Nu te ingrijora, eu pateam asta foarte des in liceu... dar acum de cand sunt mai obisnuita cu cardio... nu ma mai doare decat lenea :"> :))

mvthebest 11 mar 2010 18:33:14

Re: dureri in abdomen dupa/de la sport
 
Pai si ce se poate face,ca si pe mine ma doare(dar in partea dreapta jos) Vreau sa fac sport dar nu pot...

ras_cristalin 11 mar 2010 18:36:54

Re: dureri in abdomen dupa/de la sport
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 114905)
Pai si ce se poate face,ca si pe mine ma doare(dar in partea dreapta jos) Vreau sa fac sport dar nu pot...

Mira, pe mine ma doare mult de la alergat :) in consecinta, evit sa alerg.
Daca te doare de la tae-bo, incearca start-walking. Sau invers.
Important e sa faci cardio juma de ora pe zi.
Sigur ca doare la inceput :) organismul lenes nu stie ce e aia sport si face mofturi. Dar trece dupa o vreme :) de ordinul zilelor sau al saptamanilor. La sfarsit veti fi niste slabute gata oricand de sport.
Oricum, daca te doare rau, te opresti. Continui mai tarziu sau maine ;;)

mvthebest 11 mar 2010 18:41:47

Re: dureri in abdomen dupa/de la sport
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 114909)

Mira, pe mine ma doare mult de la alergat :) in consecinta, evit sa alerg.
Daca te doare de la tae-bo, incearca start-walking. Sau invers.
Important e sa faci cardio juma de ora pe zi.
Sigur ca doare la inceput :) organismul lenes nu stie ce e aia sport si face mofturi. Dar trece dupa o vreme :) de ordinul zilelor sau al saptamanilor. La sfarsit veti fi niste slabute gata oricand de sport.
Oricum, daca te doare rau, te opresti. Continui mai tarziu sau maine ;;)

Pai eu fac sport de 2 saptamani cam intens. Si azi e prima zi cand ma doare(inainte ma durea cand alergam si acum dar rar)
Asta nu inteleg,ca pana acum nu am avut probleme,si faceam tot aceleasi exerciti cardio.

Se poate sa fie ca am mancat mult(ma umflat mamaliga cred:Pam papat cam mult 300g) Dar sport am facut dupa 1h jumate.
Poate nu eram obisnuita sa pap iar asa mult. Se poate sa fie de asta?:-/

ras_cristalin 11 mar 2010 18:46:22

Re: dureri in abdomen dupa/de la sport
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 114912)


Pai eu fac sport de 2 saptamani cam intens. Si azi e prima zi cand ma doare(inainte ma durea cand alergam si acum dar rar)
Asta nu inteleg,ca pana acum nu am avut probleme,si faceam tot aceleasi exerciti cardio.

Se poate sa fie ca am mancat mult(ma umflat mamaliga cred:Pam papat cam mult 300g) Dar sport am facut dupa 1h jumate.
Poate nu eram obisnuita sa pap iar asa mult. Se poate sa fie de asta?:-/

Sigur de asta e :) sistemul e incarcat cu digestia a ceea ce ai mancat si tu il zdruncini cu cardio. Asta si eu am observat cand mancam bine inainte de sport.

ali_lumi 11 mar 2010 18:48:44

Re: dureri in abdomen dupa/de la sport
 
In principiu doare in zona aia si in functie de cat efort depune abdomenul in momentul in care faci exercitiile. Daca faci abdomene de ex e normal sa doara acolo pana se formeaza muschiul.

DrIulia2010 11 mar 2010 18:51:12

Re: dureri in abdomen dupa/de la sport
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 114893)
am dureri in abdomen dupa sport in stinga mai jos de coaste,nush ce e acolo.Dar in general ultimile 2 zile am dureri in burta dupa 15 min de cardio,inainte n-am mai avut asa ceva dar ce e drept nici nu faceam asa intensiv sport.Cine stie ce poate fi?de la ce?safie oare ca n-am mai facut inainte sport?


Cu cat timp inainte de a face abdomene/cardio mananci?
Abdomenele sa le faci dupa ce ai facut in prealabil incalzirea,esti mai flexibila si le faci mai usor,neaparat la saltea,incearca sa faci serii scurte pentru inceput.

Edit:Se mananca cu 1.30-2 ore inainte de efort fizic!!!

mvthebest 11 mar 2010 18:53:57

Re: dureri in abdomen dupa/de la sport
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 114917)

Sigur de asta e :) sistemul e incarcat cu digestia a ceea ce ai mancat si tu il zdruncini cu cardio. Asta si eu am observat cand mancam bine inainte de sport.

Multumesc>:D<
Am sa evit sa mai fac prostia sa pap mult :( Nu stiu ce m-a apucat. Sa pap iar mult

ianna 11 mar 2010 20:11:14

Re: Dureri in abdomen dupa/de la sport
 
:))si tu esti culmea faci sport dupa ce papi...vrei sa ti se intoarca mancarea inapoi:))

cum au zis si fetele ori e splina care e solicitata prea mult si fara sa-ti dai seama chiar activ de peste zi au obosit-o destul.....ori faptul ca papi si apoi faci sport fara sa lasi un interval acceptabil intre cele 2 activ... eu as zice chiar minim 2 ore daca papi mancare grea...gen mamaliga! sau carne... care se digera mai greu


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:55:14.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO