forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Tribulatii despre studiu (http://forum.slabute.ro/sport/tribulatii-despre-studiu-10985.html)

deadcountess 13 aug 2012 18:29:44

Re: Tribulatii despre studiu
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1111630)

Pai asta este si ideea.
Dimineata pe stomacul gol nu poti sa faci efort foarte intens deoarece nu ai decat glicogenul (din muschi si ficat) si energia din grasime. Corpul munceste sa se adapteze.

Daca esti obisnuita sa faci numai efort intens si de obicei il faci dupa masa atunci capacitatea ta de efort aerob pur este foarte mica. Adica capacitatea de a genera energie din grasime nu este buna.

Pe stomacul gol, in schimb, poti sa antrenezi foarte bine mecanismul de generat energie din grasime.

Spui ca nu ai energie mai deloc, energie ai doar ca fie vrei sa lucrezi la o intensitate mult prea mare sau fie nu poti sa generezi suficienta energie pentru un minim de lucru mecanic.

Nu, de obicei nu fac sport imediat dupa masa, ci cam la 2 ore.

Nu era vorba de energie pt un minim de lucru mecanic, ci nu destula pt un sprint.

Oricum pot sa incerc macar o data sa vad cum e.

deadcountess 13 aug 2012 18:30:58

Re: Tribulatii despre studiu
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1111630)

Pai asta este si ideea.
Dimineata pe stomacul gol nu poti sa faci efort foarte intens deoarece nu ai decat glicogenul (din muschi si ficat) si energia din grasime. Corpul munceste sa se adapteze.

Daca esti obisnuita sa faci numai efort intens si de obicei il faci dupa masa atunci capacitatea ta de efort aerob pur este foarte mica. Adica capacitatea de a genera energie din grasime nu este buna.

Pe stomacul gol, in schimb, poti sa antrenezi foarte bine mecanismul de generat energie din grasime.

Spui ca nu ai energie mai deloc, energie ai doar ca fie vrei sa lucrezi la o intensitate mult prea mare sau fie nu poti sa generezi suficienta energie pentru un minim de lucru mecanic.

Nu, de obicei nu fac sport imediat dupa masa, ci cam la 2 ore.

Nu era vorba de energie pt un minim de lucru mecanic, ci nu destula pt un sprint.

Oricum pot sa incerc macar o data sa vad cum e.

quarc 17 aug 2012 09:44:33

Re: Tribulatii despre studiu
 
Un articol de suflet de pe un blog pe care il urmaresc.

undergraver blogspot ro/2012/07/nepasarea-i-tara-mea.html

SATURDAY, JULY 14, 2012

Nepăsarea-i țara mea
Se da o bucata om care pleaca dimineata de acasa si in drum spre servici vede cum iese apa din sosea intr-un anumit loc. Omul remarca dar se gandeste ca deja cineva a anuntat compania de apa responsabila. Omul se intoarce de la servici, vede ca s-a strans deja apa multa si curge in acelasi ritm. Se hotaraste sa sune la compania de apa si surpriza: in 30 de minute cineva vine si incepe sa lucreze la problema cu toate ustensilele necesare. (Dupa cel putin 9 ore de la aparitia problemei!)

Aceeasi bucata de om iese intr-un parc din apropierea locuintei cand la un moment dat simte un miros puternic de gaz in zona. Se duce si intreaba pe cei/cele care erau deja in parc daca stiu despre ce e vorba si daca au sunat pe cineva de la compania de gaz. Raspunsul e unul destul de surprinzator: "Doar am vazut ca mai vine din cand in cand un miros de gaz, nu am sunat pe nimeni". Nu stiam unde sa sun dar cu un telefon am obtinut si numarul de la deranjamente gaz (800 877 778 in case you're curious). Un om cu aparate de detectie gaz apare in 20 de minute in zona respectiva.

Ca o concluzie: nu presupune nimic, actioneaza! Mai bine o informatie redundanta decat niciuna.

Acum nu vreau eu sa fac pe superman dar mortii ma-sii cand vezi ca ceva(orice!) e in neregula, stai ca prostu?

Da? Dă-te-n căcat că-ți meriți soarta

POSTED BY UNDERGRAVER AT 12:52 PM

deadcountess 17 aug 2012 13:29:59

Re: Tribulatii despre studiu
 
Da, e drept ca nepasarea e o problema grava, dar faptul ca undergraver injura si tu il aplauzi nu imbunatateste cu nimic situatia, "prostul" trebuie educat nu injurat.

quarc 17 aug 2012 14:06:57

Re: Tribulatii despre studiu
 
Licenta artistica.

Mai vino pe la noi; vad ca ai uitat cum este viata la poalele Carpatilor, numai aici poti sa strangi tone de gunoi din rezervatii naturale si rahat de pe trotuarele bulevardelor!


Cu dragoste,
q

deadcountess 17 aug 2012 14:09:37

Re: Tribulatii despre studiu
 
Asa e am uitat ca e jeg si ca se injura mult :P
M-am dezobisnuit si de una si de alta :)

quarc 20 aug 2012 10:38:45

Re: Tribulatii despre studiu
 
sports.espn.go.com/espn/news/story?id=6110087 - David Fleming: Looking back at the history of man and our ability to outrun animals over long distances - ESPN

quarc 10 sep 2012 08:51:27

Re: Tribulatii despre studiu
 
Sugar: The Bitter Truth - YouTube

quarc 13 sep 2012 08:53:15

Re: Tribulatii despre studiu
 
Biscuiti de mars


Se ia faina integrala, de grau, orz, ovaz sau ce alte cereale mai sunt.
Se amesteca 2 parti faina cu aproximativ 1 parte apa.
Se pune 1 lingurita de sare pentru fiecare cana de faina, sarea se amesteca cu apa inainte de framantat.

Se framanta tot amestecul pana se dezlipeste de pe suprafata de lucru. Coca trebuie sa fie elastica si sa nu fie lipicioasa. Se intinde in foi care sa impaturesc de cateva ori.

Se intinde intr-o foaie cam de 1cm grosime, se taie in ce forma doreste muschiul brutarului. Si se baga la cuptor. Se intorc dupa jumatate de ora si se mai tin inca 30 de minute, pana se rumenesc.

Se opreste cuptorul si se lasa biscuitii acolo pana se raceste cuptorul.

Eventual se mai da o tura de jumatate de ora daca nu sunt tari ca piatra.

Se impacheteaza in hartie, se tin in locuri ferite de umezeala si se pot consuma intr-un an sau doi fara nici un fel de probleme.

Unii prefera sa ii faca rotunzi si sa ii tina un cutii de cafea.

Consum:
Sunt tari ca piatra, mai ales dupa o saptamana sau doua cand apuca sa se usuce cu adevarat.
Se rehidrateaza si se mananca (se pun intr-o farfurie si se toarna o cana de apa peste).
Se sparg cu ciocan(daca exista) si se amesteca cu ciorba, supa, mancarea sau cafeaua.

Sunt o sursa de energie foarte compacta si sunt perfecti pentru activitatile in aer liber, ca masura de siguranta. Oricum sunt mult mai sanatosi decat painea crescuta din comert. Cu toate ca in mod normal nu am consuma as ceva, va garantez ca dupa 8 ore pe munte au un gust nemaipomenit.

quarc 03 oct 2012 17:15:27

Re: Tribulatii despre studiu
 
Let's be clear here, there's nothing wrong with being motivated by a video, an article, or even some relatively lightweight, has-the-depth-of-a-cereal-box-caption quote, but if you depend on them, you might just love talking about working out more than actually love working out. Your self-serving bias convinced you otherwise.

TC
Testosterone Nation


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:45:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO