forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare (http://forum.slabute.ro/sport/excesul-sport-daunator-ca-excesul-mancare-6289.html)

Tina 12 sep 2010 20:39:11

Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Suntem sfatuite sa practicam cat mai mult sport pt a slabi. Eu am ajuns in stadiul in care nu mai suport ca si organism, atata sport. Sunt obosita, am spasme musculare, am stari de somnolenta si apetit urias. Acesta este, cred efectul supraantrenamentului, pt ca pana acum 1 luna ajungeam si la 4 ore de sport intens/zi (inot, ciclism)
Nici macar in zilele de pauza nu pot sa stau, fac aerobic acasa.
As fi in stare sa fac sport oricat, desi simt oboseala si stiu ca asa as putea sa imi pierd muschii cu greu castigati.
Ma simt vinovata cand nu fac sport, desi stiu ca sportul imi da pofta de mancare, datorita oboselii.

Am citit ca acesta "afectiune" este un fel de bulimie iar eu ma simt vinovata ca nu pot sa mananc mai putin, caci sanatos mananc si fac prea mult sport.
Ce sa fac?

Alina82 12 sep 2010 20:50:46

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Buna Tina!!!
Eu nu m-am confruntat cu asa ceva dar cred k ar trebui sa abordezi situatia exact k pe o dieta....adik incearca pt inceput sa faci makr cu cate 15/30min mai putin....si cred k cel mai important e sa incerci sa afli de unde vine vinovatia asta....ce te face sa fi asa suparata pe tine...si apoi usor usor sa iti inlaturi vina asta....:)

deadcountess 12 sep 2010 21:23:41

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 325816)
Suntem sfatuite sa practicam cat mai mult sport pt a slabi. Eu am ajuns in stadiul in care nu mai suport ca si organism, atata sport. Sunt obosita, am spasme musculare, am stari de somnolenta si apetit urias. Acesta este, cred efectul supraantrenamentului, pt ca pana acum 1 luna ajungeam si la 4 ore de sport intens/zi (inot, ciclism)
Nici macar in zilele de pauza nu pot sa stau, fac aerobic acasa.
As fi in stare sa fac sport oricat, desi simt oboseala si stiu ca asa as putea sa imi pierd muschii cu greu castigati.
Ma simt vinovata cand nu fac sport, desi stiu ca sportul imi da pofta de mancare, datorita oboselii.

Am citit ca acesta "afectiune" este un fel de bulimie iar eu ma simt vinovata ca nu pot sa mananc mai putin, caci sanatos mananc si fac prea mult sport.
Ce sa fac?

Din pacate se vorbeste doar despre beneficiile sportului si prea putin despre efectele negative ale excesului de sport.
Nu stiu exact termenul potrivit, in traducere directa din norvegiana s-ar numi "supraantrenament", si se refera la reactia corpului atunci cand "cantitatea" de sport depaseste capacitatea organismului de a se reface.

In nici un caz nu se recomanda sport cand organismul este obosit, sau in caz de boala.
Simptomele supraantrenamentului:
-oboseala
-tulburari de somn
-transpiratii
-dureri de cap
-stare de lesin
-puls marit dimineata
-neliniste
-deprimare

O alta problema este ca supraantrenamentul poate duce la oboseala cronica, care este foarte greu de tratat.

Cel mai bine ar fi sa incerci sa iei o pauza, sa te limitezi la miscare (plimbari, innot sau ciclism la intensitate mult mai mica)

Nu ai de ce sa te simti vinovata. Oboseala cronica e o boala, si nimeni nu e vinovat ca se imbolnaveste. (chiar daca si-o face cu mana lui, se intampla doar din lipsa de informatie) >:D<

Tina 13 sep 2010 08:14:16

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Multumesc mult pt sfaturi!

deadcountess sunt aproape sigura ca e supraantrenament. Am mai patit-o... dar parca nu ma pot lasa... ma simt vinovata ca nu consum kcal...Am reusit sa reduc sedintele de sport, acum fac de 4 ori/sapt 50min - tras de fiara, in principal... insa mai merg si mult pe jos.

deadcountess 13 sep 2010 10:00:07

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 326149)
Multumesc mult pt sfaturi!

deadcountess sunt aproape sigura ca e supraantrenament. Am mai patit-o... dar parca nu ma pot lasa... ma simt vinovata ca nu consum kcal...Am reusit sa reduc sedintele de sport, acum fac de 4 ori/sapt 50min - tras de fiara, in principal... insa mai merg si mult pe jos.

Repet, nu ai de ce sa te simti vinovata. Daca esti lata in pat de bolnava, de exemplu, te simti vinovata daca nu te poti ridica sa speli geamurile? Analogia e putin exagerata dar ideea e aceeasi. Trebuie sa ne acceptam limitele corpului.

Tina 13 sep 2010 11:01:35

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 326225)
Repet, nu ai de ce sa te simti vinovata. Daca esti lata in pat de bolnava, de exemplu, te simti vinovata daca nu te poti ridica sa speli geamurile? Analogia e putin exagerata dar ideea e aceeasi. Trebuie sa ne acceptam limitele corpului.

Stiu ca nu am de ce, am fost la psiholog 2 ani pt a invata sa privesc corect relatia eu-mancare... tot cam asa ma simt fata de sport... insa mai presus de toate e sanatatea.
Ma redresez...

DrIulia2010 13 sep 2010 14:11:31

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Buna Tina.:)

Din cauza supraantrenamentului distrugi mai multa proteina,secreti cantitate mare de cortizol,care abia asteapta sa "atace"'spre muschi,si nu vrem asta.;)

Deci,pionul principal este cortizolul(hormon stimulator, divide proteina in aminoacizi)care din cauza efortului fizic in exces se secreta mai mult,principala lui functie este de a transporta proteinele spre ficat pentru a le transforma in glucoza.De aici te simti tu slabita,obosita,fiindca sistemul imunitar are la baza proteine,ele scazand din cauza supraantrenamentul,scade si imunitatea ta.
Povestea e mult mai lunga,dar esenta e importanta,nu trebuie sa ne supraantrenam,nu facem un bine organismului,din contra,scadem imunitatea,si ne trezim fara aparare in fata bacteriilor,virusilor.

Vinovata nu ai de ce sa te simti,iti faci mai mult decat suficient treaba,mananci sanatos,faci sport,stii tu foarte bine cum stau lucrurile.;)

O zi buna Tina.:)

Tina 13 sep 2010 14:29:35

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 326612)
Buna Tina.:)

Din cauza supraantrenamentului distrugi mai multa proteina,secreti cantitate mare de cortizol,care abia asteapta sa "atace"'spre muschi,si nu vrem asta.;)

Deci,pionul principal este cortizolul(hormon stimulator, divide proteina in aminoacizi)care din cauza efortului fizic in exces se secreta mai mult,principala lui functie este de a transporta proteinele spre ficat pentru a le transforma in glucoza.De aici te simti tu slabita,obosita,fiindca sistemul imunitar are la baza proteine,ele scazand din cauza supraantrenamentul,scade si imunitatea ta.
Povestea e mult mai lunga,dar esenta e importanta,nu trebuie sa ne supraantrenam,nu facem un bine organismului,din contra,scadem imunitatea,si ne trezim fara aparare in fata bacteriilor,virusilor.

Vinovata nu ai de ce sa te simti,iti faci mai mult decat suficient treaba,mananci sanatos,faci sport,stii tu foarte bine cum stau lucrurile.;)

O zi buna Tina.:)

Multumesc multt pt completari.
Am lasat-o mai moale... imi fac antrenamentele normal 45-50min, 4Xsapt.
O sa incerc sa iau pauza si de la ele daca simt nevoia...aici imi e mai greu

DrIulia2010 13 sep 2010 16:41:38

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 326632)
Multumesc multt pt completari.
Am lasat-o mai moale... imi fac antrenamentele normal 45-50min, 4Xsapt.
O sa incerc sa iau pauza si de la ele daca simt nevoia...aici imi e mai greu


Pentru putin Tina.:)

Daca simti nevoia de sport,iesi la plimbare,citeste o carte,faci efort fizic suficient.;)

Tina 13 sep 2010 16:51:56

Re: Excesul de sport - daunator ca si excesul de mancare
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 326759)



Pentru putin Tina.:)

Daca simti nevoia de sport,iesi la plimbare,citeste o carte,faci efort fizic suficient.;)

Tocmai mi-am descoperit o lipsa de magneziu si potasiu, o usoare dereglare la suprarenale dat. efortului fizic... deci e clar... nu ma mai distrug!


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:44:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO