forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   Jurnal de sarcina mica minune (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/jurnal-sarcina-mica-minune-11416.html)

Ankutzelu 01 mai 2012 08:38:24

Jurnal de sarcina mica minune
 
Buna fetelor. asta e un subiect total aparte de slabit, dar vreau sa vb cu cineva si deocamdata nu pot sa o fac cu cineva cunoscut. deci problema mea (de fapt nu o problema ci o speranta) este urmatoarea: ciclul meu menstrual tinea pana acum 24 de zile fix (asa e de cateva luni). nu iau anticonceptionale, nu ma protejez, vreau bebe. asta e a 29-a zi si nu mi-a venit inca. sper din tot sufletul sa fie adevarat, dar mi-e frica sa fac inca un test ca sa nu fiu dezamagita. vreau doar sa vb cu cineva, sa imi dea o parere sau daca a trecut prin asta. am momente de fericire sublima cand ma gandesc ca ar putea fi si de deznadejde cand simt cea mai mica durere de burta.

Michelina 01 mai 2012 10:22:58

Re: Sunt? Sau nu sunt?
 
Incerci de multa vreme sa ramai insarcinata? De cata vreme nu te protejezi si nu ai ramas insarcinata ( asta daca ai o viata sexuala reugulata). Nu trebuie neaparat sa lasi totul la voia intamplarii. In cazul in care doresti un copil si ai un an de cand nu te protejezi si ai o viata sexuala activa - e mai intelept sa mergi sa faci un control si sa nu astepti in tensiune fiecare ciclu menstrual. Starea de stres nu te va ajuta.

jessik 01 mai 2012 20:15:58

Re: Sunt sau nu sunt insarcinata?
 
este topic.. pt slabute care se pregatesc pt sarcina..
si eu ma preg,, si am emotii de ficare data cand imi intarzie..
eu zic ca 5 zile e prea devreme.. iar simptomele.. seamana ca la ciclul..
nici teste nu is 100% sigure.. eu zic sa astepti.. si sa faci mai incolo un teste daca simti ceva aparte:D

simonet 02 mai 2012 08:14:22

Re: Sunt sau nu sunt insarcinata?
 
Citat:

Anterior postat de Ankutzelu (Post 1027455)
Buna fetelor. asta e un subiect total aparte de slabit, dar vreau sa vb cu cineva si deocamdata nu pot sa o fac cu cineva cunoscut. deci problema mea (de fapt nu o problema ci o speranta) este urmatoarea: ciclul meu menstrual tinea pana acum 24 de zile fix (asa e de cateva luni). nu iau anticonceptionale, nu ma protejez, vreau bebe. asta e a 29-a zi si nu mi-a venit inca. sper din tot sufletul sa fie adevarat, dar mi-e frica sa fac inca un test ca sa nu fiu dezamagita. vreau doar sa vb cu cineva, sa imi dea o parere sau daca a trecut prin asta. am momente de fericire sublima cand ma gandesc ca ar putea fi si de deznadejde cand simt cea mai mica durere de burta.


buna!!
sper sa reusesti sa ai bebe cat mai repede!!
eu pot sa te sfatuiesc sa iti calcuulezi perioada fertila si atunci sa incercati mai des. exista pe internet un calculator de ovulatie si poti calcula acolo in functie de ciclu.

eu cand am ramas insarcinata primele simptome au fost dureri ale sanilor si ale burtii si eram sigura ca urmeaza sa imi vina ciclu.
Bafta multa si sa ne tii la curent:)

Ankutzelu 02 mai 2012 15:51:08

Re: Sunt sau nu sunt insarcinata?
 
Buna fetelor. am facut aseara un test si mi-a iesit pozitiv :D si am mai facut unul azi dim si la fel. Aseara a doua liniuta deabia se vedea, dar azi dim cu alt test era mai pronuntata. Deci cred ca sunt insarcinata si sunt asa fericita cand ma gandesc.. si speriata in acelasi timp.
ca sa raspund la intrebarile voastre, de 2 ani nu m-am mai protejat, dar iubitul meu locuieste acum in alt oras si ne vedem o data la 2 saptamani, din cauza serviciului sau. mai dureaza o luna doua pana cand se muta definitiv aici. el isi doreste foarte mult un bebe si vrem sa ne casatorim (la anul vroiam sa facem nunta). de asta am zis ca daca e sa fie o sa fie, daca nu, nu, si nu ne-am mai protejat si am sperat. mai ales ca eu am si unele prob de sanatate cu coloana (am lordoza) dar nu mi-a zis nici un doctor ca nu as putea sa fac bebe si imi doresc foarte mult. acum o sa ma duc sa fac toate analize si sa merg si la un ortoped, care sa analizeze bine situatia si sa vada daca totul e ok. vreau sa fac totul ca bebele sa fie sanatos si eu la fel. poop si va mai tin la curent

GCM 02 mai 2012 15:53:38

Re: Sunt sau nu sunt insarcinata?
 
Felicitari!!!nu ne cunoastem, dar dorinta unei femei de a deveni mama induioseaza pe oricine. Bafta si la analizele medicale!!!

Ankutzelu 02 mai 2012 15:55:14

Re: Sunt sau nu sunt insarcinata?
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 1027803)
este topic.. Pt slabute care se pregatesc pt sarcina..
Si eu ma preg,, si am emotii de ficare data cand imi intarzie..
Eu zic ca 5 zile e prea devreme.. Iar simptomele.. Seamana ca la ciclul..
Nici teste nu is 100% sigure.. Eu zic sa astepti.. Si sa faci mai incolo un teste daca simti ceva aparte:d

unde este topicul asta? As vrea si eu sa vad ce trebuie sa fac. Ms

Michelina 02 mai 2012 15:58:28

Re: Sunt sau nu sunt insarcinata?
 
Felicitari si iti doresc ca totul sa ti se implineasca dupa voie!!

Slabuta 02 mai 2012 16:08:51

Re: Sunt sau nu sunt insarcinata?
 
Felicitari :)
Sarcina usoara si un bebe sanatos>:D<

Aceasta categorie este dedicata tuturor mamicilor insarcinate Sunt insarcinata

Ankutzelu 03 mai 2012 06:16:03

Re: Sunt sau nu sunt insarcinata?
 
Multumesc mult Slabuta. Asta sper si eu. Sunt asa de fericita


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:58:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO