forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   Ce nu va spune nimeni despre sarcina... (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/nu-va-spune-nimeni-despre-sarcina-3674.html)

ianna 29 apr 2010 04:51:07

Ce nu va spune nimeni despre sarcina...
 
Cand iti doresti un copil si minunea se intampla te simti in al 9-lea cer. Simti ca ai un rost sublim in viata. Simti ca esti un mic Dumnezeu. Esti bucuroasa ca in sfarsit ti "s-a raspuns" la rugaciuni.

Dar hai sa vedem ce nimeni nu va spune de sarcina:D ..partea un pic mai "neplacuta" a sarcinii de care eu am auzit sau am trecut prin ele. Daca mai stiti si altele nu va temeti sa le enumerati:D E mai bine ca orice viitoare mamica sa stie dinainte decat sa urle "mie nu mi-a zis nimeni ca va fi asa!!!":((:))

greturi si varsaturi:(( multe femei nu scapa de ele...si sunt extrem de neplacute mai ales daca dureaza pana in luna a 9a. Da da ..sunt cazuri ! Solutia? nu stiu...depinde de la caz la caz...ori lamaie, ori covrig pe stomacul gol, ori un pahar cu apa cum te-ai trezit... depinde...trebuie sa testezi

somnolenta si irascibilitate ... Hehehe acum ca abia ce ai aflat ca esti insarcinata esti in culmea fericirii:x... dar cand vei ajunge in luna a 8a ...exceptand bucuria copilului si burticii ... multe mamici sunt foarte irascibile, nimic nu-ti convine, parca totul e pe dos, parca nimeni nu te intelege:(( Solutia?inainte de a te lua de cineva gandeste-te de 2 ori ce vrei sa spui si intr-adevar sa crezi cu tot sufletul ce spui ...sau mai bine amana pe a doua zi;)si incearca sa pastrezi relatia sexuala oarecum activa;)sau macar cea erotica:)

kilogramele ! kilogramele bata-le vina! asa usor urca de te sperii ! iti dai seama ca nu ai ce face impotriva lor si daca esti si predispusa sa pui usor kilograme in plus...s-a zis cu bucuria! :(( hainele nu te vor mai incapea...nimic nu iti va mai sta bine pe tine... iti va fi greu sa gasesti ceva elegant (daca tre sa mergi la o nunta).Sa nu ai impresia ca vei mai putea sa-ti faci singura unghiile la picioare ! gata ! la salon cu tine;;)Solutia? mergi la magazine speciale pt maternitate sau baga-ti nasul in sifonierul sotului:D

o data cu inaintarea in sarcina...iti va fi greu sa urci ...sa mergi... vei pufai la tot pasul... iti va fi greu sa stai in picioare...pe ultima suta de metrii chiar ti se vor umfla de nici o incalzaminte in afara de papuci nu iti va mai veni:((. Nici nu se pune problema sa te mai apleci... gata cu gluma! va trebui mereu sa ceri ajutorul cuiva sa iti dea de jos nu stiu ce:(( Solutia? Stai cat mai mult asezata cu picioarele ridicate. Evita sarea ! si muraturile

constipatia ! multe femei insarcinate nu scapa de problema asta...si apoi cand creste burta muuult... si daca te latzesti mai mult (burtica "plata" ) decat sa te lungesti (burtica tzuguiata)-nu stiu clar denumirile:)) ..apoi iti va fi greu si cand sa te asezi pe wc...ca nu vorbim de lucruri si mai intime:">Solutia? vb cu doctorul tau de constipatie iti va prescrie ceva ...ca de cealalta problema ... va trebui sa inveti singura:))

si sa te rogi la D-zeu sa nu ai un copil jucaus in burtica, decat dupa ce iese in lume ;)) nu de alta dar te poti trezi zilnic batuta in ficat sau mai stiu eu unde ...de ajungi sa te rogi sa nu se mai miste asa des:(( Solutia? invata-ti copilul. Unii raspund la glasul unor persoane, altii cand tu bei ceva anume, altii cand te simt pe tine intr-o anumita stare.etc

incepi sa te modifici !:-oda da! Daca iti apar cosuri, pete albe sau negricioase, sa nu te sperii ! sunt schimbari hormonale. ;) Burtica ta - cand vei inainta in sarcina- o sa fie "taiata" de o dunga maronie, sau oricum, inchisa la culoare (nu mereu, dar in majoritatea cazurilor, la unele este mai proeminenta decat la altele). Tendoanele la (dintre) picioare incep sa se intinda si vei simti mereu o presiune...care poate mearga pana la durere si imposibilitatea de a mai merge. Sanii ti se vor umfla mult si unor viitoare mamici le da laptele inainte de nastere ( Atentie cum faceti baie, evitati apa fierbinte sau rece pe sani Incepeti masarea sanilor in ultima luna si nu mai devreme).

Sper ca nu am fost inteleasa gresit. Sarcina si copilul sunt cele mai mari bucurii ale unei femei, fara de care putin probabil se va simti pe deplin implinita. Insa ca in orice situatie ...e bine sa stiti la ce sa va asteptati ;))

Slabuta 30 apr 2010 23:03:02

Re: Ce nu va spune nimeni despre sarcina...
 
Ianna, m-ai speriat si mai tare cu ceea ce ai scris aici :))

Eu si asa am o frica nebuna si acum citind mesajul tau ma intreb serios daca mai vreau copil sau nu :))
O chestie nu inteleg:

Citat:

Burtica ta - cand vei inainta in sarcina- o sa fie "taiata" de o dunga maronie, sau oricum, inchisa la culoare
La mine si acum este aceasta linie maronie :D destul de evidenta.


Ianna tu ce burtica ai avut, tuguiata sau plata ca sa imi dau seama dupa pozele tale care-i macar una dintre ele? :D

alexa.stan 01 mai 2010 09:37:08

Re: Ce nu va spune nimeni despre sarcina...
 
Eu as mai adauga Nasterea, nu mi se pare ceva foarte frumos. Poate datorita faptului, ca suntem atat de nenaturali, si fiind un poces natural...

alexa.stan 01 mai 2010 09:38:07

Re: Ce nu va spune nimeni despre sarcina...
 
Ianna As vrea sa te intreb, este normal sa ai dureri de burta, el le simt uneori ca pe niste junghiuri. La tine cum a fost???

Roxana 01 mai 2010 12:15:40

Re: Ce nu va spune nimeni despre sarcina...
 
Inna ,mersi mult pentru acest subiect ,foarte interesant ... si chiar daca acum stiu mai mult despre neplacerile sarcinii...eu tot vreau bebei :X:X:X

ianna 01 mai 2010 15:35:09

Re: Ce nu va spune nimeni despre sarcina...
 
Citat:

Anterior postat de alexa.stan (Post 171982)
Ianna As vrea sa te intreb, este normal sa ai dureri de burta, el le simt uneori ca pe niste junghiuri. La tine cum a fost???


da este normal..daca persista si se intetzesc in durere e cazul sa mergi la doctor


Citat:

Anterior postat de Roxana (Post 172144)
Inna ,mersi mult pentru acest subiect ,foarte interesant ... si chiar daca acum stiu mai mult despre neplacerile sarcinii...eu tot vreau bebei :X:X:X

evident! eu n-am scris mai sus ca sa va speriati sa nu faceti copiii, doamne fereste! ci doar ca sa stiti la ce sa va asteptati...ca nu e chiar totul roz:)

ianna 01 mai 2010 15:40:34

Re: Ce nu va spune nimeni despre sarcina...
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 171841)
Ianna, m-ai speriat si mai tare cu ceea ce ai scris aici :))

Eu si asa am o frica nebuna si acum citind mesajul tau ma intreb serios daca mai vreau copil sau nu :))
O chestie nu inteleg:



La mine si acum este aceasta linie maronie :D destul de evidenta.


Ianna tu ce burtica ai avut, tuguiata sau plata ca sa imi dau seama dupa pozele tale care-i macar una dintre ele? :D

Eu n-am avut deloc dunga respectiva...iti dai seama mirarea mea si teama:)) cand am vazut-o. Oricum a ta o sa devina mai proeminenta cand vei fi insarcinata.

Tre sa recunosc...eu sunt una dintre mamicile carora nu le-a placut deloc sa fie insarcinata. Exceptand ca mi-am dorit copilul ffff mult, ca ma bucuram si tresaram de bucurie la fiecare sugit (n-a prea lovit dar sughita intr-una:)) )...in rest mi-a displacut sa fiu insarcinata.

Si burta mea a fost un pic "handicapata"...cum faceam eu misto:)) niciodata nu a fost perfecta! Fiind lata in solduri...burtica mea a fost un pic de plata tzuguiata dar Edy nu a stat niciodata pe centru:)) mereu aveam burta ba la dreapta ba la stanga:))...

Slabuta 01 mai 2010 16:08:40

Re: Ce nu va spune nimeni despre sarcina...
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 172227)
Eu n-am avut deloc dunga respectiva...iti dai seama mirarea mea si teama:)) cand am vazut-o. Oricum a ta o sa devina mai proeminenta cand vei fi insarcinata.

Tre sa recunosc...eu sunt una dintre mamicile carora nu le-a placut deloc sa fie insarcinata. Exceptand ca mi-am dorit copilul ffff mult, ca ma bucuram si tresaram de bucurie la fiecare sugit (n-a prea lovit dar sughita intr-una:)) )...in rest mi-a displacut sa fiu insarcinata.

Si burta mea a fost un pic "handicapata"...cum faceam eu misto:)) niciodata nu a fost perfecta! Fiind lata in solduri...burtica mea a fost un pic de plata tzuguiata dar Edy nu a stat niciodata pe centru:)) mereu aveam burta ba la dreapta ba la stanga:))...

Ce haioasa esti :))
Deci o sa am o linie neagra daca acum e maro si se vede tare :))

De ce sughita?

ianna 01 mai 2010 16:15:10

Re: Ce nu va spune nimeni despre sarcina...
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 172258)


Ce haioasa esti :))
Deci o sa am o linie neagra daca acum e maro si se vede tare :))

De ce sughita?

nu stiu daca chiar neagra dar accentuata:))

sughita tot timpul cand beam ceva rece...sau cand ajungeam sa stau si eu jos...ca pe perioada sarcinii aveam musafiri aproape zilnic...tare obositor:((si de lovit ...lovea cand vorbea ta`su cu el...atunci era teroare...iar daca ridica tonul chiar si doar la telefon cu cineva...il rugam eu sa iasa din camera ca ma omoara copilul:))

puiu 01 mai 2010 19:48:16

Re: Ce nu va spune nimeni despre sarcina...
 
OO....ianna pe langa astea eu as mai adauga si ce dureri ai cand nasti.....cati vine sa mori atunci....sati doresti moartea...............eu una am dus sarcina f greu varsaturi si de 10 orei intr-o ora..........dar acuma dupa 1 an si 4 luni pot spune ca nu regret nimic...........am ramas cam deformata.........dar tot imi mai doresc un bebe....aaaa....cemi place ca bebelasi pana pe la 6 luni miros a lapte....e asa fain


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:48:05.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO