forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Febra musculara? Cum evitam sau atenuam durerea? (http://forum.slabute.ro/sport/febra-musculara-cum-evitam-sau-atenuam-durerea-455.html)

Slabuta 27 apr 2009 01:30:06

Febra musculara? Cum evitam sau atenuam durerea?

Pentru incepatoare in ale sportului, cum pot scapa sau atenua febra musculara? va asteptam aici cu sfaturi. ;)

miha 27 apr 2009 12:58:31

Re: Febra musculara? Cum evitam sau atenuam durerea?

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 4677)
Pentru incepatoare in ale sportului, cum pot scapa sau atenua febra musculara? va asteptam aici cu sfaturi. ;)

eu nu am nici un sfat ...pt ca nu prea am facut febra musculara ...decat foarte putin la abdomen ...am facut azi cateva exercitii ,diferite pt abdomen si se cm simte ...

dar in rest nu am avut treaba cu febra musculara ...nici atunci cand m am dus prima data la saala nu am facut febra!!!

asta e un lucru bun!!!

Shorty 27 apr 2009 14:12:43

Sfatul popular e cu aspirina inainte de sport..eu fac febra si daca iau aspirina inainte :)...nu stiu cum se scapa de ea..eu de obicei cand fac febra incerc sa lucrez locurile respective ca sa treaca...cui pe cui se scoate...sau ceva de genu :)
Sunt creme speciale dar nu am simtit nevoia sa le folosesc :)...febra musculara e dovada ca ti-ai lucrat bine niste muschi pe care nu i-ai mai lucrat demult..

Crok 27 apr 2009 14:36:10

Citat:

Anterior postat de Shorty (Post 4766)
Sfatul popular e cu aspirina inainte de sport..eu fac febra si daca iau aspirina inainte :)...nu stiu cum se scapa de ea..eu de obicei cand fac febra incerc sa lucrez locurile respective ca sa treaca...cui pe cui se scoate...sau ceva de genu :)
Sunt creme speciale dar nu am simtit nevoia sa le folosesc :)...febra musculara e dovada ca ti-ai lucrat bine niste muschi pe care nu i-ai mai lucrat demult..

la mine chiar merge cu aspirina . dar dupa antrenament :) si eu fac febra des la piept bag 1 aspirina dimineata si gata :P si ai dreptate . daca faci febra = ai lucrat bine grupa/grupele de muschi

Slabuta 28 apr 2009 16:40:45

Eu mai stiu o metoda. Dupa antrenament, faci o baie fierbinte si abia dupa aceea iei aspirina. :D

Ieri, cand am venit de la aqua gym, asa am facut si intr-adevar azi ma simt relativ bine, un pic bratele "urla", dar vor trece. :D

Shorty 28 apr 2009 16:58:08

Deci sa inteleg ca aspirina e mama lor...

DynO 28 apr 2009 19:39:50

e bine sa faci febra musculara...din cate stiu eu atunci masa musculara se dezvolta..:D:D.......eu daca am febra musculara....fac in jur de 20 de minute exercitii usoare..si nu o mai simt pe parcursul antrenamentului...:D

Shorty 29 apr 2009 10:00:51

Citat:

Anterior postat de DynO (Post 5171)
e bine sa faci febra musculara...din cate stiu eu atunci masa musculara se dezvolta..:D:D.......eu daca am febra musculara....fac in jur de 20 de minute exercitii usoare..si nu o mai simt pe parcursul antrenamentului...:D

eu stiu ca febra faci in momentul in care incepi sa lucrezi mai mult niste muschi care nu sunt folositi prea mult in activitatile de rutina si ..(nu stiu daca asta e cuvantul bun) se atrofiaza..si cand faci exercitii speciale pentru ei ii pui la treaba si ei se revolta si te dor :D..ce explicatie stiintifica :))

mishutza 09 aug 2009 20:22:16

febra musculara

Fetelor,ce sa fac?De un pic mai sus de buric pana la calcai doareeeeeeee:((
Am crezut ca daca astazi ma misc iar o sa fie mai bine.Dupa bicicleta de dimineata fu ok,dar cum stal jumatate de ora simt ca imi plesnesc muschii.Acum am alergat,cu durerile facerii la inceput,apoi a fost ok.Dar,cum stau pe loc,iar incepe.
Aveti vreun leac babesc?Nu de alta,dar tre sa mai merg si la munca:((

Slabuta 09 aug 2009 21:49:12

Re: febra musculara

Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 18012)
Fetelor,ce sa fac?De un pic mai sus de buric pana la calcai doareeeeeeee:((
Am crezut ca daca astazi ma misc iar o sa fie mai bine.Dupa bicicleta de dimineata fu ok,dar cum stal jumatate de ora simt ca imi plesnesc muschii.Acum am alergat,cu durerile facerii la inceput,apoi a fost ok.Dar,cum stau pe loc,iar incepe.
Aveti vreun leac babesc?Nu de alta,dar tre sa mai merg si la munca:((

Mishutza, cred ca aspirina ar fi un leac babesc ca altul nu stiu :(
Si pe mine ma dor mushi de la fund de vreo saptamana si nu am facut nimic, doar am mers mai mult pe jos ca de obicei

Ora este GMT +2. Ora este acum 16:24:18.