forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Slabute care merg la sala (http://forum.slabute.ro/sport/slabute-merg-sala-7221.html)

viktoria 23 nov 2010 19:27:54

Slabute care merg la sala
 
Salut slabutelor ! Multi imi spun ca daca vreau sa slabesc nu trebuie sa merg la sala ci mai bine sa fac shaping,fitnes etc., p-ru ca la sala am toate sansele sa cresc in greutate dar nu sa scad(se mareste masa musculara) . Eu ma gindesc ca oricum grasimele se ard si important e sa scad in centimetri.Voi ce parere aveti ?;)Voi ce parere aveti

switilend 23 nov 2010 19:31:58

Re: Fetele care merg la sala de sport aici
 
Citat:

Anterior postat de viktoria (Post 413799)
Salut slabutelor ! Multi imi spun ca daca vreau sa slabesc nu trebuie sa merg la sala ci mai bine sa fac shaping,fitnes etc., p-ru ca la sala am toate sansele sa cresc in greutate dar nu sa scad(se mareste masa musculara) . Eu ma gindesc ca oricum grasimele se ard si important e sa scad in centimetri.Voi ce parere aveti ?;)Voi ce parere aveti

Pai de cand e un lucru rau sa ai masa musculara? Cam toate ne dorim un corp frumos sculptat si tonifiat. Si fitness-ul impreuna cu exercitiile cardio este foarte eficient in scaderea in cm.>:D<

Roxii 23 nov 2010 19:43:48

Re: Slabute care merg la sala
 
Citat:

Anterior postat de viktoria (Post 413799)
Salut slabutelor ! Multi imi spun ca daca vreau sa slabesc nu trebuie sa merg la sala ci mai bine sa fac shaping,fitnes etc., p-ru ca la sala am toate sansele sa cresc in greutate dar nu sa scad(se mareste masa musculara) . Eu ma gindesc ca oricum grasimele se ard si important e sa scad in centimetri.Voi ce parere aveti ?;)Voi ce parere aveti

Hello ! >:D< Depinde foarte mult si ce faci la sala,dak faci fitness,exercitii cu greutati este normal sa pui masa musculara,in schimb daca faci aerobic,tae`bo,zumba,etc astea sunt exercitii de tip cardio ce ajuta la scaderea in greutate.Indicat este sa faci cardio cat vrei sa slabesti,apoi fitness pentru modelare:)Bineinteles,ca si la fitness daca te duci poti opta pentru banda de alergat si bicicleta care sunt aparate de tip cardio si ajuta la scaderea in greutate de asemenea:)>:D<

viktoria 23 nov 2010 21:41:12

Re: Slabute care merg la sala
 
Programul cu care am inceput contine si exercitii cu greutati, antrenorul ne-a spus mie si colegei mele ca la inceput ne vom antrena dupa acelasi program(prima luna) pina muschii se vor deprinde , iar pe parcurs fiecare din noi o sa aiba programul sau. Ideea e ca colega mea e slaba , ea vine la sala doar p-ru tonifiere iar eu am putina grasime pe mine pe care vreau s-o ard cu orice pret, zona problematica e abdomenul.:)

LicuriciColorat 23 nov 2010 21:55:04

Re: Slabute care merg la sala
 
Depinde de fiecare in parte
eu dupa 2ani de sala as recomanda sa faceti si bicicleta,stepper si banda cele care v'or sa slabeasca si exercitii cu greutati nu foarte mari
am vazut cazuri in care fetele au venit la sala si s'au ingrasat pt ca nu au stiu cum sa gestioneze problema,fie mancau prost si mai mult din cauza efortului,fie lucrau cu greutati prea mari si nu faceau cardio
eu zic ca se poate slabii si cu sala daca faci asa cum trebuie
e bine ca aveti antrenor si se ocupa cineva de voi,probabil el stie mai bine;)

anqutz 23 nov 2010 22:40:57

Re: Slabute care merg la sala
 
Eu merg la fitness de 1 an si ceva si recomand mersul la sala. Nici nu se compara cu ce poti face tu acasa si multa lume nu intelege importanta unui antrenor care te corecteaza si te motiveaza.

Ce daca pui masa musculara? Mai multa masa musculara = metabolism bazal mai mare = arzi mai multe kcal si cand dormi. Eu pot sa imping la presa mai mult decat greutatea mea si cu toate astea nu am cine stie ce picioare, am 47 de cm peste copase. Asa ca nu te lua dupa prejudecati, mergi la sala, antreneaza-te si scapa de sunculite.

Cel mai bun antrenament este cel de forta combinat cu cardio. Ideal este sa faci cardio intr-o zi separata, insa daca nu ai timp sa mergi mai multe zile incepe cu cel cu greutati si termina cu cel de cardio. :)

viktoria 24 nov 2010 11:52:17

Re: Slabute care merg la sala
 
Merci fetelor pentru incurajare!Licurici ai dreptate referitor la alimentatie, in procesul de slabire alimentatia are poate rolul cel mai important. Antrenorul ne spune ca treb sa venim la sala nu numai pentru a avea corp frumos(asta-i argumentul nostru deobicei) dar in primul rind pentru sanatate.
Apropo,azi dimineata cind m-am dat jos din pat mi-am simtit toti muschii pe care-i am, iar cel mai mult ma dor muschii de la spate.[*lesin*][*lesin*][*lesin*]Mult succes slabutelor ! >:D<>:D<>:D<:-*

micutza1 24 nov 2010 12:46:16

Re: Slabute care merg la sala
 
>:D<hello hello! Ma alaturi si eu celor care sunt PRO sala.
Am inceput sa merg la sala de 1 luna , 4 ori pe saptamana si impreuna cu regimul alimentar am reusita sa dau jos 7 kg . Nu pot face tae boe sau zumba sau mai stiu eu ce ,,,, nu am rabdare pentru asa cv ... insa fac mereu banda de alergat , stepper , un alt aparat de arderi a caloriilor super :) ... apoi odata la 2 zile fac forta pentru diferite grupe de muschi . Sala este importanta .. sportul in general pentru tonifiere si pentru a slabi frumos! Vad aici chiar si femei de 55 de ani ce merg la sala si arata super .. Bafta!@

viktoria 24 nov 2010 19:32:02

Re: Slabute care merg la sala
 
Felicitari pentru kg pierdute Micutzo !! Peste vreo luna o sa ma laud si eu , sunt sigura c-o sa obtin rezultate bune. >:D<>:D<>:D<

alina boldizsar 26 nov 2010 13:56:10

Re: Slabute care merg la sala
 
Buna, si eu merg la sala de o luna..dar din pacate nu exista un antrenor acolo ( e mai mult spa decat sala). Incep cu 30 de min pe bicicleta eliptica, apoi mai fac cateva minute extercitii pt spate( am scolioza si dureri de spate), apoi fac sauna normala 15 min, apoi 20 min innot, masaj cu jet de apa, iar la sfarsit sauna ft ft umeda 15 min. E ok programul meu? ar mai trebui sa adaug ceva? Fac asta de 3-4 ori pe sapt..abonamentul imi permite sa ma duc in fiecare zi dar din pacate nu imi permire serviciul.


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:28:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO