forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Stiati ca...? (http://forum.slabute.ro/stiati-ca/)
-   -   Curiozitati din lume (http://forum.slabute.ro/stiati-ca/curiozitati-lume-768.html)

Crok 16 mar 2009 20:31:53

Curiozitati interesante din lume
 
Pe blogul meu am facut o categorie numita Stiati ca ... ? si m-am gandit sa postez si aici la o perioada cate un articol de acolo :)

Citat:

* Autostrada Eisenhower din S.U.A. cere ca din fiecare cinci mile una sa fie dreapta. Aceste sectiuni drepte folosesc pe timp de razboi sau alte urgente.* Podul Universitatii din Boston (pe Commonwealth Avenue, Boston, Massachusetts) este singurul loc din lume unde un vapor poate trece pe sub un tren care trece pe sub o masina care trece pe sub un avion.* Pisicile au peste o suta de corzi vocale, pe cand cainii au doar in jur de zece.* Ochii nostri au intotdeauna aceeasi marime de la nastere, dar nasul si urechile noastre nu se opresc niciodata din crestere.* David Prowse este actirul din costumul lui Darth Vader din Razboiul stelelor. El a spus toate replicile lui Vader si nu a stiut ca urma sa fie dublat de vocea lui James Earl Jones pana cand a vazut filmul la cinema.* Multi hamsteri clipesc doar cu un ochi pe rand.* In fiecare episod din Seinfeld apare un Superman pe undeva.* Dimensiunile lui Barbie daca ar fi fost vie: 39-23-33.* Februarie 1865 este singura luna inregistrata in istorie care sa nu fi avut o luna plina.
* Montpelier, Vermont este singura capitala de stat american fara vreun McDonald’s.* Pentagonul din Arlington, Virginia are un numar de toalete dublu decat necesar. Cand a fost construit in anii 1940, statul Virginia inca mai avea legi de segregatie care cereau toalete separate pentru albi si negri.* Nici un cuvant din limba engleza nu rimeaza cu month (luna)* Croazierul Regina Eslizabeta a II-a se misca cu doar sase inci (2,5 cm) pentru fiecare galon (4,5 l) de diesel ars.* Exista cate doua carti de credit pentru fiecare persoana din Statele Unite.* Isaac Asimov este singurul autor care sa aiba cate o carte in fiecare categorie decimala Dewey.* Universitatea Columbia este cel mai mare proprietar din New York dupa Biserica Catolica.* Urina pisicii straluceste la lumina neagra.* In a doua jumatate a anilor 1980 un calculator IBM nu era considerat suta la suta compatibil decat daca putea rula Simulatorul de Zbor al lui Microsoft.* Primele masini Ford aveau motoare Dodge.* Leonardo Da Vinci a inventat foarfeca.* Sunt necesari circa 2,3 litri de apa pentru a gati macaroane si cam dublul acestei cantitati pentru a curata cratita.* In ultimii 4000 de ani nici un animal nou nu a fost domesticit.* Bebelusii se nasc fara oasele genunchilor care apar abia la varsta de 2-6 ani.* Cel mai inalt punct din Pennsylvania este mai jos decat cel mai jos punct din Colorado.* Nucsoara este extrem de otravitoare cand este injectata intravenos.* Trei monede de 25 de centi, patru de zece si patru penny inseamna 1,19 $. Dar deasemenea inseamna si cea mai mare cantitate de bani in monede fara a putea da restul la un dolar.
More to come [...] :)


Citat:

Anterior postat de Crok (Post 1618)
Pe blogul meu am facut o categorie numita Stiati ca ... ? si m-am gandit sa postez si aici la o perioada cate un articol de acolo :)




More to come [...] :)

ca lumea chestii, majoritatea nu le stiam :)

Citat:

Dimensiunile lui Barbie daca ar fi fost vie: 39-23-33.
asta-i tare :))

vor mai fi si altele :) treptat :D

Citat:

Anterior postat de Crok (Post 1624)
vor mai fi si altele :) treptat :D

tres bien :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:45:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO