forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Stiati ca...? (http://forum.slabute.ro/stiati-ca/)
-   -   Initium si Codex Alimentarius (http://forum.slabute.ro/stiati-ca/initium-codex-alimentarius-3632.html)

corina3434 26 apr 2010 18:52:05

Initium si Codex Alimentarius
 
Ce stiti despre aceasta substanta, iridium?
Astazi o profesoara ne.a avertizat in legatura cu efectele sale negative pentru organism, putand provoca cancer de colon.Aceasta substanta nu este scrisa pe ambalajele produselor ca atare, ci sub numele de Codex Alimentarius. Uniunea Europeana doreste testarea ei, astfel incat statul roman primeste bani buni pt a ne contamina , in secret, cu iridium.:-o Orice produs ce are la ingrediente trecut Codex Alimentarius , ascunde aceasta substanta. ( toate produsele marcii Titan o contin). Motivele pentru care aceste lucruri nu sunt facute publice sunt simple, evitandu.se astfel falimentul anumitor firme , pierderea locurilor de munca , etc. Au rasuflat totusi cateva informatii pe la televiziune, spunandu.se insa doar ca fermierii sunt obligati sa foloseasca aceasta substanta pentru a omori daunatorii.
Ce stiti despre toate aceste lucruri? :-s Eu acum aud prima oara de Codex Alimentarius si sunt de.a dreptul uimita! Am cautat pe net si nu am gasit prea multe informatii.... voi ati auzit de asa ceva?[*ingrijorat*]

Slabuta 26 apr 2010 18:55:22

Re: Initium si Codex Alimentarius
 
Citat:

Anterior postat de corina3434 (Post 166228)
Ce stiti despre aceasta substanta, iridium?
Astazi o profesoara ne.a avertizat in legatura cu efectele sale negative pentru organism, putand provoca cancer de colon.Aceasta substanta nu este scrisa pe ambalajele produselor ca atare, ci sub numele de Codex Alimentarius. Uniunea Europeana doreste testarea ei, astfel incat statul roman primeste bani buni pt a ne contamina , in secret, cu iridium.:-o Orice produs ce are la ingrediente trecut Codex Alimentarius , ascunde aceasta substanta. ( toate produsele marcii Titan o contin). Motivele pentru care aceste lucruri nu sunt facute publice sunt simple, evitandu.se astfel falimentul anumitor firme , pierderea locurilor de munca , etc. Au rasuflat totusi cateva informatii pe la televiziune, spunandu.se insa doar ca fermierii sunt obligati sa foloseasca aceasta substanta pentru a omori daunatorii.
Ce stiti despre toate aceste lucruri? :-s Eu acum aud prima oara de Codex Alimentarius si sunt de.a dreptul uimita! Am cautat pe net si nu am gasit prea multe informatii.... voi ati auzit de asa ceva?[*ingrijorat*]

Am auzit de Codex Alimentarius, dar nu stiam de folosirea acestei substante :(

Eu eram sigura ca se vor intampla vrute si nevrute odata cu aprobarea acestui Codex si uite ca sunt primele "teste".

O sa ma documentez pe acest subiect si o sa incerc sa scriu ceva mai detaliat despre aceasta substanta,

OitaVesela 26 apr 2010 19:02:18

Re: Initium si Codex Alimentarius
 
:))
Iridiumul este un metal foarte rar. Formeaza compusi cu fierul si tinde sa se "scufunde" spre nucleul Pamantului.
Este cel mai rezistent metal la coroziune cunoscut.
Iridiumul nu reactioneaza cu tesuturile vii de aceea nu prezinta mare risc pentru omul de rand.
Poate doar daca lucrezi intr-un laborator la NASA sa faci generatoare pentru sondele spatiale sau in laboratoare high-end de cercetari care utilizeaza izotopi radioactivi.
Iridiumul e folosit ca si catalizator in procesul de obtinere a acidului acetic. Dar este o anumita tehnica si nu prezinta riscuri pentru om. Cum am zis, nu reactioneaza cu tesuturile si la cat de rar si scump este are destinatii mai "stiintifice" decat vreun plan diabolic de a intoxica populatia.

Ah si nu este o substanta. Este un element chimic. Il gasiti in tabelul periodic, are numarul atomic 77.

Slabuta 26 apr 2010 19:03:41

Re: Initium si Codex Alimentarius
 
Am cautat putina informatie, se pare ca nu e Iridium e Initium,
O sa schimb titlu subiectului :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:04:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO