forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Nivelul de activitate fizica (http://forum.slabute.ro/sport/nivelul-activitate-fizica-3919.html)

mariasarataru 22 mai 2010 09:30:24

Nivelul de activitate fizica
 
Iarasi am nevoie de un sfat bun :))...Legat de nivelul de activitate fizica la care se raporteaza numarul de calorii zilnic, as avea o intrebare: personal, in afara de faptul ca merg la scoala ( nu stiu daca e considerat un mod de a consuma multe calorii in comparatie cu sportul), incerc sa alerg cam 20-30 de minute de 4 ori pe saptamana, plus ca de 2 ori pe saptamana am un antrenament la tenis de o ora.Dupa parerea voastra, la ce nivel ar trebui sa ma incadrez? sedentar sau usor activ? ...eu am vazut ca fetele de pe forum fac jogging mult mai mult si nu stiu cum a trebui sa fac...nici timpul nu imi permite sa alerg mai mult si sunt si obosita dupa ce alerg cat v-am spus mai sus...e de ajuns?

andra_aly 22 mai 2010 09:45:03

Re: nivelul de activitate fizica
 
Buna maria. mie mi se pare ok:) poti sa scrii usor activ. dupa parerea mea:)
acum tu sti cat de obosita esti dupa un antrenament. dar mi se pare ca usor activ e cel mai bine. daca tu crezi ca este mai intens ceea ce faci, atunci ai putea pune moderat activ;)

mariasarataru 22 mai 2010 11:19:20

Re: Nivelul de activitate fizica
 
Nu, ma gandeam daca nu ar trebui sedentar ... :-s

andra_aly 22 mai 2010 11:23:34

Re: Nivelul de activitate fizica
 
Citat:

Anterior postat de mariasarataru (Post 196453)
Nu, ma gandeam daca nu ar trebui sedentar ... :-s

nu stai linistita. in nici un caz. sedentar inseamna nici o activitate. :)

Lauricius 14 oct 2010 19:51:50

Re: Nivelul de activitate fizica
 
Deci, daca eu fac de 3 ori/sapt. 30 minute de gimnastica si merg pe jos mai multe ore (minim 4-maxim 14) se poate considera ca nu sunt sedentara?

Slabuta 15 oct 2010 12:37:45

Re: Nivelul de activitate fizica
 
Citat:

Anterior postat de Lauricius (Post 366452)
Deci, daca eu fac de 3 ori/sapt. 30 minute de gimnastica si merg pe jos mai multe ore (minim 4-maxim 14) se poate considera ca nu sunt sedentara?

Buna Lauricius :)

Pai nu esti sedentara cu aceasta activitate fizica. :)
Eu as incadra la usor activ. :)

Lauricius 15 oct 2010 21:44:18

Re: Nivelul de activitate fizica
 
Wau! Ca mandra ma simt! :))

incognito 10 ian 2011 10:24:01

Re: Nivelul de activitate fizica
 
Buna fetele>:D<
Intreb si aici..ca nu sunt lamurita cu nivelul de activitate.

"Am o nelamurire..si fetele mai vechi ma pot ajuta sper.
Eu am setat nivel usor activ...adica se fac exercitii de minim 3 ori pe saptamana.
Daca eu fac 5 zile pe saptamana , ar trebui sa trec la nivel moderat activ?
Insa..cum stabilim de fapt nivelul?
Ca daca eu fac exercitii 5-6 zile pe sapt , intre 20-45 min/zi ..nu e acelasi lucru cu ata persoana care face tot 5-6 zile /sapt..dar 1 ora jumate de ex.
SI atunci cum e?:))Sper ca s-a inteles.
"

Am dat copy /paste din casuta , ca sa nu mai scriu inca o data.
Multumesc anticipat.:)

Anason 10 ian 2011 11:10:34

Re: Nivelul de activitate fizica
 
Si eu am o intrebare. Eu mi-am setat Sedentar la activitate, insa de saptamana trecuta am inceput sa fac sport. Am inceput mai usurel pentru ca mi-am iesit complet din forma. Am facut de 2 ori saptamana trecuta, prima data 20 de minute, a doua oara aproape 30.
Cand as putea sa trec la "Usor activ"?

deadcountess 10 ian 2011 11:50:44

Re: Nivelul de activitate fizica
 
Citat:

Anterior postat de Anason (Post 467172)
Si eu am o intrebare. Eu mi-am setat Sedentar la activitate, insa de saptamana trecuta am inceput sa fac sport. Am inceput mai usurel pentru ca mi-am iesit complet din forma. Am facut de 2 ori saptamana trecuta, prima data 20 de minute, a doua oara aproape 30.
Cand as putea sa trec la "Usor activ"?

Pai probabil ca poti schimba de acum nivelul daca ai de gand sa continui cu sportul si saptamana asta ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:04:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO