forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Stiati ca...? (http://forum.slabute.ro/stiati-ca/)
-   -   Ouale ieftine au hormoni nocivi pentru sanatate (http://forum.slabute.ro/stiati-ca/ouale-ieftine-hormoni-nocivi-sanatate-811.html)

doru 29 iun 2009 15:12:46

Ouale ieftine au hormoni nocivi pentru sanatate
 
Ouăle ecologice, marcate cu 0, costă mai mult, dar sunt sănătoase. Peste 90% dintre ouăle comercializate în România conţin hormoni de stres şi alte substanţe nocive pentru sănătate. Înainte de a merge la cumpă­rături, învăţaţi să deosebiţi ouăle de slabă calitate de cele sănătoase.


În România, aproape toate ouăle comercia­lizate provin de la găini crescute în baterii, pe o suprafaţă mai mică decât o coală de hârtie şi hrănite cu furaje chimizate. Potrivit prof. doctor Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetări Alimentare, aceste ouă conţin hormoni de stres şi alte substanţe nocive pentru sănătate. Tocmai din acest motiv, Uniunea Europeană a propus ca din 2012 ele să fie retrase de pe piaţă.

Descifrati codul inscriptionat pe ouă

Avem şi opţiuni mai sănătoase, iar pentru a deosebi ouăle de slabă calitate de cele sănătoase nu trebuie decât să interpretaţi cifrele inscripţionate pe ele. Astfel, pe lângă termenul de garanţie, oul este inscripţionat şi cu un cod de cifre (uneori mai puţin lizibil), pe care nu ar trebui să îl trecem cu vederea, pentru că el oferă informaţii foarte importante cu privire la calitatea produsului.

Există patru categorii de ouă care, potrivit reglementărilor UE, pot fi comercializate. Această clasificate se face în funcţie de modalitatea de creştere a păsărilor de la care provin ouăle, iar marcarea respectă standardele europene.



Astfel, prima cifră a codului precizează calitatea oului, iar următoarele cifre reprezintă codul de producător. Concret:
  • ouăle marcate cu cifra 3 provin de la găini crescute în baterii şi reprezintă, din păcate, peste 90% dintre ouăle comercializate în România.
  • ouăle de la păsările dezvoltate în aer liber cu cifra 2
  • ouăle care provin de la găini crescute pe sol sunt marcate cu cifra 1
  • ouăle ecologice sunt marcate cu cifra 0.
Acestea din urmă sunt cele mai sănătoase, subliniază profesorul Gheorghe Mencinicopschi. Dar şi preţul ouălor ecologice este mai mare. În supermarketurile din ţara noastră se găsesc de obicei doar ouă de baterie şi ecologice. În ţara noastră, producţia de ouă de la găini crescute pe sol este foarte scăzută.

Protectia animalelor

Mai multe lanţuri de supermarketuri din Eu­ro­pa au renunţat deja la ouăle provenite de la găini crescute în baterii în favoarea celor de la găini crescute pe sol. Această schimbare vine şi ca ur­mare a presiunilor exercitate de organi­zaţiile pentru protecţia animalelor, care mili­tează de mai mulţi ani pentru modificarea con­diţiilor de creştere a găinilor. Aceste organizaţii susţin că tratamentul la care sunt supuse găinile este de două ori condamnabil: agresează păsările şi re­prezintă un atentat la sănătatea consumatorilor.

huhu 29 iun 2009 15:29:45

Re: Ouale ieftine au hormoni nocivi pentru sanatate
 
chiar nu stiam care e explicatia pentru care unele oua sunt mai ieftine decat altele... de exemplu, aici in DE, pretul unui cofraj cu 12 oua este egal cu cel al unui cofraj cu 6 oua inscriptionat Bio.
multumim de info!

Slabuta 29 iun 2009 15:35:01

Re: Ouale ieftine au hormoni nocivi pentru sanatate
 
Citat:

Anterior postat de doru (Post 13811)
Ouăle ecologice, marcate cu 0, costă mai mult, dar sunt sănătoase. Peste 90% dintre ouăle comercializate în România conţin hormoni de stres şi alte substanţe nocive pentru sănătate. Înainte de a merge la cumpă­rături, învăţaţi să deosebiţi ouăle de slabă calitate de cele sănătoase.


În România, aproape toate ouăle comercia­lizate provin de la găini crescute în baterii, pe o suprafaţă mai mică decât o coală de hârtie şi hrănite cu furaje chimizate. Potrivit prof. doctor Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetări Alimentare, aceste ouă conţin hormoni de stres şi alte substanţe nocive pentru sănătate. Tocmai din acest motiv, Uniunea Europeană a propus ca din 2012 ele să fie retrase de pe piaţă.

Descifrati codul inscriptionat pe ouă

Avem şi opţiuni mai sănătoase, iar pentru a deosebi ouăle de slabă calitate de cele sănătoase nu trebuie decât să interpretaţi cifrele inscripţionate pe ele. Astfel, pe lângă termenul de garanţie, oul este inscripţionat şi cu un cod de cifre (uneori mai puţin lizibil), pe care nu ar trebui să îl trecem cu vederea, pentru că el oferă informaţii foarte importante cu privire la calitatea produsului.

Există patru categorii de ouă care, potrivit reglementărilor UE, pot fi comercializate. Această clasificate se face în funcţie de modalitatea de creştere a păsărilor de la care provin ouăle, iar marcarea respectă standardele europene.



Astfel, prima cifră a codului precizează calitatea oului, iar următoarele cifre reprezintă codul de producător. Concret:
  • ouăle marcate cu cifra 3 provin de la găini crescute în baterii şi reprezintă, din păcate, peste 90% dintre ouăle comercializate în România.
  • ouăle de la păsările dezvoltate în aer liber cu cifra 2
  • ouăle care provin de la găini crescute pe sol sunt marcate cu cifra 1
  • ouăle ecologice sunt marcate cu cifra 0.
Acestea din urmă sunt cele mai sănătoase, subliniază profesorul Gheorghe Mencinicopschi. Dar şi preţul ouălor ecologice este mai mare. În supermarketurile din ţara noastră se găsesc de obicei doar ouă de baterie şi ecologice. În ţara noastră, producţia de ouă de la găini crescute pe sol este foarte scăzută.

Protectia animalelor

Mai multe lanţuri de supermarketuri din Eu­ro­pa au renunţat deja la ouăle provenite de la găini crescute în baterii în favoarea celor de la găini crescute pe sol. Această schimbare vine şi ca ur­mare a presiunilor exercitate de organi­zaţiile pentru protecţia animalelor, care mili­tează de mai mulţi ani pentru modificarea con­diţiilor de creştere a găinilor. Aceste organizaţii susţin că tratamentul la care sunt supuse găinile este de două ori condamnabil: agresează păsările şi re­prezintă un atentat la sănătatea consumatorilor.

Multumesc pentru aceasta informatie Doru. Este foarte important de stiut. Am avzut pana acum aceste cifre dar nu stiam ce inseamna :(

Slabuta 06 sep 2009 12:33:32

Re: Ouale ieftine au hormoni nocivi pentru sanatate
 
am studiat si nu am gasit prin magazinele noastre decat oua cu inscriptia 3 :(

Creizilup 15 sep 2009 21:31:32

Re: Ouale ieftine au hormoni nocivi pentru sanatate
 
Stiam si eu de tipul acesta de marcaj...insa n-am vazut decat cu 2 si 3 ;;)

Slabuta 15 sep 2009 21:32:56

Re: Ouale ieftine au hormoni nocivi pentru sanatate
 
Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 32264)
Stiam si eu de tipul acesta de marcaj...insa n-am vazut decat cu 2 si 3 ;;)

eu nu am vazut decat cu 3 :( mereu studiez cofragele

Creizilup 16 sep 2009 12:52:01

Re: Ouale ieftine au hormoni nocivi pentru sanatate
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 32266)
eu nu am vazut decat cu 3 :( mereu studiez cofragele

Si eu fac la fel, insa ma feresc in general sa cumpar. Mananc mai mereu oua sanatoase pentru ca, din fericire, imi trimite viitoare mea mama-soacra mereu oua de tara ;;) :D

ianna 04 feb 2010 06:34:56

Re: Ouale ieftine au hormoni nocivi pentru sanatate
 
evident ca tre sa vina si Ianna cu intrebarile ei stupide:))

unde e cifra asta:))? ca, chiar mai devreme l-am pus pe al meu sa ia un cofraj de la 7-eleven ( un fel de magazin dotat cam cum sunt benzinariile in ro dar fara benzina:)))si nu vad nicaieri cifra...decat codul de bare si bla bla-ul de pe cofraj

alexa.stan 04 feb 2010 14:34:55

Re: Ouale ieftine au hormoni nocivi pentru sanatate
 
Eu am oua de la 365 marca MEga Image.

Pe coftag scrie Categoria A. Iar acum observ ca pe cofrag scrie oua de gaini crestute in bateri. Dar pe ou nu-mi dau seama este destul de ciudat scris codul. initial vazusem 1. Dar se pare ca nu este. Deci pe oua gasim informatia mai greu, o gasim pe ambalaj.

Multumim de informatia. ar fi bine sa fim putin mai atenti la detaliul asta.


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:01:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO