forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Tribulatii despre alergat (http://forum.slabute.ro/sport/tribulatii-despre-alergat-10902.html)

laurra 20 apr 2012 09:26:02

Re: Tribulatii despre alergat
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1017780)
Tehnica proasta te uzeaza. daca alergi prost dar putin nu e nici o problema. Daca alergi prost si mult, in timp te rupi, te uzezi dincolo de capacitatea de regenerare a corpului. Limita depinde de om, unii sunt mai rezistenti altii ba. Parerea mea e ca tehnica corecta trebuie folosita mereu, indiferent de distanta.

Urmatoarea cauza de accidentare este faptul ca nu te uiti pe unde calci. Calci in gropi si canale si te rupi.

Urmatoarea cauza de accidentare sunt masinile si biciclistii pe care nu ii vezi si care nu te vad. Te lovesc si te rupi.

Ramane lovitul de traznet. Ca esti singurul care alearga de belaliu pe camp.

Aici nu ma incadrez pt ca de regula mi-e frica de traznete.Nici nu stiu unde sa ma bag ca sa nu le aud:))

laurra 21 apr 2012 07:25:46

Re: Tribulatii despre alergat
 
Neata Quarq!
cred ca am facut periostita tibiala :Dla membrul inferior drept.Am dureri periodice sub forma de zvacnire ...asa mi se mai intampla cand eram incaltata cu pantofi cu toc sau prea grei:(.Cum sa previn de acum in colo si cum trece?

quarc 22 apr 2012 12:18:20

Re: Tribulatii despre alergat
 
Citat:

Anterior postat de laurra (Post 1019097)
Neata Quarq!
cred ca am facut periostita tibiala :Dla membrul inferior drept.Am dureri periodice sub forma de zvacnire ...asa mi se mai intampla cand eram incaltata cu pantofi cu toc sau prea grei:(.Cum sa previn de acum in colo si cum trece?


Ai iesit la alergat?
Inseamna ca ai facut prea mult si prea repede.
Odihna, exercitiu usor si cand trece reia, dar nu te grabi.

quarc 23 apr 2012 07:59:49

Re: Tribulatii despre alergat
 
Ai grija sa dormi 9 sau mai multe ore pe zi/noapte. Te ajuta la vindecat mai bine decat orice alt medicament. Somnul e cea mai buna odihna, unii ar spune ca e singura.

q

laurra 23 apr 2012 19:42:31

Re: Tribulatii despre alergat
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1020261)



Ai iesit la alergat?
Inseamna ca ai facut prea mult si prea repede.
Odihna, exercitiu usor si cand trece reia, dar nu te grabi.

Am crezut ca ai citit in jurnal....:D
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1020731)
Ai grija sa dormi 9 sau mai multe ore pe zi/noapte. Te ajuta la vindecat mai bine decat orice alt medicament. Somnul e cea mai buna odihna, unii ar spune ca e singura.

q

Somnul? Da...este f important pt mine mai ales ca lucrez si in ture de noapte:-s

Slabuta 20 iun 2012 10:11:27

Re: Tribulatii despre alergat
 
Laurra, Quarc voi la ce ore alergati acum pe caldura? :)

Spiridus 20 iun 2012 11:39:52

Re: Tribulatii despre alergat
 
Buna! Eu alerg de pe 1 iunie, in fiecare zi, mai putin in weekend, am ajuns la 8km/h, stiu ca e putin, dar nu vreau sa fortez corpul dintr-o data, nu am mai alergat pana acum atat de mult, am mai facut sport, dar nu se compara cu alergatul. Am inceput sa dezvolt muschi la picioare, la gamba, probabil e din cauza greutatii prea mare ce se apasa pe ele, saracele... E ceva normal? As vrea sa fac niste exercitii pentru subtierea lor... aveam si inainte gambele groase, dar acum sunt si cu muschi. Exista vreo sansa sa se subtieze singure daca continui alergatul? ma simt putin inconfortabila sa va intreb asta, dar am zis sa incerc...

quarc 20 iun 2012 14:00:09

Re: Tribulatii despre alergat
 
Citat:

Anterior postat de Spiridus (Post 1072811)
Am inceput sa dezvolt muschi la picioare, la gamba, probabil e din cauza greutatii prea mare ce se apasa pe ele, saracele... E ceva normal? As vrea sa fac niste exercitii pentru subtierea lor... aveam si inainte gambele groase, dar acum sunt si cu muschi.

Alergatul subtiaza asta e cert, acum cat de mult... depinde de la om la om.
Daca esti greu mai intai pui muschi, se topeste grasimea, se imbunatateste tehnica si apoi incepe sa se optimizeze si masa musculara. O sa dureze ceva. Important este sa continui.
Nu trebuie sa faci exercitii specifice pentru subtiere, vrei muschi acolo chiar din prima zi, chiar multi muschi pentru ca muschiul te misca, grasimea care este, in timp o sa dispara si corpul se regleaza. O sa ramana fix cat muschi trebuie, nici un gram in plus.
Daca ai probleme sa crezi asta cauta alergatoare care sa aiba picioare mari. Ai sa vezi ca toate au muschi si nu sunt deloc disproportionate. Aici e chestia, nu conteaza cat de mare ti se pare ca este ci care este proportia. Si mereu cand te uiti de sus pare ca e mai voluminos decat este in realitate.

Am citit undeva... nu mai stiu unde, ca 1kg de masa mutat de sub genunchi la fund duce la o creste a randamentului cu ceva in gama 5-10%. Se pare ca noi suntem specie de alergatori si de aceea avem atat de multi muschi deasupra genunchiului si in zona soldului - adica cat mai aproape de centrul de greutate.

quarc 20 iun 2012 14:05:28

Re: Tribulatii despre alergat
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1072720)
Laurra, Quarc voi la ce ore alergati acum pe caldura? :)


Acum alerg dimineata pe la 6 si semimaratonul de pe 3 iunie m-a prins putin nepregatit.

Am subestimat ce stiam anul trecut, cand alergam la 8 si la 17. Mai bag in weekend o cursa pe la ora 1 ca sa imi verific procedurile. Seara nu o mai fi soarele puternic dar dogoreste asfaltul mai abitir, e chiar mai rau decat la pranz si daca trec si cei care uda strazile s-a terminat ca traspiri degeaba. Nu e greu si nici foarte periculos daca o faci cu grija si cu cap.

Spiridus 20 iun 2012 14:33:25

Re: Tribulatii despre alergat
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1072952)


Alergatul subtiaza asta e cert, acum cat de mult... depinde de la om la om.
Daca esti greu mai intai pui muschi, se topeste grasimea, se imbunatateste tehnica si apoi incepe sa se optimizeze si masa musculara. O sa dureze ceva. Important este sa continui.
Nu trebuie sa faci exercitii specifice pentru subtiere, vrei muschi acolo chiar din prima zi, chiar multi muschi pentru ca muschiul te misca, grasimea care este, in timp o sa dispara si corpul se regleaza. O sa ramana fix cat muschi trebuie, nici un gram in plus..

Multumesc mult pentru raspuns!! Continui, pentru ca a inceput sa imi placa sa alerg si dupa ce am invatat cum e corect, nici nu mai obosesc atat de repede.


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:25:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO