forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Stiati ca...? (http://forum.slabute.ro/stiati-ca/)
-   -   Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele pe baza de plante (http://forum.slabute.ro/stiati-ca/adio-medicina-naturista-ue-va-interzice-medicamentele-baza-plante-6892.html)

Sorina Maria 29 oct 2010 10:58:51

Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele pe baza de plante
 
Un articol pe care l-am citit si am ramas socata :

Sursa :9am.ro

Desi nu este foarte mediatizat, targul e ca si facut. Suntem pe cale de a vedea cum toate medicamentele naturiste vor disparea, iar medicilor le va fi interzis sa le mai prescrie.
Big Pharma, organizatia din care fac parte cele mai mari companii farmaceutice, este aproape de finalul bataliei impotriva medicamentelor naturiste. Astfel ca, din 1 Aprilie 2011 toate medicamentele bazate pe plante ar putea fi interzise in Uniunea Europeana, informeaza site-ul gaia-health.com. Si in Statele Unite, abordarea este putin diferinta, insa cu aceleasi efecte devastatoare.

Potrivit site-ului, Big Pharma si Agribusiness au ajus aproape de finalul planului de a detine monopolul pe intreagul domeniu al sanatatii, de la ceea ce mancam, pana la felul in care ne tratam cand suntem bolnavi. “Sa nu aveti dubii, aceasta <preluare> ne va fura si putina sanatate care ne-a mai ramas”, scriu jurnalistii gaia-health.

Mai exact, Directiva Europeana privind Medicamentele Traditionale din Plante (THMPD) a stabilit cateva reguli privind modul de folosire a produselor din plante, care pana acum au fost comercializate in mod liber.

Potrivit acestei directive, toate produsele naturiste vor trebui sa treaca prin aceleasi proceduri ca si cele farmaceutice, fara sa tina cont daca o anumita planta sau preparat din plante s-a folosit fara probleme de sute de ani. Costurile acestor proceduri, estimate intre 80.000 si 120.000 de lire sterline pentru fiecare planta, sunt prea mari pentru ca micii producatori, in afara de companiile Big Pharma, sa le poata suporta.

Nu va conta ca o planta a fost folosita cu succes si in siguranta de sute de ani, potrivit noii legi, aceasta va fi tratata ca si cum ar fi un drog, fiindca este folosita in forma naturala si nu este purificata – ceea ce ar schimba complet natura plantei si efectele pe care acesta le-ar avea.

VAmedeea 29 oct 2010 16:19:18

Re: Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele pe baza de plante
 
:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o
Daca e adevarat, mie una mi se pare o mare........
ma abtin de la alte comentarii. Nu ne ramane decat sa avem propria gradina de ceaiuri si plante. :(

ali_lumi 29 oct 2010 16:46:38

Re: Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele pe baza de plante
 
Ar fi tampiti sa faca asa ceva. Mama mea fiind alergica la medicamente, ea se trateaza NUMAI cu ceaiuri si medicamente din plante.
Nu ma mai mira nimic...

incognito 29 oct 2010 16:49:15

Re: Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele pe baza de plante
 
Extraordinar !x-(
Asta da veste.."buna".:(
Nici nu stiu ce sa comentez.
Eu sunt pro naturiste , folosite cu cap insa.

VentoFreddo 29 oct 2010 17:05:22

Re: Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele pe baza de plante
 
fara cuvinte..sper totusi sa nu fie adevarat, incepe sa ma enerveze U.E astax-(

Slabuta 29 oct 2010 19:21:16

Re: Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele pe baza de plante
 
In spatele acestor actiuni este Codex Alimentarius, organizatie care stabileste norme in alimentatie, medicatie...

Inca din anul trecut se stia de aceasta "miscare" prin anuntarea inchiderii plafarurilor si interzicerii comercializarii plantelor naturiste, plus anumite vitamine de origine "dubioasa" din punct de vedere Codex bineinteles.

Norma nu se opreste doar la naturiste, merge pana la controlul "semintei" pe care ti-o sadesti in gradina, si cum in America toate patentele de seminte&co le detine o corporatie mare, numita Monsanto, va dati seama cine este beneficiarul final.

Asta este abia inceputul, am vrut UE, ni-au dat UE. :(
Romania este singura tara din UE in care a fost aprobata testarea substantei initium.
Initium si Codex Alimentarius - Slabute.ro

Apoi mai vezi painea Titan, pe a carei eticheta scrie ca: Corespunde cu normele Codex Alimentarius.
Care sunt acele norme vedeti si voi.

Am vrut progres, ne-au dat progres. :(
Uneori as vrea sa ne intoarcem inapoi si sa mancam asa cum se hraneste omul de la tara. :(

Mie nu mi se pare asta o evolutie... este parerea mea proprie.

Suna mai degraba a globalizare in care o singura corporatie controleaza productia alimentara, alta - productia farmaceutica si tot asa...

amy0404 30 oct 2010 17:00:36

Re: Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele pe baza de plante
 
Citind articolul si adaugare Slabutei, am facut imediat legatura cu un documentar intitulat “Mancarea conteaza”. Initial nu vroiam sa accept, insa cu cat ma uitam mai mult, cu atat realizatm cat de “dusi de nas” suntem.
Traim intr-o lume in care sistemul medical este concentrat mai degraba pe simptomele bolilor, decat pe cause. In zilele noastre exista o pastila pentru orice. In drumul spre dezvoltare s-a pierdut notiunea de a folosii nutritia in mod preventive sa de vindecare a bolilor.
Ce s-a intamplat cu parerile lui Hippocrate, care spunea “Lasa mancrea sa fie medicina si medicina sa fie mancare”?
Raspunsul se pare ca ar fi urmatorul: in sanatate nu sunt bani, doar in boala.

ras_cristalin 30 oct 2010 17:10:28

Re: Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele pe baza de plante
 
Incredibil. Sper sa nu se ajunga la asa ceva, ar fi ca intr-o dictatura mondiala.
Cred ca nici nu banuim ce sfori invizibile se trag chiar sub nasul nostru :)

Sarita 05 aug 2011 12:18:46

Re: Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele pe baza de plante
 
Oamenii astia sunt NEBUNI???:-o
Eu chiar cred in puterea med.naturiste si nu am de gand sa ma intoxic cu fel de fel de pastile pt ca asa vor ei!

deadcountess 05 aug 2011 12:34:18

Re: Adio medicina naturista: UE va interzice medicamentele pe baza de plante
 
Dupa cate observ a trecut 1 aprilie 2011 si nu s-a interzis nici o planta sau produs naturist. Nu-i prima data cand media vinde gogosi de dragul de a soca audienta. Atata ca de data asta pot avea scuza ca era o farsa de 1. aprilie :))


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:47:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO