forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Sportul si problemele de inima (http://forum.slabute.ro/sport/sportul-problemele-inima-3883.html)

Laura 20 mai 2010 08:50:38

Sportul si problemele de inima
 
Fetelor am o problema, si rog pe cela care stiu ceva despre subiect sa-mi raspunda:)
In urma cu vre-un an am fost diagnosticata cu TPSV, trahicardie......atunci medicul mi-a dat ceva medicamente care nu le-am luat decat vreo saptamana pentru ca am observat nici o schimbare.
De cand v-am descoperit pe voi si am inceput sa fac sport, cardio mai exact problemele cu inima s-au redus considerabil..........
Acum de vre-o luna nu am mai facut sport mai deloc, dar mi-au revenit palpitatiile si mai rau e ca acum se manifesta si altfel.........anul trecut aveam doar pulsul foarte ridicat, pe la 140-145 batai pe minut si o senzatie de slabiciune....acum se manifesta si asa, cu batai multe pe minut dar si cu prea putine, 50-55 batai pe minut si senzatie de ameteala.
Ar trebui sa mai fac sport sau agraveaza problema?....La inceput am crezut ca e bine ca fac sport si nu mai am probleme, dar acum ca e mai rau daca nu mai fac......
Este recomandat sportul in tipul asta de afectiune?

OitaVesela 20 mai 2010 09:13:05

Re: Sportul si problemele de inima
 
Cu moderatie Laura.
Daca faci cardio la nivel moderat chiar ajuta. Numai sa nu fie efort intens sa iti solicite prea mult inima.
In timp, cu sport muschii inimii se intaresc, circulatia sangelui se imbunatateste si devii mai rezistenta la efort.
Si mama e la fel ca tine cu inima, bine ea are si o varsta. Si pe langa medicatie medicul i-a zis sa faca cate putin pe bicicleta medicinala, la nivel mic atat timp cat se simte confortabil.
Eu in schimb aveam extrasistole, nu grav dar o problema era. Mi s-a reglat inima, acum am pulsul absolut normal. Mai aveam seri cand simteam ca ma strange ceva acolo la inima, in zilele cand depuneam efort mai mare.

DrIulia2010 20 mai 2010 09:20:37

Re: Sportul si problemele de inima
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 193902)
Fetelor am o problema, si rog pe cela care stiu ceva despre subiect sa-mi raspunda:)
In urma cu vre-un an am fost diagnosticata cu TPSV, trahicardie......atunci medicul mi-a dat ceva medicamente care nu le-am luat decat vreo saptamana pentru ca am observat nici o schimbare.
De cand v-am descoperit pe voi si am inceput sa fac sport, cardio mai exact problemele cu inima s-au redus considerabil..........
Acum de vre-o luna nu am mai facut sport mai deloc, dar mi-au revenit palpitatiile si mai rau e ca acum se manifesta si altfel.........anul trecut aveam doar pulsul foarte ridicat, pe la 140-145 batai pe minut si o senzatie de slabiciune....acum se manifesta si asa, cu batai multe pe minut dar si cu prea putine, 50-55 batai pe minut si senzatie de ameteala.
Ar trebui sa mai fac sport sau agraveaza problema?....La inceput am crezut ca e bine ca fac sport si nu mai am probleme, dar acum ca e mai rau daca nu mai fac......
Este recomandat sportul in tipul asta de afectiune?

In primul rand trebuia sa urmezi tratamentul intocmai,intr-o saptamana nu se poate ameliora nici o afectiune.

La medicul cardiolog ai fost de cand a reaparut problema?

In functie de examinare si EKG,in urma rezultatului iti va spune daca ai sau nu voie sa faci efort fizic.

Laura 20 mai 2010 09:35:17

Re: Sportul si problemele de inima
 
Sincer Dr iulia nu am avut mare incredere in medicul respctiv, si nu am mai mers la el, mi-am facut Ekg in alta parte si mi-au spus ca e ok in mare parte, ca nu e grava situatia, si nu necesita medicamentatie, ca in multe cazuri problema se rezolva de la sine, dar atunci nu am intrebat de sport, daca am voie sa fac, si nici nu mi-a spus:-/

dara 27 mai 2010 07:34:44

Re: Sportul si problemele de inima
 
Buna, eu aveam aritmii de multe ori la sport si nu prea stiam daca e in regula sa-mi cresc pulsul tare sau nu. Dupa aia ameteala, o oboseala mai ciudata. Asa ca m-am dus la un cardiolog bun, m-am interesat in prealabil, si am facut test de efort si monitorizare Holter. La testul de efort a iesit totul ok, n-am idee ce mai sesizaze doctora, de a vrut sa fac si monitorizarea Holter pe 24 de ore. Nu a fost poezie, dar nici chiar ceva cumplit. Am stat cu un aparat portabil pe mine 24 de ore, care a inregistrat ce face inima mea in timpul ala. Oscila pulsul intre 59 si 110 la diferite ore, cam toata ziua, ba sus, ba jos. Aparatul nu e foarte greu si ti se mai lipesc vreo 6-7 electrozi pe piele. am si dormit cu el, mi-am vazut de activitatile zilnice cat s-a putut. Se pare ca era bine sa ma fi si enervat cu o persoana semnificativa (adica nu asa...de la TV sa zic), dar asta n-am reusit sa fac :). Cica se cheama tahicardie sinusala ce am eu si la asta e ok sportul. Am intrebat ce ma interesa pe mine, daca am voie sa fac sport intens o ora si abia dupa monitorizarea Holter a putut sa-mi dea raspunsul, ca da. Pana atunci zisese sa nu tzopai prea mult toata ora, ca inima e mai obosita. Dupa Holter abia a putut sa spuna ca-i ok.

Asa ca cel mai bine e sa intrebi medicul ce e indicat in cazul tau si sa te gandesti la aceste doua teste.

Laura 11 iun 2010 18:22:30

Re: Sportul si problemele de inima
 
Si mie mi-a facut testul ala.......am purtat si eu aparatul ala pe mine 24 de ore si mie mi-a zis ca e trahicardie, dar nu stiu de care.........si am avut si eu oscilatii mari de puls, de la 65 la 140...........insa atunci nu ma interesa sportul:">, si asta nu am intrebat:(

anqutz 17 iun 2010 22:35:39

Re: Sportul si problemele de inima
 
Laurici, ai vorbit cu un medic sa il intrebi ce parere are despre sport? :-/ Nu e de joaca cu asemenea probleme.

Laura 17 iun 2010 22:41:25

Re: Sportul si problemele de inima
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 223351)
Laurici, ai vorbit cu un medic sa il intrebi ce parere are despre sport? :-/ Nu e de joaca cu asemenea probleme.

Nup....din pacate nu.......acum ma simt bine, desi am facut mult efort zilele astea, si azi am facut 90 de minute de cardio, dar nu am simtit nimic la inima;)
Probabil palpitatiile le-am simtit pentru ca a fost o perioada stresanta, si nu puteam dormi noapte de ganduri si stres, dar acum ca totutl e bine, vad ca mi-am revenit....oricum sper sa ajung la un medic cat de curand pentru analize, ca de mult m-am neglijat pe tema asta:(

anqutz 17 iun 2010 22:49:12

Re: Sportul si problemele de inima
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 223360)
Nup....din pacate nu.......acum ma simt bine, desi am facut mult efort zilele astea, si azi am facut 90 de minute de cardio, dar nu am simtit nimic la inima;)
Probabil palpitatiile le-am simtit pentru ca a fost o perioada stresanta, si nu puteam dormi noapte de ganduri si stres, dar acum ca totutl e bine, vad ca mi-am revenit....oricum sper sa ajung la un medic cat de curand pentru analize, ca de mult m-am neglijat pe tema asta:(

Te rog sa faci asta. :) Nu e de joaca cu problemele de sanatate.

deadcountess 11 mai 2012 21:28:42

Re: Sportul si problemele de inima
 
Tocmai zilele trecute a murit din cauza unui stop cardiac un sportiv norvegian, campion olimpic la inot. :(

Nu va jucati cu asa ceva, cine are probleme cu inima nu are voie sa se apuce de niciun sport fara sa discute mai intai cu medicul.


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:53:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO