Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Ce mancam pe perioada sarcinii?

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 30 iun 2010, 12:34:42
deliabangau's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: dej, Romania
Vârsta: 45
Dieta: rina 90
Date: 164cm, 74kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Ce mancam pe perioada sarcinii?

buna fetelor,
ma gandeam ca poate mai sunt printre noi fete care sunt insarcinate si as dori sa ne impartasim din experinta in privinta meniurilor pe perioada sarcinii. eu la prima sarcina m-am ingrasat 25 de kg si acuma nu vreau sa depasesc 13-14 kg.
am sa incep cu meniul meu de astazi - ciuperci la gratar cu branza de burduf
- cuirba de fasole verde
- seara un iaurt cu cereale
astept si sugestiile voastre.

Ultima dată editat de Slabuta; 30 iun 2010 at 13:24:37.
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 30 iun 2010, 16:11:06
odeta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 iun 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 38
Dieta: South Beach faza I
Date: 175cm, 87kg
Mesaje: 567
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Ce mancam pe perioada sarcinii?

Citat:
Anterior postat de deliabangau Vezi mesajul
buna fetelor,
ma gandeam ca poate mai sunt printre noi fete care sunt insarcinate si as dori sa ne impartasim din experinta in privinta meniurilor pe perioada sarcinii. eu la prima sarcina m-am ingrasat 25 de kg si acuma nu vreau sa depasesc 13-14 kg.
am sa incep cu meniul meu de astazi - ciuperci la gratar cu branza de burduf
- cuirba de fasole verde
- seara un iaurt cu cereale
astept si sugestiile voastre.
Salut
Eu nu sunt insarcinata dar am fost , asa ca am luat la kilogrameeee...... asta e . asa ca acum ma lupt s-a scap de cele 20 kile luate la bord . ideea e ca eu stiu ce trebuie mancat doar ca pe perioada sarcini , efectiv nu am putut ( miera greata de tot ce era sanatos)


Multe legume si fructe , sunt pline de vitamine si ajuta bebelul s-a se dezvolte sanatos
__________________
Jurnal Odeta http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...tml#post224387

O FEMEIE FRUMOASA PLACE OCHILOR, O FEMEIE BUNA PLACE INIMII: UNA ESTE O BIJUTERIE, CEALALTA ESTE O COMOARA."
odeta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2221 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1704 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1447 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 01 iul 2010, 09:35:37
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Ce mancam pe perioada sarcinii?

Citat:
Anterior postat de deliabangau Vezi mesajul
buna fetelor,
ma gandeam ca poate mai sunt printre noi fete care sunt insarcinate si as dori sa ne impartasim din experinta in privinta meniurilor pe perioada sarcinii. eu la prima sarcina m-am ingrasat 25 de kg si acuma nu vreau sa depasesc 13-14 kg.
am sa incep cu meniul meu de astazi - ciuperci la gratar cu branza de burduf
- cuirba de fasole verde
- seara un iaurt cu cereale
astept si sugestiile voastre.
Eu mi-am format cat de cat corpul la o alimentatie sanatoasa. inainte de a ramane insarcinata am tinut dieta alimentara si sport si am slabit 9 kg. Asta se intampla acum 2 luni. Acum, insarcnata fiind, incerc sa respect alimentatia sanatoasa din timpul dietei, dar recunosc, mai am scapari.

Mananc foarte multe fructe si legume proaspete si fierte. Supe de legume sau cu carne de pui. Mananc si paine pentru ca altfel ori fac acid ori nu imi pica bine mancarea. Sunt in 3 luni si am pus 2.5kg in aceasta perioada. Si eu mi-am propus sa nu ma ingras mai mult de 14-15 kg in timpul sarcinii, dar fiind prima, nu vreau sa ma joc cu diete si sa privesc puiul nostru de ce ii trebuie.

Ca si scapari, recunosc, am mai mancat putina ciocolata, o prajitura doua in week-end, biscuiti si saratele, cartofi prajiti, gogosi si cateva produse de patiserie.

Beau foarte multa apa in timpul zilei, si ma satur foarte repede de orice as manca, deoarece am mereu stomacul plin de apa sau fructe. Ca si fructe, mananc multe de sezon: cirese, visine, caise, piersici, pepene, struguri, dar si banane si portocale.
Legume am mereu in camara, rosii, ardei, castraveti, ceapa verde si verdeturi pentru salate si mancaruri.

Voi incerca sa postez zilnic ce pap pentru o urmarire clara a regimului alimentar, insa fara cantitati si calorii, pentru ca nu vreau sa am grij lor pe timpul sarcinii. Oricum corpul s-a obisnuit in cele 4 luni de dieta cu cantitatile oferite atunci, si cam tot atat accepta si acum.

Multa bafta si sa ne auzim doar de bine, zilnic
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 05 iul 2010, 09:25:11
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Ce mancam pe perioada sarcinii?

Citat:
Anterior postat de Gea Vezi mesajul
Eu mi-am format cat de cat corpul la o alimentatie sanatoasa. inainte de a ramane insarcinata am tinut dieta alimentara si sport si am slabit 9 kg. Asta se intampla acum 2 luni. Acum, insarcnata fiind, incerc sa respect alimentatia sanatoasa din timpul dietei, dar recunosc, mai am scapari.

Mananc foarte multe fructe si legume proaspete si fierte. Supe de legume sau cu carne de pui. Mananc si paine pentru ca altfel ori fac acid ori nu imi pica bine mancarea. Sunt in 3 luni si am pus 2.5kg in aceasta perioada. Si eu mi-am propus sa nu ma ingras mai mult de 14-15 kg in timpul sarcinii, dar fiind prima, nu vreau sa ma joc cu diete si sa privesc puiul nostru de ce ii trebuie.

Ca si scapari, recunosc, am mai mancat putina ciocolata, o prajitura doua in week-end, biscuiti si saratele, cartofi prajiti, gogosi si cateva produse de patiserie.

Beau foarte multa apa in timpul zilei, si ma satur foarte repede de orice as manca, deoarece am mereu stomacul plin de apa sau fructe. Ca si fructe, mananc multe de sezon: cirese, visine, caise, piersici, pepene, struguri, dar si banane si portocale.
Legume am mereu in camara, rosii, ardei, castraveti, ceapa verde si verdeturi pentru salate si mancaruri.

Voi incerca sa postez zilnic ce pap pentru o urmarire clara a regimului alimentar, insa fara cantitati si calorii, pentru ca nu vreau sa am grij lor pe timpul sarcinii. Oricum corpul s-a obisnuit in cele 4 luni de dieta cu cantitatile oferite atunci, si cam tot atat accepta si acum.

Multa bafta si sa ne auzim doar de bine, zilnic
Voi pune si eu meniul din week-endul acesta:

vineri:
- lapte cu cereale
- ardei umpluti
- 3 felii pizza cu sunca, ciuperci si porumb
- ardei umpluti cu smantana si paine
- pepene galben, putina ciocolata (o bila de ferrero rocher )
Sambata:
- omleta cu de toate (a la Gea):ceapa verde, sunca, rosii, telemea, cascaval, oua; cu castraveti in otet
- hamburger si cheesburger de la McDonalds
- ciorba de pui cu legume
- pepene, mere, portocale
Duminica:
- paine cu almette si salam, caastraveti si rosii, branza telemea
- ciorba de burta
- cartofi natur cu pulpa de pui la cuptor si ardei cu varza acra
- o felie de tort (a fost ziua de nastere a socrului )
- paine cu almette
- mere, mirinda de portocale
- o inghetata big milk
- 3 biscuiti Biskrem
- seminte Nutline sarate
- un dots natur urias
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 07 iul 2010, 17:56:08
deliabangau's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: dej, Romania
Vârsta: 45
Dieta: rina 90
Date: 164cm, 74kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Ce mancam pe perioada sarcinii?

Felicitari Gea pentru sarcina.
Si eu sunt in saptamana a 14 si pana acuma am slabit 3 kg . Nu pot manca aproape nimic. Orice mananc ma balonez si ma doare stomacul. Am incercat si eu cu fructe dar nu prea merge. Si eu incerc sa mananc cat mai sanatos si sa conbin dieta monti cu sarcina. Dar nu prea merge ca mi-e rau de la orice aproape. Pana sa raman insarcinata mancam si 1 kg de rosii pe zi acuma nu mai pot manca nici macar una. Sper sa treaca cat mai repede starea asta si sa nu dureze pana in luna a 9-a.
Meniul meu de azi: dimineata - branza de burduf cu castravete
pranz - dovlecel scazut cu macaroane
seara - ma gandesc sa mananc niste morcovi cruzi ca deja nu mai stiu ce sa mananc.
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 08 iul 2010, 08:53:15
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Ce mancam pe perioada sarcinii?

Citat:
Anterior postat de deliabangau Vezi mesajul
Felicitari Gea pentru sarcina.
Si eu sunt in saptamana a 14 si pana acuma am slabit 3 kg . Nu pot manca aproape nimic. Orice mananc ma balonez si ma doare stomacul. Am incercat si eu cu fructe dar nu prea merge. Si eu incerc sa mananc cat mai sanatos si sa conbin dieta monti cu sarcina. Dar nu prea merge ca mi-e rau de la orice aproape. Pana sa raman insarcinata mancam si 1 kg de rosii pe zi acuma nu mai pot manca nici macar una. Sper sa treaca cat mai repede starea asta si sa nu dureze pana in luna a 9-a.
Meniul meu de azi: dimineata - branza de burduf cu castravete
pranz - dovlecel scazut cu macaroane
seara - ma gandesc sa mananc niste morcovi cruzi ca deja nu mai stiu ce sa mananc.
Delia, felicitari pentru sarcina Esti cu putin mai inaintea mea eu am 13 sapt

Totusi, legat de mancare... ai discutat cu medicul tau? Este ok sa iti fie rau de la orice? Din ce ai scris mai sus meniul tau este foarte restrans, nu stiu ca si cantitat cat e, dar sper sa nu privezi corpul tau de vitaminele si mineralele necesare ducerii unei sarcini sanatoase. Intreaba medicul daca iti poate recomanda un nutritionist, care sa iti faca meniu personalizat pentru sarcina. Si preferabil sa nu te mai gandesti la dieta acum. Trebuie sa te gandesti sa oferi micutului tot ce ii trebuie. Nimeni nu zice sa mananci cat pentru 2, dar macar unul sa se sature Din pacate sau dn fericire, eu nu am avut mari probleme cu greata, varsaturi sau alte stari specifice gravidelor. Mi-a fost relativ bine, cu foarte mici si usoare simptome.

Medicul tau ce zice? Eu am mai auzit cazuri cand gravidele au slabit foarte mult in primele 3-4 luni de sarcina, dar apoi au recuperat in greutate chiar mai mult, deoarece corpului i-au lipsit destul de mult vitaminele in perioada in care a slabit, si le-a recuperat ulterior si chiar mai mult... Cel mai bine e sa discuti cu medicul, el e cel mai in masura sa iti zica ce sa faci.

Eu sper sa fie bine in continuare si sa ne aduci numai vesti bune
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 10 iul 2010, 04:58:02
ianna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: IL, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 42
Dieta: sanatoasa verde si cu gratare
Date: 170cm, 64kg
Mesaje: 4.305
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Ce mancam pe perioada sarcinii?

Citat:
Anterior postat de deliabangau Vezi mesajul
Felicitari Gea pentru sarcina.
Si eu sunt in saptamana a 14 si pana acuma am slabit 3 kg . Nu pot manca aproape nimic. Orice mananc ma balonez si ma doare stomacul. Am incercat si eu cu fructe dar nu prea merge. Si eu incerc sa mananc cat mai sanatos si sa conbin dieta monti cu sarcina. Dar nu prea merge ca mi-e rau de la orice aproape. Pana sa raman insarcinata mancam si 1 kg de rosii pe zi acuma nu mai pot manca nici macar una. Sper sa treaca cat mai repede starea asta si sa nu dureze pana in luna a 9-a.
Meniul meu de azi: dimineata - branza de burduf cu castravete
pranz - dovlecel scazut cu macaroane
seara - ma gandesc sa mananc niste morcovi cruzi ca deja nu mai stiu ce sa mananc.

FELICITARI pentru bebe!

discuta te rog cu medicul tau... stiu ca in primele luni multe mamici nu prea pot papa de la gretzuri si varsaturi (nu a fost cazul meu, saru`mana )DAR am avut o amica care pana in luna a 8a a varsat de la mai orice. Va trebui sa iei vitmaine, fara discutie, mai ales daca ai alimentatie proasta sau putina.
__________________
rog in profil sa mentionati dieta pe care o tineti -Succes si la un cantar cat mai zgarcit
jurnal Dupa fapta si rasplata
Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro
Sfaturi, de prin forum, adunate
Dieta si alaptarea
ianna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 12 iul 2010, 09:15:41
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Ce mancam pe perioada sarcinii?

Citat:
Anterior postat de ianna Vezi mesajul
FELICITARI pentru bebe!

discuta te rog cu medicul tau... stiu ca in primele luni multe mamici nu prea pot papa de la gretzuri si varsaturi (nu a fost cazul meu, saru`mana )DAR am avut o amica care pana in luna a 8a a varsat de la mai orice. Va trebui sa iei vitmaine, fara discutie, mai ales daca ai alimentatie proasta sau putina.
E foarte adevarat!
Cumnata mea a avut stari de rau si varsaturi pana in luna a 6-a. A slabit aproape 8 kg in perioada asta a sarcinii. La inceput medicul i-a zis ca nu e nimic grav, dar continuand asa, copilul nu mai lua in greutate cum trebuia. Era in 6 luni, dar copilul, ca si evolutie greutate si centimetri, era de 5 luni. I-a dat o doza sanatoasa de perfuzii si vitamine, si si-a revenit in urmatoarele 2 luni. Fetita s-a nascut sanatoasa si voinca. Acum are 4 anisori jumate si emana sanatate si voiosie Cumnata mea, in loc sa spuna medicului ca nu mai scapa de greturi, ea se vaita familiei. Acum sunt bine, dar sincer recomand sa vb cu medicul, el stie cel mai bine ce e de facut

Sper sa revii doar cu vesti bune
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 13 aug 2010, 19:34:07
mailin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 ian 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 44
Dieta: personalizata
Date: 170cm, 97.1kg
Mesaje: 1.516
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Ce mancam pe perioada sarcinii?

Buna slabutelor insarcinate, ma alatur si eu gastii voastre.
Sunt in saptamana a 5-a, nu a aproape nici un simptom pana in prezent. Postez si eu aici meniul meu de azi, poate aveti sugestii sau comentarii, avand in vedere ca este aproape la fel zilnic, cu variatii la pranz cand mananc cateodata mancare gatita si cateodata salata cu paine de secara, de care mor de pofta, da asa era si inainte de sarcina (salata de rosii cu mult patrunjel ) :

mic dejun ora 9.00: iaurt 0% grasime cu tarate de psyllium si in si o lingurita de miere + un pic de cafea cu mult lapte
gustare ora 12.00: un baton de susan cu miere + 1 suc de portocale
gustare 2 - ora 16.00: 1 pateu cu telemea
pranz ora 17.00: o felie jumatate paine de secara fara amelioratori cu salata de rosii, ardei, ceapa, patrunjel, ulei masline si suc de lamaie
+ (si aici vine buba) ciocolata 80% cacao cam 50 de grame
gustare 3 ora 18.00: pepene verde, nu stiu cat exact, cam un sfert
si parca as mai manca ceva...dar sincer nu stiu ce, acum fiind ora 20.30
__________________
Planul meu
dimensiunile mele
Jurnal de sarcina
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 16 aug 2010, 23:33:47
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Ce mancam pe perioada sarcinii?

Citat:
Anterior postat de mailin Vezi mesajul
Buna slabutelor insarcinate, ma alatur si eu gastii voastre.
Sunt in saptamana a 5-a, nu a aproape nici un simptom pana in prezent. Postez si eu aici meniul meu de azi, poate aveti sugestii sau comentarii, avand in vedere ca este aproape la fel zilnic, cu variatii la pranz cand mananc cateodata mancare gatita si cateodata salata cu paine de secara, de care mor de pofta, da asa era si inainte de sarcina (salata de rosii cu mult patrunjel ) :

mic dejun ora 9.00: iaurt 0% grasime cu tarate de psyllium si in si o lingurita de miere + un pic de cafea cu mult lapte
gustare ora 12.00: un baton de susan cu miere + 1 suc de portocale
gustare 2 - ora 16.00: 1 pateu cu telemea
pranz ora 17.00: o felie jumatate paine de secara fara amelioratori cu salata de rosii, ardei, ceapa, patrunjel, ulei masline si suc de lamaie
+ (si aici vine buba) ciocolata 80% cacao cam 50 de grame
gustare 3 ora 18.00: pepene verde, nu stiu cat exact, cam un sfert
si parca as mai manca ceva...dar sincer nu stiu ce, acum fiind ora 20.30
Mailini eu cred ca micul dejun ar trebui sa sufere unele schimbari, macar acum de dragul lui bebe.

Este prea saracacios. Poate il faci putin mai consistent, o omleta, niste sandwichuri sanatoase.... vezi tu, ce iti place mai mult.

Batonul cu susan si cu miere cred ca e mai bine sa fie inlocuit cu un mar, bebe are nevoie si de fructe, nu doar snackuri

Pranzul, fara ciocolata, suna foarte bine.

Unde-i carnita, pestele....?
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alimentatie, dieta, dieta sarcina, mama, nutritie, sarcina

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Ce mancam inainte si dupa sport? justbelieve Sport 8 17 sep 2014 12:43:42
Slabutelor, ce mancam de Craciun? dorutza Retete dietetice pentru mese de sarbatori 32 21 dec 2012 16:45:19
De ce difera caloriile arse de pe aparatul meu si calculatorul de calorii de pe site? Slabuta Am nevoie de ajutor! 22 23 mar 2012 09:46:44
Cate kg ati pus in timpul sarcinii? dorutza Sunt insarcinata 36 19 mar 2012 12:21:41
Perioada de platou - stagnarea in dieta ianna Alimentatia 114 19 ian 2012 18:48:57

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole