forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Tribulatii despre studiu (http://forum.slabute.ro/sport/tribulatii-despre-studiu-10985.html)

anqutz 12 aug 2013 08:24:45

Re: Tribulatii despre studiu
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1288831)


Probabil ca vreau sa ajut, in felul meu mai aspru si necizelat.
Am alergie la prostie asa ca ma tin cat mai departe de prosti. Dar ma doare sufletul cad vad oameni inteligenti care cad prada reclamelor si marchetingului.
Parca iau o pastila care le opreste mecanismele deductive. Citesc posturi pe aici si ma ingrozesc, se discuta subiecte avansate de nutritie, dar bazele sunt ignorate cu zambetul pe buze...pacat ca lumea prefera sa ignore totul si uita sa puna sub semnul intrebarii totul, includuv pe sine si propriile convingeri.

Trebuie sa fi sigur ca nu vei reusi sa ajuti pe nimeni avand atitudinea asta. Oamenii au obiceiul de a ignora sfaturile care vin de la persoane care se considera atotcunoscatori.

Recomandabil este sa ii asculti si sa incerci sa-i intelegi si pe ceilalti membri ai forumului. Fiecare are dreptul sa aiba o parere. Chiar si tu ai doar o parere, nu detii adevarul absolut cand vine vorba de nutritie si sport si nu te-ai recomandat ca fiind nici nutritionist, nici antrenor de fitness. Este absud sa incerci sa iti impui parerile si apoi sa ii jignesti pe cei care nu sunt de acord cu tine.

Am deviat extrem de mult de la subiectul de baza. :)

quarc 13 aug 2013 09:15:02

Re: Tribulatii despre studiu
 
As spune ca suntem fix pe subiect. De ce alege lumea sa se ute la cine vorbeste si nu la ce vorbeste

CVul este un ghid,nu o garantie. Increderea oarba este daunatoare. Asta este ce incerc sa spun.

Mai ales oamenii instruiti tind sa ignore ce nu corespunde dogmei cu care au fost idoctrinati.

De exemlu tu, exemplul de masa dat de mine nu corespunde folozofiei tale. Eu chiar vreau sa aflu exact ce nu iti place si mai ales de ce? Este ca si cum tu ai veni la mine cu un defect legat de calculatoare, pe un limux sa zicem. Eu sunt capabil sa iti gasesc modulul care determina comportamentul respectiv si decizia arhitecturala care impune in anumit mod de functionare sau nu. "Pentru ca asa zic eu" nu este un raspuns valid.

Chiar vreau sa aflu, eu mi-am construit dieta foarte simplu. Empiric pare sa fie suficient de buna incat sa imi permita sa fac destula miscare, nu pare sa imi afecteze sanatatea decamdata. Chiar vreau o discutie stiintifica,argumentata si coerenta.

Cat despre membrii forumului... du-te la orice antrenor de pe pamantul acesta, un sport serios sau o arta martiala. Cu exceptia culturismului, majoritatea te vor pune sa alergi din prima zi. Culturistii or sa te alerge putin mai tarziu, dar de alergat nu scapi.
In conditiile acestea sa spui ca ai alergat doua zile, nu ai vazut efecte si sa te lasi cu comentarii de genul vreau din suflet sa slabesc dar nu vreau sa alerg, mi se pare irational. Este ca si cum ai decide ca este imposibil sa conduci o masina cu volanul pe dreapta, cand milioane fac asta zi de zi

deadcountess 14 aug 2013 14:53:32

Re: Tribulatii despre studiu
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1289409)
As spune ca suntem fix pe subiect. De ce alege lumea sa se ute la cine vorbeste si nu la ce vorbeste

Problema aici nu e cine vorbeste, ci cum vorbeste. A trecut vremea cand oamenii urmau predicanti agresivi care urla in numele adevarului.

Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1289409)
Cat despre membrii forumului... du-te la orice antrenor de pe pamantul acesta, un sport serios sau o arta martiala. Cu exceptia culturismului, majoritatea te vor pune sa alergi din prima zi. Culturistii or sa te alerge putin mai tarziu, dar de alergat nu scapi.
In conditiile acestea sa spui ca ai alergat doua zile, nu ai vazut efecte si sa te lasi cu comentarii de genul vreau din suflet sa slabesc dar nu vreau sa alerg, mi se pare irational. Este ca si cum ai decide ca este imposibil sa conduci o masina cu volanul pe dreapta, cand milioane fac asta zi de zi

De ce sa-l fortezi sa alerge pe un om care uraste asta, cat timp alergatul nu este singura metoda??
Stii, oamenilor trebuie sa le placa viata pe care o duc, inclusiv activitatile fizice pe care le fac si mancarea pe care o mananca. Altfel sansele de succes pe termen lung sunt zero, pt ca omul nu face la infinit ceva care nu-i place, vine un moment in care pur si simplu isi baga picioarele.

anqutz 14 aug 2013 18:14:19

Re: Tribulatii despre studiu
 
Nu intelegi nimic din ce vreau sa iti spun. Zau, comunicam ineficient, fi putin mai atent la ceea ce scriu si nu citi doar ce iti doresti. Ai refuzat sa comunici cu mine, ai tinut-o pe a ta, iar eu am impresia ca ma dau cu capul de un perete de fiecare data cand vorbesc cu tine. Sper ca la un moment dat sa te iluminezi, sa-ti deschizi ochii si sa iti dai seama ca nu detii adevarul absolut.

Countess, sunt de acord cu tine, oamenilor trebuie sa le placa viata pe care o duc. Dar oricum sunt persoane care nu vor intelege acest lucru si vor incerca sa ii faca pe ceilalti sa faca cum vor ei, altfel sunt niste... nu pot sa spun pt ca imi iau avertisment. :)

quarc 27 aug 2013 19:17:12

Re: Tribulatii despre studiu
 
Toxic Sugar? - YouTube

quarc 27 aug 2013 19:45:25

Re: Tribulatii despre studiu
 
Peter Attia: What if we're wrong about diabetes? - YouTube

quarc 14 sep 2013 15:49:10

Re: Tribulatii despre studiu
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1289764)
Problema aici nu e cine vorbeste, ci cum vorbeste. A trecut vremea cand oamenii urmau predicanti agresivi care urla in numele adevarului.



De ce sa-l fortezi sa alerge pe un om care uraste asta, cat timp alergatul nu este singura metoda??
Stii, oamenilor trebuie sa le placa viata pe care o duc, inclusiv activitatile fizice pe care le fac si mancarea pe care o mananca. Altfel sansele de succes pe termen lung sunt zero, pt ca omul nu face la infinit ceva care nu-i place, vine un moment in care pur si simplu isi baga picioarele.

Pana una-alta eu alerg maratoane, mananc pe saturate de 4-5 ori pe zi si am patratele.
Grasime sau alergat, ce urasti mai mult?

Nu cred ca ai idee cat de placut este sa stai si sa bagi junk food in tine.

deadcountess 14 sep 2013 22:43:53

Re: Tribulatii despre studiu
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1297794)

Pana una-alta eu alerg maratoane, mananc pe saturate de 4-5 ori pe zi si am patratele.
Grasime sau alergat, ce urasti mai mult?

Nu cred ca ai idee cat de placut este sa stai si sa bagi junk food in tine.

Sorry, junk food nu ma atrage chiar de loc :-& deci nu ma vad alergand ca sa ma pot indopa la mac :)) si in plus nici nu cred ca ar fi sanatos sa bag asa ceva in mine chiar daca as compensa alergand.

quarc 19 sep 2013 22:20:05

Re: Tribulatii despre studiu
 
Nici nu am sugerat asa ceva...

quarc 14 oct 2013 19:33:45

Re: Tribulatii despre studiu
 
Schimbari dieta in ultima luna.
Foarte gras
Fara sau cat mai putin: paine, paste, orez, carofi si derivate de orice fel, precum si banane.
5 sau mai putine ingrediente odata.

Rezultat
Involuntar am ajuns la doua, maxim trei mese pe zi, deoarece nu imi este foame.
Mai definit.
Mai multe tractiuni stricte dimineata pe stomacul gol, similar flotari.
Redus timpul de semimaraton la 1:30


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:45:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO