forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Este bine sau nu sa bem apa in timp ce facem sport? (http://forum.slabute.ro/sport/este-bine-sau-nu-bem-apa-timp-facem-sport-3408.html)

mvthebest 09 apr 2010 20:25:21

Este bine sau nu sa bem apa in timp ce facem sport?
 
Este indicat sa consumam apa in timpul sportului? Si cam in ce cantitate?;;) >:D<:-*

Slabuta 09 apr 2010 20:28:06

Re: Este bine sau nu sa bem apa in timp ce facem sport?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 143214)
Este indicat sa consumam apa in timpul sportului? Si cam in ce cantitate?;;) >:D<:-*

Da, este indicat sa bei apa in timp ce faci sport.
Hidratarea este importanta.
Cand ti-e sete bei, cantitatea variaza de la fiecare individ in parte.

anes 09 apr 2010 20:39:38

Re: Este bine sau nu sa bem apa in timp ce facem sport?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 143216)


Da, este indicat sa bei apa in timp ce faci sport. Cand ti-e sete bei, cantitatea variaza de la fiecare individ in parte.

si eu am avut problema asta, pt ca am intalnit instructori care chiar mi-au interzis consumul de apa in timpul sportului, pe cand altii recomanda. tot cautand, am gasit pe undeva chiar cantitati recomandate: inainte de efortul fizic cu 30 de min se consuma 0,5L apa, in fecare ora de efort 0,75L, dupa efort la ~30min inca 0,5L. am si pus in aplicatie :)

Liviutzza 09 apr 2010 20:42:46

Re: Este bine sau nu sa bem apa in timp ce facem sport?
 
Si mie mi s-a intamplat sa mi se zica ,ca nu e bine sa bei apa nici in timpul antrenamentului,nici dupa vreo ora:)))cica asa slabesti mai bine!Slava Domnului ca mai sunt si instructori care nu te indruma la asa ceva,cred ca lesin daca dupa o ora de kangoo jump nu am voie la apa:)))

mvthebest 09 apr 2010 21:25:34

Re: Este bine sau nu sa bem apa in timp ce facem sport?
 
Asa nu inteleg, pentru ca si eu am auzit ,uni instructori spun sa consumam,iar alti sa nu...:-o
Nu stiu ce sa mai cred.. Eu beau enorm de multa,ajungeam si la 2l,si acum de multe ori ajung.. Incerc sa beau mai putina,dar rar imi iese..
Nu stiu daca este prea mult ,poate nu e indicat chear asa.. :-/

mvthebest 09 apr 2010 21:26:19

Re: Este bine sau nu sa bem apa in timp ce facem sport?
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 143234)
Si mie mi s-a intamplat sa mi se zica ,ca nu e bine sa bei apa nici in timpul antrenamentului,nici dupa vreo ora:)))cica asa slabesti mai bine!Slava Domnului ca mai sunt si instructori care nu te indruma la asa ceva,cred ca lesin daca dupa o ora de kangoo jump nu am voie la apa:)))

:-o:-o ce chear o fi adevarat ,ca slabesti daca nu bei? :x

ianna 09 apr 2010 21:59:30

Re: Este bine sau nu sa bem apa in timp ce facem sport?
 
depinde de sport si de persoana... de ex eu

la tae-bo ...beau apa si in timpul ex

la start walking si alergat - nu pot ca mi se plimba apa in burta si parca mi se intoarce inapoi...dar beau multa inainte si dupaaaa..si cateodata la alergat iau o gura de apa ...o plimb prin gura si apoi o scuip

ianna 09 apr 2010 22:00:24

Re: Este bine sau nu sa bem apa in timp ce facem sport?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 143337)

:-o:-o ce chear o fi adevarat ,ca slabesti daca nu bei? :x


e si tu acum...parca apa ingrasa:))

ras_cristalin 09 apr 2010 22:08:51

Re: Este bine sau nu sa bem apa in timp ce facem sport?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 143334)
Asa nu inteleg, pentru ca si eu am auzit ,uni instructori spun sa consumam,iar alti sa nu...:-o
Nu stiu ce sa mai cred.. Eu beau enorm de multa,ajungeam si la 2l,si acum de multe ori ajung.. Incerc sa beau mai putina,dar rar imi iese..
Nu stiu daca este prea mult ,poate nu e indicat chear asa.. :-/

Mira, de ce sa incerci sa bei mai putina apa? Asta-i buna :)
Daca bei suficienta apa eviti probleme cu rinichii ;) plus altele...
Sa nu mai spui asta, poate o ia cineva de buna.

OitaVesela 09 apr 2010 22:16:16

Re: Este bine sau nu sa bem apa in timp ce facem sport?
 
Chiar nu e indicat cand faci sport mult de tip cardio mai ales sa bei atata apa. Am mai vorbit eu de chestia asta. 2 litri de apa intr-o sedinta de sport e chiar prea mult, iti da senzatia de burta plina, iti scade rezistenta la efort, iti provoaca somnolenta. Si setea continua poate semnala si unele probleme medicale. Apoi apa intervine in mecanismul de reglare termica al organismului. Sa iti clatesti gura e ok, sa bei un pic nu are nimic. Dar sa stai mai mult band apa decat lucrand nu mai e ok. E vorba de cum iti obisnuiesti organismul.
Dar repet, apa cat mai putina spre deloc e indicat numai cand faci sport mult, gen 2 ore fara oprire si la intensitate crescuta. Niciun sportiv care se antreneaza serios la vreun club sau ceva de genul nu bea apa la antrenamente. Eu nu am baut niciodata apa in timpul sportului si nu am avut probleme.


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:32:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO