forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Mersul nordic (http://forum.slabute.ro/sport/mersul-nordic-1065.html)

Adella 24 aug 2009 12:20:37

Mersul nordic
 
Hello ,am deschis acest subiect poate ma lamureste careva in ce consta mersul nordic:-s

mishutza 24 aug 2009 12:24:56

Re: Mersul nordic
 
eu,dar tre sa astepti,iihihih,ca is la scoala,si dureaza explicatul.

Adella 24 aug 2009 12:26:05

Re: Mersul nordic
 
Oooo,nu stiam ca e asa complicat pana si mersul:))sarut'mana ..zicea Slabutza ca tu ai putea sa ma ajuti:))

mishutza 24 aug 2009 12:54:09

Re: Mersul nordic
 
Oki,hai sa incerc.Deci mersul nordic este un mers:D,in ritm extrem de alert.Se misca si mainile la acest mers.Se folosesc bete pt nordic walking,adica,ca si cum ai avea doua bete de alea cand esti batran si nu mai pit merge.Rostul lor e sa te faca sa folosesti cat mai mult din musculatura corpului.Bineinteles,nu e musai nevoie de bete,miscarea din maini se poate face si fara bete,dar trebuie facuta,ca altfel e doar mers.
Mersul nordic e un cardio,depinde de intensitatea la care este facut.Este cea mai buna alternativa la jogging pt persoanele supraponderale,sau cele care nu pto sa alerge.Sau femei gravide:D.Nu solicita atat de tare articulatiile ca joggingul,de aceea este indicat inainte de a te apuca de jogging,sa faci nordic walking.
Asa,diferentele pentru mine intre nordic walking si jogging sunt doar caloriile consumate cred,pentru ca sunt extrem de intese amandoua.
Ca sa faci nordic walking foarte corect trebuie sa faci pasii mari,si sa misti mainile in acelasi ritm.Incerc sa gasesc o poza.

mishutza 24 aug 2009 12:56:20

Re: Mersul nordic
 
1 ataşament(e)
Deci,asta e o poza,destul de reprezentativa spun eu,pt nordc walking.Si lucruri de spus sunt multe despre el,asta e cam ce iti pot spune eu,in mare.
Aici e la mare moda,nu cred ca trec 5 minute fara sa vad o tanti care face.Sau un nene.

Adella 24 aug 2009 13:01:04

Re: Mersul nordic
 
Sarut'mana ,deci e clar ca mersul pe tocuri nu se apropie de mersul nordic :))ms frumos de explicatii>:D<>:D<>:D<

mishutza 24 aug 2009 13:03:21

Re: Mersul nordic
 
Adella,de asta vroiai tu sa stii?heheeh,nordic walking e un sport.
Pai oricum si mersul pe tocuri papa multe calorii,e destul sa iti calculezi la ora de mers.Pe mine ma surpinde mereu cate calorii consum din mers.Mai multe ca din alergat uneori

dienusha 24 aug 2009 14:16:39

Re: Mersul nordic
 
uraaaaa...eu sunt fan nordic walking :D e chiar fain...si cum ziceai tu, intens :) evident...il fac fara bete.

Adella 24 aug 2009 14:35:08

Re: Mersul nordic
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 21159)
Adella,de asta vroiai tu sa stii?heheeh,nordic walking e un sport.
Pai oricum si mersul pe tocuri papa multe calorii,e destul sa iti calculezi la ora de mers.Pe mine ma surpinde mereu cate calorii consum din mers.Mai multe ca din alergat uneori

Pai da;;)ca ma rup picioarele cand merg pe tocuri si ma refer la muschi ,nici nu se compara fata de mersul normal:)>:D<

minouse 07 iul 2010 16:17:42

Re: Mersul nordic
 
Ma bucur ca am gasit topicul acesta, caci sincera sa fiu habar n-avean ce-i ala mers nordic :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:48:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO