forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sport (http://forum.slabute.ro/sport/)
-   -   Sa vorbim despre antrenamentul corect (http://forum.slabute.ro/sport/vorbim-despre-antrenamentul-corect-9123.html)

anqutz 12 mai 2011 17:13:52

Sa vorbim despre antrenamentul corect
 
M-am gandit sa avem un subiect unde sa vorbim despre antrenamentul corect. Un antrenamnet incorect poate duce la pierderea de masa musculara, accidentari si este o risipa de timp. Am cules de-a lungul timpului cateva principii si vreau sa le impartasesc cu voi. Si daca aveti competari va rog sa le scrieti pentru ca este esential sa ne antrenam corect.

Aceste sfaturi se aplica si celor ca mine care prefera antrenamentul cu greutati usoare cat si celor care fac aerobic.

In primul rand, cele mai bune momente pentru a ne antrena sunt dimineata, intre ora 10 si ora 12, si dupaamiaza, intre ora 16 si ora 19.

De asemenea, trebuie sa tinem cont ce mancam inainte si dupa fiecare antrenament. Mesele solide se iau cu cel putin 2 ore inainte de antrenament. Suplimentele se iau cu 60 de minute inainte (vitamine, carbohidrati&proteine) sau cu 15-30 de minute inainte (L-carnitina, creatina, aminoacizi etc). Asta daca luati vreun supliment. Nu va antrenati pe burta goala, nu vreti sa va treziti lesinate in casa/la sala.

Inainte de antrenament se mananca o masa compusa din carbohidrati complecsi si proteine. Daca mancati carbohidrati simpli riscati sa va secati de energie datorita raspunsului insulinic al organismului. Acest lucru este de fapt valabil pentru oricare moment al zilei in care mancati carbohidrati simpli. Dupa antrenament se mananca proteine. Pentru femei am descoperit ca se recomanda un shake din lapte degresat si fructe (ex banane). Asta se cam bate cap in cap insa cu principiul combinarii corecte al alimentelor.

Antrenamentul se incepe cu ex de incalzire si eventual cateva minute de aerobic, antrenoarea mi-a recomandat 10-15 min de bicicleta usor. Se continua cu exercitiile cu greutati si se termina cu aerobic si stretching. Chiar daca nu faceti ex cu greutati nu sariti peste ex de stretching de la finalul filmuletelor, sau cum fac unele fete de la sala, pleaca la final. Va ajuta sa va relaxati muschii, previne febra musculara si eventualele accidentari.

Un antrenamnet optim trebuie sa tina 45-60 de min si sa nu depasasca o ora si jumatate. Daca va antrenati prea mult se secreta cortzol care duce la descompunerea accelerata a muschilor. Si credeti-ma , nu vreti sa pierdeti masa musculara, ea mentine arderile alerte. De asemenea, un antrenamnet scurt si intens te va ajuta mai mult sa slabesti decat unul lung si lalait.

Un alt lucru dovedit este ca e mai eficient sa faceti antrenament pe intervale decat sa va antrenati la intensitate constanta. Arde mai multa grasime din depozite, unii sunt generosi si zic ca pana de 7 ori mai multa decat un antrenament normal, eu sunt mai rezervata. Cert e ca am incercat pe pielea mea: 40 de min de alergare cu 8 km/h si 20 de min de antrenament pe intervale. Al 2-lea m-a secat pana la final, pe cand dupa primul mai aveam un strop de enrgie la final dar deja ma plictisisem sa alerg.

Recomandarile pt cela care fac ex cu greutati este sa faca 10 min de incalzire, 30 de min de ex cu greutati si 30 de min de aerobic la final. Daca incepeti cu aerobicul va veti epuriza muschii si nu veti mai face fata la antrenamentul cu greutati. Alte surse recomanda sa separati cele 2 antrenamente, e mult mai eficient. Aceleasi principii se aplica si ex de la aerobic pt ca si ele lucreaza muschii intens. Cert e ca nu se incepe cu aerobicul, este o gresala care poate duce la accidentare.

De retinut: chiar daca efectuati exercitii doar pt o anumita zona problema, grasimea se va topi proportional de pe tot corpul. Asa este proiectat organismul nostru.

Beti apa!!! Hidratarea este foarte importanta in timpul antrenamentului.

FOARTE IMPORTANT: Daca sunteti la inceput faceti doar 2-3 antrenamente pe saptamana, abia apoi puteti ajunge la 4-6 antrenamente. Lasati macar o zi de pauza pentru refacerea muschilor. Daca va supraantrenati va supuneti la riscul de entorse, rupturi si direri musculare, precum am zis si mai sus si la topirea masei musculare.

Schimbati frecvent exercitiile pentru a mentine muschiul in stare de “confuzie”. Astfel, va veti antrena mai eficient. Da, se refera si la programele de aerobic pe care daca le faceti de prea multe ori devin prea usoare si nu mai aveti aceleasi rezultate. La fel cum un ex arde mai multe kcal cand este efectuat pt primele dati insa pe masura ce il tot faceti invatati miscarea si o faceti mult mai eficient, deci arde mai putine kcal.

Sand 12 mai 2011 17:52:04

Re: Sa vorbim despre antrenamentul corect
 
Conteaza foarte mult si respiratia, cand inspiri si cand expiri. Si cred ca cel mai important este ca atunci cand spre ex....tragi de fiare, sa te concentrezi pe ceea ce faci. Sa te gandesti la mushiul respectiv cand lucrezi cu greutatile, sa te concentrezi pegrupa de muschi si pe miscare, pe respiratie si repetari etc. Una e sa faci miscarile automat uitandu-te la televizor spre ex. si alta sa te concentrezi pe miscari 100%. Diferenta este enorma.

jessik 13 mai 2011 06:23:32

Re: Sa vorbim despre antrenamentul corect
 
bine ancutzaaa!!!
chiar eu vroiam sa deschid acest subiect.
pt ca si eu merg la sala de ani de zile, vreo 6. cu pauze
stiu ca eram epuizata de la aerobica, step, tae bo, si altele, atunci chiar simteam ca fac sport.,
aici nu am aerobica, am doar aparate, plus cardio, tot e bine
in general fac la banda sau eleptica , dar nu f greu, si apoi la aparate.
cateodata fac si invers. nu prea am obs diferenta mare, ca nu ma chinui sa fac f intens.
o sa incerc. mai mutl la cardio.
ca nu prea am rezistenta s afac eu 40 de min, adica as putea dar cu pauze lungi si dese( nu e cheia marilor succese la sport hahahah)
la fitness, nu fac cu greutati mari, ci mici sau medii, si as vrea sa fac multe repetari.
ma axez pe partea de sus, ca la picioare si asa fac la cardio.
totusi greu se vede. dar tot e bune decat nimic.
ca un sfat pt incepatoare exercitiile la aparate se fac mai lent si cu respiratie bune, inspiri cand tragi si expiri cand impingi parca asa era..
evident dupa exercitii se fac intinderi, streching, si inainte.
la sport nu ma duc niciodata flamanda, ma ia cu lesin, dar nici cu burta plina, ca imi vine inapoi, si ma simt greoaie.
cel mai bine am randament de la 2 dupa masa, sau seara, dupa ce is odihnita, depinde cum am program. dim devreme nu prea am incercat, dar depinde cat de obosita sunt
faceti sport cand stiti ca puteti, daca nu aveti energie, mai bine nu faceti.

anqutz 13 mai 2011 10:20:43

Re: Sa vorbim despre antrenamentul corect
 
Ai dreptate Sand, uitasem taman de respiratie. :">

Jessik, se expira pe efort si se inspira in perioada de, sa-i zicem, relaxare. Asa e, fiecare face cand poate, eu an scris acolo doar orele cele mai recomandate.

Chinuie-te sa faci mai intens si o sa ai rezultate mai bune. Nici eu nu ma omor cu greutati mari, fac cu greutati medii, insa 4 serii a cate 15-20 de repetari si schimb frecvent exercitiile.

jessik 13 mai 2011 19:18:07

Re: Sa vorbim despre antrenamentul corect
 
pai, daca fac mai mult , mi-ar trebui 2 ore, ca sa fac si cardio, si fitness.
sau sa fac o zi asa una asa.
presupun ca fitness pot face mai mulkt, ca nu ma obosesc f tare. am multe aparate.
stii ceva ex pt spate? am un fel de aparat care trag la piept perpendicular in fatza stand pe scaun. si se simte la spate. o sa incerc sa fac mai mult, ca am facut doar 50 repetari.
si mai faceam cu gantere pe laterale, si simteam la talie, solduri..

anqutz 13 mai 2011 19:24:55

Re: Sa vorbim despre antrenamentul corect
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 656962)
pai, daca fac mai mult , mi-ar trebui 2 ore, ca sa fac si cardio, si fitness.
sau sa fac o zi asa una asa.
presupun ca fitness pot face mai mulkt, ca nu ma obosesc f tare. am multe aparate.
stii ceva ex pt spate? am un fel de aparat care trag la piept perpendicular in fatza stand pe scaun. si se simte la spate. o sa incerc sa fac mai mult, ca am facut doar 50 repetari.
si mai faceam cu gantere pe laterale, si simteam la talie, solduri..

Nici antrenamentul cu greutati nu ar trebui sa depasasca o ora. Si trebuie sa simti ca lucrezi.

Cel mai bine e sa-ti arate un antrenor miscarea corect, mai ales pt ca e vb de spate. Ai mare grija, orice miscare incorecta nu numai ca nu e eficienta insa te poti accidenta serios.

Ex acelea cu gantere sunt pt oblici, daca e acelasi ex la care ma gandesc eu.

Sand 13 mai 2011 19:35:38

Re: Sa vorbim despre antrenamentul corect
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 656974)

Nici antrenamentul cu greutati nu ar trebui sa depasasca o ora. Si trebuie sa simti ca lucrezi.

Nu-i nevoie de o ora, 20-30 de minute tras tare de tot e destul. Cel mai bine se lucreaza numai o grupa musculara la un antrenament. Si numai o data pe saptamana grupa respectiva. Altfel se obisnuieste muschiul si nu mai lucreaza la capacitatea maxima. Tre' sa tremuri la final la ultima repetare sa te chinui la maximum. Ex. luni spate, marti picioare, miercuri maini etc. Si saptamana urmatoare la fel. Pauza o zi/sapt. pentru refacere.

Si chestia cu abdomenele cu sutele e inutila. Daca le faci foooarte corect si foooarte incet nu poti sa faci sute. 50 e destul ... cate 10 si pauza si iar 10 si pauza e super bine. Un alt exercitiu foarte bun ar fi genoflexiunile. Tot asa pe repriza de cate 10, facute incet, spatele drept, picioarele departate, varfurile in parti putin. Te lasi inceeet, te ridici inceeet. Sunt rupere. Dupa un timp facute cu o bara/haltera cu sau fara greutate la umeri sunt foooarte tari. Ard grasimea de peste tot suuupeeeer.

DrIulia2010 13 mai 2011 19:41:09

Re: Sa vorbim despre antrenamentul corect
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 656998)
Nu-i nevoie de o ora, 20-30 de minute tras tare de tot e destul. Cel mai bine se lucreaza numai o grupa musculara la un antrenament. Si numai o data pe saptamana grupa respectiva. Altfel se obisnuieste muschiul si nu mai lucreaza la capacitatea maxima. Tre' sa tremuri la final la ultima repetare sa te chinui la maximum. Ex. luni spate, marti picioare, miercuri maini etc. Si saptamana urmatoare la fel. Pauza o zi/sapt. pentru refacere.

Si chestia cu abdomenele cu sutele e inutila. Daca le faci foooarte corect si foooarte incet nu poti sa faci sute. 50 e destul ... cate 10 si pauza si iar 10 si pauza e super bine. Un alt exercitiu foarte bun ar fi genoflexiunile. Tot asa pe repriza de cate 10, facute incet, spatele drept, picioarele departate, varfurile in parti putin. Te lasi inceeet, te ridici inceeet. Sunt rupere. Dupa un timp facute cu o bara/haltera cu sau fara greutate la umeri sunt foooarte tari. Ard grasimea de peste tot suuupeeeer.


Corect,perfect adevarat.;)

Nu cantitatea este importanta ci calitatea antrenamentului.:)

anqutz 13 mai 2011 21:13:51

Re: Sa vorbim despre antrenamentul corect
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 656998)
Nu-i nevoie de o ora, 20-30 de minute tras tare de tot e destul. Cel mai bine se lucreaza numai o grupa musculara la un antrenament. Si numai o data pe saptamana grupa respectiva. Altfel se obisnuieste muschiul si nu mai lucreaza la capacitatea maxima. Tre' sa tremuri la final la ultima repetare sa te chinui la maximum. Ex. luni spate, marti picioare, miercuri maini etc. Si saptamana urmatoare la fel. Pauza o zi/sapt. pentru refacere.

Si chestia cu abdomenele cu sutele e inutila. Daca le faci foooarte corect si foooarte incet nu poti sa faci sute. 50 e destul ... cate 10 si pauza si iar 10 si pauza e super bine. Un alt exercitiu foarte bun ar fi genoflexiunile. Tot asa pe repriza de cate 10, facute incet, spatele drept, picioarele departate, varfurile in parti putin. Te lasi inceeet, te ridici inceeet. Sunt rupere. Dupa un timp facute cu o bara/haltera cu sau fara greutate la umeri sunt foooarte tari. Ard grasimea de peste tot suuupeeeer.

Stii ca aici te contrazici cu toti antrenorii care rrecomanda sa lucrezi circuit, deci nu numai o grupa musculara. Saptamana mea ar trebui sa aiba 14 zile ca sa poti lucra cate o grupa musculara/zi in doar o data pe sapt si sa am si o zi de pauza. Dar asa e grupele musculare se lucreaza doar o data/sapt.

Tie iti ajung 30 de min? Mie imi trebuie cam 40 de min. Merge si o ora, depinde cat te lalai. Ideea e sa nu ta lalai. Antrenoarea mea mi-a facut antrenament de 60 de min de 3 ori/sapt. Pt ca tine cont ca nu toata lumea poate ajunge de 6 ori/sapt sau isi permite. Oricum, am scris si eu mai sus, incalzire, 30 de min de greutati si 30 de cardio la final cica este antrenamentul ideal.

Da, de acord cu abdomenele. Cine le face corect nu poate sa faca cu sutele. Insa eu pot sa fac cate 50 o data, de aceea incerc sa variez si sa nu fac abdomene simple tot timpul. Mai le fac pe plan inclinat, la aparat, cu o gantera in brate. Si cu genuflexiunile, mai ales ca simti fesierii cum lucreaza. De fapt simti tot piciorul si lucrezi cu totul pt ca trebuie sa-ti mentii o anumita postura. Si e normal sa arzi de pt tot corpul, toate ex ard grasime de pe tot corpul.

Sand 13 mai 2011 21:34:34

Re: Sa vorbim despre antrenamentul corect
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 657122)

Stii ca aici te contrazici cu toti antrenorii care rrecomanda sa lucrezi circuit...
Tie iti ajung 30 de min?

Parerile sunt impartite, e bun si circuitul. Ideal e sa mai schimbi, sa nu faci mereu la fel sa nu te plictisesti.

Da, imi ajung. Tre' sa recunosc ca eu sunt printre aia care nu se plictisesc asa usor.


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:33:52.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO