forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Mituri legate de sport demontate (http://forum.slabute.ro/sport/mituri-legate-sport-demontate-362.html)

madaaa 19 ian 2010 17:57:17

Re: Mituri legate de sport demontate
 
am si eu colege care se infometeaza si fac sute de abdomene..si binenteles pe cat de repede apar rezultatale,la fel de repede dispar..de 4 zile am inceput si eu sa tin dieta si de astazi incep sa fac seara exercitii si tae bo..astept rezultate:X

anqutz 19 iun 2010 08:53:12

Re: Mituri legate de sport demontate
 
Fetelor, din acest subiect ar fi bine sa se faca un articol si sa fie postat pe prima pagina. Ca sa se mai stearga din multele idei preconcepute pe care fetele le au despre sport. :P Nu te ingrasi de la sala, daca te duci la sala si faci antrenamente cu greutati muschii se transforma in grasime sau o sa arati ca un culturist sunt unele dintre cele mai bine inradacinate mituri. Si va zic din experienta, fetele care arata cel mai bine sunt in sala de fitness nu in cea de aerobic. Si am calcat prin mai multe sali pana acum. :)

deadcountess 09 mar 2011 15:43:19

Re: Mituri legate de sport demontate
 
Probabil toata lumea stie importanta sportului pt slabire si pentru sanatate in general, insa vreau sa atrag atentia ca sportul are si el limitele lui, nu face minuni, nu este solutia oricarei probleme.
Ex. piele lasata in urma slabirii catorva zeci de kg... aici din pacate sportul nu te poate ajuta, deoarece sportul tonifiaza muschii si nu pielea.

vergeturi... deasemenea nici un efect

Un alt aspect ar fi ca nu se poate slabi doar facand sport si fara a avea controlul asupra ce si cat mancam.

Sportul este benefic pt sanatate dar in cazul in care esti obez, ai trecut de prima tinerete sau suferi de diferite afectiuni ar fi bine sa consulti un medic inainte de a-ti face abonamentul la sala. Valabil si pt persoanele foarte tinere (in crestere) pt care antrenamentul cu greutati nu este chiar recomandat.

Atentie si la excesul de sport, care poate duce in cel mai bun caz la oboseala cronica...

O zi buna si spor la sport :)

Whaley 11 mar 2011 11:58:13

Re: Mituri legate de sport demontate
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 563772)

Sportul este benefic pt sanatate dar in cazul in care esti obez, ai trecut de prima tinerete sau suferi de diferite afectiuni ar fi bine sa consulti un medic inainte de a-ti face abonamentul la sala. Valabil si pt persoanele foarte tinere (in crestere) pt care antrenamentul cu greutati nu este chiar recomandat.

Vreau sa confirm acest lucru, cand eram obeza medicii mi-au interzis categoric sportul (mi-au permis doar mersul pe jos - nu alergarea si inotul). Aveam niste probleme articulare care erau date de excesul de greutate, combinate cu niste probleme de coloana, si mi s-a spus clar ca nu am ce cauta la sala inainte de a ajunge normoponderala. Au fost 3 medici, nu unul singur.
Avand in vedere ca majoritatea obezilor ajung sa aiba probleme articulare, eu i-as sfatui pe toti sa treaca pe la un ortoped macar inainte de a se gandi sa mearga la sala, chiar daca sunt tineri....


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:44:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO