forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Tribulatii despre sarbatorile de iarna (http://forum.slabute.ro/sport/tribulatii-despre-sarbatorile-iarna-10753.html)

quarc 22 dec 2011 14:01:36

Tribulatii despre sarbatorile de iarna
 
Sarbatorile de iarna sunt un motiv de bucurie din multe motive.
Sarbatorile de iarna sunt foarte bune pentru sport. Putem sa facem o varietate de sporturi, putem sa mergem la ski, ne putem permite sa ne relaxam, sa uitam de problmele cotidiene, sa mancam mai bine si sa dormim pe indelete.

Am remarcat pe acest forum o sursa de frustrare intensa a femeilor care sunt la dieta: teama de a scapa in mancare. Ca sa fim in tonul unui concurs trecut, aceasta atitudine, aplicata la o persoana de sex feminin o reduce la rangul de fetita. Este fix ca un copil care, dupa ce a facut ceva rau, se duce sa isi faca temele; se stie cu proverbiala musca pe caciula.
Cand vine vorba de sanantate aceasta atitudine mi se pare complet deplasata, chiar daunatoare si consider ca pe langa nestiinta este si o mare problema de perspectiva. Se plang ca nu sunt suficient de puternice sa reziste tentatiei. Eu le consider foarte puternice, iti trebuie o forta interioara nemaipomenita sa te infometezi voit. Eu unul am tot respectul pentru vointa celor care sunt in stare sa tina diete dintre cele mai fanteziste si o admiratie deosebita in ceea ce priveste rezistenta corpului uman la abuz.

Acum este un moment bun in care putem sa invatam de la noi insine, pur si simplu ascultandu-ne corpurile. Doar ca unii oameni nu vor sa invete; indiferent de sursa. Cu toate ca isi afirma dorinta de a invata si de a se schimba, ei raman pe loc, incatusati fiind de frica; de teama de necunoscut. Prefera sa se scalde in calda supa a mediocritatii, pangandu-si de mila si cautand compasiune in locuri nepotrivite.

Acum, in timpul sarbatorilor, avem timp. Chiar putem sa ducem un stil de viata sanatos. Suntem mai liberi, avem 8 ore din zi pe care le putem folosi pentru noi. Le folosim atat pentru spirit, recuperam cu studiul, stam cu familia dar este bine sa le folosim si pentru corp. Acum putem avea surplus de mancare si minus la stres. Putem sa mai dormim o ora doua. Stam pe langa casa, putem sa mancam de 5 ori pe zi, putem sa mergem la sala si sa lucram cu greutati. Muschii sunt plini de nutrienti, suntem odihniti, iar antrenamentele de forta in aceasta perioada mi se par cele mai productive. Nu zic sa ne aruncam pe oala de sarmale, dar o sarma, chiar doua in plus, inca un polonic de ciorba sau inca o felie de cozonac nu au ce rau sa ne faca atata timp cat ducem un stil de viata sanatos. Mancand echilibrat, un pahar de vin dupa masa si odihnindu-ne incepem sa ne reamintim cum este sa traim.

Va recomand putina gimnastica de inviorare, un mic dejun usor, si o alergare usoara - maxim 2k - in fiecare dimineata. Daca avem noroc prindem o ninsoare usoara, fix inainte de a se transforma in lapovita, cand nu este prea rece cat sa fie neplacut. Este un sentiment de nedescris, la cat urasc eu sa alerg pot spune ca in diminetile acestea chiar merita alergat. Orasul este pustiu, aerul este curat, nu sunt masini sau pietoni de ocolit. Daca plecati din oras este si mai frumos. Un inceput frumos al unei zile linistite langa cei iubiti. Daca suntem la munte, miscarea usoara de dimineata este totodata o metoda superba de incalzire, un preludiu natural pentru efortul ce urmeaza pe partie, fie ca e ski, saniuta sau celofan. Trebuie doar putina atentie la imbracaminte, o pereche de bocanci impermeabilizati corespunzator, o pereche de glezniere deoarece riscul de a aluneca este putin mai mare decat vara si un pachet de servetele.

Nu va place skiul, iesiti la taiat de lemne, dat zapada, faceti o plimbare pana la supermarketrul preferat doar ca sa va luati doua sticle de apa, inhamati-va o ora intr-o munca fizica bruta in aer liber, destindeti-va, lasati-va si mintea sa se relaxeze putin.
Suntem trup si suflet, trenuie sa avem grija de amandoua.

Haideti sa profitam de ce avem si sa ne bucuram de cateva zile de viata sanatoasa.
Cine stie, poate o sa ne placat?
Exista chiar riscul ca viata sanatoasa sa devina un obicei!



ella 78 22 dec 2011 14:09:06

re: Tribulatii despre sarbatorile de iarna
 
Am cautat butonul de ''like'' dar nu l-am gasit;)...bravo Andrei,imi place ''tribulatia'' ta...Craciun fericit,sa-ti aduca Mosul ceea ce doresti:D..pupici

deadcountess 22 dec 2011 14:27:41

re: Tribulatii despre sarbatorile de iarna
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 882437)
Am remarcat pe acest forum o sursa de frustrare intensa a femeilor care sunt la dieta: teama de a scapa in mancare. Ca sa fim in tonul unui concurs trecut, aceasta atitudine, aplicata la o persoana de sex feminin o reduce la rangul de fetita. Este fix ca un copil care, dupa ce a facut ceva rau, se duce sa isi faca temele; se stie cu proverbiala musca pe caciula.
Cand vine vorba de sanantate aceasta atitudine mi se pare complet deplasata, chiar daunatoare si consider ca pe langa nestiinta este si o mare problema de perspectiva. Se plang ca nu sunt suficient de puternice sa reziste tentatiei.

Da, normal ca le este teama sa nu scape la mancare deoarece tin diete care le priveaza de anumiti nutrienti (ex. low carb, low fat) Da, nu toti sunta asa "samurai" ca tine sa poata face fata oricarei tentatii, dar pt asta nimeni nu trebuie judecat asa aspru. Uiti un aspect al sarbatorilor: a fi mai ingaduitor, mai intelegator, mai pasnic. Asa ca o curiozitate, intreb pt ca vad nu esti supraponderal, tu ai tinut vreodata vre-un regim de slabire? Ai avut nevoie sa dai jos un nr. de kilograme format din doua cifre?

Citat:

Anterior postat de quarc (Post 882437)
Acum, in timpul sarbatorilor, avem timp. Chiar putem sa ducem un stil de viata sanatos. Suntem mai liberi, avem 8 ore din zi pe care le putem folosi pentru noi.[...] putem sa mergem la sala si sa lucram cu greutati .

Nu toti avem concediu in perioada sarbatorilor, unii poate lucreaza chir si liberele oficiale. In plus, ai idee ce fac majoritatea femelior daca au norocul sa aiba niste libere in preajma sarbatorilor? Smotruiesc casa si fac o tona de mancare, deci sigur nu apuca sa mearga la vre-o sala, chiar daca ar fi vre-una deschisa in ziua de Craciun, ceea ce ma cam indoiesc.

Sa lucram cu greutati? Pai nu tu erai cel care spunea ca femeile nu trebuie sa lucreze cu greutati? Sau nu pentru femei era valabil ci pentru cei 0,0001% barbati de pe site:-/

Ce spui tu suna bine in pricipiu, dar nu prea e realist pt ca din pacate o persoana sedentara sigur nu de sarbatori cand oamenii stau si manca se va apuca de sport si alimentatie sanatoasa. Deci ce rezolvi cu post-ul de mai sus? Sa faci acele persoane supraponderale care nu traiesc destul de sanatos sa se simta si mai prost, cu constiinta si mai incarcata, si apoi tot tu te miri de ce vin aici si se plang.

Nu ma intelege gresit, sfaturile sunt toatdeauna binevenite si folositoare dar "sa faci morala" oamenilor nu va fi niciodata un lucru bine primit.

Sarbatori fericite :)

anqutz 22 dec 2011 21:45:18

Re: Tribulatii despre sarbatorile de iarna
 
Ii dau dreptate lui Deadcountess. Cand tii o dieta low-carb/fat si vin sarbatorile iti e frica sa nu te ingrasi. Acum 2 ani am experiemntat-o pe propria piele, am luat 2 kg. Dar in 4-5 zile am si scapat de ele. #:-sSi ii dau dreptate si la faza cu concediul, eu nu am anul aceesta concediu de sarbatori.

Chiar daca nu sunt chiar pe subiect, pt ca aici vb de sport, eu sunt de parere ca de sarbatori trebuie sa fim moderati. Se gatesc multe mancaruri traditionale, mancaruri grele. Eh, eu sunt pro sa gustam din toate. Dar disociat. Va place cozonacul? Ft bine, o felie la micul dejun nu a omorat pe nimeni. La pranz si la cina puteti manca sarmanel, carnati, toba, leber, friptura de porc etc atata timp cat sunt in cantitati ok si nu toate la aceeasi masa. Si, normal, fara cartofi prajiti pe langa ci cu o salata de legume, niste legume fierte sau facute cu sos usor. Oricum, mare grija la cantitati si, in special, la combinatiile alimentare. N-o sa-i pot intelege niciodata pe cei care mananca pana ajung la urgente. De sarbatori vrem sa ne simtim bine si nu cred ca ne putem simti bine mancand pana la refuz. Ne simtim grei, obositi, somnolenti, oricum numai o stare de confort nu avem.

Un alt motiv pt a fi lipsite de stres este acela ca facem multa miscare inainte de Craciun si Revelion. Numai cine nu face cumparaturi, nu gateste si nu face curatenie cu orele nu stie despre ce vorbesc. Sunt activitati care consuma multa energie. Pe de alta parte eu sunt de parere ca zilele dintre Craciun si Revelion sunt zile obisnuite, deci trebuie tratate ca atare, deci sunt zile obisnuite de dieta/mentinere, zile obisnuite pentru a face sport.

O alta idee este sa iesiti la patinuar daca aveti zile libere, sau sa va plimbati prin oras. :)

Mult succes! Cu putina grija si cu moderatie o sa ne mentinem silueta in perioada sarbatorilor. Si daca punem 1 kg nu e foc, se da jos rapid. Macar, la final cand tragem linie, sa ne fi simtit bine. :)

jessik 22 dec 2011 22:40:34

Re: Tribulatii despre sarbatorile de iarna
 
si eu sunt de acord, ca nu trebuie sa mancam mult.. dar pt cineva care a tinut regim drastic inainte, chiar si o felie de cozonac se depune.. eu sincera sa fiu.. nu am tinut f drastic, dar si cand am mancat putin mai mult,, nu exagerat in romania, tot am pus 3 kg.. acre nici acum nu le-am dat jos.. ceea ce inseamna ca trebuie sa ma chinui mai mult sa scap de ele.. nu am vrut pt ca stiam ca vin sarbatorile.. sa le slabesc urgent ca apoi mancand mai normal.. sa pun si mai mult.. ar fi fost un efect yoyo groaznic..
poate altele nu se ingrasa asa repede..
totusi, e bine ca intre craciun si revelion, sa fie zile normale.. dar din pacate la romani se tine intr-o sarbatoare continua.
la mine sala e deschisa si in ajun.. haha. dar e imp sa facem putina plimbare, sau alte activitati.. nici sa ziceti ca va surmenati in vacanta..
eu tot numai de craciun am zi libera.. deci nu simt ca am vacanta.
deci dupa mine, totul e sa balansam bine dieta si inainte si dupa craciun..sa nu fie diferente mari.
adica o sapt inainte mananci f putin si apoi mai mult.. ti se face rau, chiar daca nu ai mancat o jumate de oala de sarmale..
imp e odihna, bucuria ca esti cu cei dragi.. si putina mancare buna, dar nu exagerat.
si sa nu aud ca zice vreuna vai m-am ingrasat nu stiu cat de sarbatori, chiar daca s-au ingrasat./. mis e pare ceva normal.. atat timp cat dupa revii la un stil de viata sanatos.

pinksirena 22 dec 2011 22:46:59

Re: Tribulatii despre sarbatorile de iarna
 
Multa lume are probleme cu greutatea tocmai din cauza asta,nu stim sa ne gasim limitele.Eu dak as manca cand mi-ar fi foame poate m-as mentine la greutatea mea de 57 de kg,si inainte o faceam.Acum de cand mananc aiurea si cu orice ocazie am inceput sa ma ingras,si continui dak nu invat iar sa ma controlez :(

deadcountess 23 dec 2011 00:23:04

Re: Tribulatii despre sarbatorile de iarna
 
Anqutz, cum ai reusit sa dai cele doua kg de de dupa sarbatori in 4-5 zile, cum ai facut? Nu de alta adre eu am reusit performanta de la le pune pe mine dinainte de sarbatori :))

anqutz 23 dec 2011 07:36:42

Re: Tribulatii despre sarbatorile de iarna
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 882767)
Anqutz, cum ai reusit sa dai cele doua kg de de dupa sarbatori in 4-5 zile, cum ai facut? Nu de alta adre eu am reusit performanta de la le pune pe mine dinainte de sarbatori :))

Sincera sa fiu, am avut si probleme cu constipatia, pt ca 3 zile dupa sarbatori si dupa ce am ajuns la baie mai aveam doar 0,5 kg extra. Oricum, am tinut o dieta low carb si am scapat usor de kg alea.

quarc 23 dec 2011 11:00:06

Re: Tribulatii despre sarbatorile de iarna
 
Aveti dreptate la faza cu concediul!
Cat de smotru... daca tii curat nu trebuie sa ranesti mult.
O tona de mancare nu este esentiala pentru buna desfasurare a sarbatorilor. Pui la cuptor niste pui, vita sau o bucata de batal cu cartofi, o oala de ciorba, cozonacul poti sa il cumperi si voila un menu sub de doua ore fezabil si pentru cele mai ocupate mame. Salata nu o numaram.
Despre lucrul cu greutati. Am spus doar ca lucrul cu greutati este pentru avansati. Si ca greutatile isi au rostul doar atunci cand suntem echilibrati si suficient de puternici incat corpul nostu sa nu ne ne mai ofere suficienta rezistenta. Lumea o sa lucreze cu greutati indiferent de ce preferinte am eu. Eu acum prefer lucrul cu greutatea corpului si de cand mi-am montat bara nu prea am mai lucrat cu ele cu toate ca inca posed o pereche gantere cu 12 talere de 3kg. Majoritatea lumii se duce la sala, pune mana pe greutati si face acelasi program zi de zi cu greutati necorespunzatoare. Acum nu mai lucrez cu greutati cum lucram inainte deoarece urmaresc alteva de la corpul meu. Am 30 de ani, sunt mai intelept, am imbatranit si cu toate ca nu se vede, se simte. Inca dau clasa unor sportivi de 20 de ani si cu toate ca inca pot sa fac ce faceam acum 10 ani, nu mai e acelasi lucru. Acum incep sa apreciez cu adevarat tehnica si am inceput sa am suficienta maturitate incat sa pot experimenta sanatos.

Dar la faza cu samuraiul, permite-mi sa te contrazic.
Mananc ce imi pofteste sufletul si cand imi pofteste sufletul. Am 5 feluri de ciocolata in dulap, cacao si biscuiti. Mananc nutella cu unt pe paine si banane cu nutella sau inghetata in foaie de clatita sau biscuiti; au cei le la Lidl niste biscuiti nemaipomeniti. Mananc la dulciuri de uneori ma doare capul. Nu imi plac in schimb mancarurile grase, dar in rest mananc de sparg. Acum doua seri am manacat, in cadru festiv, cam o treime de cozonac de la Agapitos, in mai putin de o ora. Nu simt sa se fi depus undeva nici cozonacul, nici suta de grame de covrigei si bananele pe care am avut placerea sa le consum ieri pe la 8 seara.

Am norma de 6 cani de orez fiert sau echivalent. Cu greu le pot baga in mine. Trebuie sa mai bag si echivalentul a 8 lingurite de grasime, doar ca sa nu se topeasca muschii de pe mine. Nici nu vreau sa ma mai gandesc la legume si lactate, dar in conditiile in care mananc cel putin trei fructe pe zi si cand la mine in ghiozdan gasesti cel putin un pachet de covrigei si unul de ciocolata nu pot sa spun ca sung genul care sa reziste tentatiilor, mai ales celor culinare.

Cu toate astea sunt stabil la 83kg de ani buni.

Mananc atat de mult pentru ca ma misc mult. Trageam de fiare, ma luptam; puteai sa spui orice numai ca nu fac sport. Cu toate astea nu eram suplu. Cand am mai rarit alergatul, au inceput sa se depuna kilogramele si din cauza faptului ca oricum nu eram suplu nu s-a vazut imediat. Am inceput si sa mananc aiurea si uite asa am reusit sa pun in decurs de jumatate de an de la 85-90 la 100 de kilograme. Am revenit la un regim de viata corespunzator si am ajuns la 85 in cateva luni, in conditiile in care la pranz mancam o shaorma sau echivalent. Tot slabitul de care am avut parte a fost facut din bicicleta, alergat si coarda. Asta e secretul: combinatia sport, mancare si somn. Anul trecut situatia permitea sa alerg 10k pe zi; 5 dus si 5 intors de la birou. Acum ar trebui sa fac 16k pe zi. Sunt inca in refacere si 16k zilnic nu ar face decat sa ma raneasca. De aceea compensez cu coarda. Acum sar coarda minim 15 minute si alerg 2k pe zi in zilele despre in se poate spune ca sunt de odihna sau cand nu apuc sa imi fac programul de aerobic propus - o cursa de trei sferturi de ora sau echivalentul in coarda.

Imi permit sa mananc orice si oricand deoarece, in general, am si am avut un stil ordonat de viata. Tocmai de asta incerc sa va conving, mancati ce vreti, faceti sport si aveti un stil de viata sanatos si sa nu imi vorbiti de stres si stat la birou. Mi-am impus stilul acesta si am reusit sa il mentin in conditiile in care am avut si lucru de teren si stres gramada si ore suplimentare - e.g. in 2005 eu am inceput ziua de craciun pe autostrada, pe cand ma intorceam din delegatie de la Arad.

quarc 23 dec 2011 14:51:47

Re: Tribulatii despre sarbatorile de iarna
 
M-am gandit indelung cum sa rapsund mai bine pasajelor de mai jos.


Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 882466)
Da, normal ca le este teama sa nu scape la mancare deoarece tin diete care le priveaza de anumiti nutrienti (ex. low carb, low fat) Da, nu toti sunta asa "samurai" ca tine sa poata face fata oricarei tentatii, dar pt asta nimeni nu trebuie judecat asa aspru. Uiti un aspect al sarbatorilor: a fi mai ingaduitor, mai intelegator, mai pasnic. Asa ca o curiozitate, intreb pt ca vad nu esti supraponderal, tu ai tinut vreodata vre-un regim de slabire? Ai avut nevoie sa dai jos un nr. de kilograme format din doua cifre?

Ce spui tu suna bine in pricipiu, dar nu prea e realist pt ca din pacate o persoana sedentara sigur nu de sarbatori cand oamenii stau si manca se va apuca de sport si alimentatie sanatoasa. Deci ce rezolvi cu post-ul de mai sus? Sa faci acele persoane supraponderale care nu traiesc destul de sanatos sa se simta si mai prost, cu constiinta si mai incarcata, si apoi tot tu te miri de ce vin aici si se plang.

Nu ma intelege gresit, sfaturile sunt toatdeauna binevenite si folositoare dar "sa faci morala" oamenilor nu va fi niciodata un lucru bine primit.

Sarbatori fericite :)


Nu doresc judec pe nimeni altcineva decat pe mine insumi. Doar am facut cateva observatii. Este cert ca sunt mai dur, necizelat chiar.

Prefer sa cred ca morala este atunci cand spun cuiva in fata ceva de genul. Esti gras. Te-ai ingrasat pentru ca bla-bla! Nu cred ca am spus asa ceva,eu spun doar. "Vrei sa slabesti? Incearca si varianta asta."

Parerea mea este ca daca iti este bine nu vei face nimic. Putini se motiveaza din prea mult bine. Numai raul este promotorul actiunii. Daca esti multumit cu sine nu vei face nimic ca sa te imbunatatesti - spiritual sau fizic. Lipsa de evolutie este un lucru rau, deoarece singura constanta este schimbarea si a te lasa schimbat fara a avea un cuvant de spus mi se pare inconstienta. Nu trebuie sa avem mila cu noi insine, dar trebuie sa ne intelegem si sa ne exploatam corect. Vorba Parintelui Cleopa "Nu se cade a fi bland acolo unde nu trebuie a te purta cu blandete.", cu toate ca el o folosea in alt context, cred ca merge la fel de bine si in relatia sufletului cu corpul.

Persoanele supraponderale nu pot sa isi reproseze ca s-au ingrasat. Sunt prea multi factori care duc acolo. Ele pot sa isi reproseze un singurul lucru si asta numai dupa ce au luat decizia sa slabeasca. Ele isi pot reprosa doar ca nu au avut puterea sa inteleaga cum le functioneaza corpul. Vointa fara cunoastere este ca o barca pe uscat. Diete care priveaza corpul de nutrienti sunt prin definitie proaste. De ce? Pentru ca priveaza. Lipsa de intelegere poate sa vina dintr-un retard mental, din lipsa de informatie sau din lene. Lenea de cauta si de a te informa. Lenea se prezinta sub o mie de forme printre care putem enumera: nu am timp sa merg la sala, nu am timp sa gatesc, e greu sa imi pun ceva la pachetel, nu am timp sa citesc, este complicat sa fac zi de zi un anumit program de exercitii acasa, nu ies la alergat ca e prea frig, nu ies la alergat ca e prea cald si lista poate continua.

Faptul ca persoana sedentara in cauza a ajus aici inseamna ca deja si-a propus si se informeaza si probabil deja a esuat fie ca nu si-a definit telul corect, fie ca nu a avut uneltele necesare sa il atinga. Acum, de sarbatori, este momentul in care scuzele curente se demonteaza - ai timp, familia e cu tine si iti ofera confort si suport moral; nu te mai opreste nimic important de la atingerea scopului sau macar de la a face primul pas.

Majoritatea lumii de aici se plange de efectul yo-yo. Diete restrictive, infometare, glicemie scazuta, ameteala, sport in nestire, crampe. Toate astea denota o lipsa de intelegere. Faptul ca se plang ca dieta x si y si z nu au dat rezultate denota o lipsa a dorintei de a persevera in activitatea de informare si de intelegere. Dupa ce am facut o dieta, am slabit si ne-am ingrasat trebuie sa avem un moment de retard ca sa ne mai apucam de aceeasi dieta inca o data. Trebuie sa avem o problema majora la mansarda ca sa ne apuca de o a doua dieta fara sa ne informam temeinic de data asta. Suntem deja patiti. Sunt sute de carti despre nutritie, doctori, trebuie doar sa cautam si informati fiind sa cernem informatia. Acum, de sarbatori, este mai comod ca oricand sa avem access la o dieta echilibrata si sa vedem ce efecte are asupra noastra. Asta presupunand ca activitatea principala nu este indopatul.

Dietele privatoare sunt foarte delicate. Corpul cere lucrurile de care este privat, este cat se poate de natural sa ceara lucrurile de care are nevoie sa functioneze. Mintea neinformata corespunzator alege sa se impuna si se impune prost. Cand esti deshidrat iti este sete, cand nu mai ai mancare in tine, iti este foame; de ce sa te opui? Daca ai dat cu piciorul intr-o piatra, de doare ca a doua oara sa nu mai dai. Durerea, foamea si setea nu sunt singurele moduri in care corpul ne comunica. Daca tanjm dupa ceva inseamna ca avem un lips. Imi dau seama ca in postul anterior este posibil sa fi dat senaztia ca mananc o tableta de ciocolata odata. Nu este cazul, dar cand am pofta mananc poatae cu menta, poate neagra, poate cu lapte. Nu are rost sa ma retin de la a manca o amandina, de la bea o bera sau de la a bea o cafea. Insa ma retin de la a bea mai mult de un paharel de tuica sau mai mult de doua pahare de vin. Trebuie sa fim echilibrati, trebuie sa intelegem si sa invatam de unde vin poftele noastre si sa le potolim corect.

Stim sa citim, ne place sa credem ca sutnem oameni cultivati, dar refuzam sa ne ingrijim de propriul corp. Consideram ca il cunoastem atat de bine incat refuzam sa citim manualul de utilizare, il exploatam defectuos si ne miram cand se strica.

Cautati-va un maestru in ale sportului pe care va face placere sa il practicati. Cu timpul, atunci cand il veti gasi va fi precum ghidul care scoate harta si va arata cum sa stati pe drumul pe care sunteti deja, doar ca nu stiati.

In vorbele unui maestru, sper sa nu se supere ca il citez"La început a fost nevoia de a face mişcare. Totul este energie aflată în mişcare. Corpul nostru are nevoie pe tot parcursul vieţii de nişcare, precum de aer şi de apă, altfel se atrofiază. Problema este la alegerea mişcării. Acesta este una din cheile atingerii performanţei sportive, să alegi sau să fii îndrumat spre sportul care ţi se potriveşte."



Ora este GMT +2. Ora este acum 14:41:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO