Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Intepaturi fata in timpul sportului cardio

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 11 iun 2010, 10:56:50
Dio's Avatar
Dio Dio este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt unul dintre slăbuţi!Sunt unul dintre slăbuţi!
Merite:
 
Data înregistrării: 03 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Date: 183cm, 82kg
Mesaje: 600
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Intepaturi fata in timpul sportului cardio

Intrebarea cu respiratia era legata de o problema pe care am avut-o eu cu ceva timp in urma, hiperventilatie. Pe scurt, moleculele de calciu din sange duc oxigenul la creier, dar uneori molecula rezultata nu se descompune la creier, pentru a lasa oxigenul si se invarte in cerc blocata (plaman - creier) fara sa mai lase oxigen la creier: il duce, dar nu il lasa. Din cauza asta rezulta o dezoxigenare a creierului si se poate sa apara senzatii de amorteala insotite de intepaturi, dar nu ar trebui sa apara la nivelul fetei in primul rand, ci la extremitati prima data, continuand la fata. La momentul respectiv tratamentul care a functionat pentru mine au fost niste pastile naturiste chinezesti cu calciu ionic, recomandate de un bioenergetician (nu radeti de mine ).

Totusi, daca tu nu simti o dificultate mai mare in a respira decat de obicei (in comparatie cu antrenamentele cardio anterioare) inseamna ca nu asta este problema, ceea ce e bine
Dio, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2730 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2213 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #12 (permalink)  
Vechi 11 iun 2010, 11:02:15
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Intepaturi fata in timpul sportului cardio

Citat:
Anterior postat de Dio Vezi mesajul
Intrebarea cu respiratia era legata de o problema pe care am avut-o eu cu ceva timp in urma, hiperventilatie. Pe scurt, moleculele de calciu din sange duc oxigenul la creier, dar uneori molecula rezultata nu se descompune la creier, pentru a lasa oxigenul si se invarte in cerc blocata (plaman - creier) fara sa mai lase oxigen la creier: il duce, dar nu il lasa. Din cauza asta rezulta o dezoxigenare a creierului si se poate sa apara senzatii de amorteala insotite de intepaturi, dar nu ar trebui sa apara la nivelul fetei in primul rand, ci la extremitati prima data, continuand la fata. La momentul respectiv tratamentul care a functionat pentru mine au fost niste pastile naturiste chinezesti cu calciu ionic, recomandate de un bioenergetician (nu radeti de mine ).

Totusi, daca tu nu simti o dificultate mai mare in a respira decat de obicei (in comparatie cu antrenamentele cardio anterioare) inseamna ca nu asta este problema, ceea ce e bine
Dio, merci pentru detaliere.

Eu, din istoricul meu de "boala" imi aduc aminte de un diagnostic care mi-a fost pus de un neurolog, si anume, insuficienta oxigenarii creierului, din cauza vertebrei cervicale numarul 2, care nu stiu cum "stranguleaza" canalul prin care ajunge oxigenul la cap. Poate are legatura cu asta

Nu stiu daca am explicat bine, dar mie asa mi-a fost spus

Eu decat rareori am amorteli in varful degetelor. Si sunt numai in stare de repaus, somn de exemplu.

In timpul sportului numai fata ma inteapa.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #13 (permalink)  
Vechi 11 iun 2010, 11:11:01
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Intepaturi fata in timpul sportului cardio

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul

Dio, merci pentru detaliere.

Eu, din istoricul meu de "boala" imi aduc aminte de un diagnostic care mi-a fost pus de un neurolog, si anume, insuficienta oxigenarii creierului, din cauza vertebrei cervicale numarul 2, care nu stiu cum "stranguleaza" canalul prin care ajunge oxigenul la cap. Poate are legatura cu asta

Nu stiu daca am explicat bine, dar mie asa mi-a fost spus

Eu decat rareori am amorteli in varful degetelor. Si sunt numai in stare de repaus, somn de exemplu.

In timpul sportului numai fata ma inteapa.
Cam ciudata explicatia oxigenul vine printr-o artera care nu prea are legatura cu vertebrele cervicale. Si in plus, o artera strangulata ar duce la probleme mult mai mari decat o amorteala a fetei in timpul sportului. Si eu tot la neurolog am fost si el a constatat problema mea cu calciul. Eu am fost foarte surprinsa, pt ca in acea perioada consumam mari cantitati de lactate si branzeturi de casa. Medicul a spus ca problema mea era ca nu fixez calciul.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #14 (permalink)  
Vechi 11 iun 2010, 11:18:38
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Intepaturi fata in timpul sportului cardio

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Cam ciudata explicatia oxigenul vine printr-o artera care nu prea are legatura cu vertebrele cervicale. Si in plus, o artera strangulata ar duce la probleme mult mai mari decat o amorteala a fetei in timpul sportului. Si eu tot la neurolog am fost si el a constatat problema mea cu calciul. Eu am fost foarte surprinsa, pt ca in acea perioada consumam mari cantitati de lactate si branzeturi de casa. Medicul a spus ca problema mea era ca nu fixez calciul.
Asa mi-a spus
In fine, in perioada aceea, asta a fost pe la 16 ani, eu lesinam aproape in fiecare zi, dar am facut tratament si de atunci nu am mai patit chestia asta decat acum 2 veri.

Cand aveam blit in ochiul stang, foarte puternic, nici nu puteam tine ochii deschisi, si la fel, lesinam.
Iar am facut tratament, Nu mai am acum.

Senzatia care o am acum, e de ameteala si stari de greata.
Nu sunt insarcinata, deci cred ca iar e ceva pe partea de neurologie.

In 2 saptamani am programare, asa ca aflu ce se intampla.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #15 (permalink)  
Vechi 11 iun 2010, 11:19:54
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Intepaturi fata in timpul sportului cardio

A, si apropo de consumul de lactate, si eu mananc multe lactate/branzeturi si totusi am insuficienta de calciu.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #16 (permalink)  
Vechi 11 iun 2010, 12:54:42
Dio's Avatar
Dio Dio este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt unul dintre slăbuţi!Sunt unul dintre slăbuţi!
Merite:
 
Data înregistrării: 03 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Date: 183cm, 82kg
Mesaje: 600
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Intepaturi fata in timpul sportului cardio

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul


Eu, din istoricul meu de "boala" imi aduc aminte de un diagnostic care mi-a fost pus de un neurolog, si anume, insuficienta oxigenarii creierului, din cauza vertebrei cervicale numarul 2, care nu stiu cum "stranguleaza" canalul prin care ajunge oxigenul la cap. Poate are legatura cu asta
Poti te rog sa-mi dai un link (pe privat, daca exista aici) cu tratamentul pe care l-ai urmat pentru a scapa de aceasta problema? Si prietena mea are ameteli si din cate imi amintesc problema era un vas de sange care era presat ori de coloana ori de un muschi de langa coloana, in zona cervicala. Recomandarea a fost fizioterapie, dar nu s-a tinut.

Multumesc!
Dio, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2730 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2213 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #17 (permalink)  
Vechi 11 iun 2010, 13:06:41
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Intepaturi fata in timpul sportului cardio

Citat:
Anterior postat de Dio Vezi mesajul
Poti te rog sa-mi dai un link (pe privat, daca exista aici) cu tratamentul pe care l-ai urmat pentru a scapa de aceasta problema? Si prietena mea are ameteli si din cate imi amintesc problema era un vas de sange care era presat ori de coloana ori de un muschi de langa coloana, in zona cervicala. Recomandarea a fost fizioterapie, dar nu s-a tinut.

Multumesc!
Pai nu am scris pe nicaieri, inca, ce tratament am facut
Asa ca o povestesc pentru prima data.

Am facut fizioterapie (imi puneau tot felul de chestii exact in partea de sus a coloanei, chiar langa cap, nu stiu ce era dar simteam piscaturi usoare), apoi au fost o serie de exercitii, un fel de gimnastica, dar foarte lejera.

La tratament medicamentos, chiar iti transcriu din ceea ce a notat doctorul.

Pastile Verospiron de 25 mg

Perfuzii cu:
Pentilini 2% in combinatie cu NaCl 0.9% 200 ml

Mildronat 10% 5 ml

injectie: Riboxini 2% 5 ml
Si Mg SO4 25% 5ml
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #18 (permalink)  
Vechi 11 iun 2010, 13:14:31
Dio's Avatar
Dio Dio este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt unul dintre slăbuţi!Sunt unul dintre slăbuţi!
Merite:
 
Data înregistrării: 03 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 42
Date: 183cm, 82kg
Mesaje: 600
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Intepaturi fata in timpul sportului cardio

Super, merci! O sa-mi printez sa fac o comparatie intre ce recomandari a primit ea si ce ai postat tu. Oricum, cu ocazia asta mi-ai adus aminte sa o indrept din nou catre un neurolog pentru un tratament.

Ma bucur ca tu ai scapat de problema asta! Bafta si cu ciupiturile de pe fata
Dio, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2730 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2213 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #19 (permalink)  
Vechi 11 iun 2010, 13:15:54
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Intepaturi fata in timpul sportului cardio

Este un tratament combinat.
Pentru ca in paralel imi rezolvam si problema cu inima.

Asa ca nu stiu care din ele si pentru ce e.
Eu am si tensiune intracraniana. Si atunci au fost diagnosticate toate.

Magneziu si Verospiron sigur sunt pentru cap.
Fizioterapia si gimnastica la fel.

Iar Riboxini cred ca, inima.

Pentilini:
Sol. Pentilin 5,0 i/v perfuzie (Pentoxifilin) – este un derivat trialchilxantinic mult folosit ca vasodilatator-antiischemic. Efectul vasodilatator relativ slab, a fost dovedit prin pletismografie, angiografii succesive si termografie. Mareste circulatia la nivelul membrelor si la nivelul creerului, fara sa modifice practic tensiunea arteriala. La beneficiul terapautic contribuie ameliorarea reologiei sângelui prin cresterea deformabilitatii hematiilor, cu favorizarea microcirculatiei. Ca mecanism, efectele sunt atribuite maririi cantitatii de AMPc prin inhibarea fosfodiesterazei. Eficacitatea clinica a pentoxifilinei nu a fost dovedita cu certitudine. În parte din studiile controlate, folosind proba mersului pe banda rulanta, a fost semnalata marirea timpului de claudicatie si a distantei totale de mers. Pentoxifilina favorizeaza fertilizarea ovulului de catre spermatozoizi, fiind folosita în cadrul metodelor de fertilizare in vitro. Eficacitatea in vivo în cazuri de infertilitate masculina nu a fost dovedita cu certitudine. P. are si proprietati antiinflamatorii, aribuite inhibarii unor mecanismecelulare implicate în procesul inflamator: aderarea de citokine de catre celulele inflamatorii; de asemenea inhiba cascada complementului. Eficacitatea în diferite afectiuni inflamatorii – dermatite de contact, vasculite sistemice – este în curs de evaluare. P. administrata oral (sub forma de drajeuri enterosolubile) se absoarbe repede si aproape complect din intestin. Este metabolizata în proportie mare în ficat. Timpul de înjumatatire plasmatic este circa 0,5 h , cel al metabolitilor de 1,5 h . Metabolitii se elimina renal. P. se administreaza de regula pe cale orala, doza obisnuita fiind de 100 mg de 3 ori pe zi; la nevoie se poate creste 600 mg / zi. Se poate injecta intramuscular 100-200 mg de 2 ori pe zi. Mai rar se recurge la introducerea intravenoasa, în injectii lente, câte 100-200 mg (în timp de cel putin 5 min.) , de 1-2 ori pe zi sau în perfuzie, 200-600 mg pe zi (cel mult 100 mg pe h). În cazuri exceptionale se pot face perfuzii intraarteriale. Este indicata în tratamentul simptomatic al claudicatiei intermitente în arteriopatiile obliterante cronice. De asemenea este recomandata în scopul ameliorarii proceselor mintale (atentie, memorie), la vârstnici. P. este în general bine suportata. Provoaca rareori neplacere epigastrica. Administrarea parenterala poate fi cauzata de ameteli, hipotensiune, chiar dureri anginoase ( la injectarea i/v rapida). Au fost descrise cîteva cazuri de hemoragii la bolnavii cu risc. Forma injectabila si dozele mari administrate oral trebuie evitate la bolnavii cu infarct acut de miocard. Este necesara prudenta la hipotensivi, iar în cazurile de insuficienta renala severa dozele trebuie scazute. Asocierea cu antihipertensive obliga o supraveghere clinica, eventual micsorarea dozelor; asocierea cu anticoagulante si antiagregante plachetare implica controlul timpului de protrombina, respectiv al timpului de sîngerare; la diabetici P. poate creste riscul reactiilor hipoglicemice la medicatia specifica.

Vad ca majoritatea sunt vaso-dilatoare.

Mildronat
C04A X - Vasodilatator periferic
("Grindeks" SAP, Letonia)
Prezentare
Capsule 250 mg N 20, N 40 şi N 60.
Particularităţi farmacologice
Mildronatul este un analog al gama-butirobetainei, precursor al carnitinei. Inhibă sinteza acesteia, îi reduce concentraţia şi, ca urmare, reduce transportul transmembranar şi acumularea intracelulară a acizilor graşi neoxidaţi cu catenă lungă. În ischemie previne tulburările transportului de ATP şi stimulează glicoliza. Creşterea nivelului gama-butirobetainei conduce la dilatarea vasculară. În infarctul de miocard reţine necroza ţesutului, reduce perioada de restabilire. În insuficienţa cardiacă ameliorează contratilitatea miocardului şi toleranţa la efortul fizic. Stimulează capacitatea de muncă fizică şi intelectuală. Măreşte imunitatea celulară şi umorală. Înlătură sindromul de abstinenţă alcoolică.
Indicaţii
Angina pectorală, infarctul de miocard, insuficienţa cardiacă cronică, cardialgia pe fond de distrofie a miocardului, tulburările circulatorii encefalice, micşorarea capacităţii de muncă, efortul fizic.
Utilizare terapeutică
În angina pectorală stabilă, iniţială câte 1 capsulă de 3 ori pe zi timp de 3-4 zile, apoi câte o capsulă de 2 ori pe săptămână timp de 1-1,5 luni. În angina pectorală instabilă şi infarct de miocard câte 5-10 ml i.v. o dată pe zi, mai departe ca în angina pectorală stabilă. În cardialgie câte 1 capsulă de 2 ori pe zi. În dereglările circulatorii encefalice acute câte 5 ml i.v. o dată pe zi, în cele cronice câte 5 ml i.m. o dată pe zi sau câte o capsulă de 1-3 ori pe zi. Pentru creşterea capacităţii de muncă câte o capsulă de 4 ori pe zi timp de 10-14 zile. Pentru sportivi câte 2-4 capsule de 2 ori pe zi înainte de antrenament (în prima jumătate a zilei) timp de 14-21 zile înainte de competiţii şi 10-14 zile în timpul lor.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #20 (permalink)  
Vechi 11 iun 2010, 23:32:11
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Intepaturi fata in timpul sportului cardio

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul
A, si apropo de consumul de lactate, si eu mananc multe lactate/branzeturi si totusi am insuficienta de calciu.
Mie mi-a spus ca nu asimilez calciul si mi-a dat ceva picaturi, AT10 se chemau.

Apropo, daca ai probleme cu inima ai voie cardio mai bine intreba medicul, sa fii sigura.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
cario, exercitii, fata, furnicaturi, intepaturi, sport


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Sport in timpul menstruatiei Slabuta Sport 24 21 iul 2011 12:57:31
Cum se bea apa in timpul sportului? roxy04 Sport 6 17 iun 2010 22:30:00
Dieta in timpul alaptarii VERA21 Dupa sarcina 22 01 iun 2010 14:01:32
Obiceiuri in timpul mesei Suzume Am nevoie de ajutor! 24 13 apr 2010 15:06:02
Cum scapam de rontaitul in fata TV-ului/PC-ului? riky Am nevoie de ajutor! 8 11 mar 2010 20:18:01

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole