forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Strainatate (http://forum.slabute.ro/strainatate/)
-   -   Slabute din Anglia (http://forum.slabute.ro/strainatate/slabute-anglia-2983.html)

joahanna 05 feb 2011 14:25:41

Re: Slabute din Anglia
 
De la 1 ianuarie am inceput un fel de dieta ...personala, din care am exclus pe cat posibil mancarea procesata, am citit bine etichetele pana sa pun un produs in cos si am evitat cobinatiile periculoase gen cartofi prajici cu carnati sau mai stiu eu ce. Cartofi prajiti am mancat, dar cu salata. Carne la cuptor facuta de toate felurile cu mazare, sau fasole verde, chiar am icercat si un fel de piure de morcovi cu postarnac.:D Am redus din alimentatie cartofii, dulciurile si sucurile. Dar am mancat bine....si am slabit 5 kg in 5 saptamani.
Daca mananci o pizza bagi 1000 de calorii din start, daca mananci o bucata de carne cu legume la cuptor bagi maxim 600 si esti satula.:P
Deci dieta e lejera, dar am inceput sa ma misc. Mi-am luat un terminat de stepper de pe e-bay la vreo 20 lire, cam scartaie, dara asta e, imi bag castile in urechi si gata. Nu fac prea mult la el si mai nou fac cam odata pe saptamana jumatate de ora ca ma duc la X-biking, fac lectii de inot, am trecut si pe la zumba. Nu ma duc prea des, in medie de 2 ori pe saptamana. Nu ma omor cu aerobicul sau alergatul prin parc, am incercat si d-astea dar sunt cam plictisitoare.
Inotul imi place si vreau sa fiu o super inotatoare, plus ca modeleaza frumos corpul, nu slabesti foarte mult de la el, dar e bun.
De ex. odata pe saptamana la inot, odata la zumba sau ceva de gen.

PS. inainte mancam extrem de multe mancaruri congelate, semipreparate si beam bere sau suc zilnic.

Nu fac eforturi mari si crede-ma zilnic mananc carne, branza si chiar unt pe o felie de toast. Plus ca un alt mic secret e ca nu mai infulec ca zmeul, si mananc incet...rontai bine fiecare gura de mancare, calm....si ma simt satula foarte rapid.
Mananc cateva fructe pe zi. Beau cate un ceai....de care prind, nu conteaza, ma chinui sa beau mai multa apa....si cum nu sunt mare bautoare de apa.... vad ca imi cam place apa cu lamaie (storc o lamaie intr-o sticla de 1.5l de apa).
Nu cred in diete miraculoase, infometare, ca le-am incercat si starea psihica era la pamant dupa cateva zile.
Am incercat la viata mea si miraculoasele Super Slim....am slabit super bine, dar stilul de viata si-a spus cuvantul asa ca in timp am pus la loc ...si chiar am mai adaugat cateva kg.

Cauta un centru sportiv prin zona ta, trebuie sa fie ceva si nu sunt foarte scumpe, plus ca mie imi place ca mai interactionez cu lumea, pentru ca nu prea am cunostinte pe aici.:(

Bafta la slabit.

andral 12 feb 2011 00:02:57

Re: Slabute din Anglia
 
cam acelasi lucru incerc sa fac si eu acum..sa evit combinatii periculoase,sa consum legume cu carne chestii cat mai proaspat preparate si citesc atent etichetele ca pe multe scrie mare low fat sau light si citind atent descoperi ori ca sunt ele cu putine grasimi dar cu mai multe calorii decat un iaurt integral de exemplu ori altceva care nu e chiar sanatos..slabisem asta vara dar am schimbat anturajul,tentatii(bere,sucuri,dulciuri,mancaruri aiurea nesanatoase)..incerc sa schimb multe si nu doar pentru mine ci si pentru membrii familiei sa ne fie bine la toti...un centru sportiv ar fi aproape dar nu are cine sta cu copilul meu cand sunt libera asa ca incerc acasa (am achizionat si eu un stepper uzat care scartaie si nu.l pot folosi la orice ora cand sunt libera dar incerc)..si mie imi place sa interactionez sa cunosc lume

joahanna 12 feb 2011 20:03:16

Re: Slabute din Anglia
 
Citat:

Anterior postat de andral (Post 521700)
cam acelasi lucru incerc sa fac si eu acum..sa evit combinatii periculoase,sa consum legume cu carne chestii cat mai proaspat preparate si citesc atent etichetele ca pe multe scrie mare low fat sau light si citind atent descoperi ori ca sunt ele cu putine grasimi dar cu mai multe calorii decat un iaurt integral de exemplu ori altceva care nu e chiar sanatos..slabisem asta vara dar am schimbat anturajul,tentatii(bere,sucuri,dulciuri,mancaruri aiurea nesanatoase)..incerc sa schimb multe si nu doar pentru mine ci si pentru membrii familiei sa ne fie bine la toti...un centru sportiv ar fi aproape dar nu are cine sta cu copilul meu cand sunt libera asa ca incerc acasa (am achizionat si eu un stepper uzat care scartaie si nu.l pot folosi la orice ora cand sunt libera dar incerc)..si mie imi place sa interactionez sa cunosc lume

Cu ocazia asta trebuie sa ne anuntam vecinii ca atunci cand aud scartaituri jumatate de ora sa nu devina invidiosi, ci sa inteleaga ca cineva face sport la domiciliu.:)) Si panarama mea de stepper scartaie, dar n-am ce sa-i fac. Am pus sub el si o placa dintr-un material ca pluta, sa mai atenueze poate din zgomot. Dar eu nu il folosesc prea des, sotul e mai activ.:))
Stii la ce ma gandeam, poate iti duci "mogaldeata" la inot daca ai ceva prin zona. De multe ori cand ma duc la inot jumatate de piscina este pentru pusti sa invete sa inoate sau sa se balaceasca, iar jumatate pt cei care vor sa inoate si sa se delecteze cu urletele pustilor.:D Sau il iei cu tine, il echipezi cu colac si-i dai drumu in apa. Sa se tina dupa mami. :P
Spor la slabit si mancat sanatos.

andral 13 feb 2011 14:24:15

Re: Slabute din Anglia
 
Citat:

Anterior postat de joahanna (Post 522813)
Cu ocazia asta trebuie sa ne anuntam vecinii ca atunci cand aud scartaituri jumatate de ora sa nu devina invidiosi, ci sa inteleaga ca cineva face sport la domiciliu.:)) Si panarama mea de stepper scartaie, dar n-am ce sa-i fac. Am pus sub el si o placa dintr-un material ca pluta, sa mai atenueze poate din zgomot. Dar eu nu il folosesc prea des, sotul e mai activ.:))
Stii la ce ma gandeam, poate iti duci "mogaldeata" la inot daca ai ceva prin zona. De multe ori cand ma duc la inot jumatate de piscina este pentru pusti sa invete sa inoate sau sa se balaceasca, iar jumatate pt cei care vor sa inoate si sa se delecteze cu urletele pustilor.:D Sau il iei cu tine, il echipezi cu colac si-i dai drumu in apa. Sa se tina dupa mami. :P
Spor la slabit si mancat sanatos.

:):):)
chiar mi.ai dat o idee buna cu inotul..am sa ma interesez prin zona
spor si tie in toate!

fluturas438 12 mar 2011 18:40:55

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Buna ma numesc Gabriela sunt o "slabuta"noua pe site si asd dori sa te intreb si eu ceva:inntrun an ma-am ingrasat foarte mult si mi-a aparut niste vene rosii multe pe pile tin con ca acum 2 ani am avut greutatea de 70 kg la un 1,55 inaltime si dintr-o data ma-am ingrasat foarte mult am ajun la 95 de kg si n u stiu ce sa mai fac n, cred ca nu am si ambitie de loc si tin sa ma mentionez ca prima data cand ma-m intalnit cu actualu meu prieten ma ducea foarte mul;t la fast food mananc doar la ora 12, 1 p.m si mai manac cand =vine el pe la 8 seara nui stiu ce sa fac ce ma simt foarte rau in corpul meu la 24 de ani

Rocsanna25 29 mar 2011 15:39:03

Re: Slabute din Anglia
 
Buna! Imi doresc sa ma primiti si pe mine in "cercul" vostru. Locuiesc in Londra de aproape 2 ani. Am scapat controlul kg lor dar m'am hotarat sa renunt la majoritatea celor in plus (vreo 20 si ceva).

fluturas438 07 iun 2011 01:56:25

Re: Slabute din Anglia
 
buna sunt gabriela si actualmente locuiesc in anglia in guildford ,mi-as dori foarte mult sa ma primiti in gasca vostra sa imi dati sfaturi sa ma ajutati in lupta cu kilogramele.De curand mai precis de doua luni am inceput sa ma duc la sala dar nu am slabit decat 7 kg si nu prea am ambitie mi-as dori sa ma sutineti sa imi spuneti ce dieta ar fii recomadat sa tin ma refer care este mai eficienta va rog mult de tot,multumesc anticipat

hazegrl 07 iun 2011 05:52:23

Re: Slabute din Anglia
 
Buna Gabriela,

7 kg in 2 luni e mai mult decat bine. Nu e sanatos sa dai jos mai mult de 1kg / saptamana iar in medie e ok in jur 0.5 kg/ saptamana.
Legat de ce dieta sa tii.. recomand sa intru pe portal si sa citesti despre mai multe diete, apoi sa o adopti pe cea care ti se pare ca ti se potriveste cel mai bine. Eu am tinut weight watchers si a mers, insa acum nu mi se mai potriveste si tin hipocalorica personalizata, incercand sa ma incadrez in valorile recomandate de proteine, carbohidrati si grasime. Totusi, ai in vedere ca fiecare reactioneaza diferit la o dieta. In plus poate ti-e mai usor cu o dieta care elimina carbohidratii decat cu una care elimina grasimile; trebuie sa se potriveasca stilului tau de viata si sa nu-ti fie imposibil sa o tii.

;) Sper ca te-am ajutat un pic. Anunta-ne la ce dieta te-ai oprit.

fluturas438 09 iun 2011 14:14:15

Re: Slabute din Anglia
 
mutumesc mult de tot de raspunsuri am sa tin cont de ceea ce mi-ai spus si am sa incerc sa caut o dieta care mi se potriveste pentru ca in general nu am tinut o dieta anume cand am slabit doar ca mananc multe salate cu rosii si castraveti si cu branzica si din cand in cand mai manac si ce gatesc eu ma refer la un pilaf si supa de pui in general nu prea stiu sa tin o dieta pentru ca iti trebuie si bani sa invetesti in alimente dar sper sa reusesc.

fluturas438 15 iun 2011 12:11:07

Re: Slabute din Anglia
 
buna fetelor mi-as dori mult sa imi dati un sfat sa imi spuneti va rog cand se poate manca ultima masa din zi la ce ora ma refer ca eu de curan am cel putin 3 saptamani si nu mai am dat nici un kg dar mentionez ca mananc cam in fiecare zi carne de pui ma refer in supica sau in pilaf sau mai manac cateodata gratar cunva trebuie sa elimin carnea de pui sau sa mananc mai rar,multumesc si va pup


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:26:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO