forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Ce inseamna expresia "a face corect sport"? (http://forum.slabute.ro/sport/inseamna-expresia-face-corect-sport-3193.html)

mvthebest 18 mar 2010 15:33:03

Ce inseamna expresia "a face corect sport"?
 
Am tot auzit expresia :,,sa faci corect sport'' Ce inteleg prin asta?:-/

riky 18 mar 2010 16:31:56

Re: Ce inseamna expresia "a face corect sport"?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 122327)
Am tot auzit expresia :,,sa faci corect sport'' Ce inteleg prin asta?:-/

din cate stiu eu a face sport corect se refera la pozitia corpului cat mai corecta, la modul de executare al miscarilor , de exemplu la abdomene si in general la ex pt abdomen zona lombara trebuie sa stea lipita de sol pentru a nu provoca "dureri si daune" coloanei, si nu trebuie solicitat gatul, forta trebuie pusa in muschii abdomenului ci nu cei ai gatului, la jogging conteaza cum calci in timpul alergatului, etc etc....in general eu stiu ca pozitia si cum executam miscarile inseamna "sa faci sport corect"...daca exercitiile sunt pentru o anumita zona, pai acea zona sa fie folosita ci nu altele....

Sand 18 mar 2010 19:34:27

Re: Ce inseamna expresia "a face corect sport"?
 
Si respiratia e de baza, cand anume inspiri si cand expiri in timpul miscarilor. Lentoarea sau rapiditatea miscarilor sunt si ele foarte importante. Cred insa ca cea mai importanta e concentrarea mentala din momentul respectiv. Una e sa faci miscarile respective concentrata pe muschii respectivi deci constienta total si alta e sa le faci in timp ce te gandesti la...gastrita lui Gigel, pojarul lu' ala micu', monturile lu' mama mare sau costita afumata din pivnita. ;)

Red_Rose 18 mar 2010 20:52:19

Re: Ce inseamna expresia "a face corect sport"?
 
Nu prea cred ca toate noi facem exercitiile si sportul asa cum ar trebui ;)) macar e bine sa facem si asa cum putem,clar ca in limitele normalului,nu sa ne miscam ca pisicile dupa ce au papat toata smantanica :D Cred ca trebuie energic dar intracelasi timp asa ca nu ne facem daune coloanei sau sa ne doara ceva.

ianna 18 mar 2010 21:53:56

Re: Ce inseamna expresia "a face corect sport"?
 
asa cum percep eu

mare filozofie nu-i

1. inseamna sa faci sportul care trebuie pentru musculatura care vrei sa o dezvolti. Ex nu alergi ca sa dezvolti tricepsul, dar s-ar putea sa se defineasca mai bine pe cei de la picioare... dar si aici e o chichitza alergi pe vrafuri, cu toata talpa etc

2 inseamna sa faci miscarea cum trebuie pentru grupul de muschi ptr care e miscarea - asculta ce zice BB in tae-bo...explica foarte frumos cum o singura miscare de palma cand ti bratele deschise lucreaza cu totul alt grup de muschi

3.inseamna sa ti cont de corpul tau ..unele miscari pot solicita spatele si tu sa fi suferi de coloana

4. inseamna sa lucrezi cat trebuie grupul de muschi.. nu faci 2 abdomene si renunti... ci pana incepi sa tremuri si nu efectiv nu te mai tine..in general cate 2 seturi de 15.... daca nu esti avansat.

anqutz 21 mar 2010 14:47:48

Re: Ce inseamna expresia "a face corect sport"?
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 122593)
Nu prea cred ca toate noi facem exercitiile si sportul asa cum ar trebui ;)) macar e bine sa facem si asa cum putem,clar ca in limitele normalului,nu sa ne miscam ca pisicile dupa ce au papat toata smantanica :D Cred ca trebuie energic dar intracelasi timp asa ca nu ne facem daune coloanei sau sa ne doara ceva.

Nu te baza pe asta. Daca nu calci cum trebuie poti sa iti soliciti prea mult coloana, daca nu faci ex bine nu sunt eficiente, ca sa nu mai vb ca poati sa faci o intindere sau o ruptura musculara de toata frumusetea. Sau le faci degeaba, nu sunt eficiente facute gresit.

Red_Rose 21 mar 2010 14:50:45

Re: Ce inseamna expresia "a face corect sport"?
 
hm dar eu nu stiu cum trebuie corect de ex sa alerg:-s

ianna 21 mar 2010 22:04:44

Re: Ce inseamna expresia "a face corect sport"?
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 124734)
hm dar eu nu stiu cum trebuie corect de ex sa alerg:-s


ce grupa de muschi (sau zi-mi locatia lor) te intereseaza mai mult ?

Red_Rose 21 mar 2010 22:07:05

Re: Ce inseamna expresia "a face corect sport"?
 
dar nu ca m-ar interesa anume ceva,eu vreau sa alerg ca sa scap de colacei si burta doar.

Slabuta 22 mar 2010 01:42:28

Re: Ce inseamna expresia "a face corect sport"?
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 124903)
dar nu ca m-ar interesa anume ceva,eu vreau sa alerg ca sa scap de colacei si burta doar.

Citeste aici despre jogging, cum se face corect: Jogging – dragostea mea - Slabute.ro


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:22:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO