forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Strainatate (http://forum.slabute.ro/strainatate/)
-   -   BIO - produse bio, magazine cu produse bio in Anglia (http://forum.slabute.ro/strainatate/bio-produse-bio-magazine-produse-bio-anglia-698.html)

Slabuta 04 iun 2009 12:09:44

BIO - produse bio, magazine cu produse bio in Anglia
 
Vreau sa discutam despre magazinele cu produsele bio, care se pot gasi in Anglia.

Cine stie astfel de magazine, este invitat sa ne spuna si noua adresa, precum si ce produse putem gasi acolo. :)

dayanna 27 aug 2009 19:35:43

Re: BIO - produse bio, magazine cu produse bio in Anglia
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 9574)
Vreau sa discutam despre magazinele cu produsele bio, care se pot gasi in Anglia.

Cine stie astfel de magazine, este invitat sa ne spuna si noua adresa, precum si ce produse putem gasi acolo. :)


Slabuta aici fiecare magazin (gen Tesco) care se respeca are produse bio.Sunt intradevar putin mai scumpe dar nu in asa fel incat sa nu te poti apropia.Cand iti spun produse bio trebuie sa te gandesti la toata gama ....carne ,legume,fructe,oua ,lapte .
De fapt ei nu le spun bio si mancare organica.De exemplu au pui galbeni pentru supa care stii 100% ca au mancat doar boabe de porumb si intradevar se vede diferenta cand faci supa din el.

Slabuta 27 aug 2009 19:37:44

Re: BIO - produse bio, magazine cu produse bio in Anglia
 
Citat:

Anterior postat de dayanna (Post 22365)
Slabuta aici fiecare magazin (gen Tesco) care se respeca are produse bio.Sunt intradevar putin mai scumpe dar nu in asa fel incat sa nu te poti apropia.Cand iti spun produse bio trebuie sa te gandesti la toata gama ....carne ,legume,fructe,oua ,lapte .
De fapt ei nu le spun bio si mancare organica.De exemplu au pui galbeni pentru supa care stii 100% ca au mancat doar boabe de porumb si intradevar se vede diferenta cand faci supa din el.

Interesant :)

In Bucuresti, deocamdata este industria bio bazata pe cereale... nu am vazut si pui bio :D

dayanna 27 aug 2009 19:42:16

Re: BIO - produse bio, magazine cu produse bio in Anglia
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 22367)
Interesant :)

In Bucuresti, deocamdata este industria bio bazata pe cereale... nu am vazut si pui bio :D

Aici si lapte poti cumpara bio si oua si carne de toate tipurile inclusiv de peste. Ca sa poti vinde mancare organica ca producator esti atent supravegheat timp de 3 ani (inclusiv cu ce fel de iarba se hraneste vaca daca vrei sa vinzi lapte organic). Preturile sunt cam cu 10% mai mari decat la produsele obisnuite deci nu este chiar o mare diferenta.Diferenta se vede-n organismul tau in timp.

Slabuta 27 aug 2009 21:02:35

Re: BIO - produse bio, magazine cu produse bio in Anglia
 
Citat:

Anterior postat de dayanna (Post 22370)
Aici si lapte poti cumpara bio si oua si carne de toate tipurile inclusiv de peste. Ca sa poti vinde mancare organica ca producator esti atent supravegheat timp de 3 ani (inclusiv cu ce fel de iarba se hraneste vaca daca vrei sa vinzi lapte organic). Preturile sunt cam cu 10% mai mari decat la produsele obisnuite deci nu este chiar o mare diferenta.Diferenta se vede-n organismul tau in timp.

10% nu este deloc mult, in Bucuresti sunt cam duble, ba chiar si triple la cele bio :( deci, practic nu ti le permiti... dar, daca sa fiu sincera, nu sunt sigura ca sunt bio 100%, da, mai bune ca restul, dar nu stiu daca 100% naturale, nu se verifica pe aici 3 ani , nu am auzit cel putin eu :(

dayanna 28 aug 2009 10:17:31

Re: BIO - produse bio, magazine cu produse bio in Anglia
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 22394)
10% nu este deloc mult, in Bucuresti sunt cam duble, ba chiar si triple la cele bio :( deci, practic nu ti le permiti... dar, daca sa fiu sincera, nu sunt sigura ca sunt bio 100%, da, mai bune ca restul, dar nu stiu daca 100% naturale, nu se verifica pe aici 3 ani , nu am auzit cel putin eu :(

Vezi tu Slabuta din pacate cand ajungi intr-o tara ca asta iti dai seama cate anomalii sunt in sistemul din tara noastra.Romania e o tara frumoassssssa si nu are asemanare.Ar putea fi o bucatica de rai dar din pacate cei de la putere nu au acest interes.Si aici cred ca mai fac bani si pentru ei personal cei de sus dar daca au fost pusi sa conduca destinele poporului chiar o fac pentru popor in proportie de 90%.Regulatiile in orice sunt foarte severe si se respecta indiferent despre ce mediu de afaceri sau productie vorbim. Asa si cu mancarea organica stii 100% ca aia e ce scrie pe eticheta.De exemplu unde locuim noi exista o ferma bio care produce de toate si te poti duce sa cumperi direct pentru ca au magazin propiu de desfacere si paradoxal le cumperi mai ieftin decat din supermarket.In acelasi timp daca vrei sa faci catering poti linistit sa-l faci de acasa .Trebuie doar sa anunti ca faci asta si normal e treaba ta sa-ti gasesti clienti.Ar fi multe de povestit.Oricum diferentele de atitudine fata de om sunt enorme intre cele doua tari..

eMihaela 07 mar 2010 23:16:36

Re: BIO - produse bio, magazine cu produse bio in Anglia
 
Total de acord dayanna, unde in uk esti?

dayanna 11 mar 2010 02:07:22

Re: BIO - produse bio, magazine cu produse bio in Anglia
 
Citat:

Anterior postat de eMihaela (Post 110436)
Total de acord dayanna, unde in uk esti?

Sunt in apropiere de Leeds.In partea de nord a Angliei.>:D<
Te pup si poate vorbim mai multe intr-o zi.


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:57:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO