forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Urasc cardio (http://forum.slabute.ro/sport/urasc-cardio-12502.html)

VIODEL 22 feb 2014 20:31:40

Urasc cardio
 
Dragi slabute,
problema mea este ca fac sport acasa si nu detin nici un aparat pt sport de genul bicicletei sau a unei benzii de alergat. Fac exercitii dupa filmuletele gasite pe net ( in special fitnessblender). In afara de faptul ca sarind prin casa mi-ar putea aduce necazuri cu vecinii, problema mea cea mai mare este ca nu-mi place senzatia data de exercitiile cardio. Urasc sa mi se accelereze respiratia (imi da si o senzatie de sufocare indiferent de cat de aerisita este camera) si sa transpir foarte tare.
Intrebarea este daca pot ajunge la rezultate la fel de bune in conditiile in care fac exercitii doar pt tonifiere (ex: Pilates, flotari, genoflexiuni, ridicari greutati mici, etc. ) aproximativ cate o ora de 5 sau 6 ori pe saptamana. In acest caz mai pot scapa de tesut adipos? Sau doar imi tonific niste muschi care nu vor iesi niciodata la iveala datorita stratului de grasime de deasupra?
Ms:-*

anqutz 23 feb 2014 11:04:46

Re: Urasc cardio
 
Buna! Nici mie nu-mi place sa fac cardio... De fapt, acum 4 ani si jumatate, cand am descoperit forumul acesta si m-am pus pe dieta mi-am facut si abonament la sala nu la aerobic ci la fitness. Si am slabit si asa, pentru ca oricum in procesul de slabire dieta este prioritara. In al 2-lea rand, daca cresti putin in masa musculara arzi mai multe kcal. Fiecare kg de muschi arde 110-120 de kcal extra, ceea ce nu e de colo. Ce-i drept, vei slabi mai incet decat daca ai face si cardio.

Oricum, cardio este important pentru a avea o inima sanatoasa, asa ca ideal ar fi sa gasesti o forma care sa ti se para agreabila. Poti incerca zumba/dance/belly dance, mersul pe role, saritul corzii sau plimbarile pe bicicleta in aer liber. Se incalzeste afara si o sa ai posibilitatea sa te distrezi in timp ce faci sport.

Simmonne 23 feb 2014 19:00:14

Re: Urasc cardio
 
Hello!
Cardio este esential in topirea grasimii sub care se ascund muschii nostri frumosi. Exercitiile de tonifiere se combina cu cardio. Doar prin tonifiere nu poti sa arzi calorii suficiente incat sa topesti grasimea. E un video pe youtube de la Cassey Ho, numit Quiet cardio, special conceput ca sa nu deranjezi vecinii. Si inca unul Cardio warm-up, tot de la ea. Sunt "silentioase" dar eficiente.

anqutz 23 feb 2014 19:56:47

Re: Urasc cardio
 
Citat:

Anterior postat de Simmonne (Post 1332272)
Hello!
Cardio este esential in topirea grasimii sub care se ascund muschii nostri frumosi. Exercitiile de tonifiere se combina cu cardio. Doar prin tonifiere nu poti sa arzi calorii suficiente incat sa topesti grasimea. E un video pe youtube de la Cassey Ho, numit Quiet cardio, special conceput ca sa nu deranjezi vecinii. Si inca unul Cardio warm-up, tot de la ea. Sunt "silentioase" dar eficiente.

Cardio nu este esential pt topirea grasimii, ci dieta. Ce inseamna pt tine "doar prin tonifiere nu arzi suficiente calorii cat sa topesti grasimea"? Stii ca dupa o sesiune de ex cu greutati sau de HIIT ai metabolismul accelerat pana la 48 de ore, pe cand dupa o sesiune de cardio (aici nu intra HIIT pt ca este din cu totul alta poveste, cea de mai devreme..) nu mai arzi nimic extra?

Simmonne 24 feb 2014 09:30:55

Re: Urasc cardio
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1332281)


Cardio nu este esential pt topirea grasimii, ci dieta. Ce inseamna pt tine "doar prin tonifiere nu arzi suficiente calorii cat sa topesti grasimea"? Stii ca dupa o sesiune de ex cu greutati sau de HIIT ai metabolismul accelerat pana la 48 de ore, pe cand dupa o sesiune de cardio (aici nu intra HIIT pt ca este din cu totul alta poveste, cea de mai devreme..) nu mai arzi nimic extra?

Stiu foarte bine ca dieta este esentiala, banuiesc ca toata lumea stie si procentele 80% dieta si 20% exercitiu fizic. Stiu foarte bine si ca se ard grasimi dupa exercitii de weight lifting si HIIT pt. ca si eu le practic. Intrebarea ei era daca poate slabi si fara cardio. Da, se poate slabi, dar cu piele lasata si muschi care nu se vor vedea, si cred ca nimeni nu isi doreste asta. Referitor la cardio: alergatul, ridicarea greutatilor, HIIT iti ridica pulsul? Evident ca da. Toate exercitiile care iti ridica pulsul=cardio.

anqutz 24 feb 2014 10:06:15

Re: Urasc cardio
 
Citat:

Anterior postat de Simmonne (Post 1332489)
Stiu foarte bine ca dieta este esentiala, banuiesc ca toata lumea stie si procentele 80% dieta si 20% exercitiu fizic. Stiu foarte bine si ca se ard grasimi dupa exercitii de weight lifting si HIIT pt. ca si eu le practic. Intrebarea ei era daca poate slabi si fara cardio. Da, se poate slabi, dar cu piele lasata si muschi care nu se vor vedea, si cred ca nimeni nu isi doreste asta. Referitor la cardio: alergatul, ridicarea greutatilor, HIIT iti ridica pulsul? Evident ca da. Toate exercitiile care iti ridica pulsul=cardio.

Se poate slabi si fara cardio, putin mai lent. Eu am slabit asa, iar tu ma contrazici. :) Si nu, nu am celulita, vergeturi, piele lasata sau muschi care nu se vad. :) In plus, de cand cardio face muschii frumosi? Cardio este unul dintre sporturile care topeste masa musculara.

Ridicarea greutatilor iti ridica pulsul ft putin. Ex cu greutati nu sunt cardio, nu face confuzia aceasta. :) Prin exenta lui este un sport ANAEROB.

Simmonne 24 feb 2014 10:26:31

Re: Urasc cardio
 
Aici ai dreptate, se poate slabi, dar mai lent, ca in cazul tau. Banuiesc, ca oricum ceva sport tot ai facut, aici am gresit eu, nu m-am exprimat cum trebuie, ma refeream ca slabesti "urat" fara sport in general. Mea culpa :">Ramasesem setata pe cardio :))

anqutz 24 feb 2014 10:47:22

Re: Urasc cardio
 
Citat:

Anterior postat de Simmonne (Post 1332500)
Aici ai dreptate, se poate slabi, dar mai lent, ca in cazul tau. Banuiesc, ca oricum ceva sport tot ai facut, aici am gresit eu, nu m-am exprimat cum trebuie, ma refeream ca slabesti "urat" fara sport in general. Mea culpa :">Ramasesem setata pe cardio :))

Stai linistita ca nu ma supar. M-am ofuscat putin, ce-i drept, dar mi-a trecut repede. :)) De fapt, ideal e sa le faci pe amandoua. Cardio are rolul lui, in special acelea de a arde gasimile mai rapid si de a fortifica sistemul cardiovascular. Ideal ar fi sa faci cardio pe intervale, arzi mai multe kcal. Ex de forta fortifica oasele, intaresc muschii, iti accelereaza metabolismul. Nu poti avea un corp frumos fara ex de tonifiere, pentru ca doar cardio nu este suficient. Poate da aspectul de skinny fat, daca stii la ce ma refer.

In concluzie, ca sa nu deviem mult de la subiect, ideal este sa le combini pe ambele pentru rezultate mai bune si armonioase. Si sa gasesti ceva care sa iti faca placere. Nu e musai sa faci un program de cardio acasa sau sa alergi daca nu iti place, poti sa iesi cu prietenii la tenis sau sa dansezi o jumatate de ora pe zi sau sa faci ceva care sa te tina in priza. Ai sanse mai mari de reusita. :)

VIODEL 24 feb 2014 13:01:52

Re: Urasc cardio
 
Va multumesc mult de tot pt sfaturi. Din pacate nu am putut raspunde mai devreme. Concluziile sunt clare si in acord cu dorintele mele ( asta imi doream sa aud). Va multumesc mult inca o data si spor la slabit tuturor. :-*>:d<


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:45:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO