forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Este bine sa faci sport 6 zile/saptamana? (http://forum.slabute.ro/sport/este-bine-faci-sport-6-zile-saptamana-6304.html)

Neacsu Beatrice 14 sep 2010 21:49:08

Este bine sa faci sport 6 zile/saptamana?
 
Buna seara,

Sunt noua pe aici, dar as vrea sa stiu daca este in regula sa faci sport 6 zile pe saptamana, eu fac aerobic, tae-bo, step si cardio.
Sunt zile cand raman si la 2h......
Am inteles ca nu prea este ok, din acest motiv va intreb :)

B.N.

Slabuta 14 sep 2010 22:14:41

Re: Este bine sa faci sport 6 zile/saptamana?
 
Citat:

Anterior postat de Neacsu Beatrice (Post 328613)
Buna seara,

Sunt noua pe aici, dar as vrea sa stiu daca este in regula sa faci sport 6 zile pe saptamana, eu fac aerobic, tae-bo, step si cardio.
Sunt zile cand raman si la 2h......
Am inteles ca nu prea este ok, din acest motiv va intreb :)

B.N.

Buna Beatrice. :)

Cam mult antrenament.
Nu te simti epuizata, obosita?

Parerea mea este sa reduci la o ora antrenamentul cardio si sa faci maxim 5 zile pe saptamana. :)

VentoFreddo 14 sep 2010 22:16:47

Re: Este bine sa faci sport 6 zile/saptamana?
 
Uite aici, vei gasi mai multe raspunsuri:)
http://forum.slabute.ro/sport/excesu...care-6289.html

Tina 15 sep 2010 10:18:01

Re: Este bine sa faci sport 6 zile/saptamana?
 
Nu , nu e bine deloc, o spun din experienta. Te supraantrenezi, nu mai slabesti,
- nu mai dormi bine
- ai spasme musculare
- esti agitata
- mananci prea mult/putin
- esti irascibila
- secreti cortizon mult, suprasoliciti rinichii

Sunt doar cateva simptome ale supraantrenamentului.
Limiteaza-te la 3ori/ sapt daca esti incepatoare.
Antrenamente scurte si intense , nu mai mult de 60 min.

anqutz 15 sep 2010 12:24:41

Re: Este bine sa faci sport 6 zile/saptamana?
 
Au dreptate fetele. e suficient o ora de 4-5 ori/sapt. Eventual poti sa faci o ora si jumatate, dar sa nu fie cam mult pt tine. :)

deadcountess 15 sep 2010 13:14:13

Re: Este bine sa faci sport 6 zile/saptamana?
 
Citat:

Anterior postat de Neacsu Beatrice (Post 328613)
Buna seara,

Sunt noua pe aici, dar as vrea sa stiu daca este in regula sa faci sport 6 zile pe saptamana, eu fac aerobic, tae-bo, step si cardio.
Sunt zile cand raman si la 2h......
Am inteles ca nu prea este ok, din acest motiv va intreb :)

B.N.

Din pacate nu exista un raspuns universal valabil. :-s
Depinde foarte mult de "istoricul" corpului tau in materie de sport. De ex daca faci 2h de 6 ori pe sapt de 5 ani incoace si te simti perfect, probabil ca e in regula. Daca esti incepatoare trebuie sa ai mai mare grija ca obosala nu se instaleaza dintr-o data, si in momentul in care incepi tu sa simti oboseala s-ar putea ca organismul tau sa fie deja epuizat.

quarc 11 apr 2012 11:19:14

Re: Este bine sa faci sport 6 zile/saptamana?
 
2 ore de 6 ori pe saptamana e lux.
Sa ai grija la odihna si alimentatie si nu ai cum sa gresesti.

florina198 10 mai 2012 13:34:57

Re: Este bine sa faci sport 6 zile/saptamana?
 
Hmmmm... din proprie experienta iti spun si eu ca nu e chiar ok... La fel am inceput si eu, de 4 luni sa fac sport de 6-7 ori pe saptamana, cel o ora, o ora jumate... si vreau sa-ti spun ca nu am slabit deloc... Mi-e foame mai tot timpul, sunt mai irascibila si mananc pe fond nervos la scoala (lucrez cu copii cu nevoi speciale). Am incercat sa mai reduc, la 5 zile pe saptamana, sa vedem daca vrea corpul sa reactioneze in vreun fel. Oricum, trebuie sa existe un echilibru in tot ce facem si sa avem grija de corpul nostru. Mult succes!

quarc 11 mai 2012 08:09:49

Re: Este bine sa faci sport 6 zile/saptamana?
 
Citat:

Anterior postat de florina198 (Post 1035979)
Hmmmm... din proprie experienta iti spun si eu ca nu e chiar ok... La fel am inceput si eu, de 4 luni sa fac sport de 6-7 ori pe saptamana, cel o ora, o ora jumate... si vreau sa-ti spun ca nu am slabit deloc... Mi-e foame mai tot timpul, sunt mai irascibila si mananc pe fond nervos la scoala (lucrez cu copii cu nevoi speciale). Am incercat sa mai reduc, la 5 zile pe saptamana, sa vedem daca vrea corpul sa reactioneze in vreun fel. Oricum, trebuie sa existe un echilibru in tot ce facem si sa avem grija de corpul nostru. Mult succes!

Inseamna ca fie nu mananci cum trebuie, fie nu dormni suficinet, fie nu faci sportul la intensitatea potrivita.

deadcountess 11 mai 2012 21:13:30

Re: Este bine sa faci sport 6 zile/saptamana?
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1036552)


Inseamna ca fie nu mananci cum trebuie, fie nu dormni suficinet, fie nu faci sportul la intensitatea potrivita.

Cred ca mai degraba problema ei e ca a inceput cu 6-7 zile pe sapt dupa o perioada lunga de inactivitate. Organismul are nevoie de timp sa se adapteze.


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:10:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO