forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Intindere musculara sau tendon (http://forum.slabute.ro/sport/intindere-musculara-sau-tendon-4417.html)

Slabuta 07 iul 2010 23:03:47

Intindere musculara sau tendon
 
Ceva remedii care sa ma ajute maine sa pot sa topai :D:-/

Ieri cred ca am exagerat si azi nu pot sa merg, ma dor ambele picioare. :D
Exact la falangele piciorului.

andra_aly 07 iul 2010 23:07:22

Re: Intindere musculara sau tendon
 
Cel mai bine este sa faci o pauza. mai bine nu forta. pentru ca altfel o sa fie si mai rau. asa ca maine te poti dedica abdomenului:) asa sa nu stai fara sa faci sport:D

OitaVesela 07 iul 2010 23:08:39

Re: Intindere musculara sau tendon
 
Aoleu pai ce ai facut?
Cat de tare doare? Daca e la tendon e nasol, dar cred ca nu e cazul ca altfel nu ai mai vrea sa topai maine :))
Pentru intindere musculara remediu bun este odihna. Fa 2-3 zile pauza ca altfel daca fortezi si mai rau faci o saptmana pauza fortat.

Slabuta 07 iul 2010 23:13:59

Re: Intindere musculara sau tendon
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 244936)
Cel mai bine este sa faci o pauza. mai bine nu forta. pentru ca altfel o sa fie si mai rau. asa ca maine te poti dedica abdomenului:) asa sa nu stai fara sa faci sport:D

Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 244940)
Aoleu pai ce ai facut?
Cat de tare doare? Daca e la tendon e nasol, dar cred ca nu e cazul ca altfel nu ai mai vrea sa topai maine :))
Pentru intindere musculara remediu bun este odihna. Fa 2-3 zile pauza ca altfel daca fortezi si mai rau faci o saptmana pauza fortat.

Pai, am facut in felul urmator :))

Erau niste exercitii de acest tip: stai cu picioarele in parti si presezi in jos de 2 ori (practic e pentru muschii interiori ai coapselor) si dupa te ridici in varful picioarelor si se pare ca astea m-au facut "invalida" :D

Nu stiu ce doare, de aceea am si scris in titlu ambele.

Cert este ca ma doare la capatul falangelor (nu extremitatile, ci spre glezna), exact unde se articuleaza cu laba piciorului.

Daca pun niste comprese calde e ceva?

Doare cat sa nu pot merge. :D

andra_aly 07 iul 2010 23:17:57

Re: Intindere musculara sau tendon
 
Ai putea sa faci si o baitza in cada cu sare:) pe mine ma lasa durerile in felul acesta.pui sare de aia mare multa si stai asa si te relaxezi.

OitaVesela 07 iul 2010 23:20:18

Re: Intindere musculara sau tendon
 
Mai degraba comprese reci. Este inflamat, cald?

Slabuta 07 iul 2010 23:22:07

Re: Intindere musculara sau tendon
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 244955)
Mai degraba comprese reci. Este inflamat, cald?

E un pic umflat si cald.

Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 244952)
Ai putea sa faci si o baitza in cada cu sare:) pe mine ma lasa durerile in felul acesta.pui sare de aia mare multa si stai asa si te relaxezi.

La tine dor tendoanele sau muschii Andra?

OitaVesela 07 iul 2010 23:25:49

Re: Intindere musculara sau tendon
 
Ai bursitis.
Bursele sunt ca niste saculeti cu lichid care "ung" articulatiile. La efort, miscari mai iesite din rutina zilnica, presiune asupra lor se inflameaza. Daca mai ai si predispozitie spre artrita/reumatism aia esti.
Cel mai bine e sa stai cuminte, sa pui gheata si sa nu misti prea mult din degete. Tine-le fixe pe cat posibil.

andra_aly 07 iul 2010 23:27:33

Re: Intindere musculara sau tendon
 
Eu chestia asta o mai fac si cand ma doar oasele. e foarte bun.
nu ma dor muschii. cand ma dor muschii imi pun cevarece,nu cald:)
tendonul nu m-a durut decat mai demult cand am cam exagerat cu saritul corzii (nu stiu daca tu mai sti:-/) si am sarit si desculta:-s
a trebuit sa intrerup. si dupa vreo saptamana mi-a trecut:(

Slabuta 07 iul 2010 23:28:25

Re: Intindere musculara sau tendon
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 244961)
Ai bursitis.
Bursele sunt ca niste saculeti cu lichid care "ung" articulatiile. La efort, miscari mai iesite din rutina zilnica, presiune asupra lor se inflameaza. Daca mai ai si predispozitie spre artrita/reumatism aia esti.
Cel mai bine e sa stai cuminte, sa pui gheata si sa nu misti prea mult din degete. Tine-le fixe pe cat posibil.

Da, am predispozitie cam deseori spre reumatism :(

Ok, deci e mai bine rece. Pai le tin fixe ca nici nu prea pot sa le misc.:(


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:00:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO