forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Invitatie la studiu (http://forum.slabute.ro/sport/invitatie-studiu-11001.html)

anqutz 27 ian 2012 15:03:14

Re: Invitatie la studiu
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 914833)
Evident ca nu ma ghidez dupa nr de kg, ci sa ajung sa ma simt bine in pielea mea...evident ca si sportul este important, constientizez asta desi sunt sedentara...
Apropo de vanatoare...cate femei vanator ati vazut? de asta spun...nu ca vrem noi sa fie asa, dar in mod evident anumite activitati fizice sunt destinte barbatilor, asa cum altele sunt destinate femeilor...s a ajuns ca femeia sa fie prea "masculinizata", personal, nu mi place asta, cel putin nu in toate situatiile...rezistenta fizica este diferita de la femeie la barbat, desigur, depinde de o serie de factori dar asa este in general...ideea este ca eu am incercat sa inteleg scopul experimentului propus de quarc, si pentru asta nu e nevoie de flotari clar:)

Am sugerat sa faci flotari? :-/ Si daca faci flotari crezi ca e asa de rau? Ce crezi ca se va intampla? Vei face muschii cat un barbat? Nici vorba. Ne lipseste ingredientul principat pt asta: TESTOSTERONUL. Nu ca-l sustin aici, adica sincera sa fiu, putin imi pasa cate flotari fac, eu vreau doar sa fac miscare. Nu ne-am mai intersectat pe forum ca sa stii, dar niciodata nu am sustinut un anumit tip de sport ca fiind cel mai bun, am militat intotdeauna pt sport. Mie imi place sa merg in sala de forta, ma simt bine acolo, vad rezultate. Poate altcuiva ii place sa faca tae-bo. Atunci sa faca tae-bo, numai sa faca.

Si daca tot suntem pe langa subiect, combinatia cea mai buna pt a slabi este sa faci ex de forta+cardio.

Zoe 27 ian 2012 15:13:13

Re: Invitatie la studiu
 
________
Nu trebuie decat sa notati bilunar urmatoarele:
  1. Dieta/regimul de viata urmat
  2. Micile excese alimentare, ocazionale se depun?
  3. Cum ma simt - energie, somn, dureri, disconfort
  4. Cum arat in oglinda
  5. Ce greutate am
  6. Circumferinta abdominala
  7. Cate flotari pot sa fac
  8. Cate tractiuni pot sa fac
  9. Cate genuflexiuni pot sa fac
  10. Cat pot sa alerg
______________
subscriu la ce au spus slăbuţa şi ancuţ: să facă fiecare ce sport îi place/poate. eu de exemplu degeaba mă înscriu acum la flotări sau genuflexiuni cu un chist sinovial şi scârţâituri de patelă. când mi-oi rezolva problemele astea, poate se numără, dar acum nu.
pentru punctele 7-10 prefer să aleg un program de o oră şi jumătate de turbojam (o combinaţie între cardio şi lucru cu greutăţi) pe care să ajung să-l fac integral şi la intensitate maximă. deocamdată maximul e în jur de 30 de minute (50 la intensitate medie).


quarc 27 ian 2012 15:29:18

Re: Invitatie la studiu
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 914815)
De unde ai tras concluzia ca populatia de pe forum este refractara la sport??

Fie cum spui tu. Eu nu mai comentez legat de subiectul asta. Am spus destule, mai adaug la threadurile mele si va las sa va dati cu capul de pereti in incercarea de a face un abdomen frumos facand abdomene.

Distractie placuta,
quarc

LOREDANA99 27 ian 2012 15:42:17

Re: Invitatie la studiu
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 914843)

Am sugerat sa faci flotari? :-/ Si daca faci flotari crezi ca e asa de rau? Ce crezi ca se va intampla? Vei face muschii cat un barbat? Nici vorba. Ne lipseste ingredientul principat pt asta: TESTOSTERONUL. Nu ca-l sustin aici, adica sincera sa fiu, putin imi pasa cate flotari fac, eu vreau doar sa fac miscare. Nu ne-am mai intersectat pe forum ca sa stii, dar niciodata nu am sustinut un anumit tip de sport ca fiind cel mai bun, am militat intotdeauna pt sport. Mie imi place sa merg in sala de forta, ma simt bine acolo, vad rezultate. Poate altcuiva ii place sa faca tae-bo. Atunci sa faca tae-bo, numai sa faca.

Si daca tot suntem pe langa subiect, combinatia cea mai buna pt a slabi este sa faci ex de forta+cardio.

nu...tie iti raspunsesem vis a vis de pierderea masei musculare si dupa ma legasem de ce spunea quarc...

anqutz 27 ian 2012 15:46:35

Re: Invitatie la studiu
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 914873)
nu...tie iti raspunsesem vis a vis de pierderea masei musculare si dupa ma legasem de ce spunea quarc...

Aha. #:-s Nu, pe bune acum, noua ne e ft greu sa punem muschi. Pt asta ai nevoie de testosteron, alimentatie, ore de sport si disciplina.

Vad ca toate fetele sunt reticente la ideile tale Quark. Rele nu sunt (doar metoda de abordare nu e cea mai fericita), pana la urma si pe mine m-au pus pe ganduri. Putin imi pasa de cate flotari pot face, insa mi-am dat seama ca vreau sa pot face. Si pana acum puteam face 15-20 cu usurinta, dar vreau mai mult. Si imediat ce mi se vindeca mana, adica in cam o luna, vreau sa ma apuc.

LOREDANA99 27 ian 2012 15:53:51

Re: Invitatie la studiu
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 914880)

Aha. #:-s Nu, pe bune acum, noua ne e ft greu sa punem muschi. Pt asta ai nevoie de testosteron, alimentatie, ore de sport si disciplina.

Vad ca toate fetele sunt reticente la ideile tale Quark. Rele nu sunt (doar metoda de abordare nu e cea mai fericita), pana la urma si pe mine m-au pus pe ganduri. Putin imi pasa de cate flotari pot face, insa mi-am dat seama ca vreau sa pot face. Si pana acum puteam face 15-20 cu usurinta, dar vreau mai mult. Si imediat ce mi se vindeca mana, adica in cam o luna, vreau sa ma apuc.

mie nu mi e frica ca pun masa musculara...departe de mine acest gand, da...am pus masa musculara la picioare dupa 3 ani in care mergeam 5 zile pe saptamana cate 4 km pe zi...asta in adolescenta...as vrea sa ma apuc de sport, pentru mine! cat despre flotari, nu cred ca am facut vreodata 1-2 corecte...tractiuni am incercat dar nu mare lucru, genoflexiuni si alergat la greu, cu alergatul am slabit in liceu...plus ca 3 ani am jucat handbal in scoala...numai ca o data cu trecerea timpului mi am urcat fundul in masina, am ajuns sa stau 8 ore pe scaun la birou, ajungeam acasa "prea obosita" sa fac sport si uite asa cred ca au trecut peste 4 ani de cand n am mai facut sport, doar niste tentative esuate de pilates...

quarc 27 ian 2012 15:58:05

Re: Invitatie la studiu
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 914833)
...ideea este ca eu am incercat sa inteleg scopul experimentului propus de quarc, si pentru asta nu e nevoie de flotari clar:)

Cum propui sa ne dam seama ca se pierde muschi, intr-un mod cuantificabil?

anqutz 27 ian 2012 16:01:03

Re: Invitatie la studiu
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 914886)
mie nu mi e frica ca pun masa musculara...departe de mine acest gand, da...am pus masa musculara la picioare dupa 3 ani in care mergeam 5 zile pe saptamana cate 4 km pe zi...asta in adolescenta...as vrea sa ma apuc de sport, pentru mine! cat despre flotari, nu cred ca am facut vreodata 1-2 corecte...tractiuni am incercat dar nu mare lucru, genoflexiuni si alergat la greu, cu alergatul am slabit in liceu...plus ca 3 ani am jucat handbal in scoala...numai ca o data cu trecerea timpului mi am urcat fundul in masina, am ajuns sa stau 8 ore pe scaun la birou, ajungeam acasa "prea obosita" sa fac sport si uite asa cred ca au trecut peste 4 ani de cand n am mai facut sport, doar niste tentative esuate de pilates...

Macar iti place pilatesul sau il faci doar ca sa faci sport?

Mie niste picioare cu muschi mi se par mai sexi decat 2 bete.

quarc 27 ian 2012 16:03:57

Re: Invitatie la studiu
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 914880)


Aha. #:-s Nu, pe bune acum, noua ne e ft greu sa punem muschi. Pt asta ai nevoie de testosteron, alimentatie, ore de sport si disciplina.

Vad ca toate fetele sunt reticente la ideile tale Quark. Rele nu sunt (doar metoda de abordare nu e cea mai fericita), pana la urma si pe mine m-au pus pe ganduri. Putin imi pasa de cate flotari pot face, insa mi-am dat seama ca vreau sa pot face. Si pana acum puteam face 15-20 cu usurinta, dar vreau mai mult. Si imediat ce mi se vindeca mana, adica in cam o luna, vreau sa ma apuc.

Sa o iei incet si cu grija. Vezi tribulatiile mele despre flotari, este totusi solicitant si pentru mana, mai ales daca nu e complet vindecata. Nu ar trebui sa te doara. Incearca sa te opresti la jumatate din numarul maxim pe care il poti face - pentru inceput, opreste-te la cel mai mic disconfort. Exercitiul trebuie sa fie revigorant, nu obositor.

deadcountess 27 ian 2012 16:10:59

Re: Invitatie la studiu
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 914887)


Cum propui sa ne dam seama ca se pierde muschi, intr-un mod cuantificabil?

Cuantificabil, cuantificabil, cuantificabil....

Iti dai seama ca pierzi muschi cand observi ca obosesti mai repede, cand vezi ca desi faci regulat sport conditia ta fizica scade in loc sa creasca. Simplu. #:-s


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:35:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO