forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Stiati ca...? (http://forum.slabute.ro/stiati-ca/)
-   -   Capcana produselor dietetice (http://forum.slabute.ro/stiati-ca/capcana-produselor-dietetice-911.html)

mishutza 25 iul 2009 19:16:14

Capcana produselor dietetice
 
Ideea asta o am de mai mult timp,dar acum am explodat.
Am fost la cumparaturi,si am luat vreo 3 feluri de sunca feliata,pt ca mami e inca la mine si mananca dimineata.
Bun,si am luat cea normal,o sunca de porc feliata,si un piept de pui feliat pt pogsteru,pe care scrie mare si cu rosu,numai 2% grasime.O,cool,o luam,e cu ceva centi mai scumpa,dar na,au trebuit sa scoata grasimea din ea si se intelege.
Acum bag la calculator si descopar asa:sunca de porc,nedietetica si de porc totusi,are 102 calorii pe suta de grame.Pieptul de pui feliat si dietetic,are 102 calorii.Nu e mare diferenta,dar totusi ,vorbim de piept de pui si de carne de porc,cel de pui fiinnd si semnalizat de reclama rosie cu 2% grasime.
Astia ne cred prosti?Bine,si sunt,ca nu m-am uitat acolo la calorii de data asta,si am cumparat-o.
Si nu e singurul caz,caut dovezi si revin.

mishutza 25 iul 2009 19:28:21

Re: Capcana produselor dietetice
 
Am alt exemplu,iaurtul natural zuzu,cu 3% grasime,are 47 de calorii.
Iaurtul pe care il beau eu,si care duce extrem de mult cu laptele batut pe care il consumam cand eram mica,adica cand desfac cutia trebuie sa amestec pt ca e separat zerul,are doar 40 de calorii pe suta de grame.Si dau 25 de centi pe o cutie de 500 de grame.Si nu scrie pe el fara fett si bla bla bla.Al meu are 1 gram de graisme,zuzu are 3.
Calorii Iaurt proaspat natural 3%, Zuzu
Calorii Iaurt pur, Gutes Land

ianna 25 iul 2009 20:18:30

Re: Capcana produselor dietetice
 
stai ca nu inteleg ai luat sunca la pachet, pe ea nu sunt scrise caloriile per serving?


Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 16461)
Ideea asta o am de mai mult timp,dar acum am explodat.
Am fost la cumparaturi,si am luat vreo 3 feluri de sunca feliata,pt ca mami e inca la mine si mananca dimineata.
Bun,si am luat cea normal,o sunca de porc feliata,si un piept de pui feliat pt pogsteru,pe care scrie mare si cu rosu,numai 2% grasime.O,cool,o luam,e cu ceva centi mai scumpa,dar na,au trebuit sa scoata grasimea din ea si se intelege.
Acum bag la calculator si descopar asa:sunca de porc,nedietetica si de porc totusi,are 102 calorii pe suta de grame.Pieptul de pui feliat si dietetic,are 102 calorii.Nu e mare diferenta,dar totusi ,vorbim de piept de pui si de carne de porc,cel de pui fiinnd si semnalizat de reclama rosie cu 2% grasime.
Astia ne cred prosti?Bine,si sunt,ca nu m-am uitat acolo la calorii de data asta,si am cumparat-o.
Si nu e singurul caz,caut dovezi si revin.


mishutza 25 iul 2009 21:04:15

Re: Capcana produselor dietetice
 
Ianna,ideea era alta.Hmm,asa de naspa am reusit sa ma exprim,hihiih.
Nu sunca,adica nu ce inteleg eu prin sunca,dar alt cuvant nu am de tradus.Amandoua is mezeluri feliate.Cum e sunca presata.
Una e de pui,cu mare reclama pe ea,cu doar 2% grasime,dietetica.Piept de pui.Cealalta,mai ieftine,e tot o sunca de porc.Culmea e ca ca cu reclama de dietetic e cu mai multe calorii decat cea fara reclama,adica cea de pui are mai multe calorii.
Dar toate produsele dietetice pe care eu le stiu costa mai mult,tocmai pt ca sunt dietetice.Asta mie mi se pare pacaleala pe fata,tie?

mishutza 25 iul 2009 21:05:12

Re: Capcana produselor dietetice
 
Calorii per serving spui tu,scriu si alea,dar pe mine nu ma intereseaza,pe mine ma intereseaza pe suta de grame,ca nu imi fac ei mie portiile de mancare:))

Slabuta 27 iul 2009 13:51:54

Re: Capcana produselor dietetice
 
Mishutza, foarte buna idee de subiect, ma confrunt cu aceasta problema ori de cate ori merg la cumparaturi.
Inainte eram disperata dupa etichetele DIETETIC, FARA GRASIMI, dar intr-o zi am aflat cu stupoare ca cele pe care le luam eu aveau mai multe calorii ca un produs normal ;)

Eu cred ca anumiti producatori sunt inteligenti si altii mai putin. ;)
Prima categorie sunt cei care stiu ce trebuie sa ne vanda, deci etichete cu FREE SUGAR, FREE FAT..... omul e ca taurul trage la etichete viu colorate, dar mai ales cand scrie cu rosu si cu litere mari

Si cealalta categorie care le produce in regim normal si crede ca omul se uita pe valorile nutritionale si va vedea ca are putine grasimi....

Diferenta dintre cei 2 o face o unealta simpla, si anume Marketingul, sau forma de prezentare a produsului ;)

Adella 27 iul 2009 13:59:03

Re: Capcana produselor dietetice
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 16669)
Mishutza, foarte buna idee de subiect, ma confrunt cu aceasta problema ori de cate ori merg la cumparaturi.
Inainte eram disperata dupa etichetele DIETETIC, FARA GRASIMI, dar intr-o zi am aflat cu stupoare ca cele pe care le luam eu aveau mai multe calorii ca un produs normal ;)

Eu cred ca anumiti producatori sunt inteligenti si altii mai putin. ;)
Prima categorie sunt cei care stiu ce trebuie sa ne vanda, deci etichete cu FREE SUGAR, FREE FAT..... omul e ca taurul trage la etichete viu colorate, dar mai ales cand scrie cu rosu si cu litere mari

Si cealalta categorie care le produce in regim normal si crede ca omul se uita pe valorile nutritionale si va vedea ca are putine grasimi....

Diferenta dintre cei 2 o face o unealta simpla, si anume Marketingul, sau forma de prezentare a produsului ;)

Dap ,cum zic eu mereu un "r...t ambalat frumos",eu mai mereu ma uit la eticheta ,mai ales de cand am inceput sa iau atitudine in ceea ce ma priveste,sunt si produse care intradevar sunt dietetice dar prin inlocuitori sunt mai periculoase decat cele cu grasimi,la ce stii ca se poate degresa(lactate,branzeturi,carnea etc)e altceva ,dar cand vrei ceva sa fie dulce dar sa nu contina calorii aici e capcana mare:)

Slabuta 27 iul 2009 14:08:07

Re: Capcana produselor dietetice
 
Da, Adella ai foarte mare dreptate, uitasem complet de alea...

Fara zahar cica, dar cu aspartam si accesulfam K sau zaharina care te omoara >:) ei zic ca e fara zahar si au dreptate, este fara zahar dar cu cate porcarii in loc :-s

mishutza 27 iul 2009 14:09:55

Re: Capcana produselor dietetice
 
Cea mai mare minciuna pe care eu o stiu e uleiul fara colesterol.Si pe o multime de sticle de ulei scrie fara colesterol.
Dar uleiul din plante nu contine colesterol,colesterolul rau creste doar din grasimile animale.
Adevarul ca ei nu mint,nu are uleiul lor colesterol,doar ca lumea intelege ca celalalt ulei are colesterol,si il cumpara pe celalalt,mai scump de obicei.
La inceput luat produse cu cat mai putina grasime,adica dietetice cica,doar ca astea de obicei au mai mult zahar de obicei.Deci cum as da-o bine nu e.:((

Adella 27 iul 2009 14:12:10

Re: Capcana produselor dietetice
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 16677)
Da, Adella ai foarte mare dreptate, uitasem complet de alea...

Fara zahar cica, dar cu aspartam si accesulfam K sau zaharina care te omoara >:) ei zic ca e fara zahar si au dreptate, este fara zahar dar cu cate porcarii in loc :-s

Mai bine mananci acel produs cu zahar(desi si asta e daunator)sau in cel mai bun caz fructoza(dar sunt scumpe produsele) dar putin ,de pofta ,decat toata punga sau cutia unui produs cu inlocuitor ..pana la urma ajungi la aceleasi calorii ..zicand ca e dietetic sau cu putin calorii ..iti zici ..aaa e hipocaloric si ajungi sa mananci chiar mai multe calorii decat ai preconizat:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:26:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO