forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Ce exercitii se pot face in timpul menstruatiei? (http://forum.slabute.ro/sport/exercitii-se-pot-face-timpul-menstruatiei-3225.html)

Red_Rose 21 mar 2010 17:23:08

Ce exercitii se pot face in timpul menstruatiei?
 
Salut,fetele:) am asa o intrebare:ce exercitii,miscare se poate de facut cind ai ciclu? ca prin minune azi a venit putin ciclu la mine,dupa 4 luni in care nu am avut deloc,insa inca nu stiu daca la sigur mi s-a inceput pt ca s-a eliminat ft putin.Face azi sa alerg sau mai bine nu?

drama queen 21 mar 2010 18:06:14

Re: Jurnalul Roz al lui Suzume
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 124785)
Salut,fetele:) am asa o intrebare:ce exercitii,miscare se poate de facut cind ai ciclu? ca prin minune azi a venit putin ciclu la mine,dupa 4 luni in care nu am avut deloc,insa inca nu stiu daca la sigur mi s-a inceput pt ca s-a eliminat ft putin.Face azi sa alerg sau mai bine nu?


eu zic ca nu :) cel putin la mine daca fac miscare sau alcv ma tine si mai mult dar depinde daca tu crezii ca poti face .. atunci fa niste exercitii usoare nu f solicitante:):-*

anqutz 22 mar 2010 10:07:48

Re: Ce exercitii se pot face in timpul menstruatiei?
 
Depinde de la persoana la persoana. Eu m-am trezit ca eram la menstruatie dupa ce am terminat antrenamentul de fitness (imi venise in timp ce eram pe aparate) si nu ma durea nimic, ma simteam doar putin slabita.

Daca ai dureri mari mai bine stai in banca ta sau daca tot insisti sa faci sport mai bine faci ceva usor, niste ex simple la saltea sau mergi mult ca sa compensezi lipsa de sport.

Antuca 23 mar 2010 09:45:35

Re: Ce exercitii se pot face in timpul menstruatiei?
 
Depinde cum te simti. Daca ai dureri, mai bine stai cuminte. Daca nu, poti face sport. Mie mi-a spus instructoarea la sala ca in perioada ciclului arderile sunt mai puternice, asadar ardem mai multe calorii. Dar din nou subliniez, depinde cum te simti.

Slabuta 29 iun 2010 14:37:55

Re: Ce exercitii se pot face in timpul menstruatiei?
 
In prima zi de ciclul menstrual e destul de complicat sa faci miscare.
Asta numai daca esti cazul fericit si e ca si cum nu ai avea nimic. :D

Eu stau numai in pat si nu pot sa misc un picior.

Dar a doua zi am vazut ca prind mai multa viata.

Luna asta, din a 3 zi, am facut chiar si aerobic intens.
Lucru care mi-a prelungit ciclul cu 2 zile :(

Dar, cred ca, totusi se poate face un mers pe jos, o plimbare prin parc, niste exercitii usoare... ca astea nu solicita foarte tare :)

justbelieve 29 iun 2010 14:45:17

Re: Ce exercitii se pot face in timpul menstruatiei?
 
Eu ma consider o norocoasa:))De cateva luni,respectiv de cand am inceput eu sa mananc cat de cat sanatos si sa fac sport,cand sunt la menstruatie nu ma doare nimic,poate am o stare mai altfel dar in rest e ca intr-o zi obisnuita.Eu fac orice fel de exercitii,depinde de stare:)

deadcountess 29 iun 2010 15:10:06

Re: Ce exercitii se pot face in timpul menstruatiei?
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 124785)
Salut,fetele:) am asa o intrebare:ce exercitii,miscare se poate de facut cind ai ciclu? ca prin minune azi a venit putin ciclu la mine,dupa 4 luni in care nu am avut deloc,insa inca nu stiu daca la sigur mi s-a inceput pt ca s-a eliminat ft putin.Face azi sa alerg sau mai bine nu?

Nu exista restrictii, poti face tot ce-ti permite organismul. Daca ai o menstruatie dificila si vrei neaparat sa faci miscare plimba-te un pic.
Eu personal in primele 2 zile nu fac nimic din cauza ca ma simt ingrozitor de slabita.

Anonima99 25 apr 2012 17:13:38

Re: Ce exercitii se pot face in timpul menstruatiei?
 
Asta depinde de fiecare persoana in parte . Eu , de exemplu , nu pot deoarece daca fac sport ma doare foarte tare burta . Daca nu te doare nimic poti sa faci niste exerciti mai usoare . pup :-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:26:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO