forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Tribulatii despre studiu (http://forum.slabute.ro/sport/tribulatii-despre-studiu-10985.html)

quarc 18 iul 2012 10:39:10

Re: Tribulatii despre studiu
 
Sa inteleg ca nu ai citit nimic; pacat.

Crezi ca "Why do some people who consume the same amount of food as others gain more weight?" are ceva de a face slabitul? Presupun ca te refereai la slabit cand ai spus "ce se poate face pentru propriul corp".

Dupa cum spuneam, mi se pare fascinant ca se investeste atata energie in numarat calorii, schimbat retete si zbatere cu titlul de sport, dar nu s-a comentat.

Iti inteleg reticenta legata de studii. Totusi este indubitabil ca sedentarismul provoaca obezitate. Perfect, facem sport, eventual tinem dieta. Cu toate astea dietele au efecte care variaza de la persoana la persoana si "sportul" pe unii nu ii slabeste.
Vine un om care spune grosier ca de 13 ani il preocupa balanta energetica a omului. Omul acesta a ajuns sa masoare dincolo de rezonabil. Omul asta chiar a masurat totul in laborator.
Suntem pe un forum dedicat slabitului. Chiar nu te intereseaza ce a masurat si ce a descoperit? Nu spun sa luam de bun tot ce a scris el, dar un moment de reflexie ar trebui sa apara in noi. Chiar nu se ridica nici un semn de intrebare?!

Eu unul consider ca merita putina aplecare. Putina aplecare si dispozitie ca sa citesti cele 9 pagini de informatie bruta expusa de omul asta. De fapt 8 ca una este cu referinte. Poate ca sunt eu mai aparte, dar chiar ma regasesc in studiul sau probabil si pentru ca nu pot sa stau mult pe scaun, la jmatate de ora - trei sferturi de ora maxim simt nevoia sa ma ridic si sa ma plimb. Daca ai fi citit, el chiar recomanda automonitorizarea, ceea ce mi se pare genial, ne ofera unelte sa validam pentru noi insine, un fel de "sa faca si institul meu un studiu"

Eu consider ca in clipa in care nu ne mai punem intrebari putem sa ne taiem venele deoarece incepem sa ne prostim si prostia e cea mai cumplita boala.

q

Khali 18 iul 2012 10:58:45

Re: Tribulatii despre studiu
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1093839)
Presupun ca te refereai la slabit cand ai spus "ce se poate face pentru propriul corp".


q

Tocmai, ca eu nu ma refeream la slabitul propriu-zis, ci, in cazul meu, la a citi si a ma documenta despre nutritie si sport, punand in aplicare ceea ce consider ca mi se potriveste :) Faci o mare greseala in a cataloga o persoana din prima -nu ca asta ar fi facil pe un forum, dar chiar si asa, nu poti pune etichete generale.

In cazul strict de fata, fara a suna egoist, ma refeream la faptul ca am citit studiul pus de tine, insa pe mine personal nu ma pasioneaza subiectul, deoarece sunt un om activ cu dorinta si convingerea de a face sport si de a ma ingriji de alimentatia mea pe viata. Am suficienta experienta incat sa fi invatat sa imi ascult propriul corp, sa stiu ce poate si ce nu, fara sa ma raportez la ce functioneaza la altii sau nu (lucru dobandit atat prin documentare initiala, cat si prin aplicare practica). La general pot citi despre ce se intampla cu sedentarii pentru ca imi place sa ma documentez, dar la nivel personal nu simt nevoia sa ma implic intr-o conversatie despre asta.

Nu am spus ca nu sunt de acord sa pui orice studii consideri tu a fi interesante si necesare, chiar din contra, doream sa spun ca poti avea cititori chiar daca nu ai o dovada palpabila ca ii ai. In acelasi timp, oamenii isi pot pune intrebari si cauta raspunsuri chiar daca nu raspund la o invitatie de a dezbate anumite subiecte, nu-i asa? :)

quarc 18 iul 2012 11:59:57

Re: Tribulatii despre studiu
 
Citat:

Anterior postat de Khali (Post 1093856)
Tocmai, ca eu nu ma refeream la slabitul propriu-zis, ci, in cazul meu, la a citi si a ma documenta despre nutritie si sport, punand in aplicare ceea ce consider ca mi se potriveste :) Faci o mare greseala in a cataloga o persoana din prima -nu ca asta ar fi facil pe un forum, dar chiar si asa, nu poti pune etichete generale.
M-a indus in eroare tickerul; scuze.

In cazul strict de fata, fara a suna egoist, ma refeream la faptul ca am citit studiul pus de tine, insa pe mine personal nu ma pasioneaza subiectul, deoarece sunt un om activ cu dorinta si convingerea de a face sport si de a ma ingriji de alimentatia mea pe viata. Am suficienta experienta incat sa fi invatat sa imi ascult propriul corp, sa stiu ce poate si ce nu, fara sa ma raportez la ce functioneaza la altii sau nu (lucru dobandit atat prin documentare initiala, cat si prin aplicare practica).
Aici cred ca gresesti, dar fiecare cu parerea sa
La general pot citi despre ce se intampla cu sedentarii pentru ca imi place sa ma documentez, dar la nivel personal nu simt nevoia sa ma implic intr-o conversatie despre asta.
Se pare ca nu m-am facut inteles. Discutia nu este despre sedentari. Nici studiul nu este despre sedentari. Pur si simplu se incearca a se gasi cum de aceeasi mancare pe unii ingrasa si pe altii nu.

Nu am spus ca nu sunt de acord sa pui orice studii consideri tu a fi interesante si necesare, chiar din contra, doream sa spun ca poti avea cititori chiar daca nu ai o dovada palpabila ca ii ai. In acelasi timp, oamenii isi pot pune intrebari si cauta raspunsuri chiar daca nu raspund la o invitatie de a dezbate anumite subiecte, nu-i asa? :)

Am vazut om cu peste douazeci si sase de mii de posturi. Intr-un mediu ca acesta, doar un om a comentat. Asta nu ti se pare anapoda?

Khali 18 iul 2012 13:11:39

Re: Tribulatii despre studiu
 
Da, am si un slabirea ca scop, legat de ticker, dar asta nu inseamna ca la asta ne reducem, chiar daca suntem pe un forum de slabit.

Nu mi se pare anapoda sa nu te implici intr-un subiect, cauzele pot fi multiple, pe un forum nu poti controla disponibilitatea utilizatorilor de a comunica, o face fiecare in masura timpului, dispozitiei sau scopului pentru care e aici.

E drept ca si eu prin "sedentari" nu am surprins tot continutul citit. Nu am detaliat, pur si simplu m-am referit la cateva idei din cele citite, la faptul ca ma intereseaza mai putin de ce aceeasi cantitate de mancare ii ingrasa pe unii si pe altii nu, ma intereseaza in primul rand ce se intampla cu propriul meu corp, eu stiu deja ce pe mine ma ingrasa si ce nu, nu ma intereseaza faptul ca o colega de-a mea poate manca absolut orice si nu se ingrasa deloc, obiectul interesului meu imediat sunt eu, in primul rand.
Si ma refer si la faptul ca multa lume citeste si "stie" lucruri - ca fumatul e nociv, ca lipsa de activitate face victime etc, dar ce conteaza e aplicabilitatea, pana la urma, in ce masura chiar folosesti ceea ce afli.

Tu gandesti altfel si pe tine te ajuta si cazul de fata, eu doar mi-am exprimat opinia personala.

Sunt multe de dezbatut despre o infinitate de subiecte, insa cred ca de obicei cei cu inclinare spre documentare asta si fac, se documenteaza si executa -mai si dezbat, insa mai rar, iar cei care nu sunt interesati, nici nu vor citi, nici nu vor aplica, cu cateva exceptii care nu se incadreaza in aceste tipologii.

quarc 19 iul 2012 14:04:03

Re: Tribulatii despre studiu
 
Ce esti este ce ai fost, ce o sa fii este ce faci acum.

Buddha

deadcountess 19 iul 2012 15:45:49

Re: Tribulatii despre studiu
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1093724)
Mi se pare fascinant ca pe acest forum sunt oameni cu 7000, 8000 chiar 26.448 de posturi despre viata sanatoasa, iar rezultatele unui studiu revolutionar de 6 ani nu au reusit sa smulga nici un comentariu in 5 zile.


Daca un studiu demonstreaza lucruri deja stiute nu o sa spuna nimeni wow. Iar daca studiul este facut cum trebuie nici reactii negative nu apar, si uite asa se explica lipsa comentariilor. ;)

quarc 20 iul 2012 09:05:02

Re: Tribulatii despre studiu
 
Daca s-ar fi stiut nu ne-am mai fi aflat pe un forum dedicat slabitului.

andra_aly 20 iul 2012 22:41:08

Re: Tribulatii despre studiu
 
Am zis si eu sa ma bag caci avand in vedere ca ma simt printre cei cu peste 7000-8000 de posturi pe aici, sa nu tac.

Sa iti zic adevarul? nu simt nevoia sa comentez. citesc unele lucruri, nu toate pentru ca am si o viata in afara de forum. dar nu mereu comentez. prefer sa ajut cu o vorba buna unde este nevoie. cu un sfat , o vorba buna sau o mustarare .
Sa stii ca ajuta mult sa faci un gest de genul. Si asta nu o zic eu, ci multi din membrii activi ai comunitatii.
Degeaba stam pe aici si ne dam cu parerea sau ne contrazicem. am putea face-o intr-un alt fel in care sa ajuti si pe altcineva.
Am totusi impresia, quarc, ca vrei sa iti impui punctul de vedere, nu sa dai o mana de ajutor. si nu stiu cu sa iti zic...dar de ce sa iti raspuna fetele sau sa comenteze la posturile tale daca in schimbi le tratezi cu superioritate. Imi cer scuze, poate am inteles gresit eu. dar cam asta e parerea mea. Imi cer scuze daca am jgnit pe cineva, nu a fost cu intentie.

deadcountess 21 iul 2012 09:35:25

Re: Tribulatii despre studiu
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1095591)
Daca s-ar fi stiut nu ne-am mai fi aflat pe un forum dedicat slabitului.

Aaaaa, deci tu de asta te afli aici, din cauza ca nu stiai ca dintre oameni care mananca la fel cei care se misca mai putin se ingrasa mai mult?? :-o

quarc 23 iul 2012 10:00:19

Re: Tribulatii despre studiu
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1096282)
Aaaaa, deci tu de asta te afli aici, din cauza ca nu stiai ca dintre oameni care mananca la fel cei care se misca mai putin se ingrasa mai mult?? :-o

Miscarea din afara unui program sportiv structurat nu a putut fi cuantificata cu precizie pana acum.


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:05:36.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO