forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Mersul pe role (http://forum.slabute.ro/sport/mersul-role-1354.html)

m0nyk 24 sep 2009 10:40:28

Mersul pe role
 
noua mea placere..mersul pe role!!!!!!!!!!!!
am inteles ca in cca 30 min s ar arde cam 200-300 kal...asa ca...
voua va place?se vad rezultate?caci la mine parca da...mi sa tonifiat pielea,muschii stau mai tepeni...chiar i mi place>:D<

merimeri 27 sep 2009 14:32:07

Re: Mersul pe role
 
Mersul pe role e minunat, mai ales daca ai in apropiere un parc cu pante mai abrupte. Am citit un articol mai demult despre tonifierea muschilor abdominali cu urcatul pantelor pe role. Consuma mult mai multe calorii decat ai consuma in mod normal si poate fi considerat o combinatie intre cardio si forta.
Eu sunt mare fan si mai nou ma cronometrez si imi fac tabele cu cate pante am urcat ca sa vad daca imi creste sau nu forta. (Si chiar pot din ce in ce mai multe)
Deasemenea poti face si interval training cu rolele - 4 min incalzire, 4 minute la un nivel mai greu, 4 minute si mai greu si 4 minute incetinesti si inca patru de relaxare, apoi de la capat. Asta e una dintre cele mai bune metode de a scapa de greutati stationare sau platou. Acum cativa ani, cand nu mancam asa mult am slabit vreo 10 kilograme doar mergand cam ora pe zi cu rolele. :)

Gata, nu te mai plictisesc, dar ma bucur ca mai sunt si alti adepti pe aici.

m0nyk 05 oct 2009 14:51:22

Re: Mersul pe role
 
Citat:

Anterior postat de merimeri (Post 36080)
Mersul pe role e minunat, mai ales daca ai in apropiere un parc cu pante mai abrupte. Am citit un articol mai demult despre tonifierea muschilor abdominali cu urcatul pantelor pe role. Consuma mult mai multe calorii decat ai consuma in mod normal si poate fi considerat o combinatie intre cardio si forta.
Eu sunt mare fan si mai nou ma cronometrez si imi fac tabele cu cate pante am urcat ca sa vad daca imi creste sau nu forta. (Si chiar pot din ce in ce mai multe)
Deasemenea poti face si interval training cu rolele - 4 min incalzire, 4 minute la un nivel mai greu, 4 minute si mai greu si 4 minute incetinesti si inca patru de relaxare, apoi de la capat. Asta e una dintre cele mai bune metode de a scapa de greutati stationare sau platou. Acum cativa ani, cand nu mancam asa mult am slabit vreo 10 kilograme doar mergand cam ora pe zi cu rolele. :)

Gata, nu te mai plictisesc, dar ma bucur ca mai sunt si alti adepti pe aici.

nu ma plictisesti

Sheba 08 oct 2009 16:36:54

Re: Mersul pe role
 
Da intr-adevar e chiar frumos! Si eu sunt printre pasionate doar ca nu prea am cu cine. Eu is mai mult ptr rezistenta. Urcatul nu prea ca urmeaza si coboratul si am probleme cu franele :))
Deh am invatat mai intai pe gheata si franarea pe gheata nu are nimic de-a face cu rolele....

sunshine 16 mai 2010 12:09:00

Re: Mersul pe role
 
ce bine ca am gasit acest topic:) si mie imi place sa ma plimb pe role, vara trecuta ma plimbam cam 5 zile pe sapt. anul asta am iesit doar de cateva ori, dar dupa ce termin sesiunea sigur voi iesi mai des

Slabuta 17 mai 2010 14:34:33

Re: Mersul pe role
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 188966)
ce bine ca am gasit acest topic:) si mie imi place sa ma plimb pe role, vara trecuta ma plimbam cam 5 zile pe sapt. anul asta am iesit doar de cateva ori, dar dupa ce termin sesiunea sigur voi iesi mai des

Sunshine cam ce muschi simti ca folosesti, atunci cand mergi pe role?

sunshine 17 mai 2010 16:16:42

Re: Mersul pe role
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 190107)


Sunshine cam ce muschi simti ca folosesti, atunci cand mergi pe role?

acum nu mai simt nimic. s-a obisnuit organismul. dar stiu ca la inceput cand ma chinuiam sa invat sa merg ma incordam din toate incheieturile. in principiu muschii de la picioare, fundul. depinde acum f mult de cat de repede mergi, daca mergi pe panta e si mai greu, deci tre sa ti incordezi muschii mai mult. e mai mult de relaxare

OitaVesela 17 mai 2010 16:28:36

Re: Mersul pe role
 
Slabuta, mersul pe role solicita urmatoarele grupe musculare:
- cvadricepsul
- bicepsul femural
- gambele
- gluteus
Si se ajuta si de muschii abdominali, oblicii pentru mentinerea echilibrului :D

sunshine 17 mai 2010 16:35:07

Re: Mersul pe role
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 190283)
Slabuta, mersul pe role solicita urmatoarele grupe musculare:
- cvadricepsul
- bicepsul femural
- gambele
- gluteus
Si se ajuta si de muschii abdominali, oblicii pentru mentinerea echilibrului :D

ei asa:)) eu nu stiam cum le zice. la mine sunt picioare si fund =)) cu ocazia asta am invatat si eu cum le zice

Diviana 13 iun 2010 05:04:01

Re: Mersul pe role
 
stiu ca e un topic vechi, insa m-am decis sa ma apuc de sport si singurul pe care l-am practicat cu placere in copilarie si adolescenta a fost mersul pe role..am si cateva pante in apropiere, deci sunt convinsa sa ma reapuc sa merg pe role... va anunt rezultatele :) mai e cineva care practica?


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:34:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO