forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   9 months to go! (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/9-months-go-10093.html)

StefaniaXtr 04 oct 2011 21:16:59

Re: 9 months to go!
 
Salut fetele!

Ma simt mai bine, ceaiul a facut diferenta. Maine dimineata o sa ma imbrac mai gros, si ma schimb la birou pentru pranz, cand va fi cald.

Sper ca sunteti bine.
Va pup!

nicoleta30 05 oct 2011 08:56:43

Re: 9 months to go!
 
Salut ma bucur ca esti bine sa te feresti de raceala pt ca eu am pierdut un copil din cauza unei gripe! maaare atentie sa nu te lasi cu temperatura sa suni doctorul sau te duci la urgente...asta daca se inrautateste
Oricum e bine ca te simti mai bine ai grija de tine tu esti ce mai importanta sa-ti iei toate masurile, eu la urmatoarea sarcina adica la baietelul meu care are acum trei ani nu lasam pe nimeni sa intre la mine in casa daca erau bolnavi mai ziceau unii ca sunt dilie dar eu am vrut un copil sanatos si nu mi-a pasat ce crede lumea...nici acum nu-s mai breaza dar inca 4 luni nu se intampla nimic daca stau mai izolata....

skinny86 05 oct 2011 10:18:23

Re: 9 months to go!
 
salut! :)
fetelor, nu va mai stresati cu kilogramele...eu ar trebui...ca am o gramada...am pus 5 de cand am ramas insarcinata, dar nu m-a certat deloc nici medicul de familie, nici ginecologul...ci dimpotriva m-au incurajat si m-au facut sa ma simt bine chiar daca sunt cat un hippo :)))...o sa vedeti ca le dam jos dupa nastere...
mi-au iesit bine analizele anti rh...adica nu mi-au aparut anticorpii deloc...e bine pana acum :)
mi-a crescut burtica, se face tot mai mare ca nu mai incap in hainele obisnuite, dar nici nu ma tenteaza sa imi iau haine de gravida, inca...mai astept...

skinny86 05 oct 2011 10:24:02

Re: 9 months to go!
 
am fost si eu un pic racita, dar nu m-am lasat...am bagat ceai cu miere si propolis...si am scapat...la serviciu nu prea am cum sa ma protejez de microbii altora...asta e...cat tine de mine fac tot posibilul...:)

iki 05 oct 2011 13:42:44

Re: 9 months to go!
 
Hello burtici !
Ce mai faceti?
Stefania ai grija de tine, da-i cu ceai si cu haine groase :P. Si eu tot ceai imi fac daca simt ca racesc. Il fac cu o lamaie intreaga si 2-3 lingurite de miere si e tare bun.
Eu is cam suparata in sensul asta... am fost plecata de la birou o saptamana si cand m-am intors am descoperit ca m-au mutat in cel mai nashpa birou din firma. Iarna e un frig de nu se poate, ca aeroterma nu face fata in schimb pute ca e stricata :((. Va trebui sa imi iau un calorifer sau o aeroterma portabila ceva, ca sa imi fac caldurica.

iki 05 oct 2011 14:10:57

Re: 9 months to go!
 
Pe mine nu m-a cantarit doctora cand m-am dus la control si nici nu m-a intrebat ceva legat de aspectul acesta.:-s. eu deja am luat cam 3 kg in 9 saptamani, dar am si exagerat cu multe...si fiindca nu am mai facut sport s-au pus toate. Eu m-am pregatit de acum cu burta de 4 luni :(. Dar dupa ce trec de saptamana a 12 incep sa fac si eu ceva gimnastica, macar acasa, ca sa ma mentin macar in forma :>
Inainte sa raman, eu am slabit vreo 10 kg. Speram sa slabesc mai mult, ca sa am si eu o burtica sexy, cum e a Sophiei :">
Nu prea vad rostul regimului in sarcina... atata timp cat nu suntem obeze...
Eu cea mai mare grija o am ca mancarea sa nu contina conservanti, nitriti si sa nu mananc numai ciocolata toata ziua :D
Deci nu va mai stresati inutil, ca stresati si bebele :P

StefaniaXtr 06 oct 2011 20:39:53

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta30 (Post 810001)
Salut ma bucur ca esti bine sa te feresti de raceala pt ca eu am pierdut un copil din cauza unei gripe! maaare atentie sa nu te lasi cu temperatura sa suni doctorul sau te duci la urgente...asta daca se inrautateste
Oricum e bine ca te simti mai bine ai grija de tine tu esti ce mai importanta sa-ti iei toate masurile, eu la urmatoarea sarcina adica la baietelul meu care are acum trei ani nu lasam pe nimeni sa intre la mine in casa daca erau bolnavi mai ziceau unii ca sunt dilie dar eu am vrut un copil sanatos si nu mi-a pasat ce crede lumea...nici acum nu-s mai breaza dar inca 4 luni nu se intampla nimic daca stau mai izolata....

Imi pare rau sa aud ca ai pierdut un copil.
Eu am mare grija de mine, cum simt ca ar fi vre-o amenintare de raceala bag ceai de tei, lamaie si miere la greu.
La birou sunt singurul angajat si pot sa stau unde vreau si cum vreau.
Noi avem o alta problema. Birourile sunt orinetate spre Nord (vara e bine ca e racoare, dar iarna e nasol), iar pe jos, este pusa gresie. Eu am gasit solutia de a pune un mic covoras sub birou (pupitru), iar sotul mi-a facut un fel de cutie, care se pune in fata picioarelor ca sa nu mai vina curentul. Tot el are grija sa imi faca ceaiul, daca ma aude ca stranut (nu lasa nimic sa ma afecteze).
Ca sa imi fie bine si sa nu fie afectat bebe ma fereste si de cei care fumeaza (avem multi prieteni care practica acest "sport" pe la care n-am mai trecut de cand am ramas insarcinata).
Daca e sa ma simt mai rau merg imediat la medic.

StefaniaXtr 06 oct 2011 20:41:41

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de skinny86 (Post 810073)
am fost si eu un pic racita, dar nu m-am lasat...am bagat ceai cu miere si propolis...si am scapat...la serviciu nu prea am cum sa ma protejez de microbii altora...asta e...cat tine de mine fac tot posibilul...:)

la bioru ai putea sa iti iei ceai cu tine, sa bei, e bun si protejeaza (asa am auzit eu).
bafta si sa trecem cu bine peste sezonul asta ciudat si rece :P.

StefaniaXtr 06 oct 2011 20:49:31

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de iki (Post 810208)
Hello burtici !
Ce mai faceti?
Stefania ai grija de tine, da-i cu ceai si cu haine groase :P. Si eu tot ceai imi fac daca simt ca racesc. Il fac cu o lamaie intreaga si 2-3 lingurite de miere si e tare bun.
Eu is cam suparata in sensul asta... am fost plecata de la birou o saptamana si cand m-am intors am descoperit ca m-au mutat in cel mai nashpa birou din firma. Iarna e un frig de nu se poate, ca aeroterma nu face fata in schimb pute ca e stricata :((. Va trebui sa imi iau un calorifer sau o aeroterma portabila ceva, ca sa imi fac caldurica.

Salutare!
Eu sunt bine, bebe e cumintel, greturile incep sa isi piarda din intensitate.
Mie imi place lamaia asa (o mancam si inainte de a ramane insarcinata).
Eu ceaiu il fac la fel (tei, lamaie si miere). E bun si face bine, mai ales dimineata, cand e mai rece afara.
Imi pare rau ca te-au mutat. Poate reusesti sa imbunatatesti conditiile de "trai" la birou. E bine ca seful meu imi face cam toate "mofturile" si are grija sa imi fie bine.
Eu deja am inceput sa ma uit de haine de gravida, dar parca nu ma atrag atat de tare, mai ales ca par a fi facute doar pentru cele care au sarcina foarte inaintata, pentru saptamani mia mici e tare problematic.
E bine ca vine firgul si printre hanele de sezona mai am cate ceva in care sa mai incap. In plus am descoperit langa birou o croitoreasa care lucreaza foarte bine si unde o sa merg cu cateva metraje, pe care le-am primit cadou, sa imi fac 1 - 2 haintue speciale. Sper sa nu ma coste cat nu face.
Va urez o seara placuta!
Pupici!

nicoleta30 07 oct 2011 07:21:35

Re: 9 months to go!
 
Salutare mamicute,
mi-a venit rezultatul de la anticorpi anti rh si este negativ. Sunt super fericita.


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:15:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO